R1200 GS & R1200 GSA

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μου 'ρχονται κι άλλα στο μυαλό...





Ποιός θα μου πεί τις διαφορές των '08-'09 ,σε σχέση με τα '07 ...?
Επίσης ,ποιά ήταν τα όποια "θέματα" έβγαλαν τα '08-'09...?
Ρωτάω γιατί πλέον ,τα '08-'09 ,πωλούνται στις τιμές των '07.

Εδώ έχουμε "συμπίεση" τιμών. Λογικό όσο περνάνε τα χρόνια!
Τα 2010 έχουν όσο τα 2009-2008 πέρσι πλέον, οπότε όλα πάνε προς τα κάτω. Αντίθετα , τα LC κρατάνε ακόμα πολύ καλές τιμές μεταπώλησης (για τους κατόχους, όχι για μας:D ).


Οπότε μου δημιουργούνται οι εξής απορίες:
1) Γιατί να πάρει κάποιος 7άρι ,όταν με τα ίδια λ7 μπορεί να πάρει το πιό σύγχρονο σχεδιαστικά 8άρι-9άρι ?
2) Εκτός από την διαφορά ιπποδύναμης-ευστροφίας μοτέρ(βλ.2ΕΕΚ) ,για ποιόν άλλον λόγο να δώσει κάποιος +2500/3000 € για 10άρι ,έναντι των '08-'09 ?
Όπως έγραψα και πριν, οι διαφορές του 2010 μοντέλου με τα προγενέστερα , είναι μεγάλες!
Πολύ μεγαλύτερες οι διαφορές 2009 με 2010 - 2013, από όσο 2004 με 2009!!!
Στη 2η περίπτωση (2004-2009) το μόνο -αλλά πολύ σημαντικό- είναι η κατάργηση του σέρβο στα φρένα. Κατά τα λοιπά , δεν άλλαξαν πολλά (πέραν face lift), έτσι έχουν και τις κοντυνές τιμές που βλέπεις (άλλος ένας λόγος - είναι ουσιαστικά ίδια, όσα χωρίς σέρβο!).
To 2010 μοντέλο είναι μηχανάκι με 6 χρόνια ζωής στην πλάτη και αποτελεί την πλέον ολοκληρωμένη έκδοση του αεροελαιόψυκτου R1200GS/GSA. Δικαίως έχει την τιμή που έχει στην αγορά και για μένα είναι η πλέον συμφέρουσα αγορά σε βάθος χρόνου και χρήσης!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μου 'ρχονται κι άλλα στο μυαλό...








Εδώ έχουμε "συμπίεση" τιμών. Λογικό όσο περνάνε τα χρόνια!
Τα 2010 έχουν όσο τα 2009-2008 πέρσι πλέον, οπότε όλα πάνε προς τα κάτω. Αντίθετα , τα LC κρατάνε ακόμα πολύ καλές τιμές μεταπώλησης (για τους κατόχους, όχι για μας:D ).




Όπως έγραψα και πριν, οι διαφορές του 2010 μοντέλου με τα προγενέστερα , είναι μεγάλες!
Πολύ μεγαλύτερες οι διαφορές 2009 με 2010 - 2013, από όσο 2004 με 2009!!!
Στη 2η περίπτωση (2004-2009) το μόνο -αλλά πολύ σημαντικό- είναι η κατάργηση του σέρβο στα φρένα. Κατά τα λοιπά , δεν άλλαξαν πολλά (πέραν face lift), έτσι έχουν και τις κοντυνές τιμές που βλέπεις (άλλος ένας λόγος - είναι ουσιαστικά ίδια, όσα χωρίς σέρβο!).
To 2010 μοντέλο είναι μηχανάκι με 6 χρόνια ζωής στην πλάτη και αποτελεί την πλέον ολοκληρωμένη έκδοση του αεροελαιόψυκτου R1200GS/GSA. Δικαίως έχει την τιμή που έχει στην αγορά και για μένα είναι η πλέον συμφέρουσα αγορά σε βάθος χρόνου και χρήσης!!!
Όχι πολύ μεγαλύτερες βρε Θοδωρή! Το facelift είναι η κυριότερη ειδικά στα απλά μοντέλα! Δλδ η Esa δεν είναι πολύ κύρια; Στον κινητήρα θα συμφωνήσω η πιο κύρια είναι στα 10 αλλά στα υπόλοιπα διαφωνώ, απλά βελτιώσεις υπήρξαν!
Δεν συγκρίνεται καν το μοντέλο 04-06 με το 08-09. με τπτ όμως! Ούτε εμφανισιακά ούτε τπτ. Τα 09 όμως με τα 10 είναι ολοιδια (τα καπάκια τον κυλιδρων αλλάζουν)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι ρε Γιάννη εννοείται. Υπάρχει 2010 (διπλοέκκεντρο) με 9000 σκάρτα! Δε θα το προτιμήσεις από ένα 2009 , έστω και με 1000 περισσότερα €? Επίσης υπάρχουν 2009 στο car με τιμή πιο πάνω (λόγω έξτρα κλπ). Εκεί προτιμάω το νεότερο μοντέλο κι ας έχει ελάχιστα ή καθόλου έξτρα ;)
Και 2013 με 12000 € ..., λογικά όλα αυτά!

Πριν λίγες μέρες συνάντησα κάποιον, που περιμένει 2013 μοντέλο σε έκδοση Triple Black (σαν το δικό μου) "κούτα" στα 20000€ από Γερμανία! Το παρήγγειλε, περίμενε και το παραλαμβάνει όπου να 'ναι. Με τα γούστα του καθενός, τι να πει κανείς;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όχι πολύ μεγαλύτερες βρε Θοδωρή! Το facelift είναι η κυριότερη ειδικά στα απλά μοντέλα! Δλδ η Esa δεν είναι πολύ κύρια; Στον κινητήρα θα συμφωνήσω η πιο κύρια είναι στα 10 αλλά στα υπόλοιπα διαφωνώ, απλά βελτιώσεις υπήρξαν!
Δεν συγκρίνεται καν το μοντέλο 04-06 με το 08-09. με τπτ όμως! Ούτε εμφανισιακά ούτε τπτ. Τα 09 όμως με τα 10 είναι ολοιδια (τα καπάκια τον κυλιδρων αλλάζουν)
Να το θεσω καλύτερα.
Όταν καβάλησα 2008 (ενώ ήξερα τα 2004) κατάλαβα βελτιώσεις και ναι! η ESA και το TC είναι πολύ σημαντικά!
Όταν όμως καβάλησα το 10αρι, ήταν άλλο μηχανάκι. Περίπου τόση διαφορά, όση το LC με το 10αρι.
Αλλά αυτά εμπίπτουν και στο γούστο του καθενός και στην αίσθησή του. Είναι υποκειμενικά.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Να το θεσω καλύτερα.
Περίπου τόση διαφορά, όση το LC με το 10αρι.
Αλλά αυτά εμπίπτουν και στο γούστο του καθενός και στην αίσθησή του. Είναι υποκειμενικά.
Ε τώρα το έκανες λυσσα :D διαφωνώ όχι απλά κάθετα, αλλά και οριζόντια :p
Δεν συγκρίνεται το LC με τα παλιότερα αεροψυκτα ειδικά σε επιδόσεις και κυλιση, και επειδή έχω κάνει πολλές βόλτες με του φίλου δεν είδα καν τέτοια διαφορά με το δικό μου με τπτ όμως! Ενώ έχοντας παλιότερα το 07, είδα αρκετές διάφορες και οπτικές και από άποψη εξοπλισμού, ευκολίες κλπ. Στον κινητήρα ελάχιστες , αλλά όχι όμως και τέτοια διαφορά όπως το παρουσιασες με το 10αρι
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε τώρα το έκανες λυσσα :D διαφωνώ όχι απλά κάθετα, αλλά και οριζόντια :p
Δεν συγκρίνεται το LC με τα παλιότερα αεροψυκτα ειδικά σε επιδόσεις και κυλιση, και επειδή έχω κάνει πολλές βόλτες με του φίλου δεν είδα καν τέτοια διαφορά με το δικό μου με τπτ όμως! Ενώ έχοντας παλιότερα το 07, είδα αρκετές διάφορες και οπτικές και από άποψη εξοπλισμού, ευκολίες κλπ. Στον κινητήρα ελάχιστες , αλλά όχι όμως και τέτοια διαφορά όπως το παρουσιάσεις με το 10αρι
Άρχισε να λέει κουφά...η κουφη:D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτές οι περίφημες ανακλήσεις που έγιναν τελευταία από την ΒΜW ,δεν κάλυψαν/αποκατέστησαν τα fails των '08-'09 ?

...
Πριν λίγες μέρες συνάντησα κάποιον, που περιμένει 2013 μοντέλο σε έκδοση Triple Black (σαν το δικό μου) "κούτα" στα 20000€ από Γερμανία! Το παρήγγειλε, περίμενε και το παραλαμβάνει όπου να 'ναι. Με τα γούστα του καθενός, τι να πει κανείς;
Θοδωρή ,το ερώτημά μου δεν αφορά τα "γούστα".
Αν ήταν για γούστα ανεξαρτήτως τιμής ,πέρναμε όλοι το 2018 Rally κ βγάζαμε γούστα κ κ@ύλες.

Χοντρικά το ερώτημα είναι: Σήμερα ,η πιό συμφέρουσα/σοφή αγορά R1200GS ,ποιά είναι ;
1) Να πάρει κάποιος ενα καλό '07άρι με 6.500-7000 ?
2) Να πάρει κάποιος ενα καλό '08-'09άρι με 7000-7500 ?
3) Να πάρει κάποιος ενα καλό '10άρι με 9.500-10.500 ?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτές οι περίφημες ανακλήσεις που έγιναν τελευταία από την ΒΜW ,δεν κάλυψαν/αποκατέστησαν τα fails των '08-'09 ?


Θοδωρή ,το ερώτημά μου δεν αφορά τα "γούστα".
Αν ήταν για γούστα ανεξαρτήτως τιμής ,πέρναμε όλοι το 2018 Rally κ βγάζαμε γούστα κ κ@ύλες.

Χοντρικά το ερώτημα είναι: Σήμερα ,η πιό συμφέρουσα/σοφή αγορά R1200GS ,ποιά είναι ;
1) Να πάρει κάποιος ενα καλό '07άρι με 6.500-7000 ?
2) Να πάρει κάποιος ενα καλό '08-'09άρι με 7000-7500 ?
3) Να πάρει κάποιος ενα καλό '10άρι με 9.500-10.500 ?
Κώστα, να πάρει κανείς ένα από τα παραπάνω, ή ένα ADVE...;;;
Τα ερωτήματα τέλος δεν έχουν και φυσικά δεν έχουν και μονοσήμαντη απάντηση!
Ο ίδιος άνθρωπος σπανίως θα σου απαντήσει μονολεκτικά στα παραπάνω. Εγώ θα σου έδινα 2 ή 3 εναλλακτικές να επιλέξεις.... Άλλος πάλι θα σου έδινε 3 διαφορετικές κ.ο.κ.


Σε α' πρόσωπο:
1. Προτιμώ το απλό από το ADVE
2. Αν έπαιρνα σήμερα όμως μηχανή BMW, θα προτιμούσα ADVE (γιατί τα έχω δώσει σε έξτρα του αντβε τα λ7 της διαφοράς, έτσι κι αλλιώς).
3. Προτιμώ το 2010+ σε σχέση με τα προγενέστερα (κι εδώ είναι απόλυτη η άποψη - δε χωράει "αλλά")
4. Θα έπαιρνα το νεότερο μοντέλο που θα μου επέτρεπαν τα χρήματά μου, εννοείται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και να ξέρω -αν είναι δυνατόν- κάποια πράγματα από το ιστορικό του. Αν δεν ξέρω, εμπιστεύομαι το δίκτυο των επίσημων αντιπροσώπων, ή έναν κάτοχο που δέχεται ενδελεχή έλεγχο σε δικό μου συνεργείο (επίσημο) χωρίς να δυσανασχετήσει.
5. Γενικώς προτιμώ μηχανές που έχουν πάνω-κάτω 10-15000 χλμ ετησίως (τις θεωρώ προσεγμένες εκ προϊμίου, λόγω συχνής χρήσης).


Το ποσά που αναφέρεις πιο πάνω, εφόσον έχω το άνω όριο , δεν πάω πιο κάτω (όπως έγραψα και στο Νο4). Δε μπαίνω στη λογική :"να πάρω με 7 και να μου μείνουν και 4 για βόλτες". Θα πάρω με 11000€ το καλύτερο που μπορώ και οι βόλτες θα έρθουν! Αυτά τα μηχανάκια, με σωστή συντήρηση θα κρατήσουν πιο πολύ από μένα ;)
Αν μπω στην πιο πάνω λογική, παίρνω άλλο μηχανάκι και τέλος!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αυτές οι περίφημες ανακλήσεις που έγιναν τελευταία από την ΒΜW ,δεν κάλυψαν/αποκατέστησαν τα fails των '08-'09 ?


Θοδωρή ,το ερώτημά μου δεν αφορά τα "γούστα".
Αν ήταν για γούστα ανεξαρτήτως τιμής ,πέρναμε όλοι το 2018 Rally κ βγάζαμε γούστα κ κ@ύλες.

Χοντρικά το ερώτημα είναι: Σήμερα ,η πιό συμφέρουσα/σοφή αγορά R1200GS ,ποιά είναι ;
1) Να πάρει κάποιος ενα καλό '07άρι με 6.500-7000 ?
2) Να πάρει κάποιος ενα καλό '08-'09άρι με 7000-7500 ?
3) Να πάρει κάποιος ενα καλό '10άρι με 9.500-10.500 ?
10αρι με 10500 οχι, 12αρι ισως. βαζεις μεγαλες διαφορες στα 08-09 με τα 10αρια. Μη ξεχναμε οτι και 10-11 εχουν διαφορες πχ τα πρωτα 10αρια ειχαν Showa αναρτηση.
Πλεον εχω δει και 10αρι με 8500 οπως και 8αρι με 7000 , αυτη ειναι θεωρω η διαφορα τους στα 1500 βαρια το ανωτερο. Να το πω χοντρικα για μενα αν η διαφορα ειναι το πολυ μεχρι 1500 10αρι, για παραπανω δε νομιζω να συμφερει (μιλαμε για αντιστοιχης καταστασης αξεσουαρ κλπ, γιατι τα γνησια αξεσουαρ BMW αξιζουν και κρατανε και τιμη)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε τώρα το έκανες λυσσα :D διαφωνώ όχι απλά κάθετα, αλλά και οριζόντια :p
Δεν συγκρίνεται το LC με τα παλιότερα αεροψυκτα ειδικά σε επιδόσεις και κυλιση, και επειδή έχω κάνει πολλές βόλτες με του φίλου δεν είδα καν τέτοια διαφορά με το δικό μου με τπτ όμως! Ενώ έχοντας παλιότερα το 07, είδα αρκετές διάφορες και οπτικές και από άποψη εξοπλισμού, ευκολίες κλπ. Στον κινητήρα ελάχιστες , αλλά όχι όμως και τέτοια διαφορά όπως το παρουσιασες με το 10αρι
Άρχισε να λέει κουφά...η κουφη:D
Σε α' πρόσωπο μίλησα και είπα ότι η αίσθηση είναι υποκειμενική.
Κι εγώ Γιαννάκο όταν πήρα το δικό σου από το λιμάνι το Μάιο, άλλη αίσθηση είχα σε σχέση με το δικό μου. Είναι και πρόσφατη η επιβεβαίωση μου :)
Αλλά είπαμε, υποκειμενικό αυτό!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
10αρι με 10500 οχι, 12αρι ισως. βαζεις μεγαλες διαφορες στα 08-09 με τα 10αρια. Μη ξεχναμε οτι και 10-11 εχουν διαφορες πχ τα πρωτα 10αρια ειχαν Showa αναρτηση.
Πλεον εχω δει και 10αρι με 8500 οπως και 8αρι με 7000 , αυτη ειναι θεωρω η διαφορα τους στα 1500 βαρια το ανωτερο. Να το πω χοντρικα για μενα αν η διαφορα ειναι το πολυ μεχρι 1500 10αρι, για παραπανω δε νομιζω να συμφερει (μιλαμε για αντιστοιχης καταστασης αξεσουαρ κλπ, γιατι τα γνησια αξεσουαρ BMW αξιζουν και κρατανε και τιμη)
Ισχύει!
Του αδερφού μου (αρχές 2010) έχει Showa
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Σε α' πρόσωπο μίλησα και είπα ότι η αίσθηση είναι υποκειμενική.
Κι εγώ Γιαννάκο όταν πήρα το δικό σου από το λιμάνι το Μάιο, άλλη αίσθηση είχα σε σχέση με το δικό μου. Είναι και πρόσφατη η επιβεβαίωση μου :)
Αλλά είπαμε, υποκειμενικό αυτό!
Πρωτη φορα καθεται αλλος πανω της, ηταν μαγκωμενη :laugh:
Τι να δεις μαρη που ηταν σαν γαιδαρα φορτωμενη :D οδηγησες την μοσχαναθρεμενη μου κανιβαλε :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πρωτη φορα καθεται αλλος πανω της, ηταν μαγκωμενη :laugh:
Τι να δεις μαρη που ηταν σαν γαιδαρα φορτωμενη :D οδηγησες την μοσχαναθρεμενη μου κανιβαλε :p
:ll::ll::ll::ll::ll:


:allk::allk::allk::allk:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με την αίσθηση....ειναι θέμα χρήσης και συντήρησης
Το δικο μου πάει για 260000 και έχει αίσθηση καλύτερη από πολλά 2010!
Τον έχετε καταμπερδεψει τον γάτο....:p

Ρε τεο....εχω το nickname του μανιακου από το 2007 και δεν μπορώ να σου το δώσω, γιατί πραγματικά το έχεις κερδισει:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτές οι περίφημες ανακλήσεις που έγιναν τελευταία από την ΒΜW ,δεν κάλυψαν/αποκατέστησαν τα fails των '08-'09 ?


Θοδωρή ,το ερώτημά μου δεν αφορά τα "γούστα".
Αν ήταν για γούστα ανεξαρτήτως τιμής ,πέρναμε όλοι το 2018 Rally κ βγάζαμε γούστα κ κ@ύλες.

Χοντρικά το ερώτημα είναι: Σήμερα ,η πιό συμφέρουσα/σοφή αγορά R1200GS ,ποιά είναι ;
1) Να πάρει κάποιος ενα καλό '07άρι με 6.500-7000 ?
2) Να πάρει κάποιος ενα καλό '08-'09άρι με 7000-7500 ?
3) Να πάρει κάποιος ενα καλό '10άρι με 9.500-10.500 ?
Την κουρτινα 2....αν βρεις 09 με 7000, δεν το συζηταω!
Αλλα οι τιμες ειναι διαμορφωμενες λιγο διαφορετικα στην πραγματικοτητα!
Ετος και χιλιαρικα, εαν το μηχανακι ειναι καλοδουλεμενο
Τα πιο φθηνα θα χρειαστουν ενδελεχη τσεκ:rolleyes:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Την κουρτινα 2....αν βρεις 09 με 7000, δεν το συζηταω!
Αλλα οι τιμες ειναι διαμορφωμενες λιγο διαφορετικα στην πραγματικοτητα!
Ετος και χιλιαρικα, εαν το μηχανακι ειναι καλοδουλεμενο
Τα πιο φθηνα θα χρειαστουν ενδελεχη τσεκ:rolleyes:
Εγώ πάντως αυτόν τον 09 κοριτσαρο δεν τον δίνω 7000 κι ας έχει 90.000 χλμ :friend:

Για να καταλαβαίνουμε και τι μηκανακια συγκρίνουμε :D

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως αυτόν τον 09 κοριτσαρο δεν τον δίνω 7000 κι ας έχει 90.000 χλμ :friend:

Για να καταλαβαίνουμε και τι μηκανακια συγκρίνουμε :D

ε ναι.....για αυτο λεγαμε και σε αλλο θεμα, οτι οι τιμες πλεον ειναι πατωμα!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια μια ερωτηση άσχετη.
Ξερουμε τι χωρητικότητα εχουν οι vario και τι οι adve βαλιτσες;
 
Top Bottom