R1200 GS & R1200 GSA

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αν δεν ηθελε η γυναικα μου βολτες και ταξιδια, ΚΤΜ 990 θα ειχα. Οπως επισης αν δεν ειχα γυναικα. Και τωρα στα 46 και μετα απο οσα χρονια κι αν περασουν.
Το κρισιμο ερωτημα ειναι: μονος η διπλος;;;;;;
Στην απαντηση διπλος, η λυση ειναι GS!


όλα κι όλα....με την μινιατούρα θα παίζω ΜΟΝΟ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!

μεταξύ μας??? το πρόβλημα δεν είναι το διπλός ή μονός.....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παντως δεν καταλαβαινω γιατι καποιος διαλεγει το adv και οχι το απλο gs Βεβαια εγω ειμαι εγω και προβολακια, βαλιτσες και λοιπα μπλιμπλικια που εχουν πλασαριστει σαν απαραιτητος αντβετσουρ εξοπλισμος δεν μου λενε απολυτως τιποτα Ειδικα οταν στοιχιζουν και ενα καρο λεφτα επειδη ειναι bmw, μουρατεκ ή οτι αλλο Το δε τεραστιο ρεζερβουαρ το θεωρω αχρηστο για καποιον που ταξιδευει κοντα σε πολιτισμο ποσο μαλλον στην ελλαδα που οπου και να ταξιδεψει καποιος βρισκει βενζινη ακομα και στα πιο απομακρυσμενα χωρια
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Το μεγάλο ρεζερβουάρ ή η μεγάλη αυτονομία είναι μεγάλη υπόθεση για κάποιους που μετακινούνται για μέρες χαμένοι στα βουνά! Δεν χρειάζεται να αλλάζεις την διαδρομή σου με παρακάμψεις για ανεφοδιασμό! Δύο συνεχόμενες χρονιές το KTM 950 της παρέας πήγαινε με "τονωτικές" δόσεις βενζίνης από τα τάνκερ (GSA) των υπολοίπων, μέχρι να βρει πολιτισμό!
Μεγάλη υπόθεση να μην έχεις το άγχος της αυτονομίας!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το μεγάλο ρεζερβουάρ ή η μεγάλη αυτονομία είναι μεγάλη υπόθεση για κάποιους που μετακινούνται για μέρες χαμένοι στα βουνά! Δεν χρειάζεται να αλλάζεις την διαδρομή σου με παρακάμψεις για ανεφοδιασμό! Δύο συνεχόμενες χρονιές το KTM 950 της παρέας πήγαινε με "τονωτικές" δόσεις βενζίνης από τα τάνκερ (GSA) των υπολοίπων, μέχρι να βρει πολιτισμό!
Μεγάλη υπόθεση να μην έχεις το άγχος της αυτονομίας!
Μα αυτο λεω Οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει θεμα να ξεμεινεις απο βενζινη Εστω και απο μπιτονι σε καποιο καφενειο θα βρεις στην αναγκη Και εχω κανει πολυημερα χωματινα ταξιδια με μονοκυλινδρα και ρεζερβουαρ των 13 λιτρων χωρις ιδιαιτερο προβλημα Γι' αυτο το λεω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όλα κι όλα....με την μινιατούρα θα παίζω ΜΟΝΟ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!

μεταξύ μας??? το πρόβλημα δεν είναι το διπλός ή μονός.....

Για μενα αυτο ειναι. Μεταξυ μας.....
Γιατι εκ πεποιθησεως ειμαι κανιβαλος. :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μεγάλο ρεζερβουάρ ή η μεγάλη αυτονομία είναι μεγάλη υπόθεση για κάποιους που μετακινούνται για μέρες χαμένοι στα βουνά! Δεν χρειάζεται να αλλάζεις την διαδρομή σου με παρακάμψεις για ανεφοδιασμό! Δύο συνεχόμενες χρονιές το KTM 950 της παρέας πήγαινε με "τονωτικές" δόσεις βενζίνης από τα τάνκερ (GSA) των υπολοίπων, μέχρι να βρει πολιτισμό!
Μεγάλη υπόθεση να μην έχεις το άγχος της αυτονομίας!
Μην τα λες ολααααα. .....:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μα αυτο λεω Οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει θεμα να ξεμεινεις απο βενζινη Εστω και απο μπιτονι σε καποιο καφενειο θα βρεις στην αναγκη Και εχω κανει πολυημερα χωματινα ταξιδια με μονοκυλινδρα και ρεζερβουαρ των 13 λιτρων χωρις ιδιαιτερο προβλημα Γι' αυτο το λεω
Μπαινει και το προσωπικο στοιχειο στη μεση Κωστα....
Εμενα αισθητικα μ αρεσει το πιο συμαζεμενο. Σε αλλους αρεσει το τεραστιο.
Εν τω μεταξυ, τα προβολακια τη νυχτα τα θες ρε φιλε. Πως να το κανουμε;
Οι βαλιτσες οι μεταλλικες, οταν πας ζευγαρι για καμπινγκ, σου λυνουν τα χερια. Ολα ευκολα. Παιρνεις μαζι σου οτι αγαπας.
Εξαλλου οι πωλησεις ειναι μοιρασμενες. 60 - 40 υπερ της χοντρης στην Ελλαδα. Σε Γαλλια κι Ιταλια αναποδα. Συνολικα ειναι πανω κατω το ιδιο. Οτι αγαπαει ο καθενας....
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μια ερωτηση,τα προβολακια δουλευουν σαν συμπληρωμα η σαν δυνατα φωτα που οταν συναντας αμαξι σε επαρχιακο θα πρεπει να τα σβηνεις?
Εγω εχω και στις δυο σκαλες ξενον. Για να κανουν δουλεια θα πρεπει να ειναι και αυτα ξενον??
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πως τα καταφερατε να κανετε το θεμα GS Vs GSA απορω :D

Συμφωνω με φορεστερ :eek: :p

Οι μονες μεγαλες διαφορες ειναι το τεποζιτο και οι κατα 2εκ υψηλοτερες αναρτησεις ολα τα αλλα τα παραγγελνεις εσυ κι απο την αρχη και τα βαζεις στο απλο, για την κοντη 1η εγω που ειχα 8 μηνες (τοσο ανεξα :rolleyes:) το GSA δεν την ειχα παρατηρησει
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μια ερωτηση,τα προβολακια δουλευουν σαν συμπληρωμα η σαν δυνατα φωτα που οταν συναντας αμαξι σε επαρχιακο θα πρεπει να τα σβηνεις?
Εγω εχω και στις δυο σκαλες ξενον. Για να κανουν δουλεια θα πρεπει να ειναι και αυτα ξενον??
Τα προβολακια ειναι για συμπληρωμα κατω και δεξια αριστερα στα τυφλα σημεια αν λεμε για τα μαμα και τα τουρατεκ. Εγω που εχω βαλει της givi ειναι κανονικα φωτα. Αν εχεις ξενον τα προβολακια θα χαθουν εν μερη αν δεν ειναι ξενον.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια ερωτηση,τα προβολακια δουλευουν σαν συμπληρωμα η σαν δυνατα φωτα που οταν συναντας αμαξι σε επαρχιακο θα πρεπει να τα σβηνεις?
Εγω εχω και στις δυο σκαλες ξενον. Για να κανουν δουλεια θα πρεπει να ειναι και αυτα ξενον??
Εχει πολλα ειδη. Τα μανισια δεν ενοχλουν. Απλως συμπληρωνουν.
Στο 2ο σκελος εχει πληρη περιγραφη ο Μαθοσαλας. Μια χαρα τα λεει εκει στα περι του 800αριου του.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Συμφωνω με φορεστερ :eek: :p

Οι μονες μεγαλες διαφορες ειναι το τεποζιτο και οι κατα 2εκ υψηλοτερες αναρτησεις ολα τα αλλα τα παραγγελνεις εσυ κι απο την αρχη και τα βαζεις στο απλο, για την κοντη 1η εγω που ειχα 8 μηνες (τοσο αντεξα :rolleyes:) το GSA δεν την ειχα παρατηρησει
Δεν χρειαζονται ρε παιδια ολα αυτα, οπως εχω ξαναπει αν επαιρνα 1200GS θα επαιρνα το απλο με ακτινες (κατα προτιμηση ενα επετειακο με μαυρους τροχους) και θα τουβαζα μονο τα μεγαλυτερα μαρσπιε της sw-motech (100 ευρω). Τα προβολακια το κανουν σα χριστουγεννιατικο δεντρο :laugh: και προτιμω τη σελα στα 85εκ του απλου για τα δυσκολα στο χωμα.

Τη γυναικα μου τη θελω λεπτη/κομψη, ηδη το απλο GS εχει κυλινδρο-βυζια που κρεμονται ..εεε εξεχουν, any more than that και παμε σε no-no κατασταση ;) :p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πως τα καταφερατε να κανετε το θεμα GS Vs GSA απορω :D

Συμφωνω με φορεστερ :eek: :p

Οι μονες μεγαλες διαφορες ειναι το τεποζιτο και οι κατα 2εκ υψηλοτερες αναρτησεις ολα τα αλλα τα παραγγελνεις εσυ κι απο την αρχη και τα βαζεις στο απλο, για την κοντη 1η εγω που ειχα 8 μηνες (τοσο ανεξα :rolleyes:) το GSA δεν την ειχα παρατηρησει
Μοιραια γινεται αυτο Γιαννη.
Οσοι δεν εχουν gs θελουν να μαθουν. Κι εγω εψαχνα μεχρι να καταληξω.
Σαφως το θεμα εδω δεν ειναι gs vs gsa. Εγω τα θεωρω παραλλαγη στο ιδιο θεμα. Και οι πωλησεις δειχνουν οτι δεν κλεβει κοινο το ενα απο τ αλλο. Μαλλον αυξηση πωλησεων ειδε η μητρια....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν χρειαζονται ρε παιδια ολα αυτα, οπως εχω ξαναπει αν επαιρνα 1200GS θα επαιρνα το απλο με ακτινες (κατα προτιμηση ενα επετειακο με μαυρους τροχους) και θα τουβαζα μονο τα μεγαλυτερα μαρσπιε της sw-motech (100 ευρω). Τα προβολακια το κανουν σα χριστουγεννιατικο δεντρο :laugh: και προτιμω τη σελα στα 85εκ του απλου για τα δυσκολα στο χωμα.

Τη γυναικα μου τη θελω λεπτη/κομψη, ηδη το απλο GS εχει κυλινδρο-βυζια που κρεμονται ..εεε εξεχουν, any more than that και παμε σε no-no κατασταση ;) :p
Εγω συμφωνω γι αυτο κι εχω απλο gs. Και γυναικα λεπτη επισης:D
Αν παρεις gs θα βαλεις προβολακια και xenon γιατι το χειροτερο περιφεριακο στα gs ειναι τα φωτα τους. Απαραδεκτα.... Και ειμαι επιεικης!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Δηλαδη τι προβολακια πρεπει να χρησιμοποιησει καποιος που εχει ηδη ξενον φωτα ωστε να μην ανοιγοκλεινει τον διακοπτη οταν συνανταει διερχομενο οχημα?
Fog με κιτ ξενον η led προβολακια?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Υπάρχει και κάτι άλλο μοναδικό όμως στα R1200 GS & GSA.
Αυτό θα σας το πει @XLGeorge , που έχει παίξει με τον @gkpapa στο χώμα με το ΤΑ και στην άσφαλτο με το VFR. To GS πάντα το ίδιο!.... Απλώς άλλαξε λάστιχα ;)
Το μηχανακι ειναι αποδεδειγμενα φοβερο, το ηξερα αυτο αλλα το ειδα και προσφατα με το ΤΑ στο χωμα και με το VFR στην τελευταια καταδρομικη στην ασφαλτο :eek: :D Βεβαια θελω να το δω στο χωμα σε πιο δυσκολες καταστασεις σαν αυτες που μπλεκουμε μερικες φορες οι πουροντουροι (πχ γκρεμια, χειμαρους κλπ) γιατι αυτα που καναμε μαζι ειναι σαφως ..ευκολακια ;) Οσο για την ασφαλτο, ειναι σαφως φανταστικο αλλα δε θα ταξιδεψει ποτε με την ιδια ανεση με ψηλες ταχυτητες οσο ενα καλοστημενο sports-tourer (μιλαμε για συνεχη 200αρια++). Αλλα ερχεται πολυ κοντα στο "τα κανω ολα σα μηχανακι", ιδιως τα τελευταια αεροψυκτα 2010-12 με τους δυο εκκεντροφορους και φυσικα το LC απο το 2013 και μετα :cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δηλαδη τι προβολακια πρεπει να χρησιμοποιησει καποιος που εχει ηδη ξενον φωτα ωστε να μην ανοιγοκλεινει τον διακοπτη οταν συνανταει διερχομενο οχημα?
Fog με κιτ ξενον η led προβολακια?
Εγω εχω led.
Αν κινεισαι σε συνθηκες με συχνη ομιχλη τοτε θες ομιχλης.
Εγω ηθελα φως κοντα και στα πλαγια κι αυτο μου δινουν τα προβολακια.
Για μακρια εχω xenon τη μεγαλη σκαλα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μηχανακι ειναι αποδεδειγμενα φοβερο, το ηξερα αυτο αλλα το ειδα και προσφατα με το ΤΑ στο χωμα και με το VFR στην τελευταια καταδρομικη στην ασφαλτο :eek: :D Βεβαια θελω να το δω στο χωμα σε πιο δυσκολες καταστασεις σαν αυτες που μπλεκουμε μερικες φορες οι πουροντουροι (πχ γκρεμια, χειμαρους κλπ) γιατι αυτα που καναμε μαζι ειναι σαφως ..ευκολακια ;) Οσο για την ασφαλτο, ειναι σαφως φανταστικο αλλα δε θα ταξιδεψει ποτε με την ιδια ανεση με ψηλες ταχυτητες οσο ενα καλοστημενο sports-tourer (μιλαμε για συνεχη 200αρια++). Αλλα ερχεται πολυ κοντα στο "τα κανω ολα σα μηχανακι", ιδιως τα τελευταια αεροψυκτα 2010-12 με τους δυο εκκεντροφορους και φυσικα το LC απο το 2013 και μετα :cool:
Σαφως στα 200 + δεν εχει λογο υπαρξης καν....

Στα γκρεμια και στα σαθρα, ειναι η ζωη του ολη φιλαρα! Αρκει να χωραει σε πλατος.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σαφως στα 200 + δεν εχει λογο υπαρξης καν....

Στα γκρεμια και στα σαθρα, ειναι η ζωη του ολη φιλαρα! Αρκει να χωραει σε πλατος.
Την περασμενη Παρασκευη, λογω αργοπορημενης εκκινησης χρειαστηκε να κανω 320χμ με συνεχεις ταχυτητες 190-210χμω οπου με επαιρνε (σχεδον παντου δηλαδη γιατι οι δρομοι ητανε αδειοι και στα μπλοκα με αφησανε και περασα, στο ενα μαλιστα μου ζητησανε σαν ανταλλαγμα ..σουζα :laugh: :roflmao:). Ισως το LC να το κανει αν και αμφιβαλω, εγω παντως χρειαζομαι κατα καιρους τετοιες ταχυτητες.

Οσο για τα γκρεμια και τους χειμαρους, για βγαλε μια καταδρομικη πουροντουραδα ρε Κονκωστη @konkost ! :D Το πλατος ειναι ενα αλλο θεμα σε βαθια λουκια κλπ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Την περασμενη Παρασκευη, λογω αργοπορημενης εκκινησης χρειαστηκε να κανω 320χμ με συνεχεις ταχυτητες 190-210χμω οπου με επαιρνε (σχεδον παντου δηλαδη γιατι οι δρομοι ητανε αδειοι και στα μπλοκα με αφησανε και περασα, στο ενα μαλιστα μου ζητησανε σαν ανταλλαγμα ..σουζα :laugh: :roflmao:). Ισως το LC να το κανει αν και αμφιβαλω, εγω παντως χρειαζομαι κατα καιρους τετοιες ταχυτητες.

Οσο για τα γκρεμια και τους χειμαρους, για βγαλε μια καταδρομικη πουροντουραδα ρε Κονκωστη @konkost ! :D Το πλατος ειναι ενα αλλο θεμα σε βαθια λουκια κλπ.
190- 210 το χουμε
Για 200+ πολλα λεμε οχι. :D
Σε διαμηκη λουκια εχω σκιαχτει μη βρουνε βυζια της και τακαρει, αλλα διαλεξα αλλο πατημα:cool:
Στο τροφυ στην Ευβοια last May....;)
 
Top Bottom