sd card.....ανακτηση χαμενων φωτο!!

Nikkyo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα Χαλάνδρι
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Bmw f800gs
@gsmaniac , Κωστα εβγαλες ακρη|??
εκανες αυτο που σου ειπε και πιο πανω ο @ilias.ali .
αυτο σου ελεγα και εγω.αν δεν βολευτηκες στειλε μου μαιλ να σου προωθησω το προγραμμα που με εσωσε.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Βρέθηκε άκρη με την SD??.εγω και εγώ θέμα με ανάκτηση φωτό τα οποία αρχεία είναι raw. Με μια εφαρμογη στο λάπτοπ (i care pro)έχουν εντοπιστεί , παρόλα αυτά όμως κι ενώ εμφανίζονται πλέον σε μορφή flash δεν ανοίγουν.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Το έπαθα κ εγω αλλά οι οι φώτο κ τα βίντεο εμειναν στο κινητο κ απλα η καμερα κ το κινητο δεν διαβαζουν την καρτα

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yotis

Μέλος
Όνομα
Γιώτης
Μοτό
Pegaso 650 (η σύζυγος)
DRZ400S (η γκόμενα)
https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

TOP class εργαλείο που το χρησιμοποιούμε ακόμα και σε digital forensics. Θέλει λίγο διάβασμα ειδικά για του απαίδευτους με την κονσόλα.
Μπορεί να κάνει ανίχνευση για εκατοντάδες τύπους αρχείων και αν η κάμερά σου βρίσκεται στην παρακάτω λίστα τότε είναι σίγουρο ότι θα κάνεις δουλειά:
Canon EOS 60D, 300D, 10D
Casio Exilim EX-Z 750
Fujifilm X-T10
HP PhotoSmart 620, 850, 935
Nikon CoolPix 775, 950, 5700
Olympus C350N, C860L, Mju 400 Digital, Stylus 300
Sony Alpha DSLR, DSC-P9, NEX-6
Pentax K20D
Praktica DCZ-3.4

Ακόμα και να μην είναι όμως δώσε του μία ευκαιρία γιατί ανιχνεύει raw αρχεία και είναι πολύ πιθανό η κάμερά σου να χρησιμοποιεί το ίδιο format με κάποια από αυτές που αναφέρει.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Παίδες αν βαρέσει τιλτ ο κοντρόλερ της κάρτας
.,κανένα απο αυτα τα προγραμματάκια δεν μπορουν να σώσουν τα αρχεία μας.,

Κώστα στειλε να την δουν την κάρτα σου δωρεάν εδώ τα παιδιά.,και θα σε πούν ακριβώς τι και πώς..

παρένθεση
α.εκτος απο το απλο σβήσιμο που κάνουμε τις φωτος απο την κάρτα
χρειάζετε και φορμάτ πόλυ συχνά ειδικά μετα απο μεγάλες εκδρομες που την έχουμε παραφορτώσει
β. γιαυτό μερικές κάρτες έχουν μεγαλύτερη τιμή απο άλλες δεν ειναι μονο η μάρκα αλλα η ασφάλεια που μας παρέχουν ότι τα αρχεία μας δεν θα χαθούν.
γ.και γιαυτό μερικες φωτογραφικες εχουν 2 θέσεις κάρτας που γραφονται και στις 2 ταυτόχρονα για σηγουργιά.,
...αν το παθεις μερικες φορές τοτε καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό ειναι αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Εγώ είχα την κάρτα μνήμης στο κινητό σαν προέκταση μνήμης( απ'οτι διαβάζω τα αρχεία σε αυτή την περίπτωση είναι encrypted) και όχι σαν αφαιρούμενο μέσο αποθήκευσης.Χρειαστηκε να κάνω format στο κινητό και ΝΟΜΙΖΑ ότι είχα κάνει κάνει back up τις φώτο. Μετα το format η κάρτα μνήμης δεν αναγνωρίζεται πουθενά ούτε φαίνεται το περιεχόμενο της.και τα αρχεία που έχει μέσα φαίνονται σε μορφή raw μέσω κάποιων προγραμμάτων όπως το icare pro. Δεν έχω καταφέρει με τα παραπάνω προγράμματα να κάνω τίποτα
 

yotis

Μέλος
Όνομα
Γιώτης
Μοτό
Pegaso 650 (η σύζυγος)
DRZ400S (η γκόμενα)
Εγώ είχα την κάρτα μνήμης στο κινητό σαν προέκταση μνήμης( απ'οτι διαβάζω τα αρχεία σε αυτή την περίπτωση είναι encrypted) και όχι σαν αφαιρούμενο μέσο αποθήκευσης.Χρειαστηκε να κάνω format στο κινητό και ΝΟΜΙΖΑ ότι είχα κάνει κάνει back up τις φώτο. Μετα το format η κάρτα μνήμης δεν αναγνωρίζεται πουθενά ούτε φαίνεται το περιεχόμενο της.και τα αρχεία που έχει μέσα φαίνονται σε μορφή raw μέσω κάποιων προγραμμάτων όπως το icare pro. Δεν έχω καταφέρει με τα παραπάνω προγράμματα να κάνω τίποτα
Αν είναι κρυπτογραφημένη τότε game over. Η κρυπτογράφηση δεν θα πρέπει να σπάει για κανένα λόγο. Όταν λες "τα αρχεία που έχει μέσα φαίνονται σε μορφή raw" ελπίζω να εννοείς όχι τα πραγματικά αρχεία ή έστω τα ονόματά τους γιατί διαφορετικά είτε πρόκειται για σχεδιαστικό λάθος είτε δεν είναι κρυπτογραφημένη.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αν είναι κρυπτογραφημένη τότε game over. Η κρυπτογράφηση δεν θα πρέπει να σπάει για κανένα λόγο. Όταν λες "τα αρχεία που έχει μέσα φαίνονται σε μορφή raw" ελπίζω να εννοείς όχι τα πραγματικά αρχεία ή έστω τα ονόματά τους γιατί διαφορετικά είτε πρόκειται για σχεδιαστικό λάθος είτε δεν είναι κρυπτογραφημένη.
Δεν έχω κάνει εγώ την κρυπτογράφηση.απλα κάπου διάβασα ότι στα smartphones αν χρησιμοποιείται η κάρτα σαν προέκταση μνήμης και οχι αφαιρούμενο μέσο τότε , υπάρχει κάποιο είδος κρυπτογράφησης

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η λυση δοθηκε απο τον αδερφο μας τον @doctor...Σταυρο!
Θεούλης...ολα ανακτημενα!



advphone
Κι ειχες αργησει.....
Αυτος ηταν η λυση σου εξ αρχης ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κι ειχες αργησει.....
Αυτος ηταν η λυση σου εξ αρχης ;)
Ο Σταυρος με πηρε απο την πρωτη ημερα τηλεφωνο και μου ειπε να παω απο το μαγαζι, αλλα νομιζα οτι θα βρισκαμε ολοι μαζι εδω μια λυση, για να μην ζαλιζουμε τον φιλο μας!;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα...
'Εχω το ίδιο πρόβλημα με μια SD αλλά με jpg αρχεία...
Στην αρχή έκανε διάφορες δυσλειτουργίες μέχρι που μου ζήτησε να κάνω format...
Έχουμε καμιά λύση πάνω σε αυτό?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aν είναι miniSD κ χρησιμοποιείς αντάπτορα SD > δοκίμσε μέ άλλον αντάπτορα.
Δοκίμασε επίσης μέσω external card reader.
Δοκίμασε επίσης σε άλλο pc - laptop
Moυ'χε τύχει αρκετές φορές παρόμοιο πρόβλημα ,κ δούλεψε με έναν από τους παραπάνω τρόπους.

Μετά format κ ανασταίνεται.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Μετά format κ ανασταίνεται.
Ευχαριστώ.
Θα δοκιμάσω με άλλο ανταπτορα...
Εάν φτάσω στο φορμάτ θα σβήσουν όλα όμως...
(λες και τώρα τις βλέπω...)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φορμάτ αφού τις δεις βρε...
Δεν δουλεύει με τίποτα λέμε...
Κάντε διαμόρφωση δίσκου λέει..:mad:
 
Top Bottom