Royal Enfield Himalayan

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
To Versys 300 με 40 αλογα και 175κιλα δεν συγκρινεται. Το CRF250L εχει κι αυτο 25αλογα αλλα 145κιλα. Το Strom250 το θεωρω εξισου αρπακολλια... Το Νιβα ειναι τρομερο παραδειγμα συγκρισης, μονο που κανεις δεν θα κοιτουσε το Νιβα αν καινουριο ειχε 25000.
Είσαι λάθος γιατι δεν έχεις καλή αντιστοιχία στους αριθμούς.
Καινούργιο έχει 7-8000. Όσο έχει ένα μεταχειρισμένο jeep Wrangler-Cherokee.,Grand Vitara,ενα παλιό discovery ένα ακόμα παλιότερο defender ... .κ.α.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Είσαι λάθος γιατι δεν έχεις καλή αντιστοιχία στους αριθμούς.
Καινούργιο έχει 7-8000. Όσο έχει ένα μεταχειρισμένο jeep Wrangler-Cherokee.,Grand Vitara,ενα παλιό discovery ένα ακόμα παλιότερο defender ... .κ.α.
Lada Niva EURO 6 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ/ΑΓΡΟΤΙΚΌ '18 - € 13.990 - Car.gr

Ξεφευγουμε πολυ στη συζήτηση ομως. Η ουσια ειναι οτι το Himalayan ειναι Niva με τιμη Vitara full extra.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Lada Niva EURO 6 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ/ΑΓΡΟΤΙΚΌ '18 - € 13.990 - Car.gr

Ξεφευγουμε πολυ στη συζήτηση ομως. Η ουσια ειναι οτι το Himalayan ειναι Niva με τιμη Vitara full extra.
Αυτό κοιτούσα.τωρα πωλείται σαν επαγγελματικό σε αυτή τη τιμή.σαν ΙΧ ήταν περίπου στα 12.000. Ίσα ίσα το οτι ειναι ακριβοτερο από αυτό που έγραψα ενισχύει περισσότερο αυτό που ήθελα να σου πω
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές φυσικά!!!

Όμως, θεωρώ ότι δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.

Οι περισσότεροι δεν το γουστάρετε, σε κάποιους αρέσει και τέλος...

Άλλωστε, γι'αυτό υπάρχουν τα άπειρα μηχανάκια να επιλέξουμε. Καβάλα να είμαστε με ότι γουστάρει ο καθένας και όλα τα άλλα να πάνε να γ@μθουν
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές φυσικά!!!

Όμως, θεωρώ ότι δεν βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.

Οι περισσότεροι δεν το γουστάρετε, σε κάποιους αρέσει και τέλος...

Άλλωστε, γι'αυτό υπάρχουν τα άπειρα μηχανάκια να επιλέξουμε. Καβάλα να είμαστε με ότι γουστάρει ο καθένας και όλα τα άλλα να πάνε να γ@μθουν
Ρε συ ολα τα μηχανακια γαματα ειναι, δεν υπαρχει μηχανακι που να μη γουσταρω προσωπικα.

Το θεμα ειναι οταν μπαινει το χερι στην τσέπη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σεβαστές απόψεις αλλά....
-Δεν ψωνίζουν όλοι με γνώμονα τη μεταπώληση.
- Υπάρχει κοινότητα Royal Enfield στην Ελλάδα και άνθρωποι έξω από την κοινότητα αυτή που τις γλυκοκοιτανε οπότε σίγουρα θα έβρισκε αγοραστή.Οποτε μην υπερβάλλουμε σε αυτο ούτε στη τιμή.
-Δε χρειάζονται όλοι premium badge ή πολλά άλογα για να κάνουν αυτό που τους αρέσει-Ταξιδια
-και όσο για τη τεχνογνωσία που λες 400cc 25αλογα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα.
το μοτερ του 4χ4 μου είναι το iron duke της American Motors,αναπτύχθηκε την δεκαετία του '70 .8 βαλβιδο 2500 !και μονο 120 .άλογα για 1700 κιλά με την αεροδυναμική πολυκατοικιας.0-100 πάνω από 15 sec.δε φτιάχτηκε για επιδόσεις.φτιαχτηκε για να μην σπάει και για να το φτιαχνει ο πιο ηλίθιος.φτιαχτηκε για να σε πάει εκεί που θες πάση θυσία.το ταξίδι στην εθνική?πιο ταλαιπωρία πεθαίνεις.μεσα στη καμπινα θες ωτασπιδες και ένας λαγός προσπερνάει μια νταλικα πιο γρήγορα.η εθνική όμως είναι το αναγκαστικό μέσο για εκεί που στοχεύω να βρεθώ.στα βουνά να χαθώ εκεί μέσα.και ξέρω ότι εκει θα την κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.θα με ταξιδέψει.αλλιως θα παίρνα ένα forester ή ένα x5 να τρέχω στους δασικούς σαν Colin mcray.δε μου αρέσει όμως αυτο .έχω άλλη άποψη για το ταξίδι.και ενώ ξέρω ότι σε επιδόσεις είναι ταλαιπωρία 15 χρόνια που το έχω μόνο χαμόγελα μου προσφέρει.
-και το κυριότερο, μην συμπεριφερόμαστε με βάση τις δικές μας επιθυμίες λες και πρόκειται να αγοράσει για εμάς.
Θοδωρή κάνε τη λίστα σου,τα test drive σου και πάρε αυτό που σε κάνει να χαμογελάς.
Και 25 αλογα να έχεις εγώ πάντως δε θα σε σνομπαρω...:D
Κατ' αρχάς θεωρώ εντελώς άστοχη την αναφορά σου περί σνομπισμού. Ούτε εγώ θα σνομπάρω οποιονδήποτε για την οποιαδήποτε επιλογή του και δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις σε μια παράθεση με δικό μου σχόλιο; Το μόνο που δεν με ενδιαφέρει είναι οι επιδόσεις, σε σχέση με τη τιμή όμως.
Ανέπτυξες μια ολόκληρη θεωρία και έβγαλες από την εξίσωση το πιο σημαντικό, τη τιμή! Το συγκεκριμένο μηχανάκι -δική μου άποψη- έπρεπε να στοιχίζει περί τα 3300€ με το ζόρι.

edit: το Versys 300 έχει 5950€, δηλαδή 650€ ακριβότερο (ούτε 7, ούτε 8 χιλιάρικα).

Lada Niva EURO 6 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΌ/ΑΓΡΟΤΙΚΌ '18 - € 13.990 - Car.gr

Ξεφευγουμε πολυ στη συζήτηση ομως. Η ουσια ειναι οτι το Himalayan ειναι Niva με τιμη Vitara full extra.
Ακριβώς! Τόσο απλό είναι!

Θοδωρή @todor εγώ και με 16 άλογα δε θα σε σνομπάρω, να ξέρεις ε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Στο τελευταιο MOTO......υπαρχει ενα μινι τεστ της μοτο στο οποιο ο Καραχαλιος ανεβαινει στον Ολυμπο....ειναι ενδιαφερον κ παιρνεις μια ιδεα για τις δυνατοτητες κ τη συμπεριφορα της μηχανης σε δυσκολες συνθηκες.....!!!!!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
spam on:cool: μιας και εγινε λογος για G310 Gs και Versys 300 πιο πανω για να μην χαλασω το ποστ θα το κανω στο αναλογο section εχω να πω πολλα και για τα δυο τα οποια δοκιμασα ειδικα το BMW πριν 2 βδομαδες που ειχα κατεβει Αθηνα. Τις δυο αυτες μικρες μοτο τις εχουν κολλητοι μου και με χιλαιδες χλμ στο ενεργητικο τους ,ειδικα ο ενας με το Versys εχει ξεκινησει την καρριερα του με ενα Bultaco 175 to 1976. Για να μην το κουραζω σας προκαλω να κανετε τεστ το Versys τιποτε αλλο.
spam off.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Κατ' αρχάς θεωρώ εντελώς άστοχη την αναφορά σου περί σνομπισμού. Ούτε εγώ θα σνομπάρω οποιονδήποτε για την οποιαδήποτε επιλογή του και δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις σε μια παράθεση με δικό μου σχόλιο; Το μόνο που δεν με ενδιαφέρει είναι οι επιδόσεις, σε σχέση με τη τιμή όμως.
Ανέπτυξες μια ολόκληρη θεωρία και έβγαλες από την εξίσωση το πιο σημαντικό, τη τιμή! Το συγκεκριμένο μηχανάκι -δική μου άποψη- έπρεπε να στοιχίζει περί τα 3300€ με το ζόρι.

edit: το Versys 300 έχει 5950€, δηλαδή 650€ ακριβότερο (ούτε 7, ούτε 8 χιλιάρικα).



Ακριβώς! Τόσο απλό είναι!

Θοδωρή @todor εγώ και με 16 άλογα δε θα σε σνομπάρω, να ξέρεις ε;
Ήταν γενικο αστείο το περί σνομπισμου και όχι σχόλιο εκ του προσωπικού-παρεξηγησες.
Το 7-8000 πήγαινε για το Νιβα
Και τη 1200 gs adventure τη κοστολογούν κάποιοι κάτω από 20.000 οπότε το 3300 σου είναι υποκειμενικό.
Μια παρέα είμαστε εδώ και δε κοντραριζομαστε σε τίποτα. Απλώς παραθέτουμε επιχειρήματα.και δε θα καταλήξουμε πουθενά γιατί τα γούστα ,οι επιθυμίες, οι τσέπες και οι συμβιβασμοί διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Την υγεία μας να έχουμε πάνω απ' όλα να βολταρουμε οπότε μπορούμε.τα σίδερα και τις ροδες τις βρίσκουμε ..

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Μέχρι στιγμής και μετα από σχεδόν 3500 χλμ δεν έχει σκορπίσει, συνεχίζει να δουλεύει σωστά, και δεν με έχει προβληματίσει καθόλου.

Παναγιώτης

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
να ρωτήσω... ο αδερφός μου πήγε στην αντιπροσωπεία στην Καλλιρόης (??) για να δει/δοκιμάσει το Himalayan και του είπαν ότι δεν το έχουν/φέρνουν και ότι έχει αλλάξει η επίσημη αντιπροσωπεία (ή τέλος πάντων κάτι τέτοια)

που μπορεί να πάει για να το δει/δοκιμάσει?? Μιλάμε πάντα για Αθήνα... Θεσ/νίκη θα ψαχτούμε άλλη φορά :)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ευχαριστώ Κώστα, θα ενημερώσω τον αδερφό μου :)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
να ρωτήσω... ο αδερφός μου πήγε στην αντιπροσωπεία στην Καλλιρόης (??) για να δει/δοκιμάσει το Himalayan και του είπαν ότι δεν το έχουν/φέρνουν και ότι έχει αλλάξει η επίσημη αντιπροσωπεία (ή τέλος πάντων κάτι τέτοια)

που μπορεί να πάει για να το δει/δοκιμάσει?? Μιλάμε πάντα για Αθήνα... Θεσ/νίκη θα ψαχτούμε άλλη φορά :)
Θοδωρη το εχει σε λευκο χρωμα μαγαζι στη Καρπου κ Ηλιουπολεως....νομιζω η επωνυμια ειναι ΒΟΡΡΕΑΣ.
 
Top Bottom