R1250 GSA

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω το πουλί επίτηδες δεν πήρε την κιτρινόμαυρη επετειακη 2021 εκδοση της R1250gs Adventure...κρατούσε το κιτρινόμαυρο για αυτό...το οποίο στα λεφτά το κόβω να είναι τα ίδια με το 1250gs Adve στο τέλος...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Γιατι πρέπει να πούμε την αλήθεια...όταν βλέπεις το R1250gs Adve το πρώτο που σκέφτεται ο μεσος ανθρωπος (όχι απαραίτητα αναβάτης) είναι τι διαστημόπλοιο είναι αυτό. Ενώ το R nineT urban g/s φέρνει τα πράγματα σε μια πιο γήινη διάσταση...έχουν βάλει και το κατάλληλο background...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι πολύ όμορφο και αρκετά πιο φθηνό... Βεβαίως βεβαίως
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To Urban μοτοσικλετιστικά είναι ληστεία στον αυτοκινητόδρομο κανονική, απίθανα ακριβό για αυτό που είναι. Θέλει ψηλές αναρτήσεις με το καλημέρα και ένα σοβαρό USD μπροστά για να "δείξει", βάση οργάνων και στροφόμετρο από το RnineT το ορθόδοξο και ψιψιψίνια από Unit Garage για να μοιάσει με το παλιό R80. Θα στοιχίσει ένα GS-ADV δηλαδή, αλλά θα είναι τρελά πιο όμορφο. Και είναι αστεία "μικρό" για να πιάσει Ασιάτες, χίψτερ που δεν πατάνε κάτω και γυναίκες. Αλλά να, το βλέπω και....

Είχα την ιδέα παλιότερα (ακόμα δεν την έχω αποκλείσει...) να πάρω 1200GS αερόψυκτο "τίμιο ξύλο camhead" και να ρίξω σε αυτό κιτάκι Unit Garage "R80".
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
To Urban μοτοσικλετιστικά είναι ληστεία στον αυτοκινητόδρομο κανονική, απίθανα ακριβό για αυτό που είναι. Θέλει ψηλές αναρτήσεις με το καλημέρα και ένα σοβαρό USD μπροστά για να "δείξει", βάση οργάνων και στροφόμετρο από το RnineT το ορθόδοξο και ψιψιψίνια από Unit Garage για να μοιάσει με το παλιό R80. Θα στοιχίσει ένα GS-ADV δηλαδή, αλλά θα είναι τρελά πιο όμορφο. Και είναι αστεία "μικρό" για να πιάσει Ασιάτες, χίψτερ που δεν πατάνε κάτω και γυναίκες. Αλλά να, το βλέπω και....

Είχα την ιδέα παλιότερα (ακόμα δεν την έχω αποκλείσει...) να πάρω 1200GS αερόψυκτο "τίμιο ξύλο camhead" και να ρίξω σε αυτό κιτάκι Unit Garage "R80".
r1100 gs scrambler
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χιλιόμετρα τοταλε 3400 και κάτι ψηλά
Σήμερα θα σας μιλησω για το πώς καταπίνει της αποστάσεις
Αμπελιβιμπλε !!!!!
ΜΩΤ για πλάκα 170 με 6100 στροφές περίπου ..

Κανονική καταπιονα χιλιομέτρων ...σβηστό !!
Κατανάλωση περί τα 6,8
Παρατηρούσα τις θερμοκρασίες
Στους 100 βαθμούς παίρνει μπρος το βεντιλατερ και το κατεβάζει ένσταση μέχρι τους 95 φυσικά όταν πάρει δρόμο φτάνει στους 86 βαθμούς για πλάκα την οποία την κρατάει σταθερή έως και της 6000 στροφές
Από εκεί και πάνω όταν πιέζεις το δεξί γκριπ η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 89 σταθερά
Ερώτηση
Η θερμοκρασία που δείχνει είναι λαδιού ?
Έπαιξα λίγο με τα φρενα ...είχε πολύ πλάκα ...έκανε κάτι παράξενα σε σχέση με την κλίση που είχε ο δρόμος την στιγμή της δοκιμής
Σίγουρα θέλει εκμάθηση
Το άνοιξα όπως κάνω κάθε χίλια χιλιόμετρα με 6 αλλά μέχρι 8000 στροφές και έδειξε 222 ευρώ αλλά παρατήρησα ότι ο μοτερης δεν ήταν πρόθυμος για κάτι παραπάνω μαλλον είναι αυτό που λένε σφιχτοχερης..... ακόμα
Έχω συνηθίσει την θέση οδήγησης με την τελευταία πινελιά στο κάθισμα και θεωρώ ότι σιγά σιγά κουμπωνω
Κουταλοπηρουνα ενίοτε ακούω να βαρανε στατικος αλλά δεν δίνω σημασία διότι όταν ανοίγεις το ρημαδι το γκάζι ακούς μόνο μελωδιες θροιζματων και τίποτα άλλο
Αφτα .....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το κιτρινόμαυρο θα το πάρει ο μανιακ
Με το κίτρινο τελείωσα σαν χρώμα για μηχανές !!!
Το κίτρινο είναι στην καρδιά μου διότι μου θυμίζει το Βυζάντιο την ορθοδοξία καθώς και την ΑΕΚ ομάδα της οικογένειάς μου από παππου προς παππου όλα τα παραπάνω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όμορφο αλλά εφέ για το καφέ.

Δεν το παίρνεις να πας μιά βόλτα 400-500 χιλιόμετρα με λίγο χωματόδρομο. Είναι γνωστό ότι δεν είμαι ο πιο "mainstream" στα γούστα μου βέβαια, οπότε μεγάλο grain of salt που λένε οι ξένοι.

το unit δεν δείχνει άβολο.

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εδώ πάνω το καινούργιο βυζαντινό, το συλλεκτικό κοστίζει με όλα τα εξτρας (που «αναγκαστικά» θα έρθει με αυτά): 27650 ευρώ
Δηλαδή Ελλάδα κανα 30000




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο μανιακ δεν είναι πτωχός .....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ πάνω το καινούργιο βυζαντινό, το συλλεκτικό κοστίζει με όλα τα εξτρας (που «αναγκαστικά» θα έρθει με αυτά): 27650 ευρώ
Δηλαδή Ελλάδα κανα 30000




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Στα ίδια είμαστε περίπου, το κοιτούσα ψες (στο κινητό ακολουθώντας link της ΒΜW μου έβγαλε τιμές, από τον υπολογιστή βλέπω δεν βγάΝει)


και βλέπω camheads από 8000 ευρώ συν 3600+24%=ΔΕΝΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙΑΛΛΟΜΗΧΑΝΑΚΙΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Και το R nineT urban G/S edition 40 years, δηλαδή αυτό:



Έχει αρχική χωρίς εξτρας 16.600 ευρώ



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Το μηχανακι της φωτο έχει πολλά έξτρα σε σχέση με την απλή εκδοση urban g/s...δε μιλαω για τα χρώματα κτλ. μονο τις ακτινωτες ζαντες την ψηλή εξάτμιση τα διαφορετικά καπάκια να βάλεις ήδη προστίθενται 3-4 χιλιάρικα...
 

Stelioschania

Μέλος
Όνομα
Στελιος
Μοτό
R1250 gs adventure
Εδώ πάνω το καινούργιο βυζαντινό, το συλλεκτικό κοστίζει με όλα τα εξτρας (που «αναγκαστικά» θα έρθει με αυτά): 27650 ευρώ
Δηλαδή Ελλάδα κανα 30000




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εμενα μου αρεσει παρα πολυ.μακαρι να εχουνε φτιαξει και το καταχτυπι που κανει μολις ζεσταθει ο αριστερος κυλινδρος..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stelioschania

Μέλος
Όνομα
Στελιος
Μοτό
R1250 gs adventure
Χιλιόμετρα τοταλε 3400 και κάτι ψηλά
Σήμερα θα σας μιλησω για το πώς καταπίνει της αποστάσεις
Αμπελιβιμπλε !!!!!
ΜΩΤ για πλάκα 170 με 6100 στροφές περίπου ..

Κανονική καταπιονα χιλιομέτρων ...σβηστό !!
Κατανάλωση περί τα 6,8
Παρατηρούσα τις θερμοκρασίες
Στους 100 βαθμούς παίρνει μπρος το βεντιλατερ και το κατεβάζει ένσταση μέχρι τους 95 φυσικά όταν πάρει δρόμο φτάνει στους 86 βαθμούς για πλάκα την οποία την κρατάει σταθερή έως και της 6000 στροφές
Από εκεί και πάνω όταν πιέζεις το δεξί γκριπ η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 89 σταθερά
Ερώτηση
Η θερμοκρασία που δείχνει είναι λαδιού ?
Έπαιξα λίγο με τα φρενα ...είχε πολύ πλάκα ...έκανε κάτι παράξενα σε σχέση με την κλίση που είχε ο δρόμος την στιγμή της δοκιμής
Σίγουρα θέλει εκμάθηση
Το άνοιξα όπως κάνω κάθε χίλια χιλιόμετρα με 6 αλλά μέχρι 8000 στροφές και έδειξε 222 ευρώ αλλά παρατήρησα ότι ο μοτερης δεν ήταν πρόθυμος για κάτι παραπάνω μαλλον είναι αυτό που λένε σφιχτοχερης..... ακόμα
Έχω συνηθίσει την θέση οδήγησης με την τελευταία πινελιά στο κάθισμα και θεωρώ ότι σιγά σιγά κουμπωνω
Κουταλοπηρουνα ενίοτε ακούω να βαρανε στατικος αλλά δεν δίνω σημασία διότι όταν ανοίγεις το ρημαδι το γκάζι ακούς μόνο μελωδιες θροιζματων και τίποτα άλλο
Αφτα .....
Χαχαχαχαχαχαχ κουταλοπηρουνα εε;ετσι ακριβως...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το κιτρινομαυρο θα ΜΟΥ το παρει ο φοινικας....για την ψυχικη του ηρεμια!!!!!!
Πηγες λενε οτι βαλανε κουταλια και στον δεξι κυλινδρο για σωστη λειτουργια!
 

Stelioschania

Μέλος
Όνομα
Στελιος
Μοτό
R1250 gs adventure
Το κιτρινομαυρο θα ΜΟΥ το παρει ο φοινικας....για την ψυχικη του ηρεμια!!!!!!
Πηγες λενε οτι βαλανε κουταλια και στον δεξι κυλινδρο για σωστη λειτουργια!
Χαχαχαχαχχαχαχ..κατσε γιατι μπορει να το παρει κιαλλος


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Η ζελατίνα έχει κάποιες ταλαντώσεις που δεν μου αρέσουν ...καθώς θεωρώ ότι και οι θέσεις που σου παρέχει δεν είναι ικανοποιητικές για σώματα πάνω από 180 συν σε σχέση με τον αέρα αλλά αυτό θα το δούμε και στην πορεία
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις αυτά
Ενίσχυση Ζελατίνας, Μαύρο, BMW R1200GS LC 2013-, R1200GS Adv 2014-, R1250GS, R1250GS Adv
ή αυτά
Στηρίγματα - βραχίονες ενίσχυσης ζελατίνας Puig BMW R 1250 GS/Adv. (σετ 2 τεμ.)

Θα ξεχάσεις τι σημαίνει κραδασμός στην ζελατίνα ακόμα σε ταχύτητες άνω των 200 χλμ/ώρα.
Την κάνει βράχο.
Προσωπικά έχω της puig γιατί φοράω και την ψηλη ζελατίνα της ίδιας εταρείας που παρόλο ψηλότερη 12cm από την μαμά, παραμένει σταθερή σε όλες τις ταχύτητες.
Είναι μια μικρή προσθήκη που θα κάνεις αλλά θα σου αλλάξει εντελώς την σταθερότητα του μπροστινού στα ψηλά της μηχανης. Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς
 
Top Bottom