Scramblers...

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ενταξει τωρα ξερουμε τουλάχιστον πόσο κοστίζει το υποβρυχιο...ΚΑι πρόσεξα ότι τα λάστιχα δεν ειναι τα Tourance μαλλον στην Αμερικη το μηχανάκι πάει με τα Avon...ακόμα χειρότερα δηλαδή.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν ρωτήσω εγώ αν πλήρωναν μόνοι τους τις μηχανές τους σε κάθε τέστ όλοι αυτοί που τα κάνουν, θα έκαναν τα ίδια η τζάμπα έγραψα την ερώτηση.
Σε ξένο φόρουμ διάβασα το εξής: Το γρηγορότερο μηχανάκι του κόσμου είναι το τεστ ράιντ και παλεύει μαζί του για την πρωτιά το δανεικό.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σίγουρα θα έχει μπει και αλλού αλλά πρέπει να υπάρχει και σε αυτό το θέμα...
Ωραίο αλλά από ό,τι κατάλαβα μόνο να το θαυμάζουμε μπορούμε. Από ο,τι φαίνεται η ccm φτιάχνει μερικά κομμάτια και μετά παράγει άλλα μοντέλα. Οπως και να χει εχει και αυτό την ιδιαιτερότητα του.
Οι μηχανές αυτές ούτως ή άλλως σε επίπεδο πολυχρηστικότητας έχουν ξεπεραστεί από τα σύγχρονα on off, αλλά καταφέρνουν να πετύχουν κάτι που τα on off δεν μπορούν...να σε πάνε πίσω στο χρόνο εκεί καπου στη δεκαετία του '60 που ο αέρας μύριζε αλλιώτικα...Σε λίγο καιρό μπορεί για να κυκλοφορεί κανείς να πρέπει να κουβαλά πάνω του πιστοποιητικό από τεστ αντισωμάτων covid 19, για να αποδεικνύει ότι έχει ανοσία...και σε λίγο καιρό ίσως 20-30 χρόνια, οι βενζινοκίνητες μηχανές να είναι μόνο στα μουσεία και η κυκλοφορία τους να απαγορεύεται...Ε θα θελα να εχω μια αεροψυκτη scrambler να τη βάλω μπρος να στείλω μήνυμα στο 13033 back to 60's και να φύγω για μια βόλτα μέσα στη νύχτα ταράζοντας τη νεκρική σιγή...Δεν είναι τυχαίο που η σειρά Scrambler της Ducati πάνω στην τάπα της βενζίνης γράφει 1962 born free... ε και για αυτό από ο,τι φάνηκε όλη αυτή η κατηγορία έχει πιάσει στις ηλικίες 40 και άνω...
το ίδιο σε μικρότερες ηλικίες νομίζω γίνεται και με τα δίχρονα χωμάτινα που ψάχνει αρκετός κόσμος στα μεταχειρισμένα. ξαφνικά το παρελθόν χωρίς να είναι μοιάζει πιο ασφαλές, ή σίγουρα πιο ευοιωνο από το μέλλον...
Μου φαίνεται μπέρδεψα τα θέματα από τα Scrambler πήγα στις σκέψεις σε καιρό καραντίνας...Scrambler λοιπόν για να ζήσουμε και καιρό καντίνας...
Αντε και ενα ταξιδάκι από Αγγλία στο Μαρόκο με CCM Spitfire
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δύο φορές έχω πετύχει στο περίπτερο της ccm να πουλάνε αυθεντικές σφαίρες spitfire, αλλά δεν μπαίνεις αεροπλάνο μετά :(
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπορείς όμως άνετα, να μπεις στο κρατητήριο!!!!! :laugh:
H φάση ήταν ωραία, είχαν ένα αληθινό spitfire (περνούσα το όριο βάρους οπότε δεν μπορούσα να μπω μέσα) και πουλούσαν και τις σφαίρες για στήριξη βετεράνων κλπ, με πιστοποιητικό αν σε σταματήσουν στον δρόμο/αν βρεθούν σπίτι σου. Αλλά στο αεροδρόμιο δεν νομίζω ότι θα έδιναν σημασία, στην καλύτερη στα σκουπίδια, στην χειρότερη κράτηση για τρομοκρατία.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
H φάση ήταν ωραία, είχαν ένα αληθινό spitfire (περνούσα το όριο βάρους οπότε δεν μπορούσα να μπω μέσα) και πουλούσαν και τις σφαίρες για στήριξη βετεράνων κλπ, με πιστοποιητικό αν σε σταματήσουν στον δρόμο/αν βρεθούν σπίτι σου. Αλλά στο αεροδρόμιο δεν νομίζω ότι θα έδιναν σημασία, στην καλύτερη στα σκουπίδια, στην χειρότερη κράτηση για τρομοκρατία.
Μην αγχώνεσαι ρε amyroukai θα φορέσεις το κατάλληλο μπλουζακι στο αεροδρόμιο...


Θα πεις το παρασύνθημα "
We shall fight in the fields and in the streets
We shall fight on the hills
We shall never surrender"
Και αν σε ρωτήσουν τι σχέση έχουν όλα αυτά με το CCM Spitfire Scrambler, θα τους πει ότι το λέει και το τραγούδι...
Running, scrambling, flying
Rolling, turning, diving
Going in again
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εσένα αγαπημένο σου κομμάτι, των βρετανών αγαπημένη η RAF και το βασιλικό ναυτικό, και με αυτά και με εκεινα φεύγουν από την ΕΕ και σε λίγο καιρό τα βρετανικά scrambler θα κοστίζουν πιο πολύ και από τα πε εν φε... Ξερει τι λέει ο gsmaniac στο τέλος όλοι πε εν φε θα πάρετε...δε θα εχει μείνει τίποτα άλλο...και KTM αλλά αυτά ούτως ή αλλως...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά δεν είναι απαραίτητο αυτό, ίσα ίσα που το καλό με το να μην είσαι εντός νομισματικής ένωσης είναι ότι παίζεις με την ισοτιμία σου όπως σε βολεύει.

Και το "καλό" το σκράμπλερ έτσι και αλλιώς, σε λεφτά ΚΤΜ 1290R φτάνει με ελάχιστα έξτρα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε λίγο καιρό όμως θα κοστίζει όσο ενα GS...
Αν έρθει η εποχή που ένα 1290 θα κοστίζει όσο τα σημερινά τζιες, τότε τα τζιες εκείνης της εποχης θα κοστίζουν όσο μια Μαζεράτι κουάτροπόρτε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν έρθει η εποχή που ένα 1290 θα κοστίζει όσο τα σημερινά τζιες, τότε τα τζιες εκείνης της εποχης θα κοστίζουν όσο μια Μαζεράτι κουάτροπόρτε
Είναι η τεράστια διαφορά πχιοτητας.. :drcl:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
To Triumph θα κοστίζουν όσο τα GS λόγω δασμών. εκτός και αν η λίρα πέσει τόσο πολύ που λόγω της υποτίμησης η τιμή τους παρά τους δασμούς θα παραμείνει ίδια. Τα KTM ήδη κοστίζουν όσο τα GS γιατί στην τιμή πώλησης πρέπει να προσθέσεις και την τιμή του μηχανικού...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ένα ακόμα δυστοπικό βίντεο με θέμα ένα "πειραγμένο" Scrambler. H όλη σύλληψη η αισθητική η σκηνοθεσία ο ήχος είναι σαν από άλλο πλανήτη. Εχω αγοράσει και θα ξανα-αγόραζα...
Ο άνθρωπος που έχει κάνει τις μετατροπές στη μηχανή από όσο ξέρω δούλευε δεν ξέρω αν ειναι ακόμη ως σχεδιαστής σε μεγάλη αυτοκινητοβιομηχανία...ευρωπαϊκή...αλλά ο ίδιος είναι αμερικανός, ζει στην Αμερική.
 
Top Bottom