R1250 GSA

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μερικοί δεν έχετε καταλάβει ακομα ότι ξέρω τα πάντα, για τα παντα, και ότι είμαι σωστος στο 99.57% των περιπτώσεων και αυθαδιαζετε
Θα μπορούσες να είσαι η γυναίκα μου



Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αμφιβάλλω αν θα μπορει με τόσα ηλεκτρονικά να γίνουν αυτα που αναφέρεις καθώς νομιζω η esa κανει ηλεκτρονικά την προφορτιση αλλα ειναι ενδιαφέροντα αυτα που γραφεις, ειδικά για εμενα που ειμαι σχεδόν καθε μερα με το μετρο, μετρώντας sag.
Σωστό... Τουλάχιστον στην esa που έχουν τα αεροελαιοψυκτα δεν μπορείς να ρυθμίσεις ξεχωριστά την πίσω με την εμπρός ανάρτηση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει και η άλλη λύση, grow a pair και get used to it, από την στιγμή που δεν είναι συμβατικό καλάμι θα δουλεύει με άλλη αίσθηση και αφού δεν ενοχλεί πουθενά, απλά ξενίζει η πρώτη επαφή δεν είναι και πρόβλημα. Να κάτσεις και να χαλάσεις την γεωμετρία της μηχανής για να έχει καλύτερη αίσθηση σε ταχύτητα βαδίσματος κουτσής κατσαρίδας δεν έχει νόημα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Υπάρχει και η άλλη λύση, grow a pair και get used to it, από την στιγμή που δεν είναι συμβατικό καλάμι θα δουλεύει με άλλη αίσθηση και αφού δεν ενοχλεί πουθενά, απλά ξενίζει η πρώτη επαφή δεν είναι και πρόβλημα. Να κάτσεις και να χαλάσεις την γεωμετρία της μηχανής για να έχει καλύτερη αίσθηση σε ταχύτητα βαδίσματος κουτσής κατσαρίδας δεν έχει νόημα.

Δεν υπαρχει κανενα λαθος στο να θελει καποιος να βελτιωσει τις μαλακιες των κατασκευαστων...επισης η γεωμετρια δεν εχει να κανει σε τιποτα με το τι ειδους καλαμι εχεις, ειδικα οταν μιλαμε για σταθερες συνθηκες. Επισης με αυτα που εγραψα παραπανω, ουτε χαλας κατι (βασικα, απλα προσπαθεις να μαζεψεις τα αμαζευτα) αλλα φτιαχνεις, και σιγουρα, μιλαμε για αλλαγες εντος του ευρους των ρυθμισεων της μοτο. Αυτο το "θεματακι'' ειναι συνηθως στην κατηγορια προβληματων που συνηθως ο κατασκευαστης αλλαζει ''σιωπηλα'' χωρις να μπαινει σε λεπτομεριες γιατι και πως...εχουμε δει ουκ ολιγα απ αυτα...

Βεβαια απ οσο ξερω, οντως τα ESA μοντελα δεν ρυθμιζονται, αλλα δε ξερω ποιο μοντελο εχει ο phoenix
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το προ-τελευταίο έχει που και εγώ δεν θυμάμαι αν έχει σύστημα σαν της Ντουκάτι με manual επιλογές επιπλέον των προκαθορισμένων.

Σε κάθε περίπτωση, το πως και πόσο επηρεάζει το ίχνος και αν είναι κάτι που όντως θέλει "φτιάξιμο" είναι συζήτηση που γίνεται από το 1100GS και μετά, χωρίς να έχει κατάληξη, πάντα "ακραία" ήταν η γεωμετρία του GS συγκρινόμενη με συμβατική. Σε μιά εβδομάδα ακόμα ούτε καν θα το σκέφτεται.
 

Iliasp

Μέλος
Περιοχή
SKG
Όνομα
Ηλίας
Μοτό
R1200GS
690 Enduro R
Νομιζω οτι πλεον στο 1250 δεν εχεις ουτε επιλογη για προφορτιση οπως στα 1200 πριν το 17, ρυθμιζει μονο του αναλογως του βαρους και των επιλογων σου
Οποτε χειροκινητες ρυθμισεις, SAG κτλ πανε περιπατο εκτος και εαν βαλεις χερι στην τσεπη και τις αλλαξεις
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 1250 έχει τις τελειότερες ενεργητικές αναρτήσεις που υπαρχουν σε gs
Και γενικά οι esa αναρτήσεις ρυθμίζουν το sag τέλεια
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Σε κάθε περίπτωση, το πως και πόσο επηρεάζει το ίχνος και αν είναι κάτι που όντως θέλει "φτιάξιμο" είναι συζήτηση που γίνεται από το 1100GS και μετά, χωρίς να έχει κατάληξη, πάντα "ακραία" ήταν η γεωμετρία του GS συγκρινόμενη με συμβατική. Σε μιά εβδομάδα ακόμα ούτε καν θα το σκέφτεται.
τα 1100-1150 ειχαν συμβατικες τιμες, οπως και τα πρωτα 1200, μετα αρχισε η μειωση, με το 1250 να εχει τρομακτικα χαμηλες τιμες δημιουργωντας το φαινομενο που περιγραφει ο phoenix πιο πανω το οποιο συμβαλει δραματικα και στην μειωση της αισθησης του τι κανει ο μπροστινος τροχος, κατι που το τελελεβερ ηδη πασχει πολυ...επισης, με λιγο ψαξιμο βρηκα μερικα βιντεακια απο περιεργες τουμπες με νεοτερα μοντελα, οπου το μηχανακι οταν χασει ισορροπια δεν μπορει να την ξαναβρει ευκολα, τυπικη συμπεριφορα για τετοιες γεωμετριες...

ο καθενας κανει οπως κρινει σε καθε περιπτωση, και αυτα που περιεγραψα παραπανω μονο καλο θα εκαναν στην συμπεριφορα της μοτο χωρις κανενα ουσιαστικο μειονεκτημα
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Παιδες το προβλημα οπως το περιγραψανε τα παιδια το αισθανομαι κι εγω. Οχι παντα..αλλα καποιες φορες ειναι εχοχλητικο και οχι ας πουμε εαν θες να ξεκινησεις σε χωμα με στριμενο το τιμονι. Τι εννοω... στο σπιτι απο την γκαραζοπορτα μεχρι την θεση που αφηνω το μηχανακι ειναι στρωμενο με βιομηχανικο δαπεδο.. ειναι σχεδον λειο.. εκει οταν χρειαστει να κανω τις απαραιτητες μανουβρες αισθανομαι ασαφεια στο μπροστινο. Δυστηχως νομιζω οτι η προφορτιση δεν ρυθμιζεται. So far προσπαθω να ζησω με αυτο.

Οσον αφορα το κροταλισμα.. δεν δινω καμμια βαση. Στον Βαγιανελη που πηγα να του πω για θορυβους που ακουω, οντως υπαρχουν αλλα ετσι λειτουργει το 1250 μου ειπαν... Τωρα εαν αρχισω να ακουω και φωνες τα βραδια, εκει να ανυσυχησω.

Ενα κουλο... Την Κυριακη πηγα μια κοντινη μεχρι το Σουνιο και πισω. Φευγοντας απο το σπιτι εβαλα να φορτισω το κινητο και ξαφνικα μου πεταει μια ενδειξη επανω στο τφτ 2/3 μυνηματα και δεν λειτουργουσαν ουτε τα φωτα ουτε τα φλας ουτε το σινιαλο και ουτε το στοπ. Τρελλαθηκα....Σβηνω, αναβω..τα ιδια. Φτανω Σουνιο σβηνω, παω και παιρνω ενα καφεδακι...γυριζω στο μηχανακι... δοκιμαζω..ολα κανονικα.... ξανασυνδεω το κινητο... ολα οκ. Παιρνω τον δρομο τησ επιστροφης και στα μισα...τα ιδια... εν τελει μετα απο καποιες δοκιμες κατεληξα οτι φταιει ο φορτιστης (αφτερμαρκετ) που βαζω πανω στο din της μηχανης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδες το προβλημα οπως το περιγραψανε τα παιδια το αισθανομαι κι εγω. Οχι παντα..αλλα καποιες φορες ειναι εχοχλητικο και οχι ας πουμε εαν θες να ξεκινησεις σε χωμα με στριμενο το τιμονι. Τι εννοω... στο σπιτι απο την γκαραζοπορτα μεχρι την θεση που αφηνω το μηχανακι ειναι στρωμενο με βιομηχανικο δαπεδο.. ειναι σχεδον λειο.. εκει οταν χρειαστει να κανω τις απαραιτητες μανουβρες αισθανομαι ασαφεια στο μπροστινο. Δυστηχως νομιζω οτι η προφορτιση δεν ρυθμιζεται. So far προσπαθω να ζησω με αυτο.

Οσον αφορα το κροταλισμα.. δεν δινω καμμια βαση. Στον Βαγιανελη που πηγα να του πω για θορυβους που ακουω, οντως υπαρχουν αλλα ετσι λειτουργει το 1250 μου ειπαν... Τωρα εαν αρχισω να ακουω και φωνες τα βραδια, εκει να ανυσυχησω.

Ενα κουλο... Την Κυριακη πηγα μια κοντινη μεχρι το Σουνιο και πισω. Φευγοντας απο το σπιτι εβαλα να φορτισω το κινητο και ξαφνικα μου πεταει μια ενδειξη επανω στο τφτ 2/3 μυνηματα και δεν λειτουργουσαν ουτε τα φωτα ουτε τα φλας ουτε το σινιαλο και ουτε το στοπ. Τρελλαθηκα....Σβηνω, αναβω..τα ιδια. Φτανω Σουνιο σβηνω, παω και παιρνω ενα καφεδακι...γυριζω στο μηχανακι... δοκιμαζω..ολα κανονικα.... ξανασυνδεω το κινητο... ολα οκ. Παιρνω τον δρομο τησ επιστροφης και στα μισα...τα ιδια... εν τελει μετα απο καποιες δοκιμες κατεληξα οτι φταιει ο φορτιστης (αφτερμαρκετ) που βαζω πανω στο din της μηχανης.
Καλό είναι να πας να το "μπριζωσεις" στο Διαγνωστικό
 

Iliasp

Μέλος
Περιοχή
SKG
Όνομα
Ηλίας
Μοτό
R1200GS
690 Enduro R
Το 1250 έχει τις τελειότερες ενεργητικές αναρτήσεις που υπαρχουν σε gs
Και γενικά οι esa αναρτήσεις ρυθμίζουν το sag τέλεια
Ισχυει και ας αναλαμβανει πλεον περισσοτερα η ECU αφηνοντας σου λιγοτερες επιλογες

ΟΜΩΣ οι παλαιοι οταν ερθει η ωρα (στα πολυ κοντα για μενα) και θελουμε να φτιαξουμε τις μαμα, αναλαμβανει κανεις στην Ελλαδα; Γενικα καποιος κατοχος να εχει μπει στη διαδικασια επισκευης χωρις να στειλει εξωτερικο υπαρχει;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ισχυει και ας αναλαμβανει πλεον περισσοτερα η ECU αφηνοντας σου λιγοτερες επιλογες

ΟΜΩΣ οι παλαιοι οταν ερθει η ωρα (στα πολυ κοντα για μενα) και θελουμε να φτιαξουμε τις μαμα, αναλαμβανει κανεις στην Ελλαδα; Γενικα καποιος κατοχος να εχει μπει στη διαδικασια επισκευης χωρις να στειλει εξωτερικο υπαρχει;
Ναι κανονικα.
Κshock, Ρεμουνδος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ισχυει και ας αναλαμβανει πλεον περισσοτερα η ECU αφηνοντας σου λιγοτερες επιλογες

ΟΜΩΣ οι παλαιοι οταν ερθει η ωρα (στα πολυ κοντα για μενα) και θελουμε να φτιαξουμε τις μαμα, αναλαμβανει κανεις στην Ελλαδα; Γενικα καποιος κατοχος να εχει μπει στη διαδικασια επισκευης χωρις να στειλει εξωτερικο υπαρχει;
Τι εννοείς όταν λες... Να φτιάξουμε τις μαμά?
 

Iliasp

Μέλος
Περιοχή
SKG
Όνομα
Ηλίας
Μοτό
R1200GS
690 Enduro R

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πόσα χλμ έχεις?
Αισθάνεσαι ότι δεν δουλεύει καλά η ανάρτηση ή κάτι άλλο?
 
Top Bottom