R1250 GSA

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ο juve έφτασε Βελουχι και γύρισε Φιλιατρά με τον ιταλικό τόρνο.... Και δεν είδε ούτε ένα GS στα βουνά την Κυριακή... Μάλλον είχαν πάει όλα στο TrOFFy.... :eek::eek::eek::eek:
Φίλε....μη μπερδεύεις το πόπολο με την αριστοκρατία.
Την περασμένη Κυριακή είχε 32'C υπό σκιά.
Οσοι έχουν GS έχουν κι ένα X5 με Clima 8αζωνικό για να βολτάρουν στον καύσωνα.
Πάνε μέτρα τα πηνία σου τώρα κ ξαναέλα να μας πείς. :p

Εγώ έχω και σάπιο χοντα.. Αξιόπιστο γκαμω τον σοιχιρο και 650 γκεισες
Εσείς που μπλεξατε να δω πως θα ξεμπλεξετε με τις γυναίκες σας.
Που για να το δώσετε, θα πρέπει να έχετε τον λυκουρεζο δικηγόρο
Και γι'αυτό εσύ φταίς παλιοεγκάθετε!!!
Σ'έχει εγκλωβίσει η κυραΛένη στο Πενφέ ,κι από τη ζήλια σου που δεν άλλαζες μοτό κάθε τόσο κ δεν είχες αντικείμενο να μουτζουρώνεσαι κ δεν έμαθες τίποτα από μηχανολογία ,βάλθηκες να μας ρίξεις ο΄λους στον ίδιο βούρκο.
Θα πρεπε να ντρέπεσαι.
:p Κι εσύ.

Nαι αλλα για την αλλαγη δισκου δε λετε τιποτα!!!!11!!1!!
Τι να σου πούμε βρέ έρμε ,που μέχρι ν'αλλάξουμε εμείς δίσκο στο πεΝΦέ ,θα'χεις αλλάξει 8 φορές δίσκους συμπλέκτη ,3 φορές καμπάνα ,και 12 φορές αλυσιδογράναζα.
Κάνε τα μαθηματικά σου κ ξαναέλα.
:p Κι εσύ για να μάθεις.


ΥΓ: ΜΗΝ μου αντιμιλάτε. Αίμα θα σας πάω ούλους!! :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φίλε....μη μπερδεύεις το πόπολο με την αριστοκρατία.
Την περασμένη Κυριακή είχε 32'C υπό σκιά.
Οσοι έχουν GS έχουν κι ένα X5 με Clima 8αζωνικό για να βολτάρουν στον καύσωνα.
Πάνε μέτρα τα πηνία σου τώρα κ ξαναέλα να μας πείς. :p


Και γι'αυτό εσύ φταίς παλιοεγκάθετε!!!
Σ'έχει εγκλωβίσει η κυραΛένη στο Πενφέ ,κι από τη ζήλια σου που δεν άλλαζες μοτό κάθε τόσο κ δεν είχες αντικείμενο να μουτζουρώνεσαι κ δεν έμαθες τίποτα από μηχανολογία ,βάλθηκες να μας ρίξεις ο΄λους στον ίδιο βούρκο.
Θα πρεπε να ντρέπεσαι.
:p Κι εσύ.


Τι να σου πούμε βρέ έρμε ,που μέχρι ν'αλλάξουμε εμείς δίσκο στο πεΝΦέ ,θα'χεις αλλάξει 8 φορές δίσκους συμπλέκτη ,3 φορές καμπάνα ,και 12 φορές αλυσιδογράναζα.
Κάνε τα μαθηματικά σου κ ξαναέλα.
:p Κι εσύ για να μάθεις.


ΥΓ: ΜΗΝ μου αντιμιλάτε. Αίμα θα σας πάω ούλους!! :ha
Οχι στο 1250...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Α, σορρυ, νομιζα θαβαμε γενικα τα ΤζιΕς!

Ε καλα , ολο και καποιος θα αλλαξε στα 1250, δεν τα κανανε πολυδισκα μπανιαρισμενα σε λαδι και αυτα?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
στα καινουρια αλλαζουν ευκολα, το γυρισαν σε πολυδισκο...

οσο για τα παλια, πραγματικα εξαρταται απο τη χρηση ποτε θα αλλαξεις δισκο, αλλα το κοστος των αναλωσιμων ειναι το λιγοτερο θεμα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
στα καινουρια αλλαζουν ευκολα, το γυρισαν σε πολυδισκο...

οσο για τα παλια, πραγματικα εξαρταται απο τη χρηση ποτε θα αλλαξεις δισκο, αλλα το κοστος των αναλωσιμων ειναι το λιγοτερο θεμα...
Έτσι...
Στα παλιά κοστίζει περίπου 300 ευρώ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έτσι...
Στα παλιά κοστίζει περίπου 300 ευρώ.
Οι "επίσημοι" πάντως θέλουνε κανα 1000αρικο ,μήπως κ παραπάνω.
Κάπου έπαιξε το θέμα κι εδώ μεσα ,αλλά βαριέμαι να ψάξω.
Κι ας λέτε εσύ κι ο Αμυρού οτι είναι φτηνά.
Θέλετε απλά να σΜπρώξετε κι άλλους στην Δυστυχία του Πενφεδάκια.

Εμείς οι ΚαΤεΜάδες βέβαια που εχουμε κάνει δια-τριβές στη μουτζούρα και μετα-πτυχιακά στην βαλ-βιδολογία ,όταν πάρουμε Πενφέ ,τον αλλάζουμε μονάχοι αμα λάχει το δίκο....σιγά τα Ωοά. ;)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Mην τα λετε σε εμενα, εγω χουμορ κανω. Στο 1150 εκανα φουλ σερβις στο παρκινγκ των γραφειων της εταιριας στη Σαλαλα με τα εργαλεια που ειχε κατω απο τη σελα. Και μιλαμε για ΦΟΥΛ σερβις, τσιμουχες μπροστινου, λαδοξυδα, υγρα φρενων/συμπλεκτη, ρυθμιση βαλβιδων, αλλαγη ρουλεμαν διαφορικου, αλλαγη κατω τρομπας συμπλεκτη που σαπισε στο στεγνο και καθολου αλμυρο κλιμα του Ομαν... Το μονο εργαλειο που δανειστηκα ηταν ενα γαιδουρινο κλειδι μαλλον 32αρι απο εναν πλωτο γερανο για να βγαλω τις ρουλεμανοκουζινετοβιδες συνδεσης διαφορικου/αξονα για να αλλαξω κουζινετα. Με 110,000μιλια το εδωσα (καπου 180,000χλμ) και ουτε καν ειχε υποψια για αλλαγη δισκου. Μεχρι και το Ηall sensor ειχα αλλαξει εκει. Λογικο λοιπον τα σερβις να ειναι φθηνα. Επισης, αυτο με τις τιμες ανταλλακτικων... Μαλλον δεν εχει ψωνισει κανεις ανταλλακτικα απο Σουροφαωτοαιματακι για να δει τι θα πει ακριβα ανταλλακτικα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γιατί εμείς τι κάνουμε ρε φιλαράκι...Μπρίκια κολλάμε..? :fun
Με αυτα που ειδα και ακουσα προχτες, μονο αυτο δεν σε εχουν βαλει να κανεις ακομα! Ευτυχως που δεν εχεις ηλεκτροκολληση... :fun
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μαζι σου, ο καθενας οπως νοιωθει καλα.
Δεν το κατακρινω... προς θεου.

ΥΓ: Με το καλο το νεο σου παιχνιδι!!! Καλοταξιδο να ειναι!!!! Με το καλο να το υποδεχτεις!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...να είσαι καλά.
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Ετσι για να ασχοληθουμε λοιπον με τις δαγγανες....Εμενα με πηραν τηλεφωνο απο μονοι τους πριν το lock down να μου πουν οτι συμφωνα με τον αριθμο πλαισιο μου, οι δαγγανες μου πρεπει να αντικατασταθουν. Μετα το lock down με καλεσαν απο τον Βαγιανελη τα παιδια, εκλεισα ραντεβου, το πηγα, αντικατασταθηκαν και δεν ανοιξε μυτη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι "επίσημοι" πάντως θέλουνε κανα 1000αρικο ,μήπως κ παραπάνω.
Κάπου έπαιξε το θέμα κι εδώ μεσα ,αλλά βαριέμαι να ψάξω.
Κι ας λέτε εσύ κι ο Αμυρού οτι είναι φτηνά.
Θέλετε απλά να σΜπρώξετε κι άλλους στην Δυστυχία του Πενφεδάκια.

Εμείς οι ΚαΤεΜάδες βέβαια που εχουμε κάνει δια-τριβές στη μουτζούρα και μετα-πτυχιακά στην βαλ-βιδολογία ,όταν πάρουμε Πενφέ ,τον αλλάζουμε μονάχοι αμα λάχει το δίκο....σιγά τα Ωοά. ;)
Λοιπόν... Οι επίσημοι φτάνουν ψηλά γιατί με λίγη πατουρα το πλατό, το αλλάζουν.
Ο δίσκος έχει περίπου 150 ευρώ και άλλα τόσα εργασία.
Πας σε ένα μηχανουργειο και φτιάχνεις την πατουρα και βουαλα

Για το 1250 θα μιλήσουμε??
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο 1250 οι δίσκοι αλλάζονται με ευκολία και κόστος τζαπάν.

Αν πάθει κάτι η παραγωγή ρεύματος όμως, είναι όσο μανίκι ήταν ο συμπλέκτης στα αερόψυκτα.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Ετσι για να ασχοληθουμε λοιπον με τις δαγγανες....Εμενα με πηραν τηλεφωνο απο μονοι τους πριν το lock down να μου πουν οτι συμφωνα με τον αριθμο πλαισιο μου, οι δαγγανες μου πρεπει να αντικατασταθουν. Μετα το lock down με καλεσαν απο τον Βαγιανελη τα παιδια, εκλεισα ραντεβου, το πηγα, αντικατασταθηκαν και δεν ανοιξε μυτη.
Σου έβαλαν τις ίδιες?? Εννοώ ίδια εταιρία?
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Σου έβαλαν τις ίδιες?? Εννοώ ίδια εταιρία?
Ναι Γιωργο. Ειχα ρωτησει κι εγω εαν θα ειναι οι ιδιες. Ειναι οι ιδιες μου ειπαν γιατι το ελατωμα ηταν σε 2 συγγκεριμενες παρτιδες τησ Hayes που περασαν την γραμμη παραγωγης. Ωστοσο ειχα διαβασει σε αμερικανικο φορουμ (στην Αμερικη βασικα υπηρξε ο μεγαλθτερος αριθμος ανακλησεων) οτι πολλοι ιδιοκτητες ζητησαν η ανακληση να γινει με τις brembo που φοραγε το τελευταιο 1200. Δεν ξερω εαν αυτο πραγματοποιηθηκε βεβαια. Η απαιτηση παντως ηταν μαζικη και απο περισσοτερους απο 30 ιδιοκτητες. Για την ιστορια...οι Brembo ηταν μονομπλοκ. Οι νεες ειναι 2 κομματια. Επειδη εχω αποψη απο το φρενο του τελευταιου 1200.....Ηταν αρκετα πιο "αγκυρες", σε σχεση με τα τωρινα. Απλα τωρα δεν εχουν το αρχικο δαγγωμα που ειχαν τα brembo, που εμενα προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Ναι Γιωργο. Ειχα ρωτησει κι εγω εαν θα ειναι οι ιδιες. Ειναι οι ιδιες μου ειπαν γιατι το ελατωμα ηταν σε 2 συγγκεριμενες παρτιδες τησ Hayes που περασαν την γραμμη παραγωγης. Ωστοσο ειχα διαβασει σε αμερικανικο φορουμ (στην Αμερικη βασικα υπηρξε ο μεγαλθτερος αριθμος ανακλησεων) οτι πολλοι ιδιοκτητες ζητησαν η ανακληση να γινει με τις brembo που φοραγε το τελευταιο 1200. Δεν ξερω εαν αυτο πραγματοποιηθηκε βεβαια. Η απαιτηση παντως ηταν μαζικη και απο περισσοτερους απο 30 ιδιοκτητες. Για την ιστορια...οι Brembo ηταν μονομπλοκ. Οι νεες ειναι 2 κομματια. Επειδη εχω αποψη απο το φρενο του τελευταιου 1200.....Ηταν αρκετα πιο "αγκυρες", σε σχεση με τα τωρινα. Απλα τωρα δεν εχουν το αρχικο δαγγωμα που ειχαν τα brembo, που εμενα προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο.
Αν γινόταν να βάλουν τις προηγούμενες θα ήταν χαράς ευαγγέλια...
Να αυτά δε μπορώ από τέτοιες εταιρίες, έχεις αντικειμενικά ωραία φρένα με τα brembo και πας και μου βάζεις Hayes... Δηλαδή τις θεωρείς (σαν εταιρία) Καλύτερες???
Ή πας να χαμηλώσεις το κόστος παραγωγής κι ότι σε βρει σε βρήκε????

Πάντως στο σοφίκο στο τεστ μπορώ να πω ότι δεν ήταν άσχημα τα φρένα αλλά όχι κάτι σούπερ!!!
Αντιθέτως απογοητεύτηκα από τα Brembo του 1290 !!
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Αν γινόταν να βάλουν τις προηγούμενες θα ήταν χαράς ευαγγέλια...
Να αυτά δε μπορώ από τέτοιες εταιρίες, έχεις αντικειμενικά ωραία φρένα με τα brembo και πας και μου βάζεις Hayes... Δηλαδή τις θεωρείς (σαν εταιρία) Καλύτερες???
Ή πας να χαμηλώσεις το κόστος παραγωγής κι ότι σε βρει σε βρήκε????

Πάντως στο σοφίκο στο τεστ μπορώ να πω ότι δεν ήταν άσχημα τα φρένα αλλά όχι κάτι σούπερ!!!
Αντιθέτως απογοητεύτηκα από τα Brembo του 1290 !!
Εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω κι εγω. Προφανως εβγαινε φτηνοτερο το project με τις Hayes. Μεγαλο τους λαθος.. Σιγουρα οι Brembo ηταν πολυ μα πολυ καλυτερες. Δεν λεω βεβαια οτι δεν εχω φρενα...Προς θεου.. αλλα Γερμανοι..... τι να πεις?! Δεν εχω αποψη απο το 1290 το περτικαλι..αλλα επισεις εχω ακουσει πως το 1190..ειχε μακραν καλυτερο φρενο. Αβυσσος....
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Από ότι διάβασα, το πιο γραμμικό φρένο των νέων ήταν ζητούμενο, όχι κατασκευαστικό λάθος.
Και το πέτυχαν πανάθεμα τους.....
Τα Brembo είναι σεσημασμένα για την μη γραμμική συμπεριφορά τα άτιμα!!!

Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι δε μπορούσαν να το πετύχουν με άλλο υλικό στο τακάκι πχ?
 
Top Bottom