R1200GS - επισκευή σέλας

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ένα ωραίο βίντεο από το φίλο @Tener-ίσιος που ανέβασε εδώ



Το βάζω κι εδώ για να μείνει και να το βρίσκουν εύκολα όσοι ενδιαφερθούν στο μέλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Ξεθάβω...

Η σέλα μου είναι όπως φαίνεται στην φωτό. Οι ερώτησεις είναι:
Μπορεί να επισκευαστεί με το ίδιο υλικό ώστε να είναι ίδια με την πίσω;
Αν γίνεται, γνωρίζετε κάποιον που το αναλαμβάνει; Κατά προτίμηση στην Θεσ/νίκη αλλά την στέλνω και Αθήνα αν χρειάζεται.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μάλλον πρέπει να ντύσεις και την πίσω, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί ίδιο ύφασμα με τη μαμά bmw.
Με την ευκαιρία καλό είναι να βάλεις αντιολισθητικο υφασμα
 
Reactions: sek

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ξεθάβω...

Η σέλα μου είναι όπως φαίνεται στην φωτό. Οι ερώτησεις είναι:
Μπορεί να επισκευαστεί με το ίδιο υλικό ώστε να είναι ίδια με την πίσω;
Αν γίνεται, γνωρίζετε κάποιον που το αναλαμβάνει; Κατά προτίμηση στην Θεσ/νίκη αλλά την στέλνω και Αθήνα αν χρειάζεται.

Θα σου πρότεινα ότι έκανα κι εγώ. Να διαλέξεις από το Moto OK κάποιο κάλυμα απο την μεγάλη γκάμα που μπορείς να δεις online αρχικά στο λινκ που σου δίνω, να πάρεις τηλέφωνο να μιλήσεις και να ακούσεις και τη γνώμη τους για τα χαρακτηριστικά κάθε υλικού, κι αφού καταλήξεις κάπου, έχεις 2 επιλογές. Ή στέλνεις τη σέλα σε αυτούς και σου την επιστρέφουν φτιαγμένη πίσω, ή επενδύεις σε ένα καλό συραπτικό μηχάνημα κι εφ'οσον πιάνουν λίγο τα χέρια σου, σου στέλνουν το κάλυμα και το κάνεις μόνος σου. Στη δεύτερη περίπτωση θα σου βγεί πολύ φθηνότερα ακόμη και με την αγορά του συραπτικού, που θα σου μείνει και για άλλες χρήσεις κιόλας. Εγώ με αποστολή στη Γερμανία με πολύ καλό υλικό καλύματος, πανομοιότυπο με το αυθεντικό της BMW με μεγάλη ελαστικότητα και αντοχή, το οποίο παρεπειπτόντος δεν ήταν στα online, και μου το πρότειναν από το κατάστημα όταν πήρα τηλέφωνο όταν τους είπα τι έψαχνα, πλήρωσα 65-70€ περίπου και για τα 2 καλύματα, μπρος, πίσω και έδωσα άλλα 30-35€ περίπου για ένα καλό μηχανικό συραπτικό.
Καλό θα ήταν αν το κάνεις μόνος σου για πρώτη φορά, να υπάρχει και κάποιος ακόμη για να βοηθάει κρατώντας ο ένας το κάλυμα σωστά τεντωμένο και ο άλλος να μπορεί να δουλεύει το συραπτικό.
Δεν είναι τόσο δύσκολο αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που θα σου στείλουν, έχεις υπομονή και πάνω απ όλα μεράκι.
Να έχεις στο μυαλό σου, ότι είσαι ο Φουστάνος, ο πλαστικός χειρούργος, και προσπαθείς να κάνεις λιφτινγκ, στα μούτρα κάποιας "μουστόγριας".
Για του λόγου το αληθές, αυτή είναι η σέλα μου, όταν την είχα φτιάξει όπως είπα παραπάνω. Δεν είχα καμμία προηγούμενη εμπειρία και επιπλέον ήταν και "σκαμένη" 2-3 εκατοστά, πράγμα που το έκανε ακόμη πιο δύσκολο.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Θα σου πρότεινα ότι έκανα κι εγώ. Να διαλέξεις από το Moto OK κάποιο κάλυμα απο την μεγάλη γκάμα που μπορείς να δεις online αρχικά στο λινκ που σου δίνω, να πάρεις τηλέφωνο να μιλήσεις και να ακούσεις και τη γνώμη τους για τα χαρακτηριστικά κάθε υλικού, κι αφού καταλήξεις κάπου, έχεις 2 επιλογές. Ή στέλνεις τη σέλα σε αυτούς και σου την επιστρέφουν φτιαγμένη πίσω, ή επενδύεις σε ένα καλό συραπτικό μηχάνημα κι εφ'οσον πιάνουν λίγο τα χέρια σου, σου στέλνουν το κάλυμα και το κάνεις μόνος σου. Στη δεύτερη περίπτωση θα σου βγεί πολύ φθηνότερα ακόμη και με την αγορά του συραπτικού, που θα σου μείνει και για άλλες χρήσεις κιόλας. Εγώ με αποστολή στη Γερμανία με πολύ καλό υλικό καλύματος, πανομοιότυπο με το αυθεντικό της BMW με μεγάλη ελαστικότητα και αντοχή, το οποίο παρεπειπτόντος δεν ήταν στα online, και μου το πρότειναν από το κατάστημα όταν πήρα τηλέφωνο όταν τους είπα τι έψαχνα, πλήρωσα 65-70€ περίπου και για τα 2 καλύματα, μπρος, πίσω και έδωσα άλλα 30-35€ περίπου για ένα καλό μηχανικό συραπτικό.
Καλό θα ήταν αν το κάνεις μόνος σου για πρώτη φορά, να υπάρχει και κάποιος ακόμη για να βοηθάει κρατώντας ο ένας το κάλυμα σωστά τεντωμένο και ο άλλος να μπορεί να δουλεύει το συραπτικό.
Δεν είναι τόσο δύσκολο αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που θα σου στείλουν, έχεις υπομονή και πάνω απ όλα μεράκι.
Να έχεις στο μυαλό σου, ότι είσαι ο Φουστάνος, ο πλαστικός χειρούργος, και προσπαθείς να κάνεις λιφτινγκ, στα μούτρα κάποιας "μουστόγριας".
Για του λόγου το αληθές, αυτή είναι η σέλα μου, όταν την είχα φτιάξει όπως είπα παραπάνω. Δεν είχα καμμία προηγούμενη εμπειρία και επιπλέον ήταν και "σκαμένη" 2-3 εκατοστά, πράγμα που το έκανε ακόμη πιο δύσκολο.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα επικοινωνήσω με το MotoOK, θα κάνω και μια έρευνα εδώ για να έχω από κοντά μια εικόνα της υφής και της ποιότητας των υλικών. Τα χέρια μου πιάνουν για μαστορέματα αλλά το συραπτικό δεν θα γίνει απόσβεση, οπότε προτιμώ να δώσω το ποσό για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα χέρια μου πιάνουν για μαστορέματα αλλά το συραπτικό δεν θα γίνει απόσβεση, οπότε προτιμώ να δώσω το ποσό για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Λεφτά που δίνεις για εργαλεία, μην τα λυπάσαι!
Αργά ή γρήγορα θα την κάνουν την απόσβεση τους, και αν πιάνουν τα χέρια σου όπως λες, αυτό είναι σίγουρο!
 
Reactions: sek

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Εργαλεία έχω γενικά και λόγω της δουλειάς κάποια εξιδεικευμένα ακριβά, δε θα με πείραζε να πάρω κάτι που θα ξαναχρησιμοποιήσω.
Το συρραπτικό δεν ξέρω σε τι άλλο μπορεί να μου ξαναχρειαστεί...
Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δε μαστορεύω πλέον :yew:
Μόνο κάτι ψιλοδουλειές στο σπίτι..
 
Top Bottom