R1250 GSA

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και είναι ανάγκη να την πέφτεις στα πενφέ; Βρες άλλα παιδάκια να πειράξεις, τον βασιλιά θα τον κρίνει μόνο ο θεός, σαν τις καρχιες στο ινστα ένα πράγμα. Ξεκινάει το στημένο ματς, φεύγω. Το κοτόπουλο μην ξεχάσεις ε.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Βέβαια ,εχει δίκιο ο Αμυρού ,

Ολα αυτά αφορούν τα 1200άρια ,2015-16 βαριά 2017 ,κ Ουχί τα 1250.
Να ανακεφαλαιώσουμε λοιπόν.
Μετά τα '10-'12...
Κοιτάμε 1250 ,2018 κι έπειτα ,κ τίποτ'άλλο! :)
Κατά προτίμηση το 1250 ΗΡ. :inlove:
Σόρι, αλλά για να (μου) είναι ξεκάθαρο:
Τα LC των ετών 2015-16 και κάποια του 2017, παρουσιάζουν πρόβλημα φθοράς στους λοβούς των εκκεντροφόρων, μετά από κάποια χλμ ;;;
Δηλαδή:
  • τα 2013-2014 δηλαδή είναι ΟΚ ;;;
  • τα 2017 μετά από κάποιο μήνα παραγωγής είναι ΟΚ; ποιο μήνα ;;;
  • μετά από πόσα χλμ ;;;
// Β
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σόρι, αλλά για να (μου) είναι ξεκάθαρο:
Τα LC των ετών 2015-16 και κάποια του 2017, παρουσιάζουν πρόβλημα φθοράς στους λοβούς των εκκεντροφόρων, μετά από κάποια χλμ ;;;
Δηλαδή:
  • τα 2013-2014 δηλαδή είναι ΟΚ ;;;
  • τα 2017 μετά από κάποιο μήνα παραγωγής είναι ΟΚ; ποιο μήνα ;;;
  • μετά από πόσα χλμ ;;;
// Β
Δεν ξέρω φίλε.
Αυτός ο Juve_750 ο antiBMWδάκιας τα ξέρει αυτά ,κ μπήκε σήμερα εδώ να μας πικράνει.
Κι εγώ σήμερα τα 'μαθα τα κακά μαντάτα ,κι είμαι να σκάσω.
Δεν ξέρω τι να κάνω τα 23.870 που'χα έτοιμα για σΜπρώξιμο.
Ασε σου λέω...δράμα.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Δεν ξέρω φίλε.
Αυτός ο Juve_750 ο antiBMWδάκιας τα ξέρει αυτά ,κ μπήκε σήμερα εδώ να μας πικράνει.
Κι εγώ σήμερα τα 'μαθα τα κακά μαντάτα ,κι είμαι να σκάσω.
Δεν ξέρω τι να κάνω τα 23.870 που'χα έτοιμα για σΜπρώξιμο.
Ασε σου λέω...δράμα.
Δεν ξέρω τίποτα... 3ο από το τέλος ποστ!!!

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν ξέρω τίποτα... 3ο από το τέλος ποστ!!!

I thought I'd replied to this, but evidently not.

I bought my 1250 GSA on the 7th December and was an ex dealer demo with 685 miles on from new. Bike was less than 3 months old. Day after I picked it up I noticed that the left hand cylinder head had a very pronounced rattle/knock/ticking that the right hand side didn't have. Bike went into my local BMW dealer and was immediately diagnosed as having play in the camshaft and gear backlash.

A week later and several rounds of investigation and the cylinder was found to have piston slap. BMW recommended replacing the entire engine, which they did.

15 miles into riding on the new engine (I checked and it is a new unit) and the rattle is present on the new engine. I was asked to continue running it in, which I have been doing but the noise is getting louder as time goes on.

I have since spoken to at least 15 people, all in the UK who have had the exact same issue, left hand cylinder head and in most cases it seems BMW have replaced eith the engine or the entire bike.

Mines due back at the dealer this Saturday. If they deem the new engine to be faulty (which it most definitely is) then I'll either be asking for a replacement bike, or my money back. I've had the bike less than 3 months and only covered 500 miles since owning it. Bike will have under 1300 miles when it goes in on Saturday. I don't think it's unreasonable to refuse to accept a 3rd engine in under 1300 miles from new, but we shall see what happens.

It's a shame as it's my first BMW and otherwise the bike is flawless, aside from how quickly it's corroding.
Ελα....Μολόγα...στο com είσαι ο "peejay1977" ...έτσι δεν είναι ;
Δεν έχει νόημα να αρνηθείς.
Τα στοιχεία είναι ξεκάθαρα κ είναι εις βάρος σου.
ΕΝΟΧΟΣ!!!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ,είναι ότι αυτός που άνοιξε το θέμα στο αδελφό.com ,εγραψε ότι είχε ήδη κάνει 100.000 Μίλια!!! χωρίς θέμα ,κ το πρόβλημα εμφανίστηκε ΞΑΦΝΙΚΑ!!?...λίγο μετά από κάποιο service...
Kι έχουν δεί πολλά τα μάτια μου με τα serviceSSSSSSSS...

Επίσης ,μια μοτοσυκλέτα επιδόσεων ,την πληρώνεις για να χαρείς αυτές τις επιδόσεις.
Δεν μου κάνει η δικαιολογία τύπου ο boxer δεν είναι για "σκίσιμο" ,κ ο boxer θέλει δούλεμα με προδέρμ ,κτλ
Δεν ειναι τα χιλιομετρα μονο, αν ο αλλος εκανε 200κ χλμ σε λιγα χρονια παει να πει οτι οδηγουσε μονο ευθεια εθνικη, που ειναι και οι ιδανικες συνθηκες για ενα οχημα που θες να μακροζωεψει

Τετοιες φθορες σε μεταλλα που ξεκινασε απο ενα ηπιο επιφανειακο pitting και προχωρανε μεχρι να γινουν ολα κιμας συμβαινουν κυριως λογω των σκραπ μεταλλων που χρησιμοποιουν ολοι οι κατασκευαστες πλεον για να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι, μεγιστοποιωντας το ηδη εξωφρενικο κερδος που εχουν...
Και αυτα συνηθως βγαινουν στη φορα στα 3-4 χρονια απο την κατασκευη

Αλλα ειναι κατι που το κανουν ολοι φυσικα, αλλα προφανως υπαρχουν διαφορετικα σημεια ανοχης, απο τον πιο ακριβο κατασκευαστη μοτοσυκλετων προφανως και δε περιμενεις τετοιες μαλακιες, και φυσικα οταν συμβουν, το κραξιμο ειναι τριπλο και τετραπλο (κανονικα, πισσα και πουπουλα θελει)

Οσο για το οτι φταινε τα γκαζια, πρωτον η αποδοση αυτου του κινητηρα ειναι αστεια (βια 120 αλογα τροχο απο 1250 κυβικα, κατω απο 100 αλογα στο λιτρο δηλαδη) και αν ενας κινητηρας δεν αντεχει να δουλευει στην ονομαστικη του ισχυ/ροπη, εχει γινει μαλακια στο σχεδιασμο και την κατασκευη.

Η μπεμβε βεβαια αλλα και η καθε μπεμβε καλα κανει, το τραγικο ειναι οτι ο κοσμος δεν αποκτα συνειδηση για να γυρισει την πλατη σε τετοιες νοοτροπιες. Και οσο δεν αλλαζει, τοσο θα πανε στο χειροτερο τα πραγματα, μεχρι να εξαφανιστουν εντελως οι μοτοσυκλετες.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Δεν ξέρω φίλε.
Αυτός ο Juve_750 ο antiBMWδάκιας τα ξέρει αυτά ,κ μπήκε σήμερα εδώ να μας πικράνει.
Κι εγώ σήμερα τα 'μαθα τα κακά μαντάτα ,κι είμαι να σκάσω.
Δεν ξέρω τι να κάνω τα 23.870 που'χα έτοιμα για σΜπρώξιμο.
Ασε σου λέω...δράμα.
X 2 τα δράματα
// Β
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
υπήρξε όντως παρτίδα με κακούς εκκεντροφόρους, το ίδιο είχε συμβεί στις πρώτες παραγωγές του 1200.
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ για πρόβλημα στους εκκεντροφορους, όχι μόνο στα πρώτα 1200αρια, αλλά και μέχρι τα lc!!!
Έχουν βγάλει πολύ σοβαρά και ακριβά «θέματα», αλλά όχι εκκεντροφορους!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σηκώνει ψάξιμο το θέμα, γιατί αν όντως έχει τέτοια κατασκευαστικά λάθη μια μοτοσυκλέτα η οποία στοιχίζει το λιγότερο 22K ευρώ, είναι ένα τεράστιο φιάσκο.
Πρώτη φορά θα’ναι;;;;;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και όμως... Ήταν βασικά θέμα συντήρησης.
Σχεδόν όλες οι χαλασμένες είχαν λάσπη μέσα, αντί για υγρά.
Σίγουρα ήταν ευαίσθητες, αλλά εχουν και τρομερό φρενο
Αυτό το γκουντγουιλ... Θαυμασιο
«Ευαίσθητες» οι ρουφιανιές, ΑΛΛΑ ΦΡΕΝΑΡΕΣ!!!!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ για πρόβλημα στους εκκεντροφορους, όχι μόνο στα πρώτα 1200αρια, αλλά και μέχρι τα lc!!!
Έχουν βγάλει πολύ σοβαρά και ακριβά «θέματα», αλλά όχι εκκεντροφορους!!!
Α υπήρχαν gs και πριν τα LC, αυτά με άλογα επιπέδου tdm, το είχα ξεχάσει, δεν εννοούσα αυτά όμως, αυτά είχαν άλλα θέματα
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Ελα....Μολόγα...στο com είσαι ο "peejay1977" ...έτσι δεν είναι ;
Δεν έχει νόημα να αρνηθείς.
Τα στοιχεία είναι ξεκάθαρα κ είναι εις βάρος σου.
ΕΝΟΧΟΣ!!!
Έχω κι άλλα.....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Α υπήρχαν gs και πριν τα LC, αυτά με άλογα επιπέδου tdm, το είχα ξεχάσει, δεν εννοούσα αυτά όμως, αυτά είχαν άλλα θέματα
Λογικό να τα έχεις ξεχάσει!
Πως το είχαν γράψει;;; «Έχουν περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας!!!» :fun
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Το συμπέρασμα κύριοι είναι το εξής... Στην Ελλάδα έχουμε 2 κατηγορίες οπαδών. Τους Ολυμπιακούς και τους αντί Ολυμπιακούς.

Κάπως ετσι λειτουργεί και στα μοτοσακό. Έχουμε εμάς που άγαπαμε... και όλους τους υπόλοιπους μαζί.

Προσωπικά δεν μου περίσσευαν τα 25 χιλιάρικα αλλά εκανα πραγματικότητα ένα μου όνειρο. Μεταξύ μας χεστηκα εάν είναι ευαίσθητο. Ας χαλάει. Εγώ θα λέω πως απλά έχει χαρακτήρα. Αυτό που εισπράττω καβαλώντας το η απλά κοιτώντας το στο πάρκινγκ μου δεν το εισπράττω από καμία άλλη μοτοσυκλέτα.

Όπως έχω ξαναπεί... οποίος παρκάροντας την μηχανή του, δεν γυρίσει κεφάλι να την δει ξεμακραίνοντας, έχει πάρει λάθος μηχανή. Εγώ δεν έχω πάρει λάθος μηχανή! Και ας μην έχει την αξιοπιστία της χοντα.

Το ότι ένα μηχανάκι Έβγαλε κάποια θέματα για μένα προσωπικά εφόσον το γουσταρω δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι.. Μ'ακούτε???
Ρε συ, αλήθεια, το θες σαν τρελός, σαν τυφλός που ψάχνει φως και ότι αντέχεται το υποδέχεσαι γυμνός;

Να ρωτήσω μεταξύ σοβαρού και σοβαρού από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει αν καίγεται;

Δηλαδή τόση επιμονή στο να αποδείξεις ότι είναι τα πενφέ αυτό που όλοι ξέρουν ότι είναι, wtf, λες και σου έφαγε γκόμενα μπεμβεδακιας, αναμενόμενο.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Το συμπέρασμα κύριοι είναι το εξής... Στην Ελλάδα έχουμε 2 κατηγορίες οπαδών. Τους Ολυμπιακούς και τους αντί Ολυμπιακούς.

Κάπως ετσι λειτουργεί και στα μοτοσακό. Έχουμε εμάς που άγαπαμε... και όλους τους υπόλοιπους μαζί.

Προσωπικά δεν μου περίσσευαν τα 25 χιλιάρικα αλλά εκανα πραγματικότητα ένα μου όνειρο. Μεταξύ μας χεστηκα εάν είναι ευαίσθητο. Ας χαλάει. Εγώ θα λέω πως απλά έχει χαρακτήρα. Αυτό που εισπράττω καβαλώντας το η απλά κοιτώντας το στο πάρκινγκ μου δεν το εισπράττω από καμία άλλη μοτοσυκλέτα.

Όπως έχω ξαναπεί... οποίος παρκάροντας την μηχανή του, δεν γυρίσει κεφάλι να την δει ξεμακραίνοντας, έχει πάρει λάθος μηχανή. Εγώ δεν έχω πάρει λάθος μηχανή! Και ας μην έχει την αξιοπιστία της χοντα.

Το ότι ένα μηχανάκι Έβγαλε κάποια θέματα για μένα προσωπικά εφόσον το γουσταρω δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απόλυτα αποδεκτό! Αλλά άλλο τι μας Κ@@λωνει κι ας το πληρώνουμε! Κι άλλο να μας πασάρουν 25.000 καμουφλαρισμένα σε μοτοσυκλέτα που όταν βγει εκτός εγγύησης απλά κάνεις το σταυρό σου μην αρχίσει και κάνει σαν αυτή στο βίντεο!!! Γιατί υποτίθεται ότι το αγοράζουν για να τους πηγαίνει nordcap και πίσω χωρίς να σβήσει ένα πράμα... Όχι να το φορτώνει η οδική στου δρόμου τα μισά....
Γιατί εμένα προσωπικά όσο και να με Κ@@λωνει μια γκόμενα, ξενερώνω να την βλέπω φορτωμένη σε άλλον....
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Ρε συ, αλήθεια, το θες σαν τρελός, σαν τυφλός που ψάχνει φως και ότι αντέχεται το υποδέχεσαι γυμνός;

Να ρωτήσω μεταξύ σοβαρού και σοβαρού από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει αν καίγεται;

Δηλαδή τόση επιμονή στο να αποδείξεις ότι είναι τα πενφέ αυτό που όλοι ξέρουν ότι είναι, wtf, λες και σου έφαγε γκόμενα μπεμβεδακιας, αναμενόμενο.
Όχι ρε τρελέ... Απλά είχα ρεπό σήμερα και είπα να βρω κάτι να γράψω!!

Η αλήθεια είναι ότι στο Σοφίκο ήταν το 3ο καλύτερο μηχανάκι που καβάλησα!! Και δεν έκανε χρούτσου χρούτσου.... Ακόμα!!
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Απόλυτα αποδεκτό! Αλλά άλλο τι μας Κ@@λωνει κι ας το πληρώνουμε! Κι άλλο να μας πασάρουν 25.000 καμουφλαρισμένα σε μοτοσυκλέτα που όταν βγει εκτός εγγύησης απλά κάνεις το σταυρό σου μην αρχίσει και κάνει σαν αυτή στο βίντεο!!! Γιατί υποτίθεται ότι το αγοράζουν για να τους πηγαίνει nordcap και πίσω χωρίς να σβήσει ένα πράμα... Όχι να το φορτώνει η οδική στου δρόμου τα μισά....
Γιατί εμένα προσωπικά όσο και να με Κ@@λωνει μια γκόμενα, ξενερώνω να την βλέπω φορτωμένη σε άλλον....
Φίλε Γιώργο προσωπικά μιλώντας εάν μου βγάλει θέματα αφού λήξει η εγγύηση θα το αντικαταστήσω. Δόξα τον θεο όμως το after sales της bmw δεν έχει μέτρο σύγκρισης με τον σαρακακη ας πουμε που αντιπροσωπεύει τα χοντα. Σου μιλώ Επισεις εκ πείρας... το παράδειγμα με την γκομενα είναι ατυχες.. προσωπικά όσο η γκομενα δεν είναι γυναίκα σου ας είναι φορτωμένη όπου θέλει. Σίγουρα λοιπόν όταν μιλαμε για μηχανάκι.. δεν το παντρεύτηκα αδερφέ μου.

Να το πάρουμε και από την μεριά της 4 τροχών; Πηρα M3 ακριβώς γιατι με έφτιαχνε. Λες να εκανα μαλακια που δεν σκέφτηκα να παρω Corolla που δεν σπάει; Μαλακια μου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Το συμπέρασμα κύριοι είναι το εξής... Στην Ελλάδα έχουμε 2 κατηγορίες οπαδών. Τους Ολυμπιακούς και τους αντί Ολυμπιακούς.

Κάπως ετσι λειτουργεί και στα μοτοσακό. Έχουμε εμάς που άγαπαμε... και όλους τους υπόλοιπους μαζί.

Προσωπικά δεν μου περίσσευαν τα 25 χιλιάρικα αλλά εκανα πραγματικότητα ένα μου όνειρο. Μεταξύ μας χεστηκα εάν είναι ευαίσθητο. Ας χαλάει. Εγώ θα λέω πως απλά έχει χαρακτήρα. Αυτό που εισπράττω καβαλώντας το η απλά κοιτώντας το στο πάρκινγκ μου δεν το εισπράττω από καμία άλλη μοτοσυκλέτα.

Όπως έχω ξαναπεί... οποίος παρκάροντας την μηχανή του, δεν γυρίσει κεφάλι να την δει ξεμακραίνοντας, έχει πάρει λάθος μηχανή. Εγώ δεν έχω πάρει λάθος μηχανή! Και ας μην έχει την αξιοπιστία της χοντα.

Το ότι ένα μηχανάκι Έβγαλε κάποια θέματα για μένα προσωπικά εφόσον το γουσταρω δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
εγω αδερφε ειμαι με τον πρωταθλητη... ;)
κατα τα αλλα ναταν η ζηλεια ψωρα, οσα δεν φτανει η αλεπου...κτλ...
 
Top Bottom