R1200 GS & R1200 GSA

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εσεις θα παιρνατε ;
μονο αν ειχε σφραγιδα εγκρισης gsmaniac...αλλά νομιζω με τις προπέλες εχω κλείσει...θα επαιρνα Adve μονο αν ειχε οπισθεν...γενικα ακολουθώ πορεία benjamin button και για αυτό ξεκίνησα με bmw...δλδ από συνταξιοδότηση και προς τα πίσω...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
μονο αν ειχε σφραγιδα εγκρισης gsmaniac...αλλά νομιζω με τις προπέλες εχω κλείσει...θα επαιρνα Adve μονο αν ειχε οπισθεν...γενικα ακολουθώ πορεία benjamin button και για αυτό ξεκίνησα με bmw...δλδ από συνταξιοδότηση και προς τα πίσω...
Τωρα που το λες ,δεν καθολου κακος ο δρομος που διαλεξες.
Και σκεφτομαι(μια απο τις σκεψεις δλδ) ενα μαυροπουλι για εμενα .
Αλλα το βλεπω τον καζο να ερχεται απο τους φιλους μου.
Τελικα ειναι μεγααααλη η καραφλα μου(να μην πω αστεια) για κατι τετοιο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οταν η πορεία είναι benjamin button η καταληξη θα ειναι παπακι...αλλά εχω κατι αλλο στο νου πριν καταλήξω εκεί...αλλά ετσι οπως εχει γινει η κατάσταση γενικοτερα στη ζωή μας δε χωρανε προβλέψεις ούτε σχεδιασμοί.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ρε παιδια,να ρωτησω κατι θελω.
Πες οτι το κανεις το προτζεκτ.
Και ερχεται η ωρα να το πουλησεις το μοτορι γιατι θες να πας παρακατω.
Ποσο μπορει να πιασει ;
Ειστε σιγουροι οτι θα φυγει ,ή πρεπει να το σκοτωσεις ή στην καλυτερη να το ξαναγδυσεις;

Κι Εννοειται οτι με την καχυποψια που υπαρχει εκει εξω ,σκεπτομενος ως αγοραστης ,τουλαχιστον εγω δεν θα επαιρνα ενα gs με μετατροπη .
Θα πηγαινα καρφι σε ενα μανισιο
Εσεις θα παιρνατε ;
Κοίτα, αν ήταν μοντέλο 15ετιας ας πούμε, δε θα το ψυριζα και πολύ αν ήταν καθαρό μηχανάκι γενικότερα
Σε κάτι νεότερο όμως και σε περισσότερα χρήματα φυσικά, θα ήθελα να έχει τα μανισια πράγματα, η έστω τη σφραγίδα ενός σοβαρού συνεργείου με το εν λόγω μοντέλο, η να παίζει γνωστός στη μέση
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τωρα που το λες ,δεν καθολου κακος ο δρομος που διαλεξες.
Και σκεφτομαι(μια απο τις σκεψεις δλδ) ενα μαυροπουλι για εμενα .
Αλλα το βλεπω τον καζο να ερχεται απο τους φιλους μου.
Τελικα ειναι μεγααααλη η καραφλα μου(να μην πω αστεια) για κατι τετοιο.
Δεν εχει να κάνει με καλό ή κακό, λάθος ή σωστό...έχει να κάνει με το λογο που καθένας ξεκινάει να είναι πάνω σε μια μηχανή, τι ψάχνει και τι αναζητά από το μοτοσυκλετισμό πέρα από τη μετακίνηση και μεταφορά του από σημείο σε σημείο...
Οπως λέει κι ένα άσμα...δεν μπορώ άλλο Θανάση...στα 40 έχω γεράσει. Γιατί άραγε να θέλει κάποιος να τρώει ξύλο από τον αέρα...να γεμίζουν τα ρουχα του μυγάκια, να τρώει βροχή, κρύο, να κινδυνεύει να πέσει να χτυπήσει και να μην επιλέγει ένα αυτοκίνητο, τρένο ή λεωφορείο να μετακινηθεί;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η μετατροπή... Δεν είναι και τόσο "μετατροπή" στην ουσία.
Ζάντες, τεποζιτο, σελες, ζελατίνα, μαρσπιέ, κάγκελα.
Δεν πειράζεις τίποτα μηχανολογικά, γιατί δεν χρειάζεται.
Τα οφέλη στην πράξη είναι η τεράστια αυτονομία, η τεράστια ανεμοκαλυψη και η αίσθηση ότι Καβαλας ένα πραγματικο θεριο.

Εγώ την έκανα, γιατί είχα σκοπό να λιώσω την μαύρη στα χέρια μου και δεν σκέφτηκα ποτέ την μεταπώληση και τι θα έχανα.
Δυστυχως την έφτασα μόνο 300000 χλμ
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Ρε παιδια,να ρωτησω κατι θελω.
Πες οτι το κανεις το προτζεκτ.
Και ερχεται η ωρα να το πουλησεις το μοτορι γιατι θες να πας παρακατω.
Ποσο μπορει να πιασει ;
Ειστε σιγουροι οτι θα φυγει ,ή πρεπει να το σκοτωσεις ή στην καλυτερη να το ξαναγδυσεις;

Κι Εννοειται οτι με την καχυποψια που υπαρχει εκει εξω ,σκεπτομενος ως αγοραστης ,τουλαχιστον εγω δεν θα επαιρνα ενα gs με μετατροπη .
Θα πηγαινα καρφι σε ενα μανισιο
Εσεις θα παιρνατε ;
Καρφί εργοστασιακό adventure, δεν το συζητάμε.
Τώρα για τη μεταπώληση... απλά δεν θα το πουλήσω. Το πήρα για να το κρατήσω, το έχω 7 χρόνια και θα το έχω για αλλά 17. Με αυτό το σκεπτικό έχω ρίξει ένα σκασμό λεφτά.
Άσε που πλέον, εκτός από τα πράγματα που της έχω βάλει (σασμάν, άξονα, ζελατίνες, αναρτήσεις, εξατμίσεις, ζάντες κ.λπ.), έχει και κάτι άλλο πιο αποθαρρυντικό για έναν επίδοξο αγοραστή: 130.000 χλμ.
Και ειδικά στην Κύπρο όπου κατοικώ δεν θα πουληθεί ποτέ, γιατί εδώ μια μηχανή θεωρείται not to buy από τα 30.000-40.000 χλμ.
Για να μη μακρηγορώ άλλο, όπως λένε πολλοί, δεν διαμορφώνω το όχημά μου για τον επόμενο ιδιοκτήτη, αλλά για μένα.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
γνωριζει κανεις που θα βρω βασεις σαμαριων για την χοντρουλα?
αυτα τα απλα που κανουν γυρω στπ 50ρικο...
πουλαει καποιος βασεις σαμαριων οι βαλιτσων?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
γνωριζει κανεις που θα βρω βασεις σαμαριων για την χοντρουλα?
αυτα τα απλα που κανουν γυρω στπ 50ρικο...
πουλαει καποιος βασεις σαμαριων οι βαλιτσων?
Εκτός από κακ-άσχημα κ τσίπικα ,θα στραβώσουν κ στην πρώτη βόλτα.
Πεταμένα λ7.
Ψάξε στο καρ για μεταχειριεμένα πίσω κάγκελα Givi ή άλλης μάρκας (εκτός BMW που είναι ακριβά)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εκτός από κακ-άσχημα κ τσίπικα ,θα στραβώσουν κ στην πρώτη βόλτα.
Πεταμένα λ7.
Ψάξε στο καρ για μεταχειριεμένα πίσω κάγκελα Givi ή άλλης μάρκας (εκτός BMW που είναι ακριβά)
δε θα κρεμασω μονο θα ακουμπισουν...
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Βοήθεια για φίλο.
Βλέπει αυτα:
Τι λέτε;
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Βοήθεια για φίλο.
Βλέπει αυτα:
Τι λέτε;
Τι θελεεινα μάθει ο φίλος;
Το 3ο είναι κατασκευής του 9 ,με μόνο εκκ.
Δεν είναι κακό μηχανάκι ,το σπέσιαλ εντισιο έβγαινε με ακτίνες στους τροχούς και σέλα από το άντβε.

Τα άλλα δύο είναι με το 2πλο .
Θα πρότεινα το ακριβότερο ,γιατί έχει όλα λυμένα,ακόμα και στο ρεζερβουάρ δεν έχει τρίχα,αλλά φλοτερ και δε χαλαει
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Τι θελεεινα μάθει ο φίλος;
Το 3ο είναι κατασκευής του 9 ,με μόνο εκκ.
Δεν είναι κακό μηχανάκι ,το σπέσιαλ εντισιο έβγαινε με ακτίνες στους τροχούς και σέλα από το άντβε.

Τα άλλα δύο είναι με το 2πλο .
Θα πρότεινα το ακριβότερο ,γιατί έχει όλα λυμένα,ακόμα και στο ρεζερβουάρ δεν έχει τρίχα,αλλά φλοτερ και δε χαλαει
Του τα μετέφερα. Ευχαριστώ.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Δεν βρήκα κάτι σχετικό στην αναζήτηση οπότε το βάζω εδώ.

ΕWS error στην οθόνη, το παρουσιάζει όταν ανοίγω τον διακόπτη και το τιμόνι είναι κλειδωμένο τέρμα αριστερά ή δεξιά και μουλαρώνει και δεν μιζάρει. Επίσης αν είναι οπλισμένος ο συναγερμός, κολλάει και τσιρίζει ασταμάτητα. Αν ξεκλειδώσω, ισιώσω τιμόνι και μετά ανοίξω τον διακόπτη είναι οκ.

Διαβάζω στα ίντερνετς ότι είναι θέμα immobilizer, του κλειδιού ή της ring antenna (είναι κάτω από τον διακόπτη) ή των μπαταριών του συναγερμού. Δοκίμασα με το 2ο κλειδί, τίποτα. Οι μπαταρίες του συναγερμού αλλάχτηκαν τον προηγούμενο μήνα.

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον;
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αντένα ρινκ είναι κάτα 90%
Ένα καλωδιακι είναι έτοιμο να χαιρετήσει όταν ζοριζεται από το στρετσινκ του τιμονιου
Κάπου στο 35αρι; νομίζω πως κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Αντένα ρινκ είναι κάτα 90%
Ένα καλωδιακι είναι έτοιμο να χαιρετήσει όταν ζοριζεται από το στρετσινκ του τιμονιου
Κάπου στο 35αρι; νομίζω πως κάνει.
Ευχαριστώ πολύ, θα το πάω και στον γιατρό λίαν συντόμως για διάγνωση.
 
Top Bottom