Royal Enfield Himalayan

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εδώ ένα επίκαιρο και ενδιαφέρον βίντεο από Ινδική πηγή. Απ οτι φαίνεται η RE εξελίσσει ένα νέο μοτέρ και μια ολοκαινουργια βάση. Παναγιώτη μου 40+ άλογα δεν βγαίνουν χωρίς υγροψυξη. Όπως φαίνεται και στο βίντεο το μοτερ ειναι υγροψυκτο.

Ο στόχος είναι το 390 adventure απ ότι καταλαβαίνω αλλά μάλλον με καλύτερες off road δυνατότητες εκτός αν προλάβει η ktm και βγάλει μια καλή R έκδοση.

Επίσης αναρωτιέμαι πως η Bajaj δενε χει παρουσιάσει κάτι παρόμοιο.

Οπως φαίνεται η κατηγορία αρχίζει να έχει ενδιαφέρον και εγώ παρακολουθώ στενά καθώς ένα όσο γίνεται compact, ελαφρύ adventure μηχανακι στα 400-500cc είναι του ενδιαφέροντος μου για all around μοτοσυκλέτα.

Ας αφήσουν τα νερά για άλλους …

Δεν θελουμε 40 άλογα και πολύπλοκα πράγματα …


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Αν παντως ειναι το ιδιο με της φωτογραφιας, το βρισκω υπεροχο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ας αφήσουν τα νερά για άλλους …

Δεν θελουμε 40 άλογα και πολύπλοκα πράγματα …


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι μωρέ γιατί θα πάμε Ουζμπεκιστάν και θα ψάχνουμε για παραφλου και δε θα βρίσκουμε!! Αν είναι για 15 άλογα παραπάνω ας έχει και 3 ψυγεία λέω εγώ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ας αφήσουν τα νερά για άλλους …

Δεν θελουμε 40 άλογα και πολύπλοκα πράγματα …


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στα άλογα δεν είπε κανείς όχι... Ποτέ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αφού αργεί η RE κάποιοι το φτιάξαν μόνοι τους..

 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Το παραλάβαμε το μοτόρι ...
ο Carooly Αποστολής έβαλε και την νέα μπαταρία ...
μου άλλαξε και ένα φισάκι ...

Δουλεύει καλύτερα από ποτέ ...

Το μόνο που μένει τώρα είναι να το κάνουμε μια μεγάλη βόλτα (αφού γυρίσουμε από τα κρύα...)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Το πήγαμε για σέρβις σήμερα

Λάδια, φίλτρα λαδιού-αέρα, μπουζί, ρύθμιση βαλβίδες, γενικός έλεγχος σφυξίματα κτλ κτλ.
Αλλαχτήκαν και οι δαγκάνες των φρένων λόγω ανάκλησης !!!
και με την ευκαιρία αλλαχτήκαν και τα υγρά φρένων ...

28.000 χλμ γράφει το κοντέρ και είναι έτοιμο για νέες περιπέτειες

Ο ψεκασμός μετά τις εργασίες του Αποστολή Carooly δουλεύει τέλεια !!!!
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Το πήγαμε για σέρβις σήμερα

Λάδια, φίλτρα λαδιού-αέρα, μπουζί, ρύθμιση βαλβίδες, γενικός έλεγχος σφυξίματα κτλ κτλ.
Αλλαχτήκαν και οι δαγκάνες των φρένων λόγω ανάκλησης !!!
και με την ευκαιρία αλλαχτήκαν και τα υγρά φρένων ...

28.000 χλμ γράφει το κοντέρ και είναι έτοιμο για νέες περιπέτειες

Ο ψεκασμός μετά τις εργασίες του Αποστολή Carooly δουλεύει τέλεια !!!!

Μπραβο Παναγιωτη που το εφερες στην αντιληψη μας.
Εμενα δεν με πιάνει αλλα όλο και καποιος θα το χρειαστει!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Μπραβο Παναγιωτη που το εφερες στην αντιληψη μας.
Εμενα δεν με πιάνει αλλα όλο και καποιος θα το χρειαστει!
Νομίζω θα ήταν καλό να μπει και στο παρακάτω θέμα... ;)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
διπίστονη bybre φοράει με κάποια παρόμοια την αντικαθιστούν ...
παραπάνω δεν ξέρω
όχι κάτι άξιο λόγου ...

Η αλλαγή έγινε γιατί διαπίστωσαν ότι στις χώρες με αλάτια τον χειμώνα κόλλαγαν
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
διπίστονη bybre φοράει με κάποια παρόμοια την αντικαθιστούν ...
παραπάνω δεν ξέρω
όχι κάτι άξιο λόγου ...

Η αλλαγή έγινε γιατί διαπίστωσαν ότι στις χώρες με αλάτια τον χειμώνα κόλλαγαν
Το τενερε που είχα (xt660z) που φοραει brembo απο την μανα του αντιμετώπισε ακριβώς το ιδιο θεμα. Κόλλησαν τα εμβολα, βρασαν τα υγρα και έμεινα χωρις φρενο. Οταν αποσυναρμολόγησα το μπροστινό να δω τι φταιει κατέληξα να πεταξω τα πάντα. Δισκόπλακες δαγκανες εμβολα.
Επειδη κυκλοφορω χειμώνα σε δρομους με αλάτι μπορώ να πω ότι μόνο που σώζει είναι το συχνό πλύσιμο.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Καλησπέρα, είμαι στην ευχάριστη αλλά και δυσάρεστη θέση επίσης, να ζητήσω τα φώτα σας για ένα δύσκολο θέμα, όπως το θέμα της ανάρτησης.
Ευχάριστη γιατί ο Ινδός με βοήθησε πάρα πολύ στο να εξελιχθώ σαν οδηγός, δυσάρεστη γιατί είμαι ένα βήμα πριν ακούσετε για ένα ακόμα σπασμένο πλαίσιο χιμαλαιαν.

Αρχίζω και τα τερματίζω όλα… κοινώς… και ιδίως το μπροστά πιρούνι. (παρότι είμαι και 10 κιλά μείον).
Ήδη μιλάω με τους κυρίους από το six days στην θεσσαλονικη για να μου προτείνουν λύσεις. (μου τους πρότεινε ένας φίλος μηχανικός)

Αυτό που θέλω από σας είναι αν γνωρίζετε κάποιον άλλον ειδικό να μου προτείνετε που μπορεί να με βοηθήσει να πάρω μια δεύτερη γνώμη τουλάχιστον. Όπως καταλαβαίνετε το κόστος θα είναι σημαντικό και δεν μου περισσεύουν, άλλα είμαι πλέον σίγουρος ότι είναι θέμα ασφάλειας, ή θα το σπάσω αυτό ή το κεφάλι μου ή και τα δυο…

Υπάρχουν έτοιμες λύσεις από YSS,Ohlins,Hyper Pro και Hagon, αλλά δυστυχώς οι περιγραφές τους δεν μου λεν τίποτα.
Μόνο για το κιτ της YSS διάβασα ότι το ελατήριο της είναι προσαρμοσμένο για πρότυπα ταυλανδης 75-80 κιλά και δεν βγάζει άλλο ελατήριο. Οπότε μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη αμφιβολία στις έτοιμες λύσεις. Ο χιτσκοκς έχει ελατήριο 10% πιο σφιχτό. Ότι κι αν σημαίνει αυτό... Ίσως μόνο το κιτ που προσφέρει ο Cooperb φαίνεται άξιο λογου. ( Τα αναφέρω για τους ενδιαφερόμενους, προσοχή γιατι εχουν τελωνείο όμως λόγο Brexit.)

Για αυτό τον λόγο ψάχνω κάποιον μάστορα να πάρει μετρήσεις να κουβεντιάσουμε την χρήση που το κάνω και να καταλήξουμε κάπου σωστά.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να βρω καν πληροφορίες τι spring rates είναι τα στοκ ελατήρια που φοράω...
Ευχαριστώ

edit: είμαι 115 κιλα με τέρμα την προφόρτηση στο πίσω αμορτισερ και sag στο 40% (εντλώς οριακα δηλαδη), στο μπροστά το sag είναι εντός οριών αλλά η χρήση που το κάνω το τερματίζει αρκετά συχνά.(δεν έχω ρυθμίσεις στο μπροστά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα, είμαι στην ευχάριστη αλλά και δυσάρεστη θέση επίσης, να ζητήσω τα φώτα σας για ένα δύσκολο θέμα, όπως το θέμα της ανάρτησης.
Ευχάριστη γιατί ο Ινδός με βοήθησε πάρα πολύ στο να εξελιχθώ σαν οδηγός, δυσάρεστη γιατί είμαι ένα βήμα πριν ακούσετε για ένα ακόμα σπασμένο πλαίσιο χιμαλαιαν.

Αρχίζω και τα τερματίζω όλα… κοινώς… και ιδίως το μπροστά πιρούνι. (παρότι είμαι και 10 κιλά μείον).
Ήδη μιλάω με τους κυρίους από το six days στην θεσσαλονικη για να μου προτείνουν λύσεις. (μου τους πρότεινε ένας φίλος μηχανικός)

Αυτό που θέλω από σας είναι αν γνωρίζετε κάποιον άλλον ειδικό να μου προτείνετε που μπορεί να με βοηθήσει να πάρω μια δεύτερη γνώμη τουλάχιστον. Όπως καταλαβαίνετε το κόστος θα είναι σημαντικό και δεν μου περισσεύουν, άλλα είμαι πλέον σίγουρος ότι είναι θέμα ασφάλειας, ή θα το σπάσω αυτό ή το κεφάλι μου ή και τα δυο…

Υπάρχουν έτοιμες λύσεις από YSS,Ohlins,Hyper Pro και Hagon, αλλά δυστυχώς οι περιγραφές τους δεν μου λεν τίποτα.
Μόνο για το κιτ της YSS διάβασα ότι το ελατήριο της είναι προσαρμοσμένο για πρότυπα ταυλανδης 75-80 κιλά και δεν βγάζει άλλο ελατήριο. Οπότε μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη αμφιβολία στις έτοιμες λύσεις. Ο χιτσκοκς έχει ελατήριο 10% πιο σφιχτό. Ότι κι αν σημαίνει αυτό... Ίσως μόνο το κιτ που προσφέρει ο Cooperb φαίνεται άξιο λογου. ( Τα αναφέρω για τους ενδιαφερόμενους, προσοχή γιατι εχουν τελωνείο όμως λόγο Brexit.)

Για αυτό τον λόγο ψάχνω κάποιον μάστορα να πάρει μετρήσεις να κουβεντιάσουμε την χρήση που το κάνω και να καταλήξουμε κάπου σωστά.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να βρω καν πληροφορίες τι spring rates είναι τα στοκ ελατήρια που φοράω...
Ευχαριστώ

edit: είμαι 115 κιλα με τέρμα την προφόρτηση στο πίσω αμορτισερ και sag στο 40% (εντλώς οριακα δηλαδη), στο μπροστά το sag είναι εντός οριών αλλά η χρήση που το κάνω το τερματίζει αρκετά συχνά.(δεν έχω ρυθμίσεις στο μπροστά)
Δοκίμασε μια καλή πίσω ανάρτηση, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και θα είναι καλή αναβάθμιση.
 
Top Bottom