Rebuild KTM exc 200

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Λοιπόν τα πράγματα έχουν πάει σε ρεκτιφιε και περιμένω μπιέλα - ρουλεμάν c3 στροφαλου - φλάντζες - τσιμουχες στροφαλου και έχει μείνει μόνο το πιστόνι έχουμε βρει μόνο σφυριλατο wiseco σε 2 νουμερα 65 & 66 αλλα φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με τα ελατήρια του καθώς ίσως είναι για nicasil και θα μου φάει το χιτώνιο δεν ξέρω υπάρχει περίπτωση να βρω ποιο μαλακά ελατήρια πιστονιού για 65 πιστόνι;
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Λογο κορονοιού λοιπόν ξανα-πιάστηκα με το μηχανάκι μου για να συνεχίσω τις εργασίες, το πρόβλημα που αντιμετώπισα ειναι οτι πηγα σε ρεκτιφιατζή βλάκα να μου ξεπρεσάρει την μπιελα και ο τύπος μου εκαψε τον στρόφαλο με οξυγόνο και ελιωσε και τον πύρο με αποτελεσμα να μου καταστρέψει τον στρόφαλο και την μπιελα μαζί , οπότε αναγκασικά μου πήρε λιγο καιρό ωστε να βρω στροφαλομπιέλα σε καλή κατασταση , πλεον το μοτέρ εχει κλείσει και το μηχανακι οπως βλέπετε εχει γίνει βίδες ωστε να μπορέσω να το συντηρίσω . Το μοτέρ ειναι σε άριστη κατάσταση και το μονο μειονέκτημα του είναι το χιτώνιο πλεον που στο μέλλον ελπίζω να βρώ λύση η καποιο κυλινδρο nicasil .
Oσο αφορά τον σκελετό ηταν σε κακα χάλια απο σκουριές οπότε αποφάσισα να τον βάψω μονος μου μιας και οι τιμες που μου ζητουσαν για αμμοβολή ήταν 120 ευρώ οπότε επεσε χρυσή βουρτσα , τροχός και 3 χέρια διαβρωτικο και μια υδροβολή με το τουρμπομπεκ του πιεστικού μου και εγινε πένα , ασταρώθηκε και βάφτηκε με χρώμα μονής στο ίδιο χρώμα του ασταριού , εχθές στάλθηκε στον ρερμουνδο και η πίσω αναρτηση για να γίνει επισκευή και service και πλέον αρχίζω να δένω σιγα σιγά το μηχανάκι σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
γνωρίζεται κάποιο site που να αναγράφει τα nm σύσφιξης , π΄χ για την πίσω αναρτηση με ενδιαφέρει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
γνωρίζεται κάποιο site που να αναγράφει τα nm σύσφιξης , π΄χ για την πίσω αναρτηση με ενδιαφέρει.
Ποιας χρονιάς είναι το exc?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πιο κάτω έχω τις ροπές σύσφιξης του EXC 2004.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
ευχαριστώ ,ειναι για το exc 2001 , θέλω να ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικό να εχει λίγο τζογο η ανάρτηση αριστερά δεξιά , πιστευω πως έτσι πρεπει να είναι , εχθες μπηκε το καρμπιλατερ , το υποπλαίσιο , φιλτροκουτι κτλ
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Ρεμουνδο για την ανάρτηση και την άψογη συνεργασία μας
Η ανάρτηση εδω ειναι ανάποδα τοποθετημένη:oh:, επίσης αν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μαλακώσω τα σωληνάκια βενζίνας που εχουν γίνει σαν κόκκαλο (σκεφτομαι να τα ζεστάνω)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ευχαριστώ ,ειναι για το exc 2001 , θέλω να ρωτήσω αν ειναι φυσιολογικό να εχει λίγο τζογο η ανάρτηση αριστερά δεξιά , πιστευω πως έτσι πρεπει να είναι , εχθες μπηκε το καρμπιλατερ , το υποπλαίσιο , φιλτροκουτι κτλ
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Ρεμουνδο για την ανάρτηση και την άψογη συνεργασία μας
Η ανάρτηση εδω ειναι ανάποδα τοποθετημένη:oh:, επίσης αν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μαλακώσω τα σωληνάκια βενζίνας που εχουν γίνει σαν κόκκαλο (σκεφτομαι να τα ζεστάνω)
Και να τα μαλακωσεις τα σωληνάκια πάλι αμέσως έτσι θα ξαναγίνουν....Η αντικατάσταση είναι μονόδρομος
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Λοιπόν έχω προχωρήσει λίγο ακόμη και το μηχανάκι παίρνει μορφή όπως βλέπετε βγήκαν οι μπροστινές μπουκάλες καθαρίστηκαν επι της ευκαιρίας , μπηκαν καβαλετα και απο δευτέρα περιμένω υγρά φρένων και τακάκια μπροστά , επίσης υπάρχει προβληματισμός στα υγρά του συμπλέκτη (magura , και δεν με ψήνει καθόλου να δώσω 20 ευρώ για 75 ml λάδι , και κάτι ακουω που το έψαξα για babe oil και ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί, μπορει να επιβεβαιώσει κανένας ότι δουλεύει σωστά ;

Επίσης αναζητώ τον αριστερό ρεγουλατόρο (με το σπείρωμα) γιατί εχει ανοίξει και δεν μπορώ να τον κολλησω γιατί δεν έχω tig ούτε μπορώ δεν μπορώ να βρώ πουθενά πέρα απο κάτι πορτοκαλι που δεν ταιριαζουν καθόλου με το όλο χρώμα της mοτο , αν έχει κανείς ή γνωρίζει που μπορώ να βρώ pm me .

Ψάχνοντας για ανταλλακτικά που θα χρειαστώ για να φέρω από Γερμανία απο ktm parts , βλέπω ότι στο κάτω μέρος του Hydraulic Clutch έχει φλάντζα και όχι φλατζόκολλα που είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.. Tο θεμα ειναι οτι ο κατάλογος για κάποιο λόγο δινει 2 φλατζες διαφορετικου πάχους 0,50 & 0,75 για τον ίδιο κωδικό (50332065052CLUTCH RELEASE GASKET 0,5MM ) και δεν ξέρω για ποιο λόγο ; Επίσης ανακάλυψα οτι το μηχανακι δουλευε με διαφορετικό μπουζί αντί για NGK BR8EG δουλευε με BR7ES και άλλα πολλά τα οποία τα ανακαλύπτω ενα ένα.. Αυτά, θα επανέλθω σύντομα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
εχθές και σήμερα μπήκαν καβαλέτα ,τιμόνι , μπουκάλες, βγήκαν οι δαγκάνες έκανα οτι καλύτερο μπορούσα , επίσης αλλαγή τακάκια και υγρά dot 4 + εξαέρωση τα φρένα το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό.
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
προβληματισμός στα υγρά του συμπλέκτη (magura , και δεν με ψήνει καθόλου να δώσω 20 ευρώ για 75 ml λάδι , και κάτι ακουω που το έψαξα για babe oil και ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί, μπορει να επιβεβαιώσει κανένας ότι δουλεύει σωστά ;
λαδι υδραυλικού τιμονιού
ATF DEXRON III κόκκινο,κάνει την ίδια
δουλειά
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Δυστυχώς κατά την ρύθμιση του power valve ανακάλυψα ότι υπήρχε πρόβλημα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και δεν έπαιρνε ρύθμιση , οπότε ξανακατέβηκε ο κύλινδρος και στα ενδώτερα της βαλβίδας ανακάλυψα οτι τα γραναζάκια του powervalve εκτός απο κολλημένα ήταν και κουρεμένα (τα μεγάλα δόντια που λειτουργούν σαν τερματικά) οπότε δεν δούλευε το πέταλο , περιμένω τα καινούργια ανταλλακτικά απο γερμανία η λυπητερή 126 ευρώ!

αλλαγή τακακια και καθαρισμός δαγκανας αν και εχω ενα πρόβλημα με την μπροστά δαγκάνα δεν έχει επαναφορά και σε προσπάθεια μου να την ανοίξω άρχισε να χαλάει το παξιμάδι γιατί ο προηγούμενος έχει βάλει εναν τόνο κόλλα σπειρωμάτων , παρόλαυτα το φρένο δουλευει καλά


Επίσης περιμένω και αυτοκόλλητα απο Κίνα .
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Σήμερα ρύθμισα το dimension z βάση του manual στα 4,7 όμως με το dimmension X αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα λόγο χιτωνίου , και τι εννοώ σύμφωνα με το manual repair προτίνει 0,60 φλάντζα και διάκενο (χ) 0,55 ενώ στο 125 exc 0,60 , αν υποθέσουμε ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά λόγο του μεγαλύτερου πιστονιού ας πούμε χοντρικά ότι χρειαζόμαστε το χ του κυλίνδρου στα 0,75 , εγώ λοιπόν έβαλα μια ροδέλα 1 χιλιοστού και έρχεται πρόσωπο (δηλαδή η μέτρηση του dimension x είμαι στο 0,100) όμως το σετ φλαζες της athena δίνει 2 φλάτζες για τον κύλινδρο και ειναι περίπου 0,55 δέκατα , είναι σωστή κίνηση να κλείσω το μοτέρ με μία από τις δύο φλάντζες ώστε έρθω ποιό κοντά στο 0,75 ?
 
Top Bottom