R1200 GS & R1200 GSA

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα όμορφα πενφέ όμορφα στάζουν. Ανάκληση και για το παλιό καλό αερόψυκτο...


 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μόνο σε εμένα φαίνεται αξιέπαινο να κάνουν ανακλήσεις σε μοτοσυκλέτες 10ετιας+ (δηλ. να αναλαμβάνουν το κόστος αλλαγής σε πιθανά χρέπια ή με φορτωμένα χλμ)?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπράβο στη BMW.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τα όμορφα πενφέ όμορφα στάζουν. Ανάκληση και για το παλιό καλό αερόψυκτο...


Ειχαν ξανακανει ανακληση για κατι εκει στην τρομπα...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι, είναι πολύ σωστό. Όπως και αυτό με την φλάντζα του πίσω τροχού που ήταν γνωστό και τελικά έγινε πράξη μετά από πολλά χρόνια. Και δεν σημαίνει αυτό ότι θα γλιτώσετε την καζούρα, μπεμβεδάκηδες!!!111!!1
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι, μην παίρνετε αέρα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ειχαν ξανακανει ανακληση για κατι εκει στην τρομπα...
Ναι ,αλλάχτηκαν και οι δυο αντλίες ,ταχυσυνδεσμοι και μπήκαν ενισχυμενα μεταλλικά σωληνάκια καυσίμου.
Την έκανα προ τετραετίας ,απλά με ένα τηλ .
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και ,για να το επεκτείνω λίγο.
Η BMW αναφέρει επίσης στο μάνιουαλ (για τα αερο-ελαιόψυκτα) διάστημα αλλαγής λαδιών κάθε 10.000χλμ
Και μάλλιστα ,για τα μέχρι 2009 μοντέλα ,προτείνει απλό ορυκτέλαιο 20-50.

ΟΚ ,συμφωνούμε όλοι ότι ,οι συχνότερες αλλαγές λαδιών (κ φίλτρου λαδιού) ,μόνο καλό μπορεί να κάνουν σε έναν κινητήρα.

Επίσης συμφωνούμε όλοι ,ότι για μιά μοτοσυκλέτα που κινείται ΠΟΛΥ κ καθημερινά σε αστικό περιβάλλον (τύπου Αθήνας) είναι οι συνθήκες τέτοιες που επιβάλλουν συχνότερες αλλαγές λαδιών ,λόγω ωρών λειτουργίας κ καταπόνησης.

Ομως στην περιπτωση που κάποιος χρησιμοποιεί την μοτοσυκλέτα του (BOXER αερο-ελαιόψυκτη) καθαρά για χόμπυ-φεύγα-βόλτα εκτός ,κ ο οποίος βάζει ημισυνθετικό ,ή ακόμα κ φούλ συνθετικό λάδι...
Τι λέτε ;
Χρειάζεται ή Όχι αλλαγή λαδιών σε λιγότερα από 10,000 ή 1 χρόνο ;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εχει βάση το σκεπτκό σου ,κ μάλλον είμαστε στην ίδια βάση σκέψης περί αυτών που αναφέρεις.

Για να λέμε όμως κ του...ΜΗ "μουντΖούρη" το δίκιο...
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μαστορεύουν καθόλου ,είτε επειδή δεν γνωρίζουν ,είτε επειδή δεν έχουν τον χωρο-χρόνο ,είτε επειδή δεν θέλουν. Εννοειται αυτο!
Γι'αυτούς ,όντως δεν είναι κάτι σπουδαίο ,να δίνουν +20-30 € το χρόνο (από τα προβλεπόμενα) ,ώστε να εχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Ισχυει!
Και σίγουρα ,η συχνότερη συντήρηση ,αν εξαιρέσεις το οικονομικό ,μόνο καλό κάνει στην κατάσταση της μοτοσυκλέτας. Εαν το εξαιρεσεις,ναι καλο κανει. Στην υπερβολη μην περναμε ομως!
Το αν χρειάζεται ή όχι ,είναι άλλο θέμα τελικά ,κ αυτό προσπαθούμε να κάνουμε κατανοητό με τις απόψεις που αναφέρουμε. Νομιζω οτι εχουν γινει κατανοητες και οι δυο ¨πλευρες¨!!
Πρωινος πρωινος και εσυ βλεπω :happy:!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Και ,για να το επεκτείνω λίγο.
Η BMW αναφέρει επίσης στο μάνιουαλ (για τα αερο-ελαιόψυκτα) διάστημα αλλαγής λαδιών κάθε 10.000χλμ
Και μάλλιστα ,για τα μέχρι 2009 μοντέλα ,προτείνει απλό ορυκτέλαιο 20-50.

ΟΚ ,συμφωνούμε όλοι ότι ,οι συχνότερες αλλαγές λαδιών (κ φίλτρου λαδιού) ,μόνο καλό μπορεί να κάνουν σε έναν κινητήρα.

Επίσης συμφωνούμε όλοι ,ότι για μιά μοτοσυκλέτα που κινείται ΠΟΛΥ κ καθημερινά σε αστικό περιβάλλον (τύπου Αθήνας) είναι οι συνθήκες τέτοιες που επιβάλλουν συχνότερες αλλαγές λαδιών ,λόγω ωρών λειτουργίας κ καταπόνησης.

Ομως στην περιπτωση που κάποιος χρησιμοποιεί την μοτοσυκλέτα του (BOXER αερο-ελαιόψυκτη) καθαρά για χόμπυ-φεύγα-βόλτα εκτός ,κ ο οποίος βάζει ημισυνθετικό ,ή ακόμα κ φούλ συνθετικό λάδι...
Τι λέτε ;
Χρειάζεται ή Όχι αλλαγή λαδιών σε λιγότερα από 10,000 ή 1 χρόνο ;
Εχω δοκιμάσει δύο αλλαγές ανά 7μισι φουλ συνθετικα.
Με μηδενική κατανάλωση λαδιού μάλιστα.
Βέβαια ,αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό ,αλλά anyway ,είναι άλλη κουβέντα.
Εκεί που θέλω να σταθώ είναι ότι μέχρι τις 3μισι χ.χιλιομετρα το λάδι ήταν σούπερ ,ξαφνικά το μοτέρ άρχισε και ακούγονταν σαν μπετονιερα.
Την πρώτη φορά είχαν σαπουνιασει κιόλας και τα πέταξα .
Οι επόμενες 2 αλλαγές ήταν οκ.
Με έτρωγε (το μυαλό)όμως αυτό το 20w50 που έλεγε η μαμά.
Οπότε και κατέληξα εκεί με αλλαγές ανά 3μισι , άντε 4 χ.χιλιομετρα και κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml ανά αλλαγη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην μαύρη είχα κάνει 59 αλλαγές λαδιων.
Πολλά χρόνια χρησιμοποιούσαμε ορυκτελαια και τα τελευταία ημισυνθετικά και κάποιες φορές το καλοκαίρι συνθετικά.
Το μονο που μπορώ να πω είναι ότι ποτέ δεν συμπλήρωσα λάδι, γιατί δεν έκαιγε σταγόνα κάθε 5000 χλμ και ότι μετά από κάθε αλλαγή λαδιων ο κινητήρας δούλευε διαφορετικά
Θα συνεχίσω να το κάνω και στην άσπρη, γιατί θεωρώ ότι στο φρέσκο λάδι οφείλεται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό η μακροζωία και η καλή λειτουργία ενός κινητήρα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εχω δοκιμάσει δύο αλλαγές ανά 7μισι φουλ συνθετικα.
Με μηδενική κατανάλωση λαδιού μάλιστα.
Βέβαια ,αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό ,αλλά anyway ,είναι άλλη κουβέντα.
Εκεί που θέλω να σταθώ είναι ότι μέχρι τις 3μισι χ.χιλιομετρα το λάδι ήταν σούπερ ,ξαφνικά το μοτέρ άρχισε και ακούγονταν σαν μπετονιερα.
Την πρώτη φορά είχαν σαπουνιασει κιόλας και τα πέταξα .
Οι επόμενες 2 αλλαγές ήταν οκ.
Με έτρωγε (το μυαλό)όμως αυτό το 20w50 που έλεγε η μαμά.
Οπότε και κατέληξα εκεί με αλλαγές ανά 3μισι , άντε 4 χ.χιλιομετρα και κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml ανά αλλαγη
Περίεργο αυτό που λες για το συνθετικό.
Συνήθως στα 3500 χλμ ,είναι στην καλύτερη φάση λειτουργίας τους.
Ποιό ήταν το συγκεκριμένο λάδι ;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στην μαύρη είχα κάνει 59 αλλαγές λαδιων.
Πολλά χρόνια χρησιμοποιούσαμε ορυκτελαια και τα τελευταία ημισυνθετικά και κάποιες φορές το καλοκαίρι συνθετικά.
Το μονο που μπορώ να πω είναι ότι ποτέ δεν συμπλήρωσα λάδι, γιατί δεν έκαιγε σταγόνα κάθε 5000 χλμ και ότι μετά από κάθε αλλαγή λαδιων ο κινητήρας δούλευε διαφορετικά
Θα συνεχίσω να το κάνω και στην άσπρη, γιατί θεωρώ ότι στο φρέσκο λάδι οφείλεται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό η μακροζωία και η καλή λειτουργία ενός κινητήρα.
Κι εγώ κάθε 5000 αλλάζω Κωστή (μέχρι στιγμής) κι επίσης χωρίς ανάγκη συμπληρώματος.
Ημισυνθετικό 10/40.
Κι ας ξέρω ότι για την χρήση που κάνω (καθαρά εκδρομική) δεν χρειάζεται τόσο συχνή αλλαγή.

Είμαι σε λίγο για αλλαγή ,κι έχω πάρει ήδη φούλ συνθετικά 10/60 ,με σκοπό να δοκιμάσω κ αυτή την εκδοχή.
Αυτά όμως ,θα'ναι κρίμα κι αδικο να τα πετάξω στις 5000 εκδρομικά χλμ.
Αν είναι να συνεχίσω σε αλλαγές ανα 5Κ ,θα παραμείνω σε ημι-συνθετικά.
Γι'αυτό ρωτάω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κι εγώ κάθε 5000 αλλάζω Κωστή (μέχρι στιγμής) κι επίσης χωρίς ανάγκη συμπληρώματος.
Ημισυνθετικό 10/40.
Κι ας ξέρω ότι για την χρήση που κάνω (καθαρά εκδρομική) δεν χρειάζεται τόσο συχνή αλλαγή.

Είμαι σε λίγο για αλλαγή ,κι έχω πάρει ήδη φούλ συνθετικά 10/60 ,με σκοπό να δοκιμάσω κ αυτή την εκδοχή.
Αυτά όμως ,θα'ναι κρίμα κι αδικο να τα πετάξω στις 5000 εκδρομικά χλμ.
Αν είναι να συνεχίσω σε αλλαγές ανα 5Κ ,θα παραμείνω σε ημι-συνθετικά.
Γι'αυτό ρωτάω.
Δοκίμασε τα.... Γιατί κάθε μοτέρ έχει και διαφορετική συμπεριφορά
Μπορεί για παράδειγμα το φουλ συνθετικό να στο καίει ή μπορεί να μην σου αρέσει ο ήχος του κινητήρα με αυτό το λαδι.
Το πουλι δοκιμάζει τα λάδια με εστερεε(αν το λέω καλά) των 90 με 100 ευρω
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω καθε 5.000χλμ φουλ συνθετικα 10-60.
Προφανως κρατανε κι αλλο,ειδικα αν τα αλλαζεις μονος σου, αλλα το κοστος ειναι αστειο και τα 10.000χλμ μου φαινονται πολλα.
.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Είναι διαδεδομένη η χρήση (έως και τα μοντέλα του 12) η χρήση λαδιών αυτοκινητιστικού τύπου, καθώς ο δίσκος συμπλέκτη είναι ξηρός και άρα το λάδι μπορεί να έχει και αντίτριβικα πρόσθετα κάτι που στα υγρά πολύδίσκα συστήματα απαγορεύεται!!!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Είναι διαδεδομένη η χρήση (έως και τα μοντέλα του 12) η χρήση λαδιών αυτοκινητιστικού τύπου, καθώς ο δίσκος συμπλέκτη είναι ξηρός και άρα το λάδι μπορεί να έχει και αντίτριβικα πρόσθετα κάτι που στα υγρά πολύδίσκα συστήματα απαγορεύεται!!!!!!
Αυτοκινητου βαζω και εγω
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Αυτοκινητου βαζω και εγω
Ο λογος? Υπαρχει διαφορα στη τιμη ή ειναι θεμα ποιοτητας? Το semi 15-50 της liqui moly πχ εχει 35€ το 4λιτρο!
 
Top Bottom