SH74 Αλβανία

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλημέρα,
Φεύγουμε για Αλβανία-Μαυροβούνιο-Βοσνία στο τέλος της βδομάδας, για να αποφύγουμε να πάμε παραλιακά λέγαμε να κάνουμε την συγκεκριμένη διαδρομή για να φτάσουμε Μπεράτ.
Βλέπω πολλούς να γράφουν στο ίντερνετ να το αποφύγουμε (κυριώς αυτοκίνητα) αλλά από τις φωτό δεν φαίνονται τόσο τραγικά τα πράγματα.
Έχει κανείς εμπειρία;

Memaliaj to Berat
 
Τελευταία επεξεργασία:

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Την έκανα φετος και είναι εκπληκτική !!!

Το μόνο να μπείτε με φουλ ρεζερβουαρ για να μην ψάχνεστε γιατί ειναι πολλα χιλιόμετρα.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Την έκανα φετος και είναι εκπληκτική !!!

Το μόνο να μπείτε με φουλ ρεζερβουαρ για να μην ψάχνεστε γιατί ειναι πολλα χιλιόμετρα.
Γιωργο για τι αυτονομία μιλάμε ;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Την έκανα φετος και είναι εκπληκτική !!!

Το μόνο να μπείτε με φουλ ρεζερβουαρ για να μην ψάχνεστε γιατί ειναι πολλα χιλιόμετρα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξουμε πέραν της βενζίνης; Με άγχωσε λίγο χθες γιατί οι μόνες πληροφορίες που έβρισκα στην αρχή ήταν από κάτι δυτικοευρωπαίους που γράφαν "deathroad" και "avoid at every cost!!!".
Κοίταξα λίγο φωτό και λέω, υπερβολές.
Με λίγο καλύτερο ψάξιμο φαίνεται σαν δασικός που σε κάποια σημεία είναι μια λωρίδα. Είδα φωτό ακόμα και vfr1200f να το κάνει και ντάξει οι ντόπιοι προφανώς παπί.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Γράψε λάθος, εγω έκανα τον SH71 που ήταν υπέροχος !

Νext time ξανά SH71 και μετα τον SH74 που λες αν και βλεπω συνεχίζει σε SH75
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξουμε πέραν της βενζίνης; Με άγχωσε λίγο χθες γιατί οι μόνες πληροφορίες που έβρισκα στην αρχή ήταν από κάτι δυτικοευρωπαίους που γράφαν "deathroad" και "avoid at every cost!!!".
Η λεξη αυτη, τα λεει ολα . Εχουν γεννηθει μεσα σε πιστα αυτοι, για αυτο και αυτα τα σχολια.........:hungover:

Με λιγη προσοχη (οπως ολοι οι δρομοι αλλωστε) πας κανονικα, χωρις φοβο και παθος!!!!!!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αφού δεν το έχει κάνει κάποιος απ ότι φαίνεται θα ενημερώσω όταν το κάνουμε.
Αφήνω αυτό το βίντεο που βρήκα, ο δρόμος δείχνει εύκολος ακόμα και για φορτωμένο/δικάβαλο. Άρα ο μόνος μου φόβος είναι καμιά αγέλη σκύλων και μην φάω ξύλο από την σύντροφο :p.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Καλημέρα,
Φεύγουμε για Αλβανία-Μαυροβούνιο-Βοσνία στο τέλος της βδομάδας, για να αποφύγουμε να πάμε παραλιακά λέγαμε να κάνουμε την συγκεκριμένη διαδρομή για να φτάσουμε Μπεράτ.
Βλέπω πολλούς να γράφουν στο ίντερνετ να το αποφύγουμε (κυριώς αυτοκίνητα) αλλά από τις φωτό δεν φαίνονται τόσο τραγικά τα πράγματα.
Έχει κανείς εμπειρία;

Memaliaj to Berat
Έχω εγώ εμπειρία από τα πάντα, έκανα το ίδιο ταξίδι φέτος τον Ιούνιο, ποσες μέρες θα πας κ γνκ τι πλάνο επιστροφής έχεις?
Αλβανία έχει απίστευτη κίνηση μετά τα Τίρανα κ η προσπέραση είναι λίγο δύσκολη με βαλίτσες
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έχω εγώ εμπειρία από τα πάντα, έκανα το ίδιο ταξίδι φέτος τον Ιούνιο, ποσες μέρες θα πας κ γνκ τι πλάνο επιστροφής έχεις?
Αλβανία έχει απίστευτη κίνηση μετά τα Τίρανα κ η προσπέραση είναι λίγο δύσκολη με βαλίτσες
14 μέρες όλο υπολογίζουμε μετρώντας και μια διανυκτέρευση στα Γιάννενα. Δεύτερη Μπεράτ. Τρίτη Ντουρμίτορ (μέσω πλαβ-μπέρανε-μόικοβατς-μπίστριτσα) που ίσως μείνουμε 2 βράδια. Μετά Σαράγιεβο (για όσο) . Επιστροφή λέμε από Σερβία (να κυκλώσουμε το Κόσοβο μέσω Σερβίας δηλαδή) και τέλος Βόρεια Μακεδονία.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Έχω εγώ εμπειρία από τα πάντα, έκανα το ίδιο ταξίδι φέτος τον Ιούνιο, ποσες μέρες θα πας κ γνκ τι πλάνο επιστροφής έχεις?
Αλβανία έχει απίστευτη κίνηση μετά τα Τίρανα κ η προσπέραση είναι λίγο δύσκολη με βαλίτσες
Εγώ θα σου πρότεινα sh8 να πας προς vlöre δεν υπάρχει η διαδρομή είναι απίστευτη τύπου passo από τις καλύτερες διαδρομές π έχω κάνει κ κίνηση έχει λίγο προς το τέλος της διαδρομής λίγο πριν φτάσεις vlöre
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
14 μέρες όλο υπολογίζουμε μετρώντας και μια διανυκτέρευση στα Γιάννενα. Δεύτερη Μπεράτ. Τρίτη Ντουρμίτορ (μέσω πλαβ-μπέρανε-μόικοβατς-μπίστριτσα) που ίσως μείνουμε 2 βράδια. Μετά Σαράγιεβο (για όσο) . Επιστροφή λέμε από Σερβία (να κυκλώσουμε το Κόσοβο μέσω Σερβίας δηλαδή) και τέλος Βόρεια Μακεδονία.
Πριν το σαραγεβο εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις Mostar είναι από τα πιο όμορφα μέρη του ταξιδιού και με φθηνά ξενοδοχεία κ φαγητό και ωραίο φαγητό κ απίστευτη αρχιτεκτονική να δεις μέσα στα πλακόστρωτα
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ θα σου πρότεινα sh8 να πας προς vlöre δεν υπάρχει η διαδρομή είναι απίστευτη τύπου passo από τις καλύτερες διαδρομές π έχω κάνει κ κίνηση έχει λίγο προς το τέλος της διαδρομής λίγο πριν φτάσεις vlöre
Έχω ακούσει τα χειρότερα για τον παράκτιο της αλβανίας από κόσμο που το χει κάνει με μοτό :hungover:

Πριν το σαραγεβο εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις Mostar είναι από τα πιο όμορφα μέρη του ταξιδιού και με φθηνά ξενοδοχεία κ φαγητό και ωραίο φαγητό κ απίστευτη αρχιτεκτονική να δεις μέσα στα πλακόστρωτα
Το έχουμε στο πλάνο εάν έχουμε μέρες να πάμε μετά το Σαράγεβο και μετά προς Ούζιτσε
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Έχω ακούσει τα χειρότερα για τον παράκτιο της αλβανίας από κόσμο που το χει κάνει με μοτό :hungover:


Το έχουμε στο πλάνο εάν έχουμε μέρες να πάμε μετά το Σαράγεβο και μετά προς Ούζιτσε
Δεν ξέρω εγώ από όλη την Αλβανία που πέρασα, ήταν το καλύτερο κομμάτι, βασικά από όλη την διαδρομή ήταν μέσα στα τοπ 3 διαδρομές π έκανα. Και είχε φουλ μηχανές ο δρόμος δηλαδή τον προτιμούσαν. Το θέμα είναι ποτέ έχουν πάει αυτοί που τα λένε γιατί η Αλβανία είναι ένα μπουρδελακι από άποψη οδικού δικτύου που φτιάχνει σιγά σιγά, εγω βρήκα κακή άσφαλτο μόνο στα πρώτα 5 χιλιόμετρα από vlöre μετά όλος ο δρόμος είχε καλή άσφαλτο ωραίες στροφές κ τέλειο τοπίο με απίστευτη θέα. Δική σου επιλογή. Εμένα δεν μ την προτείνε κάνεις κ δεν υπήρχε να την δω κάπου τυχαία την πήρα. *Αλβανία και Βοσνία στα περισσότερα μαγαζιά θα χρειαστεί Cash στα βενζινάδικα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Καλο ταξίδι και χωρίς προβλήματα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μέχρι Τεπελένι είναι μία χαρά οπότε προς Μπεράτ θα έχεις θέμα
Από πρίν το Δυρράχιο και μετά γίνεται τού μ@@νιου το πανηγύρι
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Μόλις φτάσαμε μπεράτ. Τον Sh74 με 40 μέση ωριαία δικαβαλοι δεν το λες σίγουρα deathroad. Είχε κάτι κομμάτια με απότομη κατηφόρα σαθρό/χαλίκι αλλά κατά κύριο λόγο πλατύς δασικός με κάποιες φυτεμένες πέτρες. Σήμανση σε όλο τον δρόμο και κάποια εγκαταλλελημένα χωριά και ανα σημεία κοτετσοσπιτα .
 
Top Bottom