Royal Enfield Himalayan

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δεν καταλαβαίνω τι λέει ο ινδός αλλά στο 1.34 λεπτό έχει φωτό (ελπιζω όχι από photoshop) απο το Himalayan 650 που θα βγάλουν. Να πώ και την αμαρτία μου.... σαν πρωτη ματιά δεν μου αρέσει προσωπικά, αν είναι αυτό το αληθινό σουλούπι του.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Μολις συναντησα εδω στο νησι που ξεκαλοκαιριαζω μια παρεα 6 γερμανων με 6 REH. Γυρνανε την ευρωπη και δηλωνουν ενθουσιασμενοι με τα μηχανακια :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μολις συναντησα εδω στο νησι που ξεκαλοκαιριαζω μια παρεα 6 γερμανων με 6 REH. Γυρνανε την ευρωπη και δηλωνουν ενθουσιασμενοι με τα μηχανακια :)
ΟΚ... Γερμανοί ειναι
Και με τα πόδια να ήταν ενθουσιαμενοι θα ήταν.
Εχουμε καλύτερο δείγμα... Τους δικούς μας.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
ΟΚ... Γερμανοί ειναι
Και με τα πόδια να ήταν ενθουσιαμενοι θα ήταν.
Εχουμε καλύτερο δείγμα... Τους δικούς μας.
Αν ηταν με ποδηλατα θα ηταν ακομα πιο ενθουσιασμενοι. Με τα ποδια δε το συζηταμε. Τους χαρηκα. Ολοι ειχαν μεγαλα ονοφ και το γυρισαν στο simple life.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μολις συναντησα εδω στο νησι που ξεκαλοκαιριαζω μια παρεα 6 γερμανων με 6 REH. Γυρνανε την ευρωπη και δηλωνουν ενθουσιασμενοι με τα μηχανακια :)
Η μπύρα συνοδεία με ούζο πειράζει.
:ha
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το ουζο μαλλον θα φταιει γιατι η μπυρα απο μονη της φτιαχνει οπως φαινεται σοβαρες χωρες.
Ναι ,τους χαλάσαμε κι αυτούς .
Χρόνια τώρα το ούζο είναι το 2ο σε κατανάλωση οινοπνευματώδες εκεί.
Αυτοί που είδες μάλλον ταγμένοι σε κάνα Άγιο προτεστάντη θα είναι ,δεν ξηγιεται αλλιώς.
Ευχομαι να γυρίσουν σώοι ,εδώ που ήρθαν δύσκολα ειν'τες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν ηταν με ποδηλατα θα ηταν ακομα πιο ενθουσιασμενοι. Με τα ποδια δε το συζηταμε. Τους χαρηκα. Ολοι ειχαν μεγαλα ονοφ και το γυρισαν στο simple life.
Simple life .. Τα Enfield δεν τα λες, αλλά οκ σίγουρα είναι περιπετειωδη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαφώς ,με 2Ο ίππους ρόδα ,ενα δίκιο το εχεις:trt:
Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, αλλά αν συμβεί κάτι, μόνο ο δικός μας μπορεί να τους σώσει από ότι καταλαβαίνω.
Τεσπα... Να μην έχουν πρόβλημα οι άνθρωποι, πέρα από την πλάκα που κάνουμε εμείς.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, αλλά αν συμβεί κάτι, μόνο ο δικός μας μπορεί να τους σώσει από ότι καταλαβαίνω.
Τεσπα... Να μην έχουν πρόβλημα οι άνθρωποι, πέρα από την πλάκα που κάνουμε εμείς.
Μακάρι ,από το στόμα σου και στου Θεού 'αφτι.
Για γύρο Ευρώπης πάντα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μολις συναντησα εδω στο νησι που ξεκαλοκαιριαζω μια παρεα 6 γερμανων με 6 REH. Γυρνανε την ευρωπη και δηλωνουν ενθουσιασμενοι με τα μηχανακια :)
Το simple life απευθύνεται μόνο σε πλούσιους που μπορούν να έχουν οτιδήποτε θέλουν αλλά επιλέγουν κάτι πιο ταπεινό... Για την περιπέτεια. Εννοείται ότι περνάνε καλά, γιατί όχι.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το simple life απευθύνεται μόνο σε πλούσιους που μπορούν να έχουν οτιδήποτε θέλουν αλλά επιλέγουν κάτι πιο ταπεινό... Για την περιπέτεια. Εννοείται ότι περνάνε καλά, γιατί όχι.
Πολυ σωστα, μου διεφυγαν οι πολιτικο-κοινωνικες προεκτασεις. How naive of me.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολυ σωστα, μου διεφυγαν οι πολιτικο-κοινωνικες προεκτασεις. How naive of me.
Δεν υπάρχει αφέλεια κάπου, αλλά διακοπές, τι μπορεί να μην αρέσει, άντε να είναι over το καλαμαράκι. Δεν είναι το ενφιλντ ο καταλύτης που τα κάνει όλα να συμβούν, με οποιοδήποτε μηχανάκι το ίδιο καλές θα ήταν οι διακοπές.

Και... Η κοινωνική προέκταση δεν θα έμπαινε αν δεν γινόταν η σύγκριση με τα μεγάλα ονοφ.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Αυτο το να ψυριζουμε την μα'ι'μου,να δυ'ι'λιζουμε τον κωνωπα και να καταπινουμε την κάμηλο,και να χρειαζεται να αναλυσυμε ολη την ψυχοπαθολογια του φρο'υ'ντ για το γιατι ηρθαν 6 γερμανοι πανω σε ενφιλτ κι οχι σε τζι ες 1250,πρεπει να το κοιταξουμε.Γιατι μπορουν και ετσι γουσταρουν χωρις το κομπλεξ του ΕΛΛΗΝΑΡΑ που παει σε ξερονησσι 2,5 Χ 2,5 χλμ με τζιπ 6000 κυβικων και μηχανη paris-dakar.
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Με το ένφιελντ ένα ταξίδι στην Ευρώπη είναι σαν να κάνεις το γύρω του κόσμου :ha

Πέρα από την πλάκα είναι ένα απλό μηχανάκι που σε βάζει σε άλλους ρυθμούς χαλαρούς πιο χαλαρούς και από τους ρυθμούς που έχουν οι Θεσσαλονικείς

Συντονίζεσαι μαζί του η καρδιά σου και το μοτέρ δουλεύουν σχεδόν στον ίδιο ρυθμό ...

η ίδια διαδρομή μπορεί να γίνει τελείως διαφορετική απλά αν την κάνεις με μια άλλη μηχανή ...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Με το ένφιελντ ένα ταξίδι στην Ευρώπη είναι σαν να κάνεις το γύρω του κόσμου :ha

Πέρα από την πλάκα είναι ένα απλό μηχανάκι που σε βάζει σε άλλους ρυθμούς χαλαρούς πιο χαλαρούς και από τους ρυθμούς που έχουν οι Θεσσαλονικείς

Συντονίζεσαι μαζί του η καρδιά σου και το μοτέρ δουλεύουν σχεδόν στον ίδιο ρυθμό ...

η ίδια διαδρομή μπορεί να γίνει τελείως διαφορετική απλά αν την κάνεις με μια άλλη μηχανή ...
Κατ αρχήν καλοτάξιδη η καινούρια σου κλασική Παναγιώτη να είσαι καλά να την χαίρεσαι.

Δυστυχώς εγώ ακόμα περιμένω να έρθει το δικό μου. Ελπίζω μεχρι τέλος του μήνα να το έχω για να έχω και πραγματική άποψη.

Νομίζω όμως ότι είναι χρήσιμο να παραθέσω, συνοπτικά, το σκεπτικό που με έκανε να διαλέξω το συγκεκριμένο μηχανάκι ακόμα και χωρίς να το χω καβαλήσει ποτέ. (Συνήθως μέγα λάθος)

Για μένα πέρα απο το κλικ που μου έκανε από άποψη ομορφιάς, αυτή η μηχανή, με την χαμηλή ιπποδύναμη και την απλότητα της, είναι αυτή που θεωρώ οτι θα μου δώσει την αυτοπεποίθηση να αποκτήσω επαφή πάλι με τον δρόμο το χώμα και τα μηχανικά της μέρη χωρίς να με τρομάξει σε κανένα απο αυτά.

Την βλέπω σαν μια πλατφόρμα που θα με βοηθήσει να εξελιχθώ σαν αναβάτης και σαν επίδοξος adventure ταξιδιώτης.

Άλλωστε μέχρι να ξεπεράσω τις δυνατότητες της μηχανής θα περάσει πάρα πολυ καιρός, αν τις ξεπεράσω και ποτέ.

Κοινώς με ενέπνευσε και με έκανε να ονειρευτώ. Νομίζω οτι αυτό είναι ανεκτίμητο. Μακάρι το όνειρο να μην βγεί εφιάλτης, αλλά πάλι αν ήταν ο Παναγιώτης θα μας το λεγε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μία χαρά το βρίσκω...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Νίκο το μηχανάκι είναι καλό και σχετικά απροβλημάτιστο, δεν έχει καμιά σχέση με τα παλιά ενφιελντ.
Το δικό μου είναι η πρώτη γενιά και μου έβγαλε ένα σοβαρό πρόβλημα (με την κεφαλή) το οποίο παρουσιάστηκε σε ορισμένα απο τα πρώτα του 2018 αλλά το κάλυψε η αντιπροσωπεία και έχει και μια ευπάθεια στα ρουλεμάν του λαιμού ...

Το δικό σου πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερο μας και θα το έχουν βελτιώσει ...

Για να καταλάβεις μου δίνει την αίσθηση ότι μπορώ να το καβαλήσω αύριο και να γυρίσω τον κόσμο χωρίς δεύτερες σκέψεις ...

ποτέ δεν με πρόδωσε ακόμα και όταν έβγαλε το πρόβλημα δεν το είχα πάρει χαμπάρι απλά το είδαμε σε ανάκληση για την φλάντζα καύσεως ...

Είναι ένα απλό αερόψυκτο μηχανάκι, εύκολο στην συντήρηση του και στην χρήση του ...

Και η αντιπροσωπεία είναι πάρα πολύ καλή και υποστηρίζει και τα μηχανάκια της και τους πελάτες της ...

Αν ταιριάξεις πάνω της δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο θέμα μαζί της ..

σε ευχαριστώ για τις ευχές, όταν με το καλό το πάρεις θα κανονίσουμε να βρεθούμε (έχω καιρό να ανέβω Βόλο, έχω κάνει και μέρος της θητείας μου εκεί) και θα κάνουμε τον Θοδωρή todor να ζηλεύει ... :yew:
 
Top Bottom