R1200 GS & R1200 GSA

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παιδες το επομενο 4λιτρο συνοδευονταν απο τενεκεδακι ενισχυτικο(?)βενζινης και δεν ειχα θεμα παντως .
Πηγαν νορμαλ μεχρι τα 7μισι (χωρις να σαπουνιασουν).
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια ποτε αλλαξατε γλυστρες στο μοτερ στα 1200gs ?Στα ποσα χλμ?

Συνηθως σπανε επειδη χαλανε οι τεντωτηρες η ερχεται ουτως η αλλως η ωρα τους καποια στιγμη?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδια ποτε αλλαξατε γλυστρες στο μοτερ στα 1200gs ?Στα ποσα χλμ?

Συνηθως σπανε επειδη χαλανε οι τεντωτηρες η ερχεται ουτως η αλλως η ωρα τους καποια στιγμη?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλα για το δικο σου το θυμομουν..Αλλα εσυ δεν εισαι δειγμα gs!
Eσυ θα εκανες 1.000.000 χλμ με εναν δισκο :p
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλα για το δικο σου το θυμομουν..Αλλα εσυ δεν εισαι δειγμα gs!
Eσυ θα εκανες 1.000.000 χλμ με εναν δισκο :p
Αν ήταν όλα τα GS σαν του Κώστα θα είχαν κλείσει όλες οι αντιπροσωπείες, τα συνεργεία τους. ;)
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
Παιδια ποτε αλλαξατε γλυστρες στο μοτερ στα 1200gs ?Στα ποσα χλμ?

Συνηθως σπανε επειδη χαλανε οι τεντωτηρες η ερχεται ουτως η αλλως η ωρα τους καποια στιγμη?
Το δικό μου (adve '11) μέχρι τα 160.000χλμ, που ξέρω, δεν χρειάστηκε ούτε ακουγόταν κάτι.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το δικό μου (adve '11) μέχρι τα 160.000χλμ, που ξέρω, δεν χρειάστηκε ούτε ακουγόταν κάτι.
Ok. Απλά έχω αλλάξει ήδη προληπτικά τεντωντηρες και ήθελα να ξέρω πως ''λειτουργεί'' το πράμα.
Κατάλαβα ότι έχουμε καιρό ακόμα.
Ευχαριστώ!
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Καλησπερα σε όλους. Το όνειρο έγινε πραγματικότητα τελικά και το gs βρίσκεται στο γκαράζ μου. Τρομερά ενθουσιασμένος. Μοντέλο του 11 το επετειακό. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω ξέρετε όλοι πολυ καλά περί τίνος πρόκειται. Θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά την εργοστασιακή ζελατίνα. Επειδή ταξίδεψα στην εθνική με ταχύτητα κοντά στα 120-130 είχα παρά πολύ θόρυβο στο κράνος πάνω από τα 70. Να πω ότι είμαι 1.90 και έχω το κάθισμα στην ψηλή θέση. Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για ζελατίνα από adv αλλά επειδή το κόστος ξεφεύγει ψαχνοντας βρήκα αυτή τη λύση Touratech Ρυθμιστής Ζελατίνας, BMW R1200GS -2012 | Makan TRT. Το έχει δοκιμασει κάποιος να μας πει απόψεις; Η να κάνω υπομονή και οικονομία για να πάω κατευθείαν στου adv ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλοταξιδοι να είστε
Με το ύψος που έχεις η adve ζελατίνα και τα φλαπς... Είναι μονόδρομος.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
καλοταξιδος .
Η καλυτερη επιλογη το επετειακο .
Στο θέμα ζελατίνα ,έχοντας δοκιμάσει μαμά ,wunderlich vario touring και adve και με ύψος όσο και συ ,προτείνω κι εγώ adve.
Το τουρατεκ μην το κοιτάς καθόλου.
Από κάτω το μπουγαρινι που θα έρχεται τώρα τον χειμώνα τι θα κάνεις;
Τσάμπα θα ξυλιασεις.
Δες λίγο την wunderlich

Τρομερή 5mm πάχος ,ανάδιπλουμενη (σπαστη) ,στο ανώτατο σημείο της ανεβασμένη κόβει τα πάντα.
Για χειμώνα την προτείνω ,το καλοκαίρι όμως και κάτω να την έχεις δεν δουλεύουν οι αεραγωγοί του κράνους όμως και βράζεις.
Έχει και έξτρα μια τρίτη μικρότερη ζελατίνα μαζί ,αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε;
Θα αλλάζουμε τζαμαρίες;
Πες ναι ,άντε μια ,άντε δύο φορές ,μετά θα βαρεθείς.
Επισης μετά τα 160 έχει και ένα συντονισμό ,αν ταξιδεύεις με λιγότερα ,εντάξει ,εγώ εθνική πάω με 170 και με την ''εσπαζε''.
Άλλο ένα μείον είναι ότι δεν καθάριζε εύκολα ,γιατί είχε σημεία που δεν χωράει το χέρι.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Και μία η adve

Με 1,90 και η σέλα στο ψηλότερο σκαλί.

Καταληξα σε αυτή ,(η άλλη μπηκε στο κουτί της μέχρι νεωτέρας ,όπως και η στοκ που είχε αρχικά το μηχανάκι),γιατί κόβει τόσο όσο.
Πληροφοριακά δεν έχω κανένα στροβιλισμό ακόμη και με το γείσο.
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ζελατίνα adventure με προέκταση touratech. Ύψος 1.89, με την προέκταση ο αέρας περνάει πάνω από το κούτελο, χωρίς περίπου στη μύτη. Παίζει ρόλο και η κλήση της ζελατίνας που είναι σχετικά ξαπλωτή.
(Όσο πιο όρθια τόσο περισσότεροι στροβιλισμοί)





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όποτε πάμε για adve ζελατίνα. Το μπαράκι που χρησιμοποιεί σαν βάση δεν μπορώ να βρω το αυθεντικό. Βρίσκω ενα isotta που είναι το ίδιο με το εργοστασιακό λέει η περιγραφή
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν δε το βιαζεσαι παρηγγειλε ενα απο aliexpress
Στο 1/4 της τιμης.
Για της isotta δεν ξερω αν ειναι το ιδιο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όποτε πάμε για adve ζελατίνα. Το μπαράκι που χρησιμοποιεί σαν βάση δεν μπορώ να βρω το αυθεντικό. Βρίσκω ενα isotta που είναι το ίδιο με το εργοστασιακό λέει η περιγραφή
Πάρε τηλέφωνο το boxer garage για το μπαρακι
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όποτε πάμε για adve ζελατίνα. Το μπαράκι που χρησιμοποιεί σαν βάση δεν μπορώ να βρω το αυθεντικό. Βρίσκω ενα isotta που είναι το ίδιο με το εργοστασιακό λέει η περιγραφή
Ρίξε και μια μάτια στην WRS. Μπορεί να βρεις κάτι να σου αρέσει και διαθέτει και μπαράκι.
WRS


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aleko88

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Bmw R1200 gs 11
Και κάτι ακόμα ποσό σας πήρε να μάθετε τους διακόπτες των φλας ; Με τον αριστερό έχω αρχισει να εξοικειωνομαι αλλά με τον δεξιά για να τον κλείσω αφήνω πάντα το γκάζι και είναι σαν να φρενάρω για λίγο. Έχω αρχισει να πιστεύω ότι Δεν θα το κάνω ποτέ σωστά
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και κάτι ακόμα ποσό σας πήρε να μάθετε τους διακόπτες των φλας ; Με τον αριστερό έχω αρχισει να εξοικειωνομαι αλλά με τον δεξιά για να τον κλείσω αφήνω πάντα το γκάζι και είναι σαν να φρενάρω για λίγο. Έχω αρχισει να πιστεύω ότι Δεν θα το κάνω ποτέ σωστά
Ποσα χλμ έχεις με την χοντρουλα?
 
Top Bottom