Scottish Highlands & Ireland: Ακροβατώντας μεταξύ παραμυθιού και πραγματικότητας

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Να και ένας λόγος που θα μπορούσε να μου κάνει τη διαμονή μου στο δωμάτιο μακράν πιο ενδιαφέρουσα :)




Και σε αυτό το σημείο, καληνυχτίσουμε για τελευταία φορά σε αυτό το ταξίδι τη μαγευτική Σκωτία. Αύριο μας περιμένει ένα νέο κεφάλαιο, η Ιρλανδία!

 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
10η Ημέρα 10/7: Balloch – Cairnryan – Belfast (300km)




Είμαστε έτοιμοι για την εξερεύνηση του 2ου κεφαλαίου αυτού του moto road trip που είναι η Ιρλανδία. Είχα σκεφτεί ότι είναι η μοναδική ευκαιρία να δει κανείς οδικώς την Ιρλανδία αν έχει ανεβεί για τη Σκωτία, θέλω να πω ότι δύσκολα θα πάρει κάποιος την απόφαση να έρθει μέχρι εδώ πάνω, μόνο για την Ιρλανδία, οπότε θεώρησα ότι αν δεν το κάνω τώρα ίσως να μη γίνει ποτέ. Και όταν κάνουμε κάτι ας το κάνουμε ολοκληρωμένο οπότε στο πρόγραμμα εντάχθηκε όλος ο γύρος της Ιρλανδίας, από τον ανατολικό βορά προς τις δυτικές και νότιες ακτές και πίσω στην ανατολική μεριά, κυκλώνοντας ουσιαστικά το νησί.

Η σημερινή ημέρα δεν έχει ιδιαίτερο οδηγικό ενδιαφέρον μια και πρόκειται για την ημέρα μετάβασης στην Ιρλανδία. Θα κινηθούμε από το Balloch νότια προς Cairnryan που είναι το λιμάνι από που το πλοίο θα μας μεταφέρει στο Belfast. Η διαδρομή κινείται αρχικά προς Γλασκόβη και στη συνέχεια νοτιοδυτικά κατά μήκος της ακτής προς Cairnryan. Περνά από μικρές πόλεις που η κάθε μια έχει τη δική της ταυτότητα και το ομορφότερο κομμάτι της είναι το τελευταίο, δίπλα στη θάλασσα.















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Εύκολα και σχετικά γρήγορα φτάνουμε στο Cairnryan, το οποίο πέρα από το λιμάνι, δεν έχει ούτε νερό να πιεις που λένε. Το λέω αυτό γιατί φτάσαμε νωρίτερα και λόγω του ότι είχαμε χρόνο δοκιμάσαμε να βρούμε κάποιο tea room να πιούμε κάτι να περάσει η ώρα, αλλά τίποτα. Ευτυχώς ο χώρος αναμονής των ακτοπλοϊκών ήταν αρκετά οργανωμένος και εξοπλισμένος με όλες τις απαραίτητες ανέσεις.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ο χρόνος πλεύσης ήταν ένα 2ωρο μέχρι το λιμάνι του Larne, το οποίο βρίσκεται μόλις 37km από το Belfast. Βγαίνουμε σχεδόν πρώτοι από το πλοίο και πολύ γρήγορα ήμασταν στο Belfast.



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
To Belfast όπως και όλες οι πόλεις της Ιρλανδίας είναι εντυπωσιακό. Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη του νησιού μετά το Δουβλίνο. Είχαμε το χρόνο να περπατήσουμε όλο το κέντρο (τουλάχιστον). Είναι πόλη με ιστορικά κτίρια (βιβλιοθήκη - δημαρχείο), καθεδρικούς ναούς, μουσεία και πάρκα και βέβαια παραδοσιακές ιρλανδικές pub :) Και εδώ όπως και στη Σκωτία, αυτό το φαινόμενο της ερήμωσης της πόλης μετά τις 18:00 όταν κλείνουν τα καταστήματα είναι ιδιαίτερα έντονο και με έχει εντυπωσιάσει. Κυριολεκτικά οι πόλεις μεταμορφώνονται και ενώ σφύζουν από ζωή, μέσα σε λίγα λεπτά ερημώνουν!









 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
11η Ημέρα 11/7: Belfast - Westport (400km)




Ξεκινάμε από το Belfast σήμερα με σκοπό να καλύψουμε όλο το βόρειο τμήμα της Ιρλανδίας, με κατάληξη δυτικά στο Westport που θεωρείται ένα από τα ομορφότερα μέρη για να ζήσει κάποιος στην Ιρλανδία όπως με είχε συμβουλέψει ο φίλος μου ο Μερκούρης. Περνάμε από “The Dark Hedges” έναν από τους 12 πιο εντυπωσιακούς δρόμους του UK (βάσει continentalroadtrip.com), Giant's Causeway (το μονοπάτι του γίγαντα) και Londonderry. Και πάλι καλοκαιρία, ανοιχτός καιρός και θερμοκρασίες 12-15 βαθμούς παντού. Αποχαιρετούμε το Belfast και μπαίνουμε για λίγο αυτοκινητόδρομο Α26 τον οποίο σύντομα θα αφήσουμε για τον Α44 και για Dark Hedges. Ξαφνικά ο δρόμος γίνεται τόσο στενός που πίστεψα σε μια στιγμή ότι πιθανόν να έω πάρει λάθος πορεία. Όχι, αυτή είναι η σωστή πορεία.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Και λίγο παρακάτω μπαίνουμε στο φυσικό από κορμούς και φυλλώματα του 18ου αιώνα τούνελ, το “The Dark Hedges”. Σε κάποιους ίσως φανούν γνώριμα από το Game of Thrones.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Για το Giant's Causeway θα σας πω ότι ήταν το μοναδικό σημείο που χωρίς ενδοιασμούς πιστεύω ότι δεν άξιζε. Απορώ πως κατάφεραν οι Ιρλανδοί να πουλήσουν αυτό το κομμάτι, ειλικρινά είναι αξιοθαύμαστοι και μόνο που κατάφεραν να δημιουργήσουν τουρισμό σε αυτό. Πρόκειται για ηφαιστειογενή πετρώματα - απομεινάρια τα οποία ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να πληρώσει κανείς 11 λίρες για να τα δει. Το κέντρο έχει μια ιδιαίτερα οργανωμένη υποδοχή με προσωπικό, αναμνηστικά, οδηγούς… και με τον πιο επαγγελματικό τρόπο πωλούν ένα θέαμα που για μένα δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο να δώσει. Αν από όλο το ταξίδι αυτό ερωτούμουν αν υπάρχει ένα σημείο που θεωρώ ότι δεν ήταν άξιο της φήμης του, θα ήταν το Giant's Causeway.





 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Η συνέχεια προς Westport. Κάπου στον Ν15 και ενώ απολαμβάναμε το πέρασμα από ένα ωραίο κομμάτι της διαδρομής, σταματάμε λόγω έργων. Είχαν κλείσει το ένα διάζωμα και επέτρεπαν διέλευση εναλλάξ. Περιμέναμε πέρα τα 15 λεπτά να ανοίξει η διέλευση για μας και νόμιζα ότι ήταν πολλά, μέχρι που είδα περνώντας την ουρά από το αντίθετο ρεύμα. Χωρίς υπερβολές, ήταν χιλιόμετρα!





 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Μετά από μια ευχάριστη στάση στο Sligo για καφέ και γλυκάκι να πάρουμε ενέργεια, συνεχίζουμε προς τον τελικό προορισμό για τη διανυκτέρευση της ημέρας, το Westport.











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Όταν ξεκίνησα το σχεδιασμό του ταξιδιού αυτού, ήμουν σε δίλημμα αν θα ήταν καλύτερο να βάλω αυτή τη διανυκτέρευση στο Westport ή στο Galway. Και οι δύο πόλεις είναι πανέμορφες, η πρώτη μικρή, η δεύτερη μεγάλη. Ωστόσο για να μπορούσαμε σήμερα να φτάσουμε στο Galway θα έπρεπε να ρο προσεγγίσουμε από τον Ν84 που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, και θα χάναμε το μαγικό σημείο των λιμνών Glenullin, που όπως θα διαβάσετε στην αυριανή ημέρα, ήταν ίσως το καλύτερο σημείο της Ιρλανδίας για οδήγηση :)

Το Westport πραγματικά άξιζε 100 φορές την επιλογή. Είναι μια μικρή πόλη, αληθινά γραφική που χαίρεσαι να την περπατάς και να παρατηρείς τη δόμηση της. Απολαύσαμε ένα παραδοσιακό δείπνο, burger & fish n chips με τοπική μπίρα Hop House 13 σε μια παλιά (από το 1901) pub, την “The West” δίπλα στον ποταμό Carrowbeg. Ήταν μια πολύ ευχάριστη διανυκτέρευση αλλά γενικά όπως θα δείτε παρακάτω, όλες οι πόλεις στην Ιρλανδία μας εξέπληξαν με την ομορφιά τους.















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
12η Ημέρα 12/7 Τετάρτη: Westport - Galway - Limerick (270km)




Τρία δυνατά σημεία ενδιαφέροντος σήμερα, οι λίμνες Glenullin, το Cliffs of Moher που είναι ίσως το πιο φημισμένο αξιοθέατο της Ιρλανδίας, με τη μαγική θέα, και το πέρασμα από το Galway που είχα ακούσει πολλά γι αυτή την πόλη. Παρόλο που το δυνατότερο σε φήμη σημείο ήταν το Cliffs of Moher, εγώ περίμενα με ανυπομονησία το πέρασμα από τις λίμνες Glenullin Lough γιατί είχα δει κάτι φωτός από το σημείο και είχα εντυπωσιαστεί. Πάλι σήμερα τυχεροί με τον καιρό, λιακάδα, οι τέλειες συνθήκες. Αποχαιρετούμε το Westport και πιάνουμε τον R335 που από την αρχή ανεβάζει τη διάθεση με τα παραθαλάσσια κομμάτια του







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Στο 53.666254, -9.781498 (ή αλλιώς 53° 39' 58.194" N 9° 46' 52.812" W) κάνει την εμφάνισή της η λίμνη (Glenullin Lough). Χωρίς υπερβολές το σημείο αυτό είναι ο ορισμός του “ιδανικού” γι αυτό που αναζητεί να βρει ο ταξιδευτής των 2 τροχών δρόμο του. Το τέλειο φυσικό περιβάλλον, που το διασχίζει ένας στενός δρόμος με τραχιά άσφαλτο, ανάμεσα σε πράσινο, βουνά και λίμνες. Αυτό που λέμε landscape, το ζούσα, το διέσχιζα, σε απόλυτη ηρεμία, χωρίς παρεμβολές, με τον τέλειο καιρό. Εδώ θα αφήσω τις φωτογραφίες να το περιγράψουν καλύτερα…


















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ήταν ένα πέρασμα που θα μου μείνει αξέχαστο. Ας είναι καλά ο φίλος μου ο Μερκούρης που μου το επισήμανε, γιατί μου είχε διαφύγει στον αρχικό σχεδιασμό των διαδρομών, όπου αρχικά σχεδίαζα τη χθεσινή ημέρα για διανυκτέρευση το Galway από τον Ν59. Τι θα χάναμε…

Και μετά από αυτή τη μεθυστική εικόνα που είχε και διάρκεια, οδεύουμε προς το Galway. Έχουμε επιλέξει να μπούμε μέσα στην πόλη, μια βόλτα ή και ίσως ένας καφές, μια και το Galway θεωρείτε από τις ομορφότερες πόλεις της Ιρλανδίας. Λίγο πριν, περνάμε μέσα από Oughterard.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Και λίγο πιο μετά, μπαίνουμε στο Galway. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα περισσότερα από αυτή την πόλη. Ίσως να είμαι αυστηρός λόγω της κίνησης που συναντήσαμε, ίσως να είναι τα μεγάλα λόγια που είχα ακούσει, για να είμαι ειλικρινής αν και μου άρεσε, δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ήταν τέτοια η κίνηση στο κέντρο του που δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε ούτε για καφέ, με τη μηχανή φορτωμένη με πράγματα εξωτερικά (θέμα ασφάλειας). Συνεχίζουμε λοιπόν προς το πλέον φημισμένο αξιοθέατο της Ιρλανδίας, το Cliffs of Moher. Από εδώ και κάτω, η θερμοκρασία σε συνδυασμό τη λιακάδα, ανεβαίνει κοντά στους 20 βαθμούς (από τους 14).

 
Top Bottom