Revolut για του Advriders του εξωτερικού

Whiteyez

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda NC700X - Honda XR250R
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό έβλεπα σε διάφορα forums για την συγκεκριμένη υπηρεσία Revolut και αποφάσισα να κάνω και εγώ ένα λογαριασμό/κάρτα ( γίνεται μέσω εφαρμογής στο κινητό android και ios) μιας και αποτι βλέπω συμφέρει πολύ να την χρησιμοποιείς σε ταξίδια στο εξωτερικό διότι δεν σου κρατάει προμήθειες για τις αγορές που κάνεις σε ξένα νομίσματα.
Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη υπηρεσία κ γενικά και για άλλες παρόμοιες, θα τις χρησιμοποιούσατε;






Παραθέτω από άλλα φόρουμ οδηγίες για το τι κ πως:

Οδηγός για συσκευές android.
http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/

Οδηγός για συσκευές iOS.
http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/158948-οδηγοσ-revolut/
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό έβλεπα σε διάφορα forums για την συγκεκριμένη υπηρεσία Revolut και αποφάσισα να κάνω και εγώ ένα λογαριασμό/κάρτα ( γίνεται μέσω εφαρμογής στο κινητό android και ios) μιας και αποτι βλέπω συμφέρει πολύ να την χρησιμοποιείς σε ταξίδια στο εξωτερικό διότι δεν σου κρατάει προμήθειες για τις αγορές που κάνεις σε ξένα νομίσματα.
Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη υπηρεσία κ γενικά και για άλλες παρόμοιες, θα τις χρησιμοποιούσατε;






Παραθέτω από άλλα φόρουμ οδηγίες για το τι κ πως:

Οδηγός για συσκευές android.
http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/

Οδηγός για συσκευές iOS.
http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/158948-οδηγοσ-revolut/
Χρηστο μετα απο την κουβεντα μας εκανα την ιδια ερωτηση απο χθες και στο fb και δεν βρεθηκε κανεις να εχει εμπειρια.
Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν τετοια υπηρεσια για να τη χρησιμοποιησω π.χ. για βενζινη ή για ενα καταλυμα στη μεση του πουθενα.
Μετα τις πρωτες 2-3 εβδομαδες των capital controls οι ελληνικες καρτες λειτουργουσαν κανονικα με φυσικη παρουσια και αυτο ειναι αρκετο,
οι δε χρεωσεις για μετατροπη συναλλαγματος ειναι αμελητεες τουλαχιστον σε Πειραιως και Alpha που ''δουλεψα'' εγω.

p.s.
Υπαρχει και μια αλλη ενδιαφερουσα καταγραφη αυτη που λεει οτι με το που σταματησαν
οι καρτες μου να λειτουργουν για ιντερνετικες αγορες γεμισε η τσεπη μου με λεφτα.
Μαλλον αυτο ειναι που λενε οτι η κριση γενναει ευκαιριες!

:)
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Την χρησιμοποιώ και εγώ αλλά μόνο για ιντερνετικές αγορές ebay κλπ όμως μεταφέρω λεφτά στον λογαριασμό μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι, χρησιμοποίησα τον οδηγό του insomnia που είναι κατατοπιστικότατος.
 

Whiteyez

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda NC700X - Honda XR250R
Χρηστο μετα απο την κουβεντα μας εκανα την ιδια ερωτηση απο χθες και στο fb και δεν βρεθηκε κανεις να εχει εμπειρια.
Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν τετοια υπηρεσια για να τη χρησιμοποιησω π.χ. για βενζινη ή για ενα καταλυμα στη μεση του πουθενα.
Μετα τις πρωτες 2-3 εβδομαδες των capital controls οι ελληνικες καρτες λειτουργουσαν κανονικα με φυσικη παρουσια και αυτο ειναι αρκετο,
οι δε χρεωσεις για μετατροπη συναλλαγματος ειναι αμελητεες τουλαχιστον σε Πειραιως και Alpha που ''δουλεψα'' εγω.

p.s.
Υπαρχει και μια αλλη ενδιαφερουσα καταγραφη αυτη που λεει οτι με το που σταματησαν
οι καρτες μου να λειτουργουν για ιντερνετικες αγορες γεμισε η τσεπη μου με λεφτα.
Μαλλον αυτο ειναι που λενε οτι η κριση γενναει ευκαιριες!

:)
Εγώ είμαι με Eurobank και αποτι διαβάζω στο site τους:

Επιβάρυνση συναλλαγών σε συνάλλαγμα: 2,00%* επί του ποσού της συναλλαγής που πραγματοποιείται στο εξωτερικό. Οι χρεώσεις σε συνάλλαγμα θα μετατρέπονται σε ευρώ για τις κάρτες VISA από τη VISA INTERNATIONAL βάσει των ισοτιμιών της ενώ για τις κάρτες MASTERCARD και MAESTRO πρώτα σε δολάρια ΗΠΑ και στη συνέχεια σε ευρώ από την Τράπεζα, με βάση την ισοτιμία που καθορίζεται από τη MASTERCARD INTERNATIONAL.

Επιβάρυνση ανάληψης μετρητών λόγω πίστωσης μέσω ATM άλλης τράπεζας:
1,5 € ανά συναλλαγή*
Επίσης:

στα ATM άλλων Τραπεζών εσωτερικού (DiasNet) και εξωτερικού εντός Ευρωζώνης:

  • Ανάληψη μετρητών(4) από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση €1,45 ανά συναλλαγή
  • Ερώτηση υπολοίπου στον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας, με χρέωση €0,18 ανά συναλλαγή
στα ATM άλλων Τραπεζών εξωτερικού εκτός Ευρωζώνης:

  • Ανάληψη μετρητών από τον κύριο τραπεζικό λογαριασμό σας με χρέωση 1,05% επί του ποσού ανάληψης (πλέον €2,50 χρέωση για την μετατροπή συναλλάγματος)

Θεωρώ καλή λύση την revolut αν μπορώ να γλιτώσω αυτά τα μικροποσά, που σε ένα πολυήμερο ταξίδι και σε χώρες εκτός Ε.Ε. νομίζω δεν είναι και λίγα.
Επίσης μου αρέσει το ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ μέσα από το κινητό μου να μπλοκάρω και να ξεμπλοκάρω την κάρτα για οποιοδήποτε λόγο.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
κατέβασα την εφαρμογή και εγώ προχτές και έχω παραγγείλει και την κάρτα.
ο οδηγός για ios http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/158948-οδηγοσ-revolut/ είναι πολύ κατατοπιστικός και οι ερωτήσεις που ακολουθούν λύνουν απορίες.
δεν την χρησιμοποίησα, αλλά από ότι διάβασα βολεύει πολύ όπως είπε και ο φίλος από πάνω, σε ισοτιμίες και προμήθειες και με άλλες λειτουργίες που έχει.
θα δείξει:)
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Εγώ χρήσιμοποιω πιστωτική της Εθνικής έξω με μηδενική χρέωση στις συναλλαγές.
Εχει βγει μέσω της δουλειάς χωρίς συνδρομή όποτε γίνεται μια χαρα η δουλειά.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Αν κάποιος πάντως ακόμα ψάχνεται για αγορά από εξωτερικό ή για χρήση κάρτας με ελάχιστες προμήθειες, η κάρτα revolut είναι πραγματικά η λύση. Μετά από ένα 6μηνο και χρήση τόσο από ιντερνετ όσο και σε καταστήματα ελλάδα και εξωτερικό, πληρωμή με κάρτα, κάνει πραγματικά ότι λέει!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Παιδες με χρεωστικη καρτα δεν εχεις προμηθεια σε καμια χωρα ΕΕ...
Γερμανια-Τσεχια-Ιταλια κ Πολωνια τεσταρισμενο φετος απο εμενα :yew: .

Η καρτα που εχω ειναι η american express της Αlpha Bank .



Δεν τραβηξα λεφτα απο ATM και δεν ζητησα ενημερωση.
Για αυτα δεν ξερω...
Τα τσεκαρα μεσω web-banking.
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Μολις εφτιαξα account για να την δοκιμασω.
Ενδιαφερουσα περιπτωση θα ελεγα, ειδικα για συναλλαγες σε χωρες που δεν εχουν ευρω.

@kostasra
Δεν σου χρεωσαν εξοδα συναλλαγματος σε Πολωνια και Τσεχια?
Σε εμενα η Eurobank που εχω Mastercard πιστωτικη στην Ιταλια δεν χρεωσε κατι επιπλεον αλλα στην Ελβετια εβαζε εξοδα συναλλαγματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Την χρησιμοποιεί φίλος χωρίς προβλήματα. Βέβαια τώρα που έπεσε η λίρα έχασε κάποια ευρώ αλλά ψιλοπραματα.
Εγώ δεν ασχολήθηκα γιατί έχω την visa alpha bank bonus η οποία έχει μηδέν έξοδα συναλλαγματος.
Νομίζω ότι έχει παρελθει όλο το σκηνικό με το πάγωμα των ελληνικών καρτών στην Ευρώπη οπότε πλέον η ρεβολουτ δεν είναι πλέον αναγκαία.
Επίσης να πω ότι είναι της αγγλικής Barclay's και συνεργάζεται άμεσα με την Πειραιώς.
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Την έχω αρκετό καιρό και με ξελάσπωσε με τα capital controls, με το πέρας αυτών θα δούμε...
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
@kostasra
Δεν σου χρεωσαν εξοδα συναλλαγματος σε Πολωνια και Τσεχια?
Σε εμενα η Eurobank που εχω Mastercard πιστωτικη στην Ιταλια δεν χρεωσε κατι επιπλεον αλλα στην Ελβετια εβαζε εξοδα συναλλαγματος.
Περίμενα κ εγώ να έχω κάποια διαφορά με το συνάλλαγμα αλλά δεν είχε τπτ! ;)
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Η Revolut είναι πολύ καλό εργαλείο για να αποφύγεις επιπλέον έξοδα από μετατροπές νομίσματος από χώρα σε χώρα ,σε περίπτωση που πληρώνετε με συμβατικές κάρτες. Την χρησιμοποιούμε και την προτείνουμε σε όλους. Ανήκει στην LOYD , μπορείτε να την παραγγείλετε online, και μέσω της εφαρμογής (itunes κτλ) μπορείτε να την φορτώσετε με χρήματα προ ταξιδίου. (Λειτουργεί σαν prepaid card).
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Η Revolut είναι πολύ καλό εργαλείο για να αποφύγεις επιπλέον έξοδα από μετατροπές νομίσματος από χώρα σε χώρα ,σε περίπτωση που πληρώνετε με συμβατικές κάρτες. Την χρησιμοποιούμε και την προτείνουμε σε όλους. Ανήκει στην LOYD , μπορείτε να την παραγγείλετε online, και μέσω της εφαρμογής (itunes κτλ) μπορείτε να την φορτώσετε με χρήματα προ ταξιδίου. (Λειτουργεί σαν prepaid card).
Δηλαδη ουτε προμηθειες ουτε τιποτα απο χωρα σε χωρα?
Γιατι πηρα μερικες ελληνικες τραπεζες και επεσα απο τα συννεφα με τις κρατησεις που εχουν αν πας να πληρωσεις σε αλλη χωρα..
Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια?
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Δηλαδη ουτε προμηθειες ουτε τιποτα απο χωρα σε χωρα?
Γιατι πηρα μερικες ελληνικες τραπεζες και επεσα απο τα συννεφα με τις κρατησεις που εχουν αν πας να πληρωσεις σε αλλη χωρα..
Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια?

Nαι εγω με καρτες visa και amex δεν ειχα προμηθεια σε καμια χωρα (Ουγγαρια- Τσεχια-Γερμανια-Ιταλια)
Να προσθεσω οτι οι καρτες ειναι της alpha bank χρεωστικες κ οχι πιστωτικες!
Τελευταιο ταξιδι εγινε στις διακοπες χριστουγεννα-πρωτοχρονια.
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Aν πληρώνεις με την Revolut στις αγορές σου δεν υπάρχει προμήθεια . Προμήθεια ( 2%) υπάρχει για αναλήψεις από ΑΤΜ άνω των 200€/μήνα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Nαι εγω με καρτες visa και amex δεν ειχα προμηθεια σε καμια χωρα (Ουγγαρια- Τσεχια-Γερμανια-Ιταλια)
Να προσθεσω οτι οι καρτες ειναι της alpha bank χρεωστικες κ οχι πιστωτικες!
Τελευταιο ταξιδι εγινε στις διακοπες χριστουγεννα-πρωτοχρονια.
Ευχαριστο ειναι αυτό,γιατί εγώ ρώτησα στην Eurobank και Και νομίζα ότι μου κάνουν πλάκα!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Aν πληρώνεις με την Revolut στις αγορές σου δεν υπάρχει προμήθεια . Προμήθεια ( 2%) υπάρχει για αναλήψεις από ΑΤΜ άνω των 200€/μήνα.
Μιλάμε πάντα για φυσικές αγορές;Οχι Ηλεκτρονικές...
Ξέρω ότι το κουράζω πολύ απλά θέλω να 'μαι σίγουρος..
 
Top Bottom