R1200 GS & R1200 GSA_Φώτα-led-προβολάκια

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
H λαμπα 2ον με το "αλλα" ειναι Nighteye?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
H λαμπα 2ον με το "αλλα" ειναι Nighteye?
Αν το ξερα αυτο που λες, θα ηξερα πολλα....
Επρεπε να με σκοτωσουν υστερα:D

Δεν ξερω τι ειναι. Ζαλιστηκα μονο με τις αλλαγες λαμπων και τις φωτο και να μην τα μπερδεψω:p:p
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Update!!!!
Άλλο ένα τρίωρο δοκιμών σήμερα, στο δικό μου μηχανάκι.

Κατ' αρχάς να διορθώσω ένα σοβαρό λάθος που έκανα στο 1ο ποστ.
Αυτό που θεωρείται χάλια δέσμη, όπως έγραψα αρχικά, είναι η τελική επιλογή που έχει άριστο αποτέλεσμα!

Αυτή η δέσμη (όπως φαίνεται από το 1 μέτρο περίπου σε τοίχο



Δίνει το παρακάτω αποτέλεσμα στην πράξη:




και με τη μεγάλη σκάλα:



Η λάμπα είναι αυτή που φαίνεται εδώ (τοποθετημένη στου αδερφού μου) χωρίς καμιά μετατροπή!!!!



Κουμπωνουν κανονικά τα καπάκια όπως είναι , και δεν υπάρχει έξτρα τροφοδοτικό να πρέπει να στριμωχτεί στο φανάρι!
Κόστος (για εμάς στο φόρουμ και μόνο) στα 60€ το σετ (δε σπάει...) και με 5 γιούρα επιπλέον μπαίνει και η κατάλληλη ψείρα, στην ίδια απόχρωση που φωτίζει απίστευτα για ψείρα!!!


Πάμε τώρα στις άλλες λύσεις που απορρίφθηκαν για διάφορους λόγους.

1ον η λάμπα με την οποία έφυγα πριν 3 μέρες από εκεί, είχε πολύ καλό φώς σε χρώμα και ένταση. Απλώς έπεφτε η δέσμη της μαγάλης, ακριβώς πάνω στη μεσαία σκάλα. Αποτέλεσμα; Δεν είχες μεγάλη σκάλα, αλλά μια καταπληκτική μεσαία!!!! Αυτή η λάμπα έχει θέμα στην πατούρα και δεν κάθεται στη σωστή θέση. Με ανοικτό καπάκι, διαπίστωσα ότι κινείται και παίζοντας λίγο, αφού κατάφερα να την εστιασω, είδα ότι ήταν καλή επιλογή, αλλά πρακτικά δεν κάνει.

2ον Η καλύτερη επιλογή, σε +20€ τιμή θα ήταν η παρακάτω:



Και κάνει αυτό το αποτέλεσμα:



και με τη μεγάλη:


Πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει στο GS!!!
Aλλά....., πάντα υπάρχει ένα αλλά. Κι εδώ υπάρχουν 2..... :(

α. θέλει μετατροπή στα καπάκια, να γίνουν μεγαλύτερα σε βάθος, κάπως έτσι:


Εγώ τα έχω, και θα προχωρούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Εδώ έρχεται το 2ο αλλά....
β. Δε σπάει κι αυτό το σετ κι εγώ ήθελα μία :(

Επιπλέον, λόγω της απαίτησης για μετατροπή, ο Ζήσης δε μπορεί να την προτείνει σαν plag and play λύση, λογικό!


3ον Υπήρξε και μια ενδιάμεση περίπτωση, χωρίς μετατροπή στα καπάκια επίσης και στα +20€.
Το αποτέλεσμα ήταν αυτό:





άριστη μεσαία και πολύ καλή μεγάλη σκάλα, αλλά υστερεί σε μεγάλη σκάλα από την 1η περίπτωση! Και είναι πιο ακριβή, οπότε δεν προτείνεται!


Η λάμπα:


Μπαίνει το τροφοδοτικό εύκολα στο χώρο πέριξ του καθρέφτη και χωράει το πίσω μέρος στο καπάκι (99% γιατί δεν είχα τα μικρά καπάκια μαζί μου, οπότε αρκεστήκαμε στις μετρήσεις).


Κι ένα βιδεάκι με την τελική επιλογή:




Είμαι ευχαριστημένος από την τελική επιλογή και τη ρύθμιση! Σε πραγματικές συνθήκες, επιστρέφοντας, πράγματι είχα αξιόλογα φώτα και στα στενά, και σε φωτισμένους δρόμους και στην Εθνική!
Σημείωση: Ο τοίχος από το σημείο που γίνανε οι λήψεις, είναι 113 μέτρα!

Θεόδωρε σε ευχαριστω για τις πληροφορίες, σήμερα μίλησα με τον Ζηση και ολοκλήρωσα την παραγγελία όπως είχαμε πει στο τηλέφωνο, στην οποία πρόσθεσα και δυο λάμπες led για τα υπάρχον μανίσια προβολακια του adve. Καλά και φωτισμένα χιλιόμετρα να έχεις
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θεόδωρε σε ευχαριστω για τις πληροφορίες, σήμερα μίλησα με τον Ζηση και ολοκλήρωσα την παραγγελία όπως είχαμε πει στο τηλέφωνο, στην οποία πρόσθεσα και δυο λάμπες led για τα υπάρχον μανίσια προβολακια του adve. Καλά και φωτισμένα χιλιόμετρα να έχεις
Μια χαρα!
Κι αυτες για τα προβολακια κανουν πολυ καλη δουλεια. Μου τα εδειξεχθες ;)
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Λοιπόν τις λάμπες τις παρέλαβα εδώ και ημέρες αλλά δεν τις είχα τοποθετήσει λόγω δουλειάς. Μπήκαν πλέον (και μου φωτίζουν τους δρόμους) πάνω στη μηχανή και άλλαξε όλη η φωτοκατάστασή της ΡΙΖΙΚΑ.
Έχει άριστο φωτισμό σε μεγάλη σκάλα αλλά η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ έγινε από τους μαμά προβολείς με τις λάμπες led που έβαλα. Πραγματικά αξίζουν τα χρήματα τους 100% και να τονίσω ότι οπτικά-εμφανισιακά η μηχανή πλέον δείχνει έτσι όπως ήθελα από όταν την πήρα.
Ευχαριστώ τον Θεόδωρο @forester και τον Ζήση @Mr_lightshot.gr , για τις δοκιμές τους με το αποτέλεσμα που κατάφεραν και για τις τηλεφωνικές συνομιλίεςμας ώστε να λυθούν όποιες απορίες είχα.

Φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω πως δεν χρειάστηκε κανένα κόψιμο-κόλλημα το καπάκι του φαναριού, χώρεσε μέσα η λάμπα με τα καλώδια της χωρίς ράβε ξήλωνε(αυτός ήταν ο δικός μου στόχος) για να μην χαθεί η στεγανότητα μέσα στο φανάρι.

Καλούς φωτισμένους δρόμους σε όλους!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Λοιπόν τις λάμπες τις παρέλαβα εδώ και ημέρες αλλά δεν τις είχα τοποθετήσει λόγω δουλειάς. Μπήκαν πλέον (και μου φωτίζουν τους δρόμους) πάνω στη μηχανή και άλλαξε όλη η φωτοκατάστασή της ΡΙΖΙΚΑ.
Έχει άριστο φωτισμό σε μεγάλη σκάλα αλλά αλλά η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ έγινε από τους μαμά προβολείς με τις λάμπες led που έβαλα. Πραγματικά αξίζουν τα χρήματα τους 100% και να τονίσω ότι οπτικά-εμφανισιακά η μηχανή πλέον δείχνει έτσι όπως ήθελα από όταν την πήρα.
Ευχαριστώ τον Θεόδωρο @forester και τον Ζήση @Mr_lightshot.gr , για τις δοκιμές τους με το αποτέλεσμα που κατάφεραν και για τις τηλεφωνικές συνομιλίεςμας ώστε να λυθούν όποιες απορίες είχα.

Φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω πως δεν χρειάστηκε κανένα κόψιμο-κόλλημα το καπάκι του φαναριού, χώρεσε μέσα η λάμπα με τα καλώδια της χωρίς ράβε ξήλωνε(αυτός ήταν ο δικός μου στόχος) για να μην χαθεί η στεγανότητα μέσα στο φανάρι.

Καλούς φωτισμένους δρόμους σε όλους!!!!!!!
Ποσο σου πηγαν αν επιτρεπεται τα λεντ για τα προβολακια?
h11 ειναι?
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ποσο σου πηγαν αν επιτρεπεται τα λεντ για τα προβολακια?
h11 ειναι?
Ναι h11 λάμπες led, 60 ευρώ το ζευγάρι απλα στα μαμά προβολακια χρειάζεται κόψιμο το πίσω μέρος(που δεν επηρεάζει την στεγανότητα της λάμπας) για να χωρέσει.. Το φως στους προβολείς πλέον είναι όλα τα λεφτά, σαν κεντρικά φώτα δείχνουν τον δρόμο μπροστά μου, καθαρό,φωτισμένο και σε σωστές γωνίες ρίχνουν την δέσμη τους..Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο το τηλέφωνο μου είναι στο προφιλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mr_lightshot.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
Honda XL 1000 V Varadero Mk2
Λοιπόν τις λάμπες τις παρέλαβα εδώ και ημέρες αλλά δεν τις είχα τοποθετήσει λόγω δουλειάς. Μπήκαν πλέον (και μου φωτίζουν τους δρόμους) πάνω στη μηχανή και άλλαξε όλη η φωτοκατάστασή της ΡΙΖΙΚΑ.
Έχει άριστο φωτισμό σε μεγάλη σκάλα αλλά αλλά η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ έγινε από τους μαμά προβολείς με τις λάμπες led που έβαλα. Πραγματικά αξίζουν τα χρήματα τους 100% και να τονίσω ότι οπτικά-εμφανισιακά η μηχανή πλέον δείχνει έτσι όπως ήθελα από όταν την πήρα.
Ευχαριστώ τον Θεόδωρο @forester και τον Ζήση @Mr_lightshot.gr , για τις δοκιμές τους με το αποτέλεσμα που κατάφεραν και για τις τηλεφωνικές συνομιλίεςμας ώστε να λυθούν όποιες απορίες είχα.

Φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω πως δεν χρειάστηκε κανένα κόψιμο-κόλλημα το καπάκι του φαναριού, χώρεσε μέσα η λάμπα με τα καλώδια της χωρίς ράβε ξήλωνε(αυτός ήταν ο δικός μου στόχος) για να μην χαθεί η στεγανότητα μέσα στο φανάρι.

Καλούς φωτισμένους δρόμους σε όλους!!!!!!!
Χαίρομαι που εχεις το αποτέλεσμα που περίμενες !!!Καλα και φωτεινά χιλιόμετρα λοιπον !!! Σε ευχαριστώ για την προτίμηση !!!
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Καλημέρα παιδιά!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με τις συγκεκριμένες λάμπες α)υπάρχει θέμα με την δεσμη εάν ενοχλούμε τους απέναντι οδηγους κ β) εάν ανεβάζουν θερμοκρασίες ζεστη.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καλημέρα παιδιά!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με τις συγκεκριμένες λάμπες α)υπάρχει θέμα με την δεσμη εάν ενοχλούμε τους απέναντι οδηγους κ β) εάν ανεβάζουν θερμοκρασίες ζεστη.
Σε μένα δεν έχω δει να διαμαρτυρηθεί κάποιος από απέναντι και όσο αφορά θερμοκρασία είναι ζεστό το πλαστικό καπάκι αλλά δε δημιουργεί πρόβλημα στην λειτουργία της λάμπας και είναι τόσο ζεστό όσο είναι το φυσιολογικό, επειδή δουλεύει σε κλειστό φανάρι ενώ τα led που έβαλα στα μαμά προβολακια είναι και αυτά άψογα γιατί εκεί κόπηκε λίγο το κέλυφος στο τέλος.
Ειναι τίμια οικονομική και αξιόπιστη λύση για το μόνιμο πρόβλημα των GS με τον μη επαρκή φωτισμό (μιλάω για όλα τα μοντέλα πριν το LC)
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Tα φώτα ειναι οπως πρεπει,ειμαι πολυ ευχαριστημενος,Ευχαριστώ τον Θεόδωρο forester και τον Ζήση Mr_lightshot.gr,πραγματικα βλεπω χωρις να ενοχλω τους απεναντι.
 

Sap

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nick
Μοτό
BMW R1200GS -KAWASAKI Z1000
Τη καλησπέρα μου στην παρέα.
Είδα το εν λόγω thread σχετικά με τα φώτα του GS και με ενδιαφέρει άμεσα !!!

Γνωρίζει κανεις αν μπορώ κάπως κάπου να βρω αυτόν τον άνθρωπο ;
ΥΓ. Υπέροχη περιγραφή και επίλυση του θέματος.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Αν έχεις Facebook τον βρίσκεις εκεί. Στην Μεταμόρφωση είναι

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sap

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nick
Μοτό
BMW R1200GS -KAWASAKI Z1000
Αν έχεις Facebook τον βρίσκεις εκεί. Στην Μεταμόρφωση είναι

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τέλεια θα επικοινωνήσω τώρα κιόλας. Ευχαριστώ πολύ !

Να του αναφέρω ότι τον βρήκα μέσω του ADVRIDE?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομιζω οτι ειναι εποχη που πρεπει να δουμε σοβαρα τα καινουργια φαναρια led και να αφησουμε λαμπες και λαμπακια για τα δεντρα χριστουγεννων
 

Sap

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nick
Μοτό
BMW R1200GS -KAWASAKI Z1000
Νομιζω οτι ειναι εποχη που πρεπει να δουμε σοβαρα τα καινουργια φαναρια led και να αφησουμε λαμπες και λαμπακια για τα δεντρα χριστουγεννων
Αυτό το υπεροχο φανάρι LED λες ;
 

Sap

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nick
Μοτό
BMW R1200GS -KAWASAKI Z1000
Ε ναι....ηδη μελη του advride το εχουν τοποθετησει και λενε για εκπληκτικο φωτισμο.
Το σκέφτομαι σοβαρά !!

ΜΙΑ ερώτηση έχω μόνο.
Πως επιλέγουμε να κάνουμε να δουλεύει μόνο το running light led χωρίς να έχουμε αναμμένo το φως πορείας.. ?
Λένε πως είναι plug and play?

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το σκέφτομαι σοβαρά !!

ΜΙΑ ερώτηση έχω μόνο.
Πως επιλέγουμε να κάνουμε να δουλεύει μόνο το running light led χωρίς να έχουμε αναμμένo το φως πορείας.. ?
Λένε πως είναι plug and play?

Κατσε να μας πουν αυτοι που ξερουν
 

Sap

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nick
Μοτό
BMW R1200GS -KAWASAKI Z1000
Κατσε να μας πουν αυτοι που ξερουν
Αν όντως αξίζει και έχει εκπληκτικό φωτισμό.. τότε ποιος ο λόγος να ψαχνόμαστε με τα led λαμπάκια, ενώ με 40€ παραπάνω από τα 60€ (που προαναφέρθηκε στα προηγούμενα ποστ), μπορούμε να χτυπήσουμε αυτό το φαναράκι;
 
Top Bottom