R1250 GSA

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν το έκανα για να απογοητεύσω κανένα, δε το έκανα για να πω τι μαλα@@@ έκανες και το πήρες, δεν είναι μόνο 5~6 αναφορές..
Το ανέβασα για να γίνει συζήτηση για το πόσο μια εταιρία δεν πραττει (κατά την γνώμη μου πάντα) τα δέοντα..

Από εκεί και πέρα δε με έβαλε κανένας διευθυντή στην τσέπη του καθενός, όποιος θέλει πληρώνει ότι θέλει και το παίρνει!

Εγώ ξανά λέω και το τονίζω ότι είναι απαράδεκτο σε μια εταιρία σαν την BMW να μην έχει πάρει τα μέτρα της για μια τέτοια βλάβη 5 χρόνια τώρα!

Υ.Γ για Ρουμανία βγάζει ωραία βόλτα το moto tours
Οποιο χαλάει το φτιάχνει δωρεάν....
ΟΚ... Το ιδανικό θα ήταν να γίνει ανάκληση σε όλα, αλλά δεν ζούμε στον τέλειο κόσμο.

Οπως θα ήταν ιδανικό για την συζήτηση που κάνουμε εδώ και για όσους σκέφτονται μια τέτοια αγορά, να ξέραμε πόσα έχουν παρουσιάσει το πρόβλημα.

Για τα καλάμια που είχε ακουστεί στην αρχή της παραγωγής του lc... Δεν έκοψε τις πωλήσεις παγκόσμια.

Εχει ενδιαφέρον το θέμα και καλά έκανες και το έθιξες.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να ειμαι ειλικρινης το σκεφτηκα σαν εναλλακτικη. Την Ρουμανια την ξερω απ'εξω αλλα δεν το εχω κανει με την δικη σου διαδρομη.. Απλα δεν ξερω αν μας βγει ο χρονος και η κατασταση μας.... ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕ ΠΑΝΤΩΣ!!
Το είπα διότι οι δρόμοι της Σερβίας και της Ρουμανίας είναι ανώτεροι από τους δρόμους της Βουλγαρίας ........
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τα μηχανάκια της BMW έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αυτό είναι δεδομένο. Ασφαλώς και οι βλάβες ή κατασκευαστικά fails είναι κατακριτέα, αλλά ακόμα και αυτό έγκειται στην επιλογή του αγοραστή να το κρίνει, πόσο μάλλον αν συμπεριλάβει στο υποτιθέμενο ρίσκο που θα πάρει, την αναλογία βλάβης / αριθμοί πωλήσεων. Δηλαδή αν πουλάς το χρόνο 50,000 μηχανήματα και παρουσιάζουν βλάβη τα 500 (τυχαία τα νούμερα), δεν ξέρω αν το ρίσκο είναι τελικά μεγάλο για να μην πας ταμείο.


Δυστυχώς όχι μόνο η BMW αλλά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν να επιδείξουν αντίστοιχες αστοχίες.

Προσωπικά με το που είδα την ανάρτηση του Juve_750 απογοητεύτηκα, αλλά νομίζω πως το θέμα θέλει μεγαλύτερο ψάξιμο απο 5-6 αναρτήσεις σε forums.

η ποιοτητα κατασκευης των BMW εχει πεσει παρα πολυ, και σιγουρα ειναι υποδεεστερη σε σχεση με πολλους κατασκευαστες εκει εξω αυτη τη στιγμη (και στα μηχανακια, και στα αυτοκινητα ομως, κατι που δειχνει οτι υπαρχει μια κοινη εταιρικη γραμμη απο πισω)

το φινιρισμα ειναι ομως πολυ καλο, που σου δινει μια αισθηση πολυτελειας και ειναι οντως σε πολυ υψηλο επιπεδο, αλλα τι να το κανεις αν ειναι απ εξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα...ειπαμε, αναλογως με το τι ζηταει ο καθενας, εχεις αναλογες απαιτησεις...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
η ποιοτητα κατασκευης των BMW εχει πεσει παρα πολυ, και σιγουρα ειναι υποδεεστερη σε σχεση με πολλους κατασκευαστες εκει εξω αυτη τη στιγμη (και στα μηχανακια, και στα αυτοκινητα ομως, κατι που δειχνει οτι υπαρχει μια κοινη εταιρικη γραμμη απο πισω)

το φινιρισμα ειναι ομως πολυ καλο, που σου δινει μια αισθηση πολυτελειας και ειναι οντως σε πολυ υψηλο επιπεδο, αλλα τι να το κανεις αν ειναι απ εξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα...ειπαμε, αναλογως με το τι ζηταει ο καθενας, εχεις αναλογες απαιτησεις...
Σε σχέση με ποιους κατασκευαστές είναι πανούκλα?
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Η μεγάλη τιμή ενός προϊόντος βγαίνει και από την παραγωγή.
Είναι λογικό μια μοτοσυκλέτα να είναι "υπερτιμημένη" σε σχέση με ένα αυτοκίνητο, όταν τα αυτοκίνητα παράγονται πολλαπλάσια.
Για παράδειγμα... Η Honda βάζει έναν κινητήρα vtech σε μια εξωλέμβια και την πουλάει όσο 2 civic.
Σπαμ οφ
Το θέμα με τα Crf1000 Africa που είναι που έχω κάτι να τους πω για την εμπρός ανάρτηση??
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το θέμα με τα Crf1000 Africa που είναι που έχω κάτι να τους πω για την εμπρός ανάρτηση??
Τα έχουμε αναλύσει... Αυτό το μπροστινό είχαν στο ράφι, αυτό εβαλαν
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Πριν πολλά χρόνια έμεινα από μπαταρία και ήρθε ένας μηχανικός (mobile care) για να μου δώσει ρεύμα , κάποια στιγμή λέω του μηχανικού " καλά είναι μ@λ@κες ; bmw και έχω μείνει 2 φορές από μπαταρία και χαλάει και η μονάδα ;
"Μην τρελαίνεσαι" μου λέει "εγώ είμαι τελειωμένος χοντάκιας αλλά έχω απηυδήσει με τις βλάβες που βγάζει . Τα Suzuki gsxr κόβουν λαιμούς , ένα μηχανάκι τόσα άλογα .
Απλά τα Bmw πουλάνε πάρα πολύ και ακούγεται . Άλλες εταιρείες κρύβουν προβλήματα ."


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω μια απορια εχω για σχεδον ολους οσους εχουν 1200/1250 GS.

Γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους οδηγουν με τους αγκωνες κολλημενους στα πλευρα?
Υπαρχει καπχοιος λογος που σχεδον ολοι οι Τζιεσακηδες εχουν πρισμενες μασχαλες? Μηπως βρωμανε και θελουν να τις καλυψουν για να μην παρει η μποχα τον απο πισω?
Μηπως στην πραγματικοτητα θελανε τσοπερια με ape-hangers?
Μηπως τελικα δεν ειναι γιατροι και δικηγοροι αυτοι που αγοραζουν Μπεμβε, αλλα πιανιστες βιρτουοζοι και τους εχει μεινει η σταση? ΄Η μηπως δημοσιουπαλληλοι και τους εχει μεινει η απλα απο την Γουιντοους Σολιτερ?

Πραγματικα, την επομενη φορα που θα βρεθειτε πισω απο 1200αρι τζιες παρατηρηστε το! Θελω επιτελους να μου λυθει η απορια!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα με τα Crf1000 Africa που είναι που έχω κάτι να τους πω για την εμπρός ανάρτηση??
Για τα θεματάκια με DCT, με κεφαλές, με τις ακτίνες, με τις σπασμένες χειρολαβές/βάσεις τοπ κέις δεν θα πεις τίποτα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω μια απορια εχω για σχεδον ολους οσους εχουν 1200/1250 GS.

Γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους οδηγουν με τους αγκωνες κολλημενους στα πλευρα?
Υπαρχει καπχοιος λογος που σχεδον ολοι οι Τζιεσακηδες εχουν πρισμενες μασχαλες? Μηπως βρωμανε και θελουν να τις καλυψουν για να μην παρει η μποχα τον απο πισω?
Μηπως στην πραγματικοτητα θελανε τσοπερια με ape-hangers?
Μηπως τελικα δεν ειναι γιατροι και δικηγοροι αυτοι που αγοραζουν Μπεμβε, αλλα πιανιστες βιρτουοζοι και τους εχει μεινει η σταση? ΄Η μηπως δημοσιουπαλληλοι και τους εχει μεινει η απλα απο την Γουιντοους Σολιτερ?

Πραγματικα, την επομενη φορα που θα βρεθειτε πισω απο 1200αρι τζιες παρατηρηστε το! Θελω επιτελους να μου λυθει η απορια!
Εγώ είμαι αρχιτεκτονας
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγω μια απορια εχω για σχεδον ολους οσους εχουν 1200/1250 GS.

Γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους οδηγουν με τους αγκωνες κολλημενους στα πλευρα?
Υπαρχει καπχοιος λογος που σχεδον ολοι οι Τζιεσακηδες εχουν πρισμενες μασχαλες? Μηπως βρωμανε και θελουν να τις καλυψουν για να μην παρει η μποχα τον απο πισω?
Μηπως στην πραγματικοτητα θελανε τσοπερια με ape-hangers?
Μηπως τελικα δεν ειναι γιατροι και δικηγοροι αυτοι που αγοραζουν Μπεμβε, αλλα πιανιστες βιρτουοζοι και τους εχει μεινει η σταση? ΄Η μηπως δημοσιουπαλληλοι και τους εχει μεινει η απλα απο την Γουιντοους Σολιτερ?

Πραγματικα, την επομενη φορα που θα βρεθειτε πισω απο 1200αρι τζιες παρατηρηστε το! Θελω επιτελους να μου λυθει η απορια!
Και να θες να οδηγήσεις έτσι είναι τραγικά φαρδύ το τιμόνι για να το καταφέρεις. Είναι πολύ χαρακτηριστική και όχι αυτή που λες η θέση χεριών, μπορείς να καταλάβεις το GS πριν δεις την μοτοσικλέτα, απλά από τον αναβάτη.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και να θες να οδηγήσεις έτσι είναι τραγικά φαρδύ το τιμόνι για να το καταφέρεις. Είναι πολύ χαρακτηριστική και όχι αυτή που λες η θέση χεριών, μπορείς να καταλάβεις το GS πριν δεις την μοτοσικλέτα, απλά από τον αναβάτη.
Ρε συ, δεν λεω να ειναι αδυνατος ο αλλος και να εχει απλωμενα τα χερια... Λογικο ειναι. Βλεπω ομως οτι οι περισσοτεροι κολλανε και τους αγκωνες στα πλευρα, και τους εχουν γενικα χαμηλα! Πως στο διαολο το στριβουν το τιμημενο?

Περα απο την πλακα, αυτο που κοροιδευω με χιουμορ εχει μια θεση στη συζητηση. Αποψη μου, αυτοι που το κανουν ειτε πριν ειχαν σκουτεροπαπακι και πηραν ΤΟ πουλμουρ μηχανακι, ειτε δεν ειχαν καν αλλη μηχανη , πηραν αυτη. Και οι δυο κατηγοριες δεν ξερουν πως να φερουν το τιμονι στα μετρα τους. Τι μας λεει αυτο? Οτι μια τεραστια πλειοψηφια απο τζιες που κυκλοφορει εκει εξω καβαλιεται απο τεσπα οχι και πολυ σχετικους. Κραταω λοιπον ενα μικρο καλαθι για τα προβληματα που αναφερονται στα φορα. Οχι οτι ειναι μουφα ή ανυπαρκτα, προς θεου. Αλλα για τη συχνοτητα που εμφανιζονται.

Αμυρου, για εμας τα δαμαλια φτιαχτηκαν ρε αυτα τα μηχανακια!

 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Για τα θεματάκια με DCT, με κεφαλές, με τις ακτίνες, με τις σπασμένες χειρολαβές/βάσεις τοπ κέις δεν θα πεις τίποτα;
Όχι μόνο τα Bmw χαλάνε , τα άλλα απλά δεν γουστάρουν...
Αυτά παρακάτω είχαν τριπλοτσεκαριστεί στην γραμμή παραγωγής...
Στην αρχή έλεγαν πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και δεν έδωσαν μηχανή στο Μοτο...τους έβγαλαν και τρελλούς...
Άσχετα αν έβαλαν τον κόσμο να πληρώνει βάσεις από την τσέπη του...



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
E βεβαια, λεμε για BMW με προβληματα, που αλλου θα στρεφαμε τα βελη μας? Φυσικα στα ΣΚαΤεΜ... Δεν πειραζει , βαρατε, αντεχουν! :fun

(Αντεπιθεση απο πορτοκαλοφορο για κομμενα καλαμια/ψαλιδια GS με τραυματισμους σε 5....4....3....2....1....)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
E βεβαια, λεμε για BMW με προβληματα, που αλλου θα στρεφαμε τα βελη μας? Φυσικα στα ΣΚαΤεΜ... Δεν πειραζει , βαρατε, αντεχουν! :fun

(Αντεπιθεση απο πορτοκαλοφορο για κομμενα καλαμια/ψαλιδια GS με τραυματισμους σε 5....4....3....2....1....)
Μιας και σήμερα υπάρχει απεριόριστος χρόνος λόγω του ότι είναι Πέμπτη... :p
παρόλα αυτά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια...;)
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Σωστός για τα Σκατεμ υπάρχει ειδικός χώρος στα προβλήματα και λύσεις...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Για τα θεματάκια με DCT, με κεφαλές, με τις ακτίνες, με τις σπασμένες χειρολαβές/βάσεις τοπ κέις δεν θα πεις τίποτα;
Κάτσε ντε.... Από δευτέρα θα πιάσω τα Honda !! Τώρα διαβάζω για τις ακτίνες των 1200
LC :cool::cool::cool:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σωστός για τα Σκατεμ υπάρχει ειδικός χώρος στα προβλήματα και λύσεις...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό αλλά εξαρτάται από ποια πλευρά το βλέπει ο καθένας... :p
Για σπασμένα ψαλίδια και καλάμια στα ktm δεν έχω ακούσει κάτι πάντως...
 
Top Bottom