Rhinowalk rackless saddle bags 2x24L

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αυτό το νήμα είναι ουσιαστικά "νήμα αγγελίας", αλλά αφού έγινε η συζήτηση, ας απαντήσω εδώ...

Μιχάλη DomieMic65, για μένα το set-up του Meoni ήταν εντελώς συγκεκριμένο στο κεφάλι μου, πολύ πριν η μοτοσυκλέτα ξανακυλήσει τις ρόδες της στο δρόμο.
Γενικά είμαι "αλλεργικός" στα κάγκελα και δεν πρόκειται να βάλω ούτε μπροστά, ως προστασία του τεπόζιτου (αντ' αυτού αύριο κιόλας έχω ραντεβού στην dxl graphics για την τοποθέτηση χοντρής δίαφανης ζελατίνας "εντούρο" εκεί) , ούτε πίσω για την στήριξη των οποιοδήποτε αποσκευών. Έτσι μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για κάποιο rackless σύστημα, που θα κρατάει τον επιπρόσθετο όγκο και βάρος "κολλητά" πάνω στη μηχανή και κατά το δυνατόν κοντύτερα στο κέντρο βάρους της.

Η budget λύση της Rhinowalk που επέλεξα, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ποιοτικά και η αλήθεια είναι ότι πέτυχε τον παραπάνω στόχο, δηλαδή σε αυτό το διήμερο στα βουνά της Ρούμελης όχι μόνο δεν είχα ταλαντώσεις και "αδράνεια" από τις αποσκευές αλλά ούτε καταλάβαινα ότι υπήρχαν!







Η δυσκολία που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ έχει να κάνει με τη χρήση της συγκεκριμένης λύσης όχι σε ένα διήμερο-τριήμερο, αλλά σε ένα ταξίδι πολλών ημερών (προετοιμάζω κάτι τέτοιο σχετικά άμεσα). Είπα ότι θα επαναξιολογήσω το Rhinowalk με την ευκαιρία του τρόφυ. Μια πρώτη διαφοροποίηση είναι ότι αφαίρεσα εντελώς την πίσω σχάρα και έτσι τα σαμάρια θα κάθονται ακόμα περισσότερο κολλητα στη μηχανή (αν παρατήρησες υπάρχει ήδη heat shield στην πλευρά της εξάτμισης). Το δε υφασμάτινο τσαντάκι που είναι δεμένο πίσω (και έχει όσα θα μπορούσα να έχω σε ένα σακίδιο πλάτης αλλά δε θέλω) μπορεί να δεθεί και στους έξτρα κρίκους που έχουν στο πάνω μέρος τους οι σάκοι.

Προφανώς η παρανόηση έγινε από τη λέξη "βάση" που χρησιμοποίησα στα παρακάτω ποστ....





.... αλλά στο μυαλό μου είχα ως "βάση" το ημίσκληρο κομμάτι κορντούρας-πλαστικού που λειτουργεί ως βάση για τους σάκους της Kriega στο σύστημα OS-base:



Αυτό δένει σταθερά πάνω στη μοτοσυκλετα ΜΙΑ ΦΟΡΑ και οι σάκοι στερεώνονται πάνω σε αυτό και όχι απευθείας πάνω στη μοτο, όπως το Rhinowalk. Τα "αρνητικά" του από μια πρώτη ματιά τα εξέθεσα προηγουμένως. Άλλο τέτοιο σύστημα είναι το Canyon GRT721 της Givi, αν και τα μακρόστενα λουκάνικα που παίρνει δε μου φαίνονται και πολύ βολικά.... τουλάχιστον γι' αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Βάλε φωτό η Δωσε λινκ αν υπάρχει για αυτήν την ζελατίνα προστασίας, το μόνο που έχω βρει αντί καγγελου είναι το κλασικό φίλο καρμπόν που έχει η perfect fairings γύρω στα 160-200 αν θυμάμαι καλά.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Βάλε φωτό η Δωσε λινκ αν υπάρχει για αυτήν την ζελατίνα προστασίας, το μόνο που έχω βρει αντί καγγελου είναι το κλασικό φίλο καρμπόν που έχει η perfect fairings γύρω στα 160-200 αν θυμάμαι καλά.
Η απάντηση εδώ
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Τα ρογκαλ είναι εν; μονοκόμματο σύστημα.το να βάλεις ένα έξτρα σάκο μέσα τους να τον βάζεις βγάζεις είναι πολύ απλο
 
Top Bottom