Scottish Highlands & Ireland: Ακροβατώντας μεταξύ παραμυθιού και πραγματικότητας

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Υπέροχο ταξίδι. Τέλεια και απολαυστική περιγραφή. Ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας.

ΥΓ. Για μένα που δεν έχω πάει στο Colmar η Brugge είναι μέχρι στιγμής η πιο ωραία πόλη που έχω δει. Με έβαλες στην πρίζα τώρα. :like:
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Στράτο οι εικόνες , οι πληροφορίες , ο τρόπος που μας μετέφερες όλο σου το ταξίδι είναι απλά μοναδικός!! Ελπίζω αρκετοί που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τέτοια ταξίδια απλά να το εκτυπώσουν και να ακολουθήσουν τα βήματά σου πίνοντας αρκετές μπύρες στην υγεία σου!
Σε σένα εύχομαι πάντα να είσαι γερός να μας μεταφέρεις όλες αυτές τις εικόνες και να έρθει η στιγμή που θα ταξιδεύεις παρέα με το γιο σου και να τα ζείτε όλα αυτά μαζί!!
Πάντα τέτοια!!
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Θα ηταν πολυ ενδιαφέρον να έγραφες μερικές αράδες οσο αφορα το καινουργιο εργαλείο έναντι του παλιού εργαλείου !!
Αν εχεις διαθεση ,ανοίγοντας ενα καινουργιο θεμα για να μην χαλάμε το ταξιδιωτικό
Αν και δεν ειναι επι της ουσιας συγκρίσιμα απλά για εξαγωγή κάποιων ακαδημαϊκών συμπερασμάτων
Η νέα Μπέμπα aka LC δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την παλιά, (GS του ’10). Οι διαφορές όσο "μικρές" φαίνονται οπτικά, τόσο μεγάλες είναι πρακτικά στην αίσθηση οδήγησης. Ενδεικτικά θα έλεγα:

1. Η κούραση στην πολύωρη οδήγηση είναι χωρίς υπερβολές μισή και ίσως λιγότερη από το παλαιό GS
2. Η ανάρτηση είναι τρελό upgrade, δεν έχει σχέση η αίσθηση και το αποτέλεσμα με το παλαιό GS.
3. Η λειτουργία του κινητήρα σε πολύ πιο ομαλά επίπεδα χωρίς ανούσιους κραδασμούς.
4. Κέντρο βάρους χαμηλότερο, καλύτερο ζύγισμα με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται... από ασφάλεια μέχρι παιχνίδι ;)
5. Δύναμη (γκάζι) εμφανώς ανώτερη
6. Ηλεκτρονικό cruise control: όλα τα λεφτά, απίστευτο παιχνίδι, απορροφά όλη την κούραση και διευκολύνει απίστευτα στη διατήρηση των ορίων ταχύτητας όταν χρειάζεται.
 

xaGoS

Μέλος
Περιοχή
Αθενς
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
V-STROM 1000
Με την σειρά μου και εγώ θα σε ευχαριστήσω φίλε Στράτο γιατί ταξιδέψαμε και εμείς μαζί σου πίσω από τις οθόνες και πραγματικά νομίζω το κατάφερες να νιώσουμε και εμείς "στιγμές" από το ταξίδι σου!!! Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να πραγματοποιείς τα όνειρα σου!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@Strats , ταξιδάρα φίλος!!!!
Και εις άλλα με υγεία και κάθε χρόνο καλύτερα!
Για το LC τώρα, θα πω ότι τα 2.3.5. που λες, τα διαπιστώνει κανείς με το που καβαλήσει το μηχανάκι για 1 χλμ!!! Ειδικά κινητήρα κι ανάρτηση! Και ειδικά ο κινητήρας του 2016 έχει τέλειο fine tuning!!! :)
Για τα υπόλοιπα , σε πιστεύω ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
20 μέρες ονειρεμένου δικού σου ταξιδιού,λίγος δικός μας χρόνος εικονικού ταξιδιού μαζί σου...!!!
Στράτο να 'σαι καλά να ταξιδεύεις και να μας ταξιδεύεις...!:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Άξιζε τον κόπο η αναμονή 3 εβδομάδων για να βρω την ευκαιρία να το διαβάσω όλο!
Ταξιδάρα (κι αυτό) Στράτο...
Δεν θα πω τίποτε παραπάνω από τους προλαλήσαντες απλά θα σε ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τον κόπο σου να μας παρουσιάζεις τόσο αναλυτικά τα ταξίδια σου!

Πρέπει να τελειώσω κι αυτή τη Νορβηγία, στην 6η μέρα νομίζω το έχω αφήσει...
 

FZMAN

Μέλος
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
YAMAHA FAZER 600 S2
Πανέμορφο ταξίδι που το πραγματοποίησα κι εγώ ακριβώς έτσι ( εκτός Ιρλανδίας λόγο χρόνου) το 2010 και καταλαβαίνω απόλυτα το πως αισθάνθηκες.
Εύχομαι να είσαι καλά και να κάνεις τα ταξίδια των ονείρων σου μόνος ή με παρέα.
Ενημερωτικά θα σου πω ότι και εγώ το έκανα μόνος αυτό το ταξίδι.
 

dnik

Μέλος
Όνομα
DIMITRIS
Μοτό
Its nice to be important, but its more important to be nice...
Δύο βράδια τώρα, ταξίδεψα μαζί σου.
Όσα όμορφα αυτά που έζησες, τόσα όμορφα τα μετέφερες σε εμάς. Εξίσου σημαντικό.

Μόλις βρεις λίγο χρόνο, νομίζω θα πρέπει να κανεις και καποια αναφορά στον εξοπλισμό τον δικό σου και της μηχανής. Εαν είναι ευκολο.!
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Δύο βράδια τώρα, ταξίδεψα μαζί σου.
Όσα όμορφα αυτά που έζησες, τόσα όμορφα τα μετέφερες σε εμάς. Εξίσου σημαντικό.

Μόλις βρεις λίγο χρόνο, νομίζω θα πρέπει να κανεις και καποια αναφορά στον εξοπλισμό τον δικό σου και της μηχανής. Εαν είναι ευκολο.!
Ο εξοπλισμός! Βεβαίως, πάρα πολύ ωραίο θέμα έθιξες φίλε!

Ρουχισμός Αναβάτη (πάνω στη μηχανή)
Επέλεξα τη rallye λόγω του ότι είναι αληθινά 4 εποχών. Επειδή ο χώρος δεν επιτρέπει να κουβαλάμε 2 στολές (καλοκαιρινή - χειμερινή) και έχοντας να διανύσουμε όλη την Ευρώπη, από 35 στην Ελλάδα μέχρι 5 βαθμούς βόρεια, είναι σημαντικό η στολή που θα επιλέξουμε να είναι αληθινά τεσσάρων εποχών, να είναι άνετη στους 35 όπως επίσης και στους 5. Το μειονέκτημα αυτών των στολών είναι συνήθως ότι δεν είναι αδιάβροχες. Συνήθως οι αδιάβροχες στολές που έχουν την αδιαβροχοποίηση εντός υλικού (που δε χρειάζονται από πάνω αδιάβροχο) είναι πιο βαριές, και δημιουργούν δυσφορία στις υψηλές θερμοκρασίες.

Γάντια είχα 2 ζευγάρια, ένα καλοκαιρινό που χρησιμοποίησα μέχρι τη βόρειο Γαλλία, και ένα βαρύτερο και αδιάβροχο που χρησιμοποίησα στο UK.
Μπότες είχα ένα ζευγάρι φυσικά, τις Gravel της BMW που ενώ είναι αρκετά σκληρές από προστασία, είναι παράλληλα και άνετες (μπορείς να περπατήσεις) και πλήρως αδιάβροχες (δε χρειάζονται γκέτες).

Για το κράνος μίλησα ήδη στο κλείσιμο του ταξιδιωτικού (δείτε την παράγραφο “Η σημασία του βάρους του κράνους”) είναι πολύ σημαντικό κεφάλαιο.

Πολιτικά Ρούχα:
Εδώ πήρα ένα μάθημα από το προηγούμενο ταξίδι μου στη Νορβηγία και έμαθα ότι τελικά χρειάζονται λιγότερα ρούχα απ΄ότι πίστευα. Αρκεί να έχει κανείς τη διάθεση να πλένει εσώρουχα και TShirts κάθε 3 μέρες ας πούμε. Επίσης, τις πρώτες 3-4 ημέρες είχα μαζί μου εσώρουχα και t-shirts τα οποία είχαν φτάσει “στο τέλος της ζωής τους” και τα φορούσα μια φορά και τα πετούσα.

Εργαλεία:
Είχα μαζί μου βασικά εργαλεία (ένα μικρό σετ για πολύ βασικές ανάγκες), κιτ επισκευής ελαστικού, ηλεκτρική τρόμπα για φούσκωμα λάστιχου, ιμάντες και ένα δίχτυ για δέσιμο (αν χρειαστεί), δεματικά tire-up , 2 power banks, laptop 11άρι. Είχα επίσης και οδική βοήθεια (αχρείαστη να είναι…).

Φάρμακα:
Είχα μαζί μου Xeforapid και Voltaren (αντιφλεγμονώδη), Depon, Ponstan, Panadol+, Almora, Zyrtec, Fenistyl, Kenacob και αντιβίωση. Φυσικά και ένα μικρό first aid kit.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
παρα πολύ ωραιο ταξιδι και ομορφη παρουσιαση,το μονο που θα πω είναι ότι το εκανες πολύ γρηγορα 20 ημερες για δυο χωρες είναι λιγο,εκανα 20 μονο ιρλανδια.να σαι καλα και να κανεις και πολλα ακομα ταξίδια
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
υπεροχο...βολτα σε φανταστικα μερη με την οργανωση και το στησιμο στα μετρα του αναβάτη.. μεχρι και ο καιρος το γουσταρε που ειπε να σου κάνει την χάρη ..ευγε
 
Top Bottom