Riding schools και ελληνικη μυθολογια

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Κανονικα δεν θα εκανα ποτε την κινηση να ανοιξω ενα θεμα σε σχεση με τεχνικες οδηγησης γιατι η Ελλαδα μας ειναι γεματη με ειδικους,καθε cafe εχει μια ντουζινα πιλοτους αλλη μια προπονητες και δυο ντουζινες πολιτικους-οικονομολογους,οποτε η γνωμη μου περισευει και ειναι στην διαθεση μονο οσων την ζητησουν.
Εφριξα ομως σημερα οταν ακουσα καφενεδο-ασυναρτησιες απο στομα αναγνωρισμενου (στην Ελλαδα)ειδημονα με βαρυ ονομα και φημη, ιδιοκτητη επισημου Riding school.
Ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο εδω μεσα απο συμφορουμιτες οτι το ψηλο κεντρο βαρους απαιτει μικροτερες κλισεις στις στροφες,θεωρησα οτι ειναι μια απο τις φημες των καφενειων και δεν ειπα ανοιχτα τιποτα (δεν εχω ορεξη κ για τσακωμους ,ουτε για ατελειωτες συζητησεις προσπαθωντας να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας)το μονο που εκανα ηταν να γραψω πμ σε συμφορουμιτη που εχω γνωρισει και προσωπικα και εκτιμω και να του πω οτι αυτο δεν ισχυει και οταν βρεθουμε θα του εξηγησω γιατι.Σημερα ομως ακουσα ακριβως τα ιδια απο Καθηγητη-Ιδιοκτητη σχολης τεχνικων οδηγησης με πλουσιο αγωνιστικο παρελθον..
Κυριε καθηγητα αναφερετε (με ακριβη αντιγραφη των λεγομενων σας): ""Αναβατης λοιπον και μοτοσυκλετα με ψηλα το κεντρο βαρους,χρειαζονται λιγοτερη κλιση για τα ιδια δεδομενα σε σχεση με μια μοτοσυκλετα που εχει το κεντρο βαρους πιο χαμηλα".
Κυριε καθηγητα μολις βγαλατε αχρηστους νομους της φυσικης που αναφερονται σε φυγοκεντρο δυναμη,δραση-αντιδραση,τριβες και συνιστωσες δυναμεων.(Αραγε πηγατε σχολειο?η κανατε κοπανες την ωρα της φυσικης και των μαθηματικων?)
Κυριε καθηγητα μολις βγαλατε αχρηστους κατασκευαστες και βελτιωτες μοτοσυκλετων και αλλων οχηματων εδαφους(κινουμενων εκμεταλευομενα την τριβη)οι οποιοι προσπαθουν απεγνωσμενα να ριξουν το κεντρο βαρους (οποτε και να μας σκοτωσουν μεγαλωνοντας τις κλισεις μας?).
Κυριε καθηγητα ΛΥΠΗΘΗΤΕ ΜΑΣ.



ΥΓ.το KLR μου ειναι σχετικα ψηλο αλλα εγω θα ψηλωσω τιμονι σελλα και πατακια μισο μετρο θα φορεσω και ενα σακιδιο πλατης γεματο πετρες ,θα φτασω το κεντρο βαρους μοτο-αναβατη στα 2 μετρα υψος και με ελαχιστη κλιση θα μπαινω ορθιος <σαν Τσολιας ενα πραμα>,στα πεταλα των GP με την τελικη μου,ετσι για να δειξω στον Rossi τον Marquez και τους αλλους καραγκιοζηδες τι μαθαινουμε εδω μπας και τους ανοιξω τα ματια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν ψηλωσεις πολυ το τιμονι, θα χρειαστεις αλλη σωληνα φρενου, αλλη ντιζα γκαζιου, αλλη ντιζα συμπλεκτη, πιο μακρια καλωδια....:p!!!!
"Πολλα τα λεφτα Αρη" :wacky:
Ασε τους ησυχους τους οδηγους αγωνων και τους κατασκευαστες..... θα μαθουν μονοι τους σιγα σιγα:D!
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν ψηλωσεις πολυ το τιμονι, θα χρειαστεις αλλη σωληνα φρενου, αλλη ντιζα γκαζιου, αλλη ντιζα συμπλεκτη, πιο μακρια καλωδια....:p!!!!
"Πολλα τα λεφτα Αρη" :wacky:
Ασε τους ησυχους τους οδηγους αγωνων και τους κατασκευαστες..... θα μαθουν μονοι τους σιγα σιγα:D![/quotκαι που να υπολογισεις και τα εξοδα για τσαρουχια,φουστανελα και λοιπο racing εξοπλισμο:UH:
 
Top Bottom