R1200gs σπασμένη ανάρτηση

white angel

Μέλος
Όνομα
Θαλής μοτσακος
Μοτό
vstrom 650 2017
Νέα από το μέτωπο.
Έχει σπάσει κι έχει γίνει κομμάτια η βαλβίδα αζώτου (αν το λέω σωστά ) .
Αυτή δεν επισκευάζεται και ανταλλακτικά δεν παίζουν spare από όσο έχουμε ψάξει.
Aftermarket παίζουν από 500 και πάνω εκτός από την yss που έχει 320€ αν θυμάμαι καλά (πιθανόν να υπάρχει και hagon σε παρόμοια λεφτά) .
Οπότε το ερώτημα είναι : μεταχειρισμένο μαμά και σέρβις ή yss καινούργια;
Έχει κανείς εμπειρία από yss ;
Στο παπι είχα βάλει και ήταν καλύτερα από τα μαμά αλλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
Στο fazer 8 που είχα ,είχα βάλει hagon που έβρισκα τότε φθηνή πολύ και όταν την έβαλα δίπλα στην μαμά ήταν σαν η μαμά ανάρτηση να ήταν από ποδήλατο, καμία σχέση το πάχος του εμβόλου και γενικά η ποιότητα τους.
Όμως εδώ η μαμά είναι wp και δεν ξέρω κατά πόσο η yss θα είναι καλύτερη ή όχι.
πάρε την μαμά που σου είπα

Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

white angel

Μέλος
Όνομα
Θαλής μοτσακος
Μοτό
vstrom 650 2017
Η μηχανή είναι εισαγωγείς και δεν έχει esa
είναι από ελληνική αντιπροσωπεία;

Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πρώτα απ'όλα και τον φίλο μου τον Άκη για τη δημοσίευση αλλά και όλους σας για τις απαντήσεις! Είμαι το θύμα της εξάρτησης :(
Η μηχανή είναι εισαγωγής, συγκεκριμένα από Αμερική, δεν έχω κάποια χαρτιά το γνωρίζω από τον προηγούμενο κάτοχο ο οποίος το πήρε από κατάστημα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πρώτα απ'όλα και τον φίλο μου τον Άκη για τη δημοσίευση αλλά και όλους σας για τις απαντήσεις! Είμαι το θύμα της εξάρτησης :(
Η μηχανή είναι εισαγωγής, συγκεκριμένα από Αμερική, δεν έχω κάποια χαρτιά το γνωρίζω από τον προηγούμενο κάτοχο ο οποίος το πήρε από κατάστημα.
Τι θα κάνεις τελικά;
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προς το παρών κλίνω σε αγορά καινούριας YSS ρυθμιζόμενη και επισκευαζόμενη. Ακόμα κάνω κάποιες σκέψεις..
Πριν 15 νομίζω χρόνια όταν έκανε τα χαζά έχανε λαδακι και δεν δούλευε καλά η esa είχα βάλει ,,wilbers μπρος πίσω .και η μηχανή άλλαξε σε όλα τα τερέν ..πέρσι τις έκανα σέρβις λαδακια κτλ. Και μέχρι σήμερα είναι σαν καινούργιες..
Αν κάνεις κι αυτό που λες ποιο πάνω θα ησυχάσει το κεφάλι σου
 

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Πριν 15 νομίζω χρόνια όταν έκανε τα χαζά έχανε λαδακι και δεν δούλευε καλά η esa είχα βάλει ,,wilbers μπρος πίσω .και η μηχανή άλλαξε σε όλα τα τερέν ..πέρσι τις έκανα σέρβις λαδακια κτλ. Και μέχρι σήμερα είναι σαν καινούργιες..
Αν κάνεις κι αυτό που λες ποιο πάνω θα ησυχάσει το κεφάλι σου
Οι εργοστασιακές σου έχαναν? Μέχρι στιγμής κι εμένα αυτό μου λένε και κάποιοι μάστορες και κάποια μαγαζια ότι ναι μεν YSS δεν είναι οι κορυφαίες ωστόσο θα είναι καλύτερη από αυτή που φορούσε και σαφώς θα δω διαφορά. Όπως και να χει η καινούρια είναι αλλιώς. Όσο συγκρίνω βλέπω ότι η αγορά μεταχειρισμένης και μετά αποστολή σε μάστορα για συντήρηση και επιστροφή το κόστος ανεβαίνει ίσα με την αγορά καινούριας αν όχι και παραπάνω.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Οι εργοστασιακές σου έχαναν? Μέχρι στιγμής κι εμένα αυτό μου λένε και κάποιοι μάστορες και κάποια μαγαζια ότι ναι μεν YSS δεν είναι οι κορυφαίες ωστόσο θα είναι καλύτερη από αυτή που φορούσε και σαφώς θα δω διαφορά. Όπως και να χει η καινούρια είναι αλλιώς. Όσο συγκρίνω βλέπω ότι η αγορά μεταχειρισμένης και μετά αποστολή σε μάστορα για συντήρηση και επιστροφή το κόστος ανεβαίνει ίσα με την αγορά καινούριας αν όχι και παραπάνω.
Ναι στα 08 ήταν οι πρώτες αναρτήσεις esa που μπήκαν και λίγο τα υλικά λίγο ότι οι περισσότεροι κάτοχοι GS δεν ξέρανε πως να ρυθμίσουν
τις αναρτήσεις .πχ άλλαζαν τα μοντς με τίγκα τριβαλιτσα και από πάνω αλλά 200 κιλά οδηγός συνεπιβάτης ..οι περισσότερες σκαγαν χαλούσαν τσιμουχες και χαναν τα λαδακια τούς .
Μια χαρά είναι και οι YSS.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι εργοστασιακές σου έχαναν? Μέχρι στιγμής κι εμένα αυτό μου λένε και κάποιοι μάστορες και κάποια μαγαζια ότι ναι μεν YSS δεν είναι οι κορυφαίες ωστόσο θα είναι καλύτερη από αυτή που φορούσε και σαφώς θα δω διαφορά. Όπως και να χει η καινούρια είναι αλλιώς. Όσο συγκρίνω βλέπω ότι η αγορά μεταχειρισμένης και μετά αποστολή σε μάστορα για συντήρηση και επιστροφή το κόστος ανεβαίνει ίσα με την αγορά καινούριας αν όχι και παραπάνω.
Υπάρχει άνθρωπος που έχει αντικαταστήσει τις wp με yss?
Κάποιες φορές ψωνίζουμε φθηνά και στο τέλος κοστίζει πιο ακριβά.
Yss σε gs 1200 δεν έχω ακούσει να βάλει κάποιος.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ναι στα 08 ήταν οι πρώτες αναρτήσεις esa που μπήκαν και λίγο τα υλικά λίγο ότι οι περισσότεροι κάτοχοι GS δεν ξέρανε πως να ρυθμίσουν
τις αναρτήσεις .πχ άλλαζαν τα μοντς με τίγκα τριαβιλτσα και από πάνω αλλά 200 κιλά οδηγός συνεπιβάτης ..οι περισσότερες σκαγαν χαλούσαν τσιμουχες και χαναν τα λαδακια τούς .
Μια χαρά είναι και οι YSS.
Εν κίνησει εννοείς;
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Κι όμως αυτό μου είπαν και μάλιστα αυτό που έχω δει εγώ σε δικό μου άνθρωπο είναι ανάρτηση ohlins με ελατήριο yss
 

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Υπάρχει άνθρωπος που έχει αντικαταστήσει τις wp με yss?
Κάποιες φορές ψωνίζουμε φθηνά και στο τέλος κοστίζει πιο ακριβά.
Yss σε gs 1200 δεν έχω ακούσει να βάλει κάποιος.
Κι όμως αυτό μου είπαν και μάλιστα αυτό που έχω δει εγώ σε δικό μου άνθρωπο είναι ανάρτηση ohlins με ελατήριο yss
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ανάρτηση ohlins με ελατήριο yss
Αυτό δεν είναι έκπληξη, δεδομένου ότι τα ελατήρια ohlins έρχονται σε άγνωστο χρόνο.

Το σημαντικό στην ανάρτηση είναι η ποιότητα του υδραυλικού μέρους, το ελατήριο όποιος κατασκευαστής και να είναι δεν έχει σημασία, αν είναι σωστό για τα κιλά χρήσης
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Κι όμως αυτό μου είπαν και μάλιστα αυτό που έχω δει εγώ σε δικό μου άνθρωπο είναι ανάρτηση ohlins με ελατήριο yss
Αυτό πως το κατάφερε;
Την φόραγε ήδη την ολινς και δεν του έκανε το ελατήριο;
Υποτίθεται όταν παραγγέλνεις ανάρτηση,το ελατήριο έρχεται στα κιλά σου .
Τεσπά.
Εγώ λέω να της βαρεσεις μια ηλεκτροκόλληση και δεν θα σου στοιχίσει ουτε 10€ :ha

Γιάννη τα είπαμε και κατ ιδίαν,αν θες να πας στην πεπατημένη χωρίς ρίσκο ουσιαστικά, παίρνεις μεταχειρισμένη και κάνεις και ένα σέρβις και είσαι οκ.
Αν θες να ρισκάρεις πας στην yss,που μπορεί να σου βγει και να γουστάρεις φουλ, μπορεί και να μην τρελαθείς.
Όταν πρωτοπηρα κινητό xiaomi δεν ήξερα κανέναν να έχει,δεν έβρισκα πληροφορίες μια 10ετια πριν.
Ε τώρα δεν το αλλάζω
Κάπως έτσι είναι νομίζω.

Ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει η μαμά wp που φόραγε και τι η yss;
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Υπάρχει άνθρωπος που έχει αντικαταστήσει τις wp με yss?
Κάποιες φορές ψωνίζουμε φθηνά και στο τέλος κοστίζει πιο ακριβά.
Yss σε gs 1200 δεν έχω ακούσει να βάλει κάποιος.
Η WP όμως για το αμορτισέρ του παρόντος νήματος δεν δίνει καν ανταλλακτικο ..
 
Top Bottom