Road Trip: Από Γερμανία - Ελλάδα για διακοπές και πίσω.

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Τέλος καλοκαριού, σχεδόν φθινόπωρο του 2023, και ήρθε η ώρα για να κατηφορήσουμε σε πιο νότια και οικεία μέρη για να γεμίσουμε μπαταρίες και να αγαλιάσει η ψυχή μας από εικόνες, ανθρώπους, γεύσεις κι αρώματα από την πατρίδα.
Σκέφτηκα να καταγράψω τη διαδρομή και τις διακοπές μου επιγραματικά (όσο γίνονταν) με επιλογές για τη διαδρομή, διάφορες σκέψεις για διαφορετικά ζητήματα κλπ και μιας κι έτυχε να είμαι μόνος στο ταξίδι αυτό, σκέφτηκα θα ήταν κρίμα για την ανθρωπότητα να πάει χαμένο τόσο παραμιλητό.
Από αυτήν την ανάγκη προσφοράς προς την υφήλιο :mkms: προέκυψαν δύο βίντεο που παρόλο που "έκοψα" το 70% του αρχικού υλικού, βγήκαν λίγο "Όσα παίρνει ο άνεμος" σε διάρκεια. ( 38 λεπτά το ένα και 55 το άλλο) Ελπίζω να μην είναι πολύ βαρετά.

Η αλήθεια είναι ότι η φετινή προσπάθεια καταγραφής ενός τέτοιου ταξιδιού, δεν ήταν η πρώτη. Υπήρξε μια αντίστοιχη πέρυσι και μάλιστα εξ ολοκλήρου οδικώς από τον Βαλκανικό δρόμο, αλλά απέτυχε γιατί ο καιρός ήταν εναντίον μου, σε όλη σχεδόν τη διαδρομή, (2270χλμ) όπου είχε τόση βροχή, που κατάφερε να καταστρέψει την κάμερα και το κινητό, αμφότερα αδιάβροχα, θεωρητικώς, βάση προδιαγραφών κατασκευαστή. Η κάμερα αντικαταστάθηκε από τον κατασκευαστή κυριολεκτικά την τελευταία βδομάδα της εγγύησης, αλλά όταν πλέον είχε τελειώσει το ταξίδι. Το κινητό αυτοδιορθώθηκε στις διακοπές μέχρι και την επιστροφή, αλλά παρέδωσε το πνεύμα λίγες μέρες μετά την επιστροφή μου.

Παραθέτω εδώ το πρώτο μέρος της ιστορίας μου και είμαι ανοιχτός για καλοπροέρετα σχόλια (όπως άλωστε συνηθίζεται εδώ μέσα) και παρατηρήσεις που θα γίνουν αφορμή για μοίραμα απόψεων και κουβεντούλα.

Καλή διασκέδαση :friendship:


 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Και ναι!!! Το δεύτερο μέρος του Road Trip "Γερμανία-Ελλάδα (με μηχανή)" είναι έτοιμο και μαντέψτε πως λέγεται!
Ναι! "Ελλάδα-Γερμανία (με μηχανή) Μέρος ΙΙ η επιστροφή" Δεν το'δατε να'ρχεται, ε; Πρωτότυπο ε;
Εδώ καταγράφεται το κομμάτι του ταξιδιού στην Ελλάδα μέχρι να φτάσουμε σπίτι, με λίγες αναφορές στην πόλη μου τη Θεσσαλονίκη και τη Χαλκιδική όπου πέρασα κάποιες μέρες διακοπών και τέλος αποσπασματικά η επιστροφή από τον ίδιο σχεδόν δρόμο που διένυσα όταν ερχόμουνα αλλά τότε ήταν νύχτα και δεν φαίνονταν πολλά για να δει κανείς. Στην επιστροφή λοιπόν, ήταν μέρα και τα είδα.

Ιδού λοιπόν το δεύτερο μέρος...


 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
παρακολουθώ με ενδιαφέρον ! :thanx:

καλά εσυ παραμιλάς και το καταγράφεις με σκοπό.

εγω που παραμιλάω και δεν καταγράφεται πουθενά είμαι για ... γιατρό ;
Και στο γιατρό να πας, θα σου πει "Πάρε μια κάμερα να καταγράψεις τι λες κι έλα μετά να τα ακούσουμε για να δούμε τι θα κάνουμε."
Οπότε; Εγώ τον πρόλαβα κι είμαι έτοιμος ανα πάσα στιγμή να τον επισκεφτώ.
Ελεύθερο ραντεβού δεν έχει όμως γιατί πλάκωσε δουλίτσα. Γέμισε ο τόπος ανθρώπους που παραμιλάνε! :p
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Πολύ ευχάριστο το βίντεο, μου ένανε εντύπωση πόσο αβίαστα τα λες χωρίς 'εεεεε' και παύσεις.
Επίσης μπερδεύτηκα με την 3, αρχικά νόμιζα ότι πας στην Τροία :wacky:
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Πολύ ευχάριστο το βίντεο, μου ένανε εντύπωση πόσο αβίαστα τα λες χωρίς 'εεεεε' και παύσεις.
Επίσης μπερδεύτηκα με την 3, αρχικά νόμιζα ότι πας στην Τροία :wacky:
Εσύ τώρα "πλλάκα με κάνεις" (με SKG προφορά)
Αυτό που εγώ εντόπισα όσο έφτιαχνα τα βίντεο, ήταν το αντίθετο. Το σύγκρινα με παλιότερα μου βίντεο, κι είπα "πως γέρασα έτσι ο μ@λ@κας! Εγκεφαλικό έπαθα και κολλάω έτσι;"o_O
Αυτό με την Τροία (3) δεν το σκέφτηκα τόσο "Σεφερλίδικα". Δίκιο έχεις. Για όσους δεν είναι από Γερμανία, αυτή η Τροία έρχεται στο μυαλό πρώτα.
Τα κρατάω όλα όσα είπες, για την επόμενη φορά.
Ευχαριστώ.
 
Top Bottom