Royal Enfield Himalayan

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
όλα καλά κι όλα ωραία...

με δεδομένο ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, αλλά χαζές απαντήσεις, ρωτάω.
ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνουμε τα service μόνοι μας. Φίλτρα λαδιού, αέρα όπως και τη φλάτζα στο φίλτρο λαδιού (που δείχνει να την αλλάζει) που θα τα βρούμε??
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
όλα καλά κι όλα ωραία...

με δεδομένο ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, αλλά χαζές απαντήσεις, ρωτάω.
ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάνουμε τα service μόνοι μας. Φίλτρα λαδιού, αέρα όπως και τη φλάτζα στο φίλτρο λαδιού (που δείχνει να την αλλάζει) που θα τα βρούμε??
Kι εδω μαναμ ειναι που κολλαει το "στη συντηρηση πανω κατω θα σου ερθει οσο το 950" που ειχα πει μερικες σελιδες πισω και πεσανε να με φανε. Ποιος ειναι ο αντιπροσωπος εδω? Ποσο τα δινει τα ανταλλακτικα? Υπαρχει δικτυο? Καλο θα ηταν να κανεις ενα τηλ. στην αντιπροσωπεια σαν να ησουν κατοχος και να ρωτησεις ολα τα παραπανω, καθως και τιμες 2-3 τυχαιων ανταλλακτικων, πχ. φιλτρα λαδιου και αερα, φλαντζες, φαναρι, μασπιε, φλασακια κτλ. για να εχεις μια ιδεα. Θα σε αφησει ομως ο αντιπροσωπος να κανεις τα σερβις μονος σου? Διοτι υπαρχει και αυτος ο ορος της εγγυησης μεσα, που θελει τα σερβις να γινονται απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο ή να αποδειξεις οτι εγιναν απο καταρτισμένο μηχανικο (συμφωνα με την Ευρωπαικη οδηγια για τις εγγυησεις).

Στο ebay εχει ολα τα αναλωσιμα ανταλλακτικα, κυριως απο Ινδια. Πχ σετακι 10 φιλτρα και 10 φλαντζες ταπας €50 στο σπιτι σου - αν περασει το τελωνειο. Αλλιως απο Αγγλια ΕΝΑ σετ φιλτρο/φλαντζα εχει 18 ευρω, και αν ποτε ολοκληρωθει το Brexit θα περνανε κι αυτα τελωνειο.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Για το θέμα τον ανταλλακτικών υπάρχει η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Διαφορετικά υπάρχει και ο Hitchcock στην Αγγλία από τον οποίον μπορείς να προμηθευτείς εκτός από τα αναλώσιμα και οποιαδήποτε ανταλλακτικό χρειάζεσαι καθώς και αξεσουάρ.
www.hitchcocksmotorcycles.com

Εχω κάνει 2 σερβις στην εδώ αντιπροσωπεία, με 2 αλλαγές λαδιών και μια αλλαγή φίλτρου και τον έλεγχο που κάνουν.
Πληρωσα την μια φορα 20κατι και την δευτερη 30κατι ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς.
Ακριβά δεν το λές

Τώρα τι γίνεται με την συντήρηση και την εγγύηση αν μένεις στην επαρχία δεν το γνωρίζω, μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία θα λύσει τις όποιες απορίες.

Παναγιώτης
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
τα φιλτρα λαδιου,αλλα και αερα,λιγο πολυ τα ιδια ειναι σε πολλα μοτο.
συγκεκριμενα για αυτα,στη χειροτερη θα ταιριαζει απο καποιο αλλο μηχανακι,η θα μπορεις να το προμηθευτεις απο τον κατασκευαστη του φιλτρου,σε ενα απλό συνεργειο,ασχετως αντιπροσωπειας.

επισης σε καμια μαρκα και σε κανεναν κατασκευαστη δε σε καλυπτει η εγγυηση αν κανεις μονος σου τα σερβις.
 
Reactions: kaf

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παρέλαβα εχθές και το δώρο που μου είχαν κάνει με την αγορά της μηχανής

Givi Trekker Dolomity











Προτάθηκάν αυτές απο την αντιπροσωπεία αντί των εργοστασιακών γιατί δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.


Παναγιώτης
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρέλαβα εχθές και το δώρο που μου είχαν κάνει με την αγορά της μηχανής

Givi Trekker Dolomity


https://i.postimg.cc/HsGKrxtw/P-20190129-164603-v-HDR-Auto.jpg

https://i.postimg.cc/wBKdHVGp/P-20190129-164635-v-HDR-Auto.jpg

https://i.postimg.cc/zfpppDWc/P-20190129-164654-v-HDR-Auto.jpg

https://i.postimg.cc/SQXFXHbh/P-20190129-174040-v-HDR-Auto.jpg


Προτάθηκάν αυτές απο την αντιπροσωπεία αντί των εργοστασιακών γιατί δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.


Παναγιώτης
Μια χαρά σε βρίσκω...!:ok:
Με γειά...!!!


@todor Για πέρνα από δω...:secret:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Παρέλαβα εχθές και το δώρο που μου είχαν κάνει με την αγορά της μηχανής

Givi Trekker Dolomity











Προτάθηκάν αυτές απο την αντιπροσωπεία αντί των εργοστασιακών γιατί δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.


Παναγιώτης

Παναγιώτη κουκλί είναι, το είπαμε??? το είπαμε και το ξαναλέμε....

περιμένω πότε θα ξανά ανακοινωθεί test ride μπας και το καταφέρω!

αλλά μέχρι τότε, δώσε καμιά πληροφορία ακόμα.... δε μπορεί, κάποια χιλιόμετρα τα έκανες ;)

(μωρέ θα το πάρω εγώ κάποτε....)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το γνωστό κατάστημα μοτοσυκλετών που περνάς από έξω και κατεβαίνουν τα χιλιόμετρα κατά χιλιάδες, δείνει καλύτερα δώρα (μπαφ , καλοκαιρινά γάντια και λουκέτο κράνους)


Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα


80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παρέλαβα εχθές και το δώρο που μου είχαν κάνει με την αγορά της μηχανής

Givi Trekker Dolomity











Προτάθηκάν αυτές απο την αντιπροσωπεία αντί των εργοστασιακών γιατί δεν υπήρχε διαθεσιμότητα.


Παναγιώτης
Καλοριζικες και καλοταξιδες, και κατα την αποψη μου καλυτερα απο τις εργοστασιακες Quro γιατι με τις Givi βρισκεις ανετα ανταλλακτικα και αξεσουαρ, και αμεσα.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

@todor λόγω νεογέννητου, δεν εχω χρόνο για βόλτες και ταξίδια αυτο τον καιρο, απλά ετοιμάζομαι για το καλοκαίρι.

Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο θα υπάρξει και 650 σε 1.5 χρονο, ίσως να περίμενες γιατί απο το vstrom στο Himalayan είναι μεγάλη αλλαγή και πρέπει να είσαι σίγουρος για αυτο.

Παναγιώτης

Στάλθηκε από το ASUS_Z01HDA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για το 650 διάβασα πρόσφατα ότι το καλοκαίρι θα ξεκινήσει να διατίθεται στην Ινδία.
 
Top Bottom