R1200 GS & R1200 GSA

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Bad news. Το service λέει ότι φταίει η πλεξούδα, κόστος ανταλλακτικού 190€. Γνωρίζετε κάποιο συνεργείο στην Βόρειο Ελλάδα με διαγνωστικό για να πάρω μια δεύτερη γνώμη;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Bad news. Το service λέει ότι φταίει η πλεξούδα, κόστος ανταλλακτικού 190€. Γνωρίζετε κάποιο συνεργείο στην Βόρειο Ελλάδα με διαγνωστικό για να πάρω μια δεύτερη γνώμη;
190 για να βρει πιο καλωδιακι εχει κοπει κατω απο την κλειδαρια και να το ενωσει, ειναι ελεεινα πολλα!!!!!!!!!!!!!!
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
190 για να βρει πιο καλωδιακι εχει κοπει κατω απο την κλειδαρια και να το ενωσει, ειναι ελεεινα πολλα!!!!!!!!!!!!!!
Έχω την εντύπωση πως έχουμε μονοπωλιακή κατάσταση αφού το επόμενο εξουσιοδοτημένο είναι στα 500χλμ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω την εντύπωση πως έχουμε μονοπωλιακή κατάσταση αφού το επόμενο εξουσιοδοτημένο είναι στα 500χλμ.
Bad news. Το service λέει ότι φταίει η πλεξούδα, κόστος ανταλλακτικού 190€. Γνωρίζετε κάποιο συνεργείο στην Βόρειο Ελλάδα με διαγνωστικό για να πάρω μια δεύτερη γνώμη;

Κανενα φιλαρακι με ηλεκτρολογο ή με στοιχειωδεις γνωσεις δεν εχεις;
Υπομονη θελει πολυ, μεχρι να βρεθει το κομμενο καλωδιο. Καπου κατω απο την κλειδαρια ειναι και κοντα στο λαιμο (στην αποτομη κούρμπα που κανει η πλεξουδα).
Μολις το βρειτε (τραβοντας ενα ενα τα καλωδιακια, αφου πριν εχετε γυμνωσει το μερος εκεινο της πλεξουδας απο την ¨μονωση¨ της, τα συνδεετε με καλαι-θερμοσυστελλομενο και ξαναντυνετε την πλεξουδα σε εκεινο το σημειο). Σκατοδουλεια ειναι με καθολου σχεδον χωρο, αλλα και τα 190 ευρω, οταν τα πιεις σιγα σιγα σε μπυριτσες, τοτε θα την δεις αλλιως αυτην τη δουλεια :happy:!!!!

Υ.Γ
Ξεκινα πρωτα να ¨ακολουθεις¨ τα καλωδιακια που φευγουν απο το antenna ring (δεν ειναι τυχαιο το alarm που σου βγαζει), εφοσον ειναι παντα το προβλημα οπως σου ειπαν στην πλεξουδα της μηχανης.
Αλλιως ειναι καθαρα το antenna ring (που και παλι, δεν κοστιζει τοσο, ουτε με την εργασια αντικαταστασης του)!
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Κανενα φιλαρακι με ηλεκτρολογο ή με στοιχειωδεις γνωσεις δεν εχεις;
Υπομονη θελει πολυ, μεχρι να βρεθει το κομμενο καλωδιο. Καπου κατω απο την κλειδαρια ειναι και κοντα στο λαιμο (στην αποτομη κούρμπα που κανει η πλεξουδα).
Μολις το βρειτε (τραβοντας ενα ενα τα καλωδιακια, αφου πριν εχετε γυμνωσει το μερος εκεινο της πλεξουδας απο την ¨μονωση¨ της, τα συνδεετε με καλαι-θερμοσυστελλομενο και ξαναντυνετε την πλεξουδα σε εκεινο το σημειο). Σκατοδουλεια ειναι με καθολου σχεδον χωρο, αλλα και τα 190 ευρω, οταν τα πιεις σιγα σιγα σε μπυριτσες, τοτε θα την δεις αλλιως αυτην τη δουλεια :happy:!!!!

Υ.Γ
Ξεκινα πρωτα να ¨ακολουθεις¨ τα καλωδιακια που φευγουν απο το antenna ring (δεν ειναι τυχαιο το alarm που σου βγαζει), εφοσον ειναι παντα το προβλημα οπως σου ειπαν στην πλεξουδα της μηχανης.
Αλλιως ειναι καθαρα το antenna ring (που και παλι, δεν κοστιζει τοσο, ουτε με την εργασια αντικαταστασης του)!
Πραγματικά τα 190 είναι διαστημικό νούμερο και θα προστεθεί και η εργασία. Γνωστό ηλεκτρολόγο δεν έχω. Θα δω μήπως μπορέσω να ασχοληθώ μόνος...

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πραγματικά τα 190 είναι διαστημικό νούμερο και θα προστεθεί και η εργασία. Γνωστό ηλεκτρολόγο δεν έχω. Θα δω μήπως μπορέσω να ασχοληθώ μόνος...

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες.
Δεν πας μια βόλτα μεχρι τον Μάκη;
Στην Τούμπα είναι ,Θάσου νομίζω λέγεται η οδός.
Έχει διαγνωστικό κανονικά.
Θα σε έλεγα και Κυριάκο ,αλλά δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Δεν πας μια βόλτα μεχρι τον Μάκη;
Στην Τούμπα είναι ,Θάσου νομίζω λέγεται η οδός.
Έχει διαγνωστικό κανονικά.
Θα σε έλεγα και Κυριάκο ,αλλά δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις
Στον Κυριακό έχω πάει στο παρελθόν για έναν απλό έλεγχο και δεν έμεινα κι εγώ με καλές εντυπώσεις. Θα ψάξω τον Μάκη.

Έριξα μια ματιά, η μόνωση της πλεξούδας έχει ένα σκίσιμο σ' ένα σημείο χωρίς να φαίνεται κάτι άλλο και λίγο πιο πάνω ένα tie wrap είναι ασφυκτικά σφηγμένο. Η πρόσβαση είναι δύσκολη, όπως είπε ο boxer.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Δεν ξέρω ποιο μοντέλο έχεις, αλλά αν σου κάνει, έχω στην αποθήκη μια ολόκληρη πλεξούδα από την προηγούμενη μηχανή μου 1200 GSA 2008-2009.
Αν τη χρειαστείς θα τα βρούμε στην τιμή…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Στον Κυριακό έχω πάει στο παρελθόν για έναν απλό έλεγχο και δεν έμεινα κι εγώ με καλές εντυπώσεις. Θα ψάξω τον Μάκη.

Έριξα μια ματιά, η μόνωση της πλεξούδας έχει ένα σκίσιμο σ' ένα σημείο χωρίς να φαίνεται κάτι άλλο και λίγο πιο πάνω ένα tie wrap είναι ασφυκτικά σφηγμένο. Η πρόσβαση είναι δύσκολη, όπως είπε ο boxer.
Θάσου 3 μετά το γήπεδο της παοκαρας .
Τηλ 902909 με το 2310 μπροστα
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Δεν ξέρω ποιο μοντέλο έχεις, αλλά αν σου κάνει, έχω στην αποθήκη μια ολόκληρη πλεξούδα από την προηγούμενη μηχανή μου 1200 GSA 2008-2009.
Αν τη χρειαστείς θα τα βρούμε στην τιμή…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σου έστειλα πμ.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Θάσου 3 μετά το γήπεδο της παοκαρας .
Τηλ 902909 με το 2310 μπροστα
Πήγα στον Μάκη, δεν αναλαμβάνει ηλεκτρολογικά, με έστειλε σε ηλεκτρολόγο, δεν αναλαμβάνει can bus(!?) κι αφού πήγα και σε άλλους τρεις ηλεκτρολόγους κι απόειδα, η πλεξούδα τελικά επισκευάστηκε στον Γέρακα με ελάχιστο κόστος.
Ευχαριστώ όλους για την συνδρομή.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πήγα στον Μάκη, δεν αναλαμβάνει ηλεκτρολογικά, με έστειλε σε ηλεκτρολόγο, δεν αναλαμβάνει can bus(!?) κι αφού πήγα και σε άλλους τρεις ηλεκτρολόγους κι απόειδα, η πλεξούδα τελικά επισκευάστηκε στον Γέρακα με ελάχιστο κόστος.
Ευχαριστώ όλους για την συνδρομή.
Πόσο αν επιτρέπεται;
Μιλάμε για τον Παναγιωτόπουλο;
 
Reactions: sek

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Πόσο αν επιτρέπεται;
Μιλάμε για τον Παναγιωτόπουλο;
Ναι, 12,40€. Συγκεκριμένα, άνοιξε τον διακόπτη και από την φύσα είχαν κοπεί 2 καλώδια, κολλήθηκαν και μονώθηκαν. Δεν έβαλε ξανά τα tie wraps που μάλλον ήταν η αιτία του προβλήματος γιατί ήταν πάρα πολύ σφηγμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ναι, 12,40€.
Γι'αυτό ρώτησα,η κοντινή αντιπροσωπεία 190 ενω η Νο1 12,40.
Το είχα υποψιαστεί όταν για το δικό μου χρειάστηκα κάτι και η διαφορά μεταξύ τους ήταν υπερδιπλάσια.

Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως και εύχομαι να μη χρειαστείς κάτι πέραν των καυσίμων από δω και μπρος
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ναι, 12,40€. Συγκεκριμένα, άνοιξε τον διακόπτη και από την φύσα είχαν κοπεί 2 καλώδια, κολλήθηκαν και μονώθηκαν. Δεν έβαλε ξανά τα tie wraps που μάλλον ήταν η αιτία του προβλήματος γιατί ήταν πάρα πολύ σφηγμένα.
Οπου και να κοιταξεις την πλεξουδα, την εχουν σφιξει τοσο πολυ οι γερμανοι, λες και την ετοιμαζαν την μηχανη να αντεξει σεισμους 23 ριχτερ.................. :hungover:

Εγω στο 90% και βαλε της πλεξουδας, εχω κοψει τα εργοστασιακα tie wrap και τα εχω ξαναβαλει απο ελαφρως σφικτα εως λασκα (Αναλογα με το αν πρεπει να εχουν μποσικα ή οχι)!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά το μαζεμα του Γκαντι, ο γατουλης σήμερα ασχολήθηκε με σοβαρό εργαλείο
Καθάρισμα και αλλαγή υγρών μονάδας φρένων στη χοντρη
Εντυπωσιακή βελτίωση, παρά το ότι μονάδα ήταν καθαρή και δεν έβγαλε μούργα.

Μια εργασία που πρέπει να γίνεται για να γλυτώνουμε από πολλά έξοδα και φυσικά για να έχουμε καλά φρένα.

Θενκς Κωστή



Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μετά το μαζεμα του Γκαντι, ο γατουλης σήμερα ασχολήθηκε με σοβαρό εργαλείο
Καθάρισμα και αλλαγή υγρών μονάδας φρένων στη χοντρη
Εντυπωσιακή βελτίωση, παρά το ότι μονάδα ήταν καθαρή και δεν έβγαλε μούργα.

Μια εργασία που πρέπει να γίνεται για να γλυτώνουμε από πολλά έξοδα και φυσικά για να έχουμε καλά φρένα.

Θενκς Κωστή



Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και εγω τα εκανα και αξίζει τον κοπο. Υπαρχει διαφορα!
Κωστα τι μπαταρια φορας;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και εγω τα εκανα και αξίζει τον κοπο. Υπαρχει διαφορα!
Κωστα τι μπαταρια φορας;
Μια φτηνη μλκια.. Θα την πετάξω τον Σεπτέμβρη
Τα gs θελουν καλή μπαταρια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γιατί το μπριζωσατε ;
Έχω το motoscan κι εγώ και ρωτάω μήπως μου ξεφεύγει κάτι.
Για διαφορους λογους μπορει να το φυσωσανε.
Πχ- για να ελεγξουνε εαν τυχον εχει καποια σφαλματα στη μνημη (ενεργα ή μη). Ειτε εχουν σχεση με τα φρενα ειτε οχι. Γενικος ελεγχος δηλαδη.
- για να ελεγξουνε σε πραγματικο χρονο την πιεση που σηκωνουν τα φρενα την ωρα που πατουν το ποδοφρενο ή τη μανετα. (εχω το gs911, λογικα και το motoscan το κανει και αυτο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom