R1200gs σπασμένη ανάρτηση

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η WP όμως για το αμορτισέρ του παρόντος νήματος δεν δίνει καν ανταλλακτικο ..
Αυτός δεν είναι λόγος να υποβαθμίσει όλη την μηχανή με χειρότερο αμορτισέρ..

Εγώ στα gs είχα wp και ohlins.
Στα wp έκανα σχεδόν κάθε 2 χρόνια σερβις και αλλαγή ρουλεμάν, λόγω χρήσης στο χώμα.
Η βλάβη που έτυχε στον φίλο μας είναι σπάνια έως πολύ σπάνια και δεν είναι λόγος να μην ξαναβάλει wp.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το σημαντικό στην ανάρτηση είναι η ποιότητα του υδραυλικού μέρους, το ελατήριο όποιος κατασκευαστής και να είναι ΔΕΝ έχει σημασία, αν είναι σωστό για τα κιλά χρήσης
Αυτό!!!!!!!! :ok:

Δεν γίνεται καμμία υποβάθμιση, και δεν θα υπολείπεται σε τίποτα!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν αρχίζει να βαζει yss αμορτισέρ αντί για wp η μαμά στα gs θα είναι αναβάθμιση ή θα πάμε να τους κάψουμε τα γραφεία?? :D

Προτείνεται στον άνθρωπο να βάλει μια ανάρτηση που μάλλον δεν έχει φορεθεί σε κανένα gs ακόμα και όχι να πάει σε μια επιλογή δοκιμασμένη 20 χρόνια.

Χέρια ψηλά
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό!!!!!!!! :ok:

Δεν γίνεται καμμία υποβάθμιση, και δεν θα υπολείπεται σε τίποτα!!!!
Πάνω σε αυτό που έγραψε ο φίλος και σε αυτό που συμπλήρωσε πολύ σωστά ο Γιάννης έγραψα εγώ, και ισχύει!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υποτίθεται όταν παραγγέλνεις ανάρτηση,το ελατήριο έρχεται στα κιλά σου .
Αν βρεθείς Καλλιρόης κάποια στιγμή σε ώρες καταστημάτων μπες να ρωτήσεις και λύσε την απορία σου. (Η εύκολη απάντηση είναι όχι)


Αν αρχίζει να βαζει yss αμορτισέρ αντί για wp η μαμά στα gs θα είναι αναβάθμιση ή θα πάμε να τους κάψουμε τα γραφεία?? :D

Προτείνεται στον άνθρωπο να βάλει μια ανάρτηση που μάλλον δεν έχει φορεθεί σε κανένα gs ακόμα και όχι να πάει σε μια επιλογή δοκιμασμένη 20 χρόνια.

Χέρια ψηλά
Η μαμά (όχι esa) του GS έχει προφορτιση, συμπίεση και επαναφορά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν βρεθείς Καλλιρόης κάποια στιγμή σε ώρες καταστημάτων μπες να ρωτήσεις και λύσε την απορία σου. (Η εύκολη απάντηση είναι όχι)



Η μαμά (όχι esa) του GS έχει προφορτιση, συμπίεση και επαναφορά;
Ναι ...έχει ρυθμίσεις χειροκινητες
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν βρεθείς Καλλιρόης κάποια στιγμή σε ώρες καταστημάτων μπες να ρωτήσεις και λύσε την απορία σου. (Η εύκολη απάντηση είναι όχι)



Η μαμά (όχι esa) του GS έχει προφορτιση, συμπίεση και επαναφορά;
Ολα εκτος απο συμπιεση. Μονο προφορτιση και επαναφορα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ολα εκτος απο συμπιεση. Μονο προφορτιση και επαναφορα.
Πιθανότητα να είναι η yss καλύτερη, ειδικά εκτός δρόμου, υψηλή..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω μια WP από 950, ξέρει κάποιος αν κάνει σε GS1200?
 

white angel

Μέλος
Όνομα
Θαλής μοτσακος
Μοτό
vstrom 650 2017
Όχι όχι όπου και να ρώτησα τέτοιο ανταλλακτικό δεν υπάρχει
Θέλεις να έρθεις να σου δώσω αυτήν που έχω να πάρεις το ανταλλακτικό και αν σου κάνει με πληρώνεις αν όχι την μοντάρεις και μου την φέρνεις.
σκέψου το

Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Θέλεις να έρθεις να σου δώσω αυτήν που έχω να πάρεις το ανταλλακτικό και αν σου κάνει με πληρώνεις αν όχι την μοντάρεις και μου την φέρνεις.
σκέψου το

Στάλθηκε από το SM-M135F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ! Είναι δύσκολο καθότι εγώ είμαι από Πάτρα λείπω συνεχώς με τη δουλειά και δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Αν ήμουν εκεί που είσαι θα την είχαμε ήδη κάνει την δοκιμή σε ευχαριστώ πολύ που το είπες αλλά και το deal που πρότεινες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

John Garlic

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200GS 2012 Triple Black
Γενικά διαβάζοντας τις απόψεις όλων αλλά και των μηχανικών αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι ότι ο καθένας έχει σχηματίσει τη δική του γνώμη σύμφωνα με την εμπειρία του και τι του έχει τύχει και δικαίως φυσικά. Είναι ολες σεβαστές και από τη στιγμή που δουλεύουν είναι και σωστές. Εγώ με τη μικρότερη εμπειρία εδώ μέσα και χωρίς φανατισμό για κάποια εταιρεία είτε μοτοσυκλετών είτε ανταλλακτικών προσπαθώ να εκλογικεύω και να δίνω και άλλες εξηγήσεις σε κάποιες περιπτώσεις. Συγκεκριμένα θα αναφερθώ στην επιλογή της bmw για wp αναρτήσεις, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δε την έβαλε γιατί ξαφνικά σκέφτηκε οτι θέλει να αναβαθμίσει την οδηγική άνεση του αναβάτη αλλά κυρίως να τραβήξει το μάτι και να κάνει τον αναβάτη να σκέφτεται "έχω ανάρτηση wp". Το ξέρουμε καλά ότι δουλεύει αυτό στο μυαλό και την ψυχολογία όλων! Αν ήθελε το καλό του αναβάτη θα μπορούσε να βάζει απευθείας μια ακόμα καλύτερη ανάρτηση κι ας ανεβάσει το κόστος της μηχανής έτσι κι αλλιώς οικονομικά απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό για αγορά καινούριου, ακόμα ακόμα θα μπορούσε να σε ρωτάει εξ'αρχής "τι θες να κάνεις φίλε θες να οργώσεις την Ευρώπη έχω τη δυνατότητα να σου βάλω ακόμα καλύτερη ανάρτηση". Ας αφήσω όμως τις υποθέσεις, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν αύριο η bmw ήθελε να βάλει ένα καλό μοντέλο ανάρτησης είτε λέγεται yss είτε hogan είτε Γιάννης και έβλεπαν οι χρήστες ότι ανταποκρίνεται ξαφνικά θα ήμασταν υποστηρικτές. Προσωπικά έχω ακούσει για δύο περιπτώσεις με yss ανάρτηση σε gs χωρίς να έχουν πρόβλημα κι από τη στιγμή που η επισκευή μεταχειρισμένου συν μεταφορικά συν όλα φτάνει να αγοράσω μια καινούρια με βάζει σε σοβαρές σκέψεις να το κάνω. Ένα μεγάλο συν επίσης είναι ότι μια μεταχειρισμένη αν πάθει κάτι την ξαναπληρώνω ενώ μια καινούρια έχει την εγγύηση της. Σαφώς δε συγκρίνω τις εταιρείες, ξέρουμε τι κατάταξη έχουν και σαν όνομα και σαν ποιότητα, δε πάω να βγάλω την yss κορυφαία ή καλύτερη από άλλην. Δεν θίγω κανενός την άποψη απλά λέω ότι είναι πολλές και ποικίλουν. Εμένα με έχουν βοηθήσει όλων οι γνώμες και σας ευχαριστώ και μόνο που ασχοληθήκατε, εγώ μαθαίνω! (Συγγνώμη που πλατιάζω τόσο πολύ)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν βρεθείς Καλλιρόης κάποια στιγμή σε ώρες καταστημάτων μπες να ρωτήσεις και λύσε την απορία σου. (Η εύκολη απάντηση είναι όχι)
Δηλαδης για να εννοήσω.
Παραγγέλνω σε ένα κατάστημα καινούργια αφτερμαρκετ ανάρτηση,δεν θα έρθει με ελατήριο για τα κιλά μου;
Θα πρέπει να πάρω και έξτρα ελατήριο αν θελω κάτι διαφορετικό από το στοκ που τοποθετούν αυτοί;;
Είναι δυναμον;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Δηλαδης για να εννοήσω.
Παραγγέλνω σε ένα κατάστημα καινούργια αφτερμαρκετ ανάρτηση,δεν θα έρθει με ελατήριο για τα κιλά μου;
Θα πρέπει να πάρω και έξτρα ελατήριο αν θελω κάτι διαφορετικό από το στοκ που τοποθετούν αυτοί;;
Είναι δυναμον;
Aφου ρωτας το Γιαννη θα σου απαντησει τι εννοει
Για τη wilbers επαιζε πληρες ερωτηματολογιο χρησης,και προσωπικα την απολαυσα 30000 χλμ
τα αξιζε τα φραγκα της με το παραπανω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδης για να εννοήσω.
Παραγγέλνω σε ένα κατάστημα καινούργια αφτερμαρκετ ανάρτηση,δεν θα έρθει με ελατήριο για τα κιλά μου;
Θα πρέπει να πάρω και έξτρα ελατήριο αν θελω κάτι διαφορετικό από το στοκ που τοποθετούν αυτοί;;
Είναι δυναμον;
Η απάντηση που είχα εγώ, σε καινούργια wp και σε ohlins ήταν "τι δίνει η εταιρεία".

Η εταιρεία έδινε ας πούμε 85Ν και 95Ν ως "σκληρό " και ήθελα πολύ παραπάνω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η απάντηση που είχα εγώ, σε καινούργια wp και σε ohlins ήταν "τι δίνει η εταιρεία".

Η εταιρεία έδινε ας πούμε 85Ν και 95Ν ως "σκληρό " και ήθελα πολύ παραπάνω.
Η απαντηση παντως που ειχα εγω πριν 2 μερες ηταν οτι μου παραδιδεται το ohlins με ελατηριο συμφωνα με τα κιλα μου
Ισως κατι να αλλαξε
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Και εγώ για την ελληνική αντιπροσωπεία της ohlins ξέρω ότι ερωτάσαι και κατά την αγορά σου δίνει το αμορτισερ με περασμένο το σωστό για τα κιλά σου ελατήριο, σύμφωνα πάντα με τους πίνακες αντιστοιχίας του εργοστασίου.

Και γενικά αυτή είναι η διεθνής πρακτική της εταιρίας, με εξαίρεση απότι έχω διαβάσει κάποιες ασιατικές χώρες.
 
Top Bottom