Royal Enfield Himalayan

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εχω δεί και εγώ κάποια βιντεο με κομμένο το μπροστινό.
Για κάποιο λόγο όλα τα βίντεο και όλες οι ανφορές είναι από Ινδία...
Την προηγούμενη εβδομάδα είχε γίνει συζήτηση για αυτό το θέμα και στο "advrider", μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάπου αλλού και έχουν γραφτεί αρκετά χλμ ανα τον κόσμο.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να έχω το νού μου και να το κοιτάω για τυχόν ραγίσματα....

Ενα μήνα το είχα παρατημένο, κουκουλομένο στο πέζοδρόμιο, πήρε με την πρώτη μπροστά, κράτησε ρελαντί χωρίς πρόβλημα και ετοιμαζόμαστε για τις νέες εξορμήσεις...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχω δεί και εγώ κάποια βιντεο με κομμένο το μπροστινό.
Για κάποιο λόγο όλα τα βίντεο και όλες οι ανφορές είναι από Ινδία...
Την προηγούμενη εβδομάδα είχε γίνει συζήτηση για αυτό το θέμα και στο "advrider", μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάπου αλλού και έχουν γραφτεί αρκετά χλμ ανα τον κόσμο.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να έχω το νού μου και να το κοιτάω για τυχόν ραγίσματα....

Ενα μήνα το είχα παρατημένο, κουκουλομένο στο πέζοδρόμιο, πήρε με την πρώτη μπροστά, κράτησε ρελαντί χωρίς πρόβλημα και ετοιμαζόμαστε για τις νέες εξορμήσεις...
Εχεις δικιο για κρουσματα μονο Ινδια, το εψαξα κι εγω και λεει το θεμα το ειχαν μόνο τα πρωτα μοντελα που δεν εξηχθησαν ποτε απο Ινδια.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί κάποιο στην Ευρώπη, Αμερική (βόρεια και Νότια), Αυστραλία που έχει πουλήσει αρκετά. και οι κάτοχοι κάνουν κάποια στοιχειώδη συντήρηση (και στις αναρτήσεις)

Δεν είναι το μόνο μοντέλο που έχει αναφερθέι ότι κόβει πλαίσιο και προφανώς δεν θα είναι το τελευταίο...

Προσωπικά δεν μέ έχει ανυσηχήσει το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να έχω το νου μου..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Θυμάμαι που διάβαζα ότι το τελευταίο μοντέλο που κυκλοφορεί εκτός Ινδίας (bs4 νομίζω??) Έχει αρκετές αλλαγές από το ντόπιο bs3 , μέσα σ' αυτές και στο πλαίσιο...

Από τη μια, το πλαίσιο φαίνεται αστεία λεπτό, από την άλλη αν ο τυπάς έκανε σούζες και άλματα....
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Εγώ ξέρω και θα πω ότι είδα και έχω δει σε βίντεο. Λοιπόν η norali που ανεβάζει βιντεακια στο YouTube. Αγόρασε από Ινδία ένα έκανε όλη την Ασία και επέστρεψε Ευρώπη. Κανένα πρόβλημα..

Στο Τατζικισταν συνάντησα δύο Γάλλους με δύο τέτοια που ξεκίνησαν από Παρίσι να πάνε Μπαλί μέσω Κίνας. Φορτωμένα και αυτά δίχως πρόβλημα.

Μετά στο Κυργισταν συνάντηση με αγγλίδα που ξεκίνησε από Λονδίνο Έκανε τα Παμιρ και επέστρεφε με μόνο θέμα μια στραβωμενη ζάντα που την βρόντηξε σε πέτρα. Γενικά κανένα θέμα με πλαίσια κλπ. Και τα πήγαν σε άγρια τερέν.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ισχύει αυτό που είπε ο Θοδωρής παραπάνω.
Στην αρχή βγήκε το bs3 που νομίζω ήταν για την τοπική αγορά,έβγαλε κάμποσα θέματα με μαρσπιε που σπάνε κλπ το απέσυραν και βγήκε το bs4 που δεν έχει ακουστεί κάτι ιδιαίτερο και με ζορικη χρήση από πολλούς ταξιδευτές.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Για τη σχάρα πάντως είχα δει ένα βιντεάκι Μ ένα τύπο που κολλάει δύο τρίγωνακια στο ευαίσθητο σημείο και ξςμπερδςυει μια για πάντα με το θέμα αυτο
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Για τη σχάρα πάντως είχα δει ένα βιντεάκι Μ ένα τύπο που κολλάει δύο τρίγωνακια στο ευαίσθητο σημείο και ξςμπερδςυει μια για πάντα με το θέμα αυτο
Το είχα κάνει αυτό και κόπηκε εκεί που τελειώνει το τρίγωνο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
..... που κολλάει δύο τρίγωνακια στο ευαίσθητο σημείο και ξςμπερδςυει μια για πάντα με το θέμα αυτο
Το είχα κάνει αυτό και κόπηκε εκεί που τελειώνει το τρίγωνο.
Αυτό λέγεται "φουστιά"..... της σχάρας!!!! :fun
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ακούγονται αρκετά συχνά περιστατικά με κομμένα πλαίσια στην Ινδία.
Μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει για κάπου αλλού, τι τους κάνουν εκεί;!!!

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το συγκεκριμένο πάντως ήταν εκδρομή επί πληρωμή, δεν ήταν λοκαλς με την μισή οικοσκευή επάνω
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Διάβασα ότι για το 650 δεν είναι στα άμεσα πλανα τους οπότε δεν θα παρουσιαστεί λογικά φέτος στην eicma.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εχθές πήγα με το REOC (Royal Enfield Owners Club) μέχρι τον Ελλικώνα και πίσω από Αθήνα σύνολο 250 χλμ και έκαψε 7,5 λίτρα δηλαδή 3λίτρα/100 χλμ.
Βέβαια σε αυτό βοήθησε η σχετικά μικρή ταχύτητα γύρω στα 80χλμ που κίνουμασταν :D



 
Top Bottom