R1250 GSA

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν φοβάμαι... Έχω εσένα να μου φέρνεις ρελε όταν τα χρειάζομαι..... Βασικά τώρα που το σκέφτομαι από F800gs ήταν.... !!!
Ναι ρε μπράβο τώρα που το λες!! Ποιος να το ξερε!
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Λογική με φτύνουν αλλά εγώ λέω ότι βρέχει...
Καλημερα Παντελη. Δεν το εθεσα ετσι ακριβως αδερφε. Αντικειμενικα δεν ειμαστε στην δεκαετια του 1980. Καλως η κακως η τεχνολογια εχει προχορησει υπερβολικα και δεν θεωρω πως υπαρχει "κακο" μηχανακι στις ημερες μας. Ολα μα ολα τα μηχανακια καπου υστερουν και καπου υπερτερουν εναντι του αναταγωνισμου. Προς θεου δεν ειμαι υπερμαχος των βλαβων ουτε δικηγορος των Γερμανων. Αυτο που ειπα και εξακολουθω να υποστηριζω, ειναι πως εν τελει, ο καθενας αγοραζει αυτο που θελει και με βαση τα δικα του κριτιρια.

Ειχα στο παρελθον και honda, Yamaha, KTM, και αλλα ΒΜW. Oλα ηταν καλα αλλα ολα απαιτουσαν και κατα τροπο ενα συμβιβασμο σε καποια πραγματα. Το 1250 το πηρα αφενος γιατι ηταν αποθημενο και αφ'ετερου γιατι δεν του κανω καθημερινη χρηση. Για καθημερινο μεσο μετακινησης δουλεια σπιτι και τουμπαλιν εχω ενα sh 300 και πιστεψε με ειναι μαγεια... δεν το αλλαζω με τιποτα. Αυτο ακριβως επειδη ειναι εργαλειο της καθημερινοτητας με στεναχωρει η με ενοχλει οταν παθαινει κατι. Απο την αλλη το bmw το εχω 9 Μηνες και εχει στο οδομετρο μολις 1950 χλμ. Η χρηση του ειναι μονο σε εκδρομες και σε κανενα ταξιδακι οταν και εφοσον μου το επιτρεπει ο χρονος μου. Αγοραστηκε γι'αυτο ακριβως το λογο και με πληρως συνειδητα. Συνεπως τα οποια μικροπροβληματα μπορει να μου παρουσιασει ισως δεν θα αποτελεσουν και πονοκεφαλο για εμενα. Οτροπος ομος που αυτη η μηχανη ταξιδευει, ειναι μοναδικος και εδω πιστευω πως σχεδον ολοι θα συμφωνησουν.

Το μηχανακι δεν το πηρα ουτε για χωμα, ουτε για enduro. Εχω παροπλισμενο στο γκαραζ ενα dtwr 200 απο την μακρυνη πλεον δεκαετια του 90 το οποι καποια στιγμη σκεφτομαι να φτιαξω για τετοια χρηση. Συμφωνω και γνωριζω σχεδον ολα τα προβληματα που ειχαν και θα εχουν οι διαφορες γενιες των gs αλλα δεν επαιξε κανενα ρολο στην αγορα του 1250. Μετα απο ενα ατυχημα που ειχα προσφατα, δεν εχω τολμησει μακρινη εξορμηση ακομα. Φετος τον Αυγουστο λεω να τολμησω με την γυναικα μου μια εβδομαδιαια Βουλγαρια-Ρουμανια. Θα δουμε... τιποτα δεν ειναι κλεισμενο ακομα αλλα ειναι ενα στοιχημα ποθ αφορα εμενα και την γυναικα μου περισσοτερο και λιγοτερο το μηχανακι. Φαντασου οτι της πηρε αρκετους μηνες να ξανακαβαλησει μετα το τροχαιο... οποτε αποφασισαμε να δοκιμασουμε και θα παμε μεχρι εκει που μπορει. Αν δεν αισθανθει ανετα θα γυρισουμε, η θα αλαξουμε επι τοπου πλανο. Αντικειμενικα... Μιασ και συνηθως δεν ταξιδευω μονος... Πες μου...ποσες εναλλακτικες ειχα εναντι του gs και ποιο αλλο θα μπορουσα να παρω?
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Καλημερα Παντελη. Δεν το εθεσα ετσι ακριβως αδερφε. Αντικειμενικα δεν ειμαστε στην δεκαετια του 1980. Καλως η κακως η τεχνολογια εχει προχορησει υπερβολικα και δεν θεωρω πως υπαρχει "κακο" μηχανακι στις ημερες μας. Ολα μα ολα τα μηχανακια καπου υστερουν και καπου υπερτερουν εναντι του αναταγωνισμου. Προς θεου δεν ειμαι υπερμαχος των βλαβων ουτε δικηγορος των Γερμανων. Αυτο που ειπα και εξακολουθω να υποστηριζω, ειναι πως εν τελει, ο καθενας αγοραζει αυτο που θελει και με βαση τα δικα του κριτιρια.

Ειχα στο παρελθον και honda, Yamaha, KTM, και αλλα ΒΜW. Oλα ηταν καλα αλλα ολα απαιτουσαν και κατα τροπο ενα συμβιβασμο σε καποια πραγματα. Το 1250 το πηρα αφενος γιατι ηταν αποθημενο και αφ'ετερου γιατι δεν του κανω καθημερινη χρηση. Για καθημερινο μεσο μετακινησης δουλεια σπιτι και τουμπαλιν εχω ενα sh 300 και πιστεψε με ειναι μαγεια... δεν το αλλαζω με τιποτα. Αυτο ακριβως επειδη ειναι εργαλειο της καθημερινοτητας με στεναχωρει η με ενοχλει οταν παθαινει κατι. Απο την αλλη το bmw το εχω 9 Μηνες και εχει στο οδομετρο μολις 1950 χλμ. Η χρηση του ειναι μονο σε εκδρομες και σε κανενα ταξιδακι οταν και εφοσον μου το επιτρεπει ο χρονος μου. Αγοραστηκε γι'αυτο ακριβως το λογο και με πληρως συνειδητα. Συνεπως τα οποια μικροπροβληματα μπορει να μου παρουσιασει ισως δεν θα αποτελεσουν και πονοκεφαλο για εμενα. Οτροπος ομος που αυτη η μηχανη ταξιδευει, ειναι μοναδικος και εδω πιστευω πως σχεδον ολοι θα συμφωνησουν.

Το μηχανακι δεν το πηρα ουτε για χωμα, ουτε για enduro. Εχω παροπλισμενο στο γκαραζ ενα dtwr 200 απο την μακρυνη πλεον δεκαετια του 90 το οποι καποια στιγμη σκεφτομαι να φτιαξω για τετοια χρηση. Συμφωνω και γνωριζω σχεδον ολα τα προβληματα που ειχαν και θα εχουν οι διαφορες γενιες των gs αλλα δεν επαιξε κανενα ρολο στην αγορα του 1250. Μετα απο ενα ατυχημα που ειχα προσφατα, δεν εχω τολμησει μακρινη εξορμηση ακομα. Φετος τον Αυγουστο λεω να τολμησω με την γυναικα μου μια εβδομαδιαια Βουλγαρια-Ρουμανια. Θα δουμε... τιποτα δεν ειναι κλεισμενο ακομα αλλα ειναι ενα στοιχημα ποθ αφορα εμενα και την γυναικα μου περισσοτερο και λιγοτερο το μηχανακι. Φαντασου οτι της πηρε αρκετους μηνες να ξανακαβαλησει μετα το τροχαιο... οποτε αποφασισαμε να δοκιμασουμε και θα παμε μεχρι εκει που μπορει. Αν δεν αισθανθει ανετα θα γυρισουμε, η θα αλαξουμε επι τοπου πλανο. Αντικειμενικα... Μιασ και συνηθως δεν ταξιδευω μονος... Πες μου...ποσες εναλλακτικες ειχα εναντι του gs και ποιο αλλο θα μπορουσα να παρω?
Μου αρέσεις!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Βαγγέλη ,επειδή το "antiBMW" το γραψα εγώ ,σου θυμίζω ότι έβαλα μεγάλη γελαστή φάτσα δίπλα ,καθώς και οτι "κάνω ΠΛΑΚΑ" για όσους δεν καταλαβαν.

Συμφωνώ απόλυτα ότι: "Αν δεν βρεί ένας μοτοσυκλέτιστής τέτοιες πληροφορίες εδώ που θα τις βρει?"
κάτι το οποίο επίσης ανέφερα:

Γενικά στην συζήτηση...
Δεν νομίζω οτι κάποιος την "έπεσε" στον Juve_750.
Το ότι κάποιοι ανέφεραν οτι "Εγώ τη γουστάρω να την βλέπω κ να την οδηγάω ,κ πάλι BMW θα έπαιρνα ,κι άμα χαλάσει θα το επανεξετάσω τότε"
δεν είναι πέσιμο ,είναι η k@vl@ που κουβαλάμε όλοι μέσα μας.

Η οποία (k@vl@) είναι πολύ σημαντικό στοιχείο στην ψυχολογία αγοράς μοτοσυκλέτας.
Και το οποίο στοιχείο ,ΑΝ δεν υπήρχε ,πες μου πόσα ΚΤΜ θα είχαν πουληθεί ??? Ο-Ε-Ο...
Εγώ πχ ,έχω πάρει 5-6 μονΔέλα ,τα οποία ,σε όλα τα φόρα παγκοσμίως ,για κάθε 1 σελίδα βόλτας ,υπάρχουν άλλες 101 σελίδες με προβλήματα.
Μην ψάχνουμε λοιπόν για λογική εξήγηση ,αφού ο μοτοσυκλετισμός είναι ξεκάθαρη διαστροφή ,ιατρικώς αποδεδειγμένη.

Ο τρόπος γραφής με διάθεση χιούμορ ,έστω κ black ,τουλάχιστον από εμένα ,έχει να κάνει με την χαλαρότητα που βλέπω το θέμα.
Εχω μάθει να μην σκάω για τίποτα που δεν μπορώ να αλλάξω
ενώ με ψυχραιμία να βρίσκω τρόπους να αλλάξω όσα μπορώ

Επίσης ,να'ναι καλά ο Juve_750 ,με γλύτωσε από "βρώμικες" σκέψεις ,πειρασμούς , ξενύχτια στο ψαρ ,κ πιθανή χρεοκωπία ,για κάτι το οποίο (σε αυτή τη φάση της ζωής μου) δεν "χρειάζομαι" κιόλας ,αφού υπερ-καλύπτομαι από αυτό που έχω.
Γι'αυτό κ είμαι χαλαρός ,κ κάνω πλάκα ,απλά κ μόνο για να ελαφρύνω το "κλίμα".

Απο την άλλη (ναταλέμεαυτά) τι να κάνει ο άνθρωπας με το Κάπο που μπλεξε?
Και να βγεί να γράψει για τα προβλήματά του ,κανείς δεν θα ασχοληθεί πλέον ,αφού παγκοσμίως θεωρείται σκράπ.
Βγήκε κι αυτός να κράξει τα ΠεΝΦέ ,να ξεσπάσει ,μπας κ γλυκάνει ο πόνος του. :friend:
Κώστα εγώ είμαι ο πωρωμενος με τα bmw...ως γνωστόν μόνο με αυτά ασχολούμαι χρόνια τώρα και τίποτα άλλο... :p
Άσε πού μερικές φορές ότι καινούριο βγαίνει και δεν μου κάνει τό κράζω ασυστολα και μετά μπορεί και να το προτείνω...:friendship:
Πολύ πωρωμενος είμαι ρε παιδί μου...


Στα σοβαρά τώρα
Θες νά κανείς λίγο πλάκα με αυτούς που κάνουν σε άλλους πλάκα και αμέσως σού βάζουν ταμπέλα...
Πότε δεν τό είχα με τα γραφτά τώρα στα 45 το παλεύω να μάθω... πού θα πάει υγεία νά έχουμε κάτι θά μάθω... :friendship::friendship:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τελικό συμπέρασμα.....τα lc είναι γ@μω τα εργαλεια.
Δεν υπάρχει ούτε ένας από εμάς που δεν θα το αγόραζε... Χθες.
Αυτά...
Δε ξέρω ρε γαμωτο εμένα δεν μου αρέσει κανένα Mega on off σε σημείο έρωτα. Δηλαδή είναι και θέμα υποκειμενικό. Ήμουνα πάντα του πιο σπορ και minimal. Δηλαδή το 800gs για μένα είναι στο οριο του όγκου που μου αρέσει.

Κάποιοι ονειρευομαστε αλλά bmw.. Υπάρχει ζωή και εκτός GS!! Αντε με τις μαουνες σας!!!

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι προτιμήσεις, τα γούστα και τα θέλω είναι διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο.

Ποιος είμαι εγώ που θα ορίσω τι αρέσει στον άλλον, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
Κάποιοι γουστάρουν ένα μηχάνημα και είναι διατεθειμένοι να αντιμετωπίσουν ό,τι και να τους παρουσιαστεί, προκειμένου να ικανοποιήσουν το πάθος τους.
Σεβαστό.

Άλλοι σκέφτονται πιο ορθολογικά, τα βάζουν κάτω, κάνουν τις πράξεις και αποφασίζουν ότι είναι μάταιο να ρισκάρουν να συμβιώσουν με μια μοτοσυκλέτα που όσο καλή και να είναι, στην υποψία μιας τέτοιας βλάβης προτιμούν να στραφούν σε πιο ασφαλής λύσεις.
Σεβαστό και αυτό.

Το ότι εγώ κρίνω τις επιλογές του άλλου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, αυτό δεν είναι καθόλου σεβαστό.
Δεν έχω ούτε τις ίδιες ανάγκες, ούτε το ίδιο παρελθόν, ούτε τις ίδιες επιθυμίες, ούτε είμαι στην ίδια οικονομική κατάσταση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δε ξέρω ρε γαμωτο εμένα δεν μου αρέσει κανένα Mega on off σε σημείο έρωτα. Δηλαδή είναι και θέμα υποκειμενικό. Ήμουνα πάντα του πιο σπορ και minimal. Δηλαδή το 800gs για μένα είναι στο οριο του όγκου που μου αρέσει.

Κάποιοι ονειρευομαστε αλλά bmw.. Υπάρχει ζωή και εκτός GS!! Αντε με τις μαουνες σας!!!

Από εμένα είναι όχι, έχει εντελώς ηλίθια θέση οδήγησης (υποκειμενικό αυτό). Αν κουμπώσει κάποιος επάνω του όμως, ναι με τα 1250.

Να πω επίσης ότι αν δούλευε "σωστά" χαμηλά το 1290, είναι βέβαιο ότι θα πήγαινα εκεί. Αλλά άλλο 1300 κυβικά τετρακύλινδρο σε σειρά και άλλο V2, οπότε καταλήξαμε ξανά-μανά σε Ι4 που απλά δεν έχει παραξενιές και ας είναι 302 κυβικά λιγότερα <3
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Οι προτιμήσεις, τα γούστα και τα θέλω είναι διαφορετικά στον κάθε άνθρωπο.

Ποιος είμαι εγώ που θα ορίσω τι αρέσει στον άλλον, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.
Κάποιοι γουστάρουν ένα μηχάνημα και είναι διατεθειμένοι να αντιμετωπίσουν ό,τι και να τους παρουσιαστεί, προκειμένου να ικανοποιήσουν το πάθος τους.
Σεβαστό.

Άλλοι σκέφτονται πιο ορθολογικά, τα βάζουν κάτω, κάνουν τις πράξεις και αποφασίζουν ότι είναι μάταιο να ρισκάρουν να συμβιώσουν με μια μοτοσυκλέτα που όσο καλή και να είναι, στην υποψία μιας τέτοιας βλάβης προτιμούν να στραφούν σε πιο ασφαλής λύσεις.
Σεβαστό και αυτό.

Το ότι εγώ κρίνω τις επιλογές του άλλου σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα, αυτό δεν είναι καθόλου σεβαστό.
Δεν έχω ούτε τις ίδιες ανάγκες, ούτε το ίδιο παρελθόν, ούτε τις ίδιες επιθυμίες, ούτε είμαι στην ίδια οικονομική κατάσταση.


δεν κατακρινει κανεις τα γουστα κανενος...τις επιλογες των εργοστασιων κατακρινουμε (και εδω συγκεκριμενα, της BMW) για το quality control που εχει και για την ποιοτητα κατασκευης που εχουν ουσιαστικα τα μηχανακια της...το οποιο οπως εγραψα και πιο πανω, σε ενα σκουτερ των 4-5κ θα κανεις τα στραβα ματια, σε ενα μηχανακι που κανει οσο ενα μεσσαιο φουλ εξοπλισμενο αμαξι και εξ ορισμου ειναι υπερκοστολογημενο οσο δε παει, δεν τα κανεις...

και ξανα, το οτι πρεπει ως καταναλωτες να αποκτησουμε συνειδηση ειναι διαφορετικο πραγμα απο το απλα να κατακρινεις μια επιλογη καποιου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλημερα Παντελη. Δεν το εθεσα ετσι ακριβως αδερφε. Αντικειμενικα δεν ειμαστε στην δεκαετια του 1980. Καλως η κακως η τεχνολογια εχει προχορησει υπερβολικα και δεν θεωρω πως υπαρχει "κακο" μηχανακι στις ημερες μας. Ολα μα ολα τα μηχανακια καπου υστερουν και καπου υπερτερουν εναντι του αναταγωνισμου. Προς θεου δεν ειμαι υπερμαχος των βλαβων ουτε δικηγορος των Γερμανων. Αυτο που ειπα και εξακολουθω να υποστηριζω, ειναι πως εν τελει, ο καθενας αγοραζει αυτο που θελει και με βαση τα δικα του κριτιρια.

Ειχα στο παρελθον και honda, Yamaha, KTM, και αλλα ΒΜW. Oλα ηταν καλα αλλα ολα απαιτουσαν και κατα τροπο ενα συμβιβασμο σε καποια πραγματα. Το 1250 το πηρα αφενος γιατι ηταν αποθημενο και αφ'ετερου γιατι δεν του κανω καθημερινη χρηση. Για καθημερινο μεσο μετακινησης δουλεια σπιτι και τουμπαλιν εχω ενα sh 300 και πιστεψε με ειναι μαγεια... δεν το αλλαζω με τιποτα. Αυτο ακριβως επειδη ειναι εργαλειο της καθημερινοτητας με στεναχωρει η με ενοχλει οταν παθαινει κατι. Απο την αλλη το bmw το εχω 9 Μηνες και εχει στο οδομετρο μολις 1950 χλμ. Η χρηση του ειναι μονο σε εκδρομες και σε κανενα ταξιδακι οταν και εφοσον μου το επιτρεπει ο χρονος μου. Αγοραστηκε γι'αυτο ακριβως το λογο και με πληρως συνειδητα. Συνεπως τα οποια μικροπροβληματα μπορει να μου παρουσιασει ισως δεν θα αποτελεσουν και πονοκεφαλο για εμενα. Οτροπος ομος που αυτη η μηχανη ταξιδευει, ειναι μοναδικος και εδω πιστευω πως σχεδον ολοι θα συμφωνησουν.

Το μηχανακι δεν το πηρα ουτε για χωμα, ουτε για enduro. Εχω παροπλισμενο στο γκαραζ ενα dtwr 200 απο την μακρυνη πλεον δεκαετια του 90 το οποι καποια στιγμη σκεφτομαι να φτιαξω για τετοια χρηση. Συμφωνω και γνωριζω σχεδον ολα τα προβληματα που ειχαν και θα εχουν οι διαφορες γενιες των gs αλλα δεν επαιξε κανενα ρολο στην αγορα του 1250. Μετα απο ενα ατυχημα που ειχα προσφατα, δεν εχω τολμησει μακρινη εξορμηση ακομα. Φετος τον Αυγουστο λεω να τολμησω με την γυναικα μου μια εβδομαδιαια Βουλγαρια-Ρουμανια. Θα δουμε... τιποτα δεν ειναι κλεισμενο ακομα αλλα ειναι ενα στοιχημα ποθ αφορα εμενα και την γυναικα μου περισσοτερο και λιγοτερο το μηχανακι. Φαντασου οτι της πηρε αρκετους μηνες να ξανακαβαλησει μετα το τροχαιο... οποτε αποφασισαμε να δοκιμασουμε και θα παμε μεχρι εκει που μπορει. Αν δεν αισθανθει ανετα θα γυρισουμε, η θα αλαξουμε επι τοπου πλανο. Αντικειμενικα... Μιασ και συνηθως δεν ταξιδευω μονος... Πες μου...ποσες εναλλακτικες ειχα εναντι του gs και ποιο αλλο θα μπορουσα να παρω?
Θα σας πρότεινα να μην πάτε από Βουλγαρία αλλά από Σερβία για Ρουμανία
Ακόμα θα σας έλεγα να μπείτε από ψηλά της Σερβίας στην Ρουμανία στην περιοχή maramures και μετά να κατεβείτε προς τα κάτω transalpina transfagarasan κλπ και στο τέλος να ξαναμπείτε Σερβία, περίπου στο ύψος του Νις και να γυρίσετε με το καλό πίσω
Σπαμ οφ
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
δεν κατακρινει κανεις τα γουστα κανενος...τις επιλογες των εργοστασιων κατακρινουμε (και εδω συγκεκριμενα, της BMW) για το quality control που εχει και για την ποιοτητα κατασκευης που εχουν ουσιαστικα τα μηχανακια της...το οποιο οπως εγραψα και πιο πανω, σε ενα σκουτερ των 4-5κ θα κανεις τα στραβα ματια, σε ενα μηχανακι που κανει οσο ενα μεσσαιο φουλ εξοπλισμενο αμαξι και εξ ορισμου ειναι υπερκοστολογημενο οσο δε παει, δεν τα κανεις...

και ξανα, το οτι πρεπει ως καταναλωτες να αποκτησουμε συνειδηση ειναι διαφορετικο πραγμα απο το απλα να κατακρινεις μια επιλογη καποιου
Ολοσωστο αυτο που λες, ωστοσο...μην μπαινεις στην διαδικασια να σκεφτεσαι με τον τροπο αγορασ αυτοκινητου. Στην αγορα αυτοκινητου ο μεσος καταναλωτης κινειται κυριως ορθολογικα και με βαση τις εκαστοτε αναγκες του... Η αγορα μοτο ειναι αλλο πραγμα. Ειναι φετιχ και σκεφτομαστε με το κατω κεφαλι.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ολοσωστο αυτο που λες, ωστοσο...μην μπαινεις στην διαδικασια να σκεφτεσαι με τον τροπο αγορασ αυτοκινητου. Στην αγορα αυτοκινητου ο μεσος καταναλωτης κινειται κυριως ορθολογικα και με βαση τις εκαστοτε αναγκες του... Η αγορα μοτο ειναι αλλο πραγμα. Ειναι φετιχ και σκεφτομαστε με το κατω κεφαλι.
δεν συγκρινω σε καμμια περιπτωση μια μοτο με ενα αυτοκινητο....απλα λεω το προφανες, οτι εχουν καταληξει να ειναι τρομερα ακριβα, χωρις κανενα λογο, με μοναδικη ουσιαστικα δικαιολογια οτι ''η καβλα πληρωνεται''?

ναι οκ, προφανως δε μπορεις να βαλεις μια τιμη σε αυτο, αλλα δεν ειναι ολοι τρελαμενοι να ικανοποιησουν φετιχ με ενα μηχανακι, και για αυτους τους ανθρωπους, ενα τετοιο οχημα ειναι τρομερα υπερτιμημενο σαν τιμη, αν δε πληρει και καποια βασικα στανταρ, τοτε προκειται περι απατης το οποιο φυσικα ειναι ποινικο αδικημα...μερικοι απλα θελουμε να ξερουμε που πανε τα λεφτα που πληρωνουμε σε οτι πληρωνουμε, και το οτι αγοραζεις απλα ενα αντικειμενο φετιχ, δε πολυστεκει, στην τελικη μιλαμε για ενα πολυχρηστικο μηχανημα και οχι για καποιο συλλεκτικο μηχανακι, η παιχνιδι οπως πχ ενα sbk1000 η καποια σουπερ ντουπερ ειδικη εκδοση

και οπως ειπα και παραπανω, οταν ξερεις εκ των πραγματων οτι κατι ειναι τρομερα υπερτιμημενο, περιμενεις αν μη τι αλλο, να εχουν κρατησει τα βασικα στανταρ στην ποιοτητα κατασκευης, και να μην εχουν χρησιμοποιησει οτι πιο φτηνιαρικο υπαρχει σαν πρωτη υλη, ωστε πραγματικα να μεγιστοποιησουν το κερδος τους...εν ολιγης, απο ενα μηχανακι που κανει χωρις να τα αξιζει 25 χιλιαρικα, περιμενεις να μη το εχουν φτιαξει απο σκουπιδια της χωματερης, κατι που εχει γινει σε αυτη την περιπτωση (και ξαναλεω, κανουν και αλλοι, αλλα οταν ζητας τα περισσοτερα, ο κοσμος περιμενει και περισσοτερα απο σενα)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
δεν κατακρινει κανεις τα γουστα κανενος...τις επιλογες των εργοστασιων κατακρινουμε (και εδω συγκεκριμενα, της BMW) για το quality control που εχει και για την ποιοτητα κατασκευης που εχουν ουσιαστικα τα μηχανακια της...το οποιο οπως εγραψα και πιο πανω, σε ενα σκουτερ των 4-5κ θα κανεις τα στραβα ματια, σε ενα μηχανακι που κανει οσο ενα μεσσαιο φουλ εξοπλισμενο αμαξι και εξ ορισμου ειναι υπερκοστολογημενο οσο δε παει, δεν τα κανεις...

και ξανα, το οτι πρεπει ως καταναλωτες να αποκτησουμε συνειδηση ειναι διαφορετικο πραγμα απο το απλα να κατακρινεις μια επιλογη καποιου
Τα μηχανάκια της BMW έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αυτό είναι δεδομένο. Ασφαλώς και οι βλάβες ή κατασκευαστικά fails είναι κατακριτέα, αλλά ακόμα και αυτό έγκειται στην επιλογή του αγοραστή να το κρίνει, πόσο μάλλον αν συμπεριλάβει στο υποτιθέμενο ρίσκο που θα πάρει, την αναλογία βλάβης / αριθμοί πωλήσεων. Δηλαδή αν πουλάς το χρόνο 50,000 μηχανήματα και παρουσιάζουν βλάβη τα 500 (τυχαία τα νούμερα), δεν ξέρω αν το ρίσκο είναι τελικά μεγάλο για να μην πας ταμείο.


Δυστυχώς όχι μόνο η BMW αλλά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν να επιδείξουν αντίστοιχες αστοχίες.

Προσωπικά με το που είδα την ανάρτηση του Juve_750 απογοητεύτηκα, αλλά νομίζω πως το θέμα θέλει μεγαλύτερο ψάξιμο απο 5-6 αναρτήσεις σε forums.
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Θα σας πρότεινα να μην πάτε από Βουλγαρία αλλά από Σερβία για Ρουμανία
Ακόμα θα σας έλεγα να μπείτε από ψηλά της Σερβίας στην Ρουμανία στην περιοχή maramures και μετά να κατεβείτε προς τα κάτω transalpina transfagarasan κλπ και στο τέλος να ξαναμπείτε Σερβία, περίπου στο ύψος του Νις και να γυρίσετε με το καλό πίσω
Σπαμ οφ
Να ειμαι ειλικρινης το σκεφτηκα σαν εναλλακτικη. Την Ρουμανια την ξερω απ'εξω αλλα δεν το εχω κανει με την δικη σου διαδρομη.. Απλα δεν ξερω αν μας βγει ο χρονος και η κατασταση μας.... ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕ ΠΑΝΤΩΣ!!
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Τα μηχανάκια της BMW έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αυτό είναι δεδομένο. Ασφαλώς και οι βλάβες ή κατασκευαστικά fails είναι κατακριτέα, αλλά ακόμα και αυτό έγκειται στην επιλογή του αγοραστή να το κρίνει, πόσο μάλλον αν συμπεριλάβει στο υποτιθέμενο ρίσκο που θα πάρει, την αναλογία βλάβης / αριθμοί πωλήσεων. Δηλαδή αν πουλάς το χρόνο 50,000 μηχανήματα και παρουσιάζουν βλάβη τα 500 (τυχαία τα νούμερα), δεν ξέρω αν το ρίσκο είναι τελικά μεγάλο για να μην πας ταμείο.


Δυστυχώς όχι μόνο η BMW αλλά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές έχουν να επιδείξουν αντίστοιχες αστοχίες.

Προσωπικά με το που είδα την ανάρτηση του Juve_750 απογοητεύτηκα, αλλά νομίζω πως το θέμα θέλει μεγαλύτερο ψάξιμο απο 5-6 αναρτήσεις σε forums.
Δεν το έκανα για να απογοητεύσω κανένα, δε το έκανα για να πω τι μαλα@@@ έκανες και το πήρες, δεν είναι μόνο 5~6 αναφορές..
Το ανέβασα για να γίνει συζήτηση για το πόσο μια εταιρία δεν πραττει (κατά την γνώμη μου πάντα) τα δέοντα..

Από εκεί και πέρα δε με έβαλε κανένας διευθυντή στην τσέπη του καθενός, όποιος θέλει πληρώνει ότι θέλει και το παίρνει!

Εγώ ξανά λέω και το τονίζω ότι είναι απαράδεκτο σε μια εταιρία σαν την BMW να μην έχει πάρει τα μέτρα της για μια τέτοια βλάβη 5 χρόνια τώρα!

Υ.Γ για Ρουμανία βγάζει ωραία βόλτα το moto tours
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
μια εταιρία σαν την BMW να μην έχει πάρει τα μέτρα της για μια τέτοια βλάβη 5 χρόνια τώρα!
Σωστό.
Να ήταν η μόνη..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η μεγάλη τιμή ενός προϊόντος βγαίνει και από την παραγωγή.
Είναι λογικό μια μοτοσυκλέτα να είναι "υπερτιμημένη" σε σχέση με ένα αυτοκίνητο, όταν τα αυτοκίνητα παράγονται πολλαπλάσια.
Για παράδειγμα... Η Honda βάζει έναν κινητήρα vtech σε μια εξωλέμβια και την πουλάει όσο 2 civic.
Σπαμ οφ
 
Top Bottom