SHINKO E705, να το τολμήσω;

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
με απείλησε οτι αν δεν καθήσω καλά, "θα μου γνωρίσει κι άλλους" :yew:
που να ήξερες που έχεις μπλέξει παιδί μου.....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
με απείλησε οτι αν δεν καθήσω καλά, "θα μου γνωρίσει κι άλλους" :yew:
Έχει πολλούς φίλους ο Σωτήρης.
"Ψαράδες" οι πιο πολλοι...


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει πολλούς φίλους ο Σωτήρης.
"Ψαράδες" οι πιο πολλοι...


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλημέρα, θα πρέπει να αλλάξω αργά ή γρήγορα τα λάστιχα στο V-strom 650 2007
To μηχανάκι εχει ABS και αυτη τη στιγμη φοράει τα Metzeler tourance (24500 xιλιομετρα, 4 ετών)

Το μηχανάκι το πηρα τωρα και δεν ξέρω ποσα χιλιομετρα θα κάνω ετησίως.
Αυτο που θέλω ειναι ενα μαλακο λάστιχο που να ζεσταίνεται εύκολα στις μικρες αποστάσεις της πόλης και ας κρατησει και λιγότερο.

Συζητώντας με φιλο λαστιχά (χρόνια ασχολείται με τις μηχανές) μου πρότεινε τα SHINKO E705 "με κλειστά μάτια".
Η τιμή τους είναι στα 150€ περασμένα.

Επιπλέον, επειδή δεν βρήκα πληροφορίες για τα συγκεκριμέα και ειχα κάποιες επιφυλάξεις, εξετάσαμε κάποιες εναλλακτικές στα επώνυμα.
Metzeler tourance next (220€),
Dunlop trailsmart (220€)
Michelin anakee adventure (240€)
Η επιλογή του λαστιχά (αν αποφασίσω να παω στα επώνυμα) είναι τα Μισελέννια και η διαφορα (σύμφωνα παντα με τα λεγόμενα του) ειναι η καλυτερη απορρόφηση κραδασμών σε ανωμαλίες.

Η αλήθεια είναι οτι δεν το είχα σκεφτει αυτό, αν και στα λάστιχα αυτοκινήτου είναι ενα ςπαραγοντας που συνυπολογίζω.
Λόγω του οτι τα εχουμε τα χρονάκια μας, ενα λάστιχο με μαλακα πλαϊνά θα είναι μια επιπλέον βοήθεια για τη μέση και τον αυχένα μου.

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε αν εχετε αποψη για τα SHINKO E705, και δευτερευόντως αν υπάρχει κάποιο λάστιχο (εστω και εκτός αυτων που ανέφερα) που να είναι "μαλακό" και άνετο για να επιστρέψω σιγά σιγα στα ταξιδάκια με 2 τροχούς.

Η χρήση θα είναι μικροδιαδρομές στην πόλη (Λάρισα) και κυρίως βόλτες και εκδρομούλες τριγυρω. (για την ωρα δεν θα παω στο Nord kapp ;)).
Δεν θα τρέχω (λέω), δεν ξύνω γόνατα (αυτό σίγουρα :rolleyes:), γενικά θεωρώ οτι πάω ήρεμα.
Χωματόδρομους θεωρώ οτι θα κάνω αρκετούς, αλλά οχι κομμάτια εκτός δρόμου.
Θα βοηθούσε ένα σχόλιο μετά από 1μιση χρόνο χρήσης των shinko. Είσαι ευχαριστημένος; Θα τα ξανάβαζες;

Το κοιτάω και αυτά με βασικό κριτήριο την τιμή τους (210ε παίζουν αυτή τη στιγμή) για το φου800.

Κάποιο σχόλιο για σύγκριση μεταξύ αυτών και των Mitas E08 για κύρια χρήση σε άσφαλτο και που και που κανα χαλαρό στεγνό χωματόδρομο;
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
Τα λάστιχα τα άλλαξα με δρομίσια Michelin :rolleyes:
Mε τα Shinko έκανα αρκετες εκδρομές, επαρχιακό δρόμο μκαι αρκετο χωματόδρομο.
Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλήμα (γλύστρημα ή κάτι άλλο), αλλά σε ανοιχτό δρόμο είχα εναν συντονισμό, ενα "βουητό" στο μηχανάκι που με εκνευριζε.
Αλλαξα αρκετα πραγματα στο μηχανάκι, ολα τα ρουλεμαν, ανάρτηση, σφίξιμο βιδες κλπ, διορθώθηκε αρκετα, αλλά παρεμενε κατι ακόμα.

Τελικά μου έβαλε ο Γαβρίλος (λαστιχας) τα μισελεν που ανέφερα και το μηχανάκι παει πιο ανετα. Μάλλον με ενοχλούσαν τα τακούνια του Shinko.

Για να ειμαι δικαιος να πω οτι σαν λαστιχο δεν με προβληματισε καπου εκτός απο τον κραδασμό που δημιουργούσαν τα τακούνια όπως αποδείχθηκε.
Ηταν πιο ευέλικτα απο τα Μισελεν, οταν εκανα την αλλαγη ενιωθα οτι το μηχανακι δεν στρίβει, καθε λάστιχο εχει τον τρόπο του

Εκανα 3500 χιλ με τα Σινκο
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Τα λάστιχα τα άλλαξα με δρομίσια Michelin :rolleyes:
Mε τα Shinko έκανα αρκετες εκδρομές, επαρχιακό δρόμο μκαι αρκετο χωματόδρομο.
Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλήμα (γλύστρημα ή κάτι άλλο), αλλά σε ανοιχτό δρόμο είχα εναν συντονισμό, ενα "βουητό" στο μηχανάκι που με εκνευριζε.
Αλλαξα αρκετα πραγματα στο μηχανάκι, ολα τα ρουλεμαν, ανάρτηση, σφίξιμο βιδες κλπ, διορθώθηκε αρκετα, αλλά παρεμενε κατι ακόμα.

Τελικά μου έβαλε ο Γαβρίλος (λαστιχας) τα μισελεν που ανέφερα και το μηχανάκι παει πιο ανετα. Μάλλον με ενοχλούσαν τα τακούνια του Shinko.

Για να ειμαι δικαιος να πω οτι σαν λαστιχο δεν με προβληματισε καπου εκτός απο τον κραδασμό που δημιουργούσαν τα τακούνια όπως αποδείχθηκε.
Ηταν πιο ευέλικτα απο τα Μισελεν, οταν εκανα την αλλαγη ενιωθα οτι το μηχανακι δεν στρίβει, καθε λάστιχο εχει τον τρόπο του

Εκανα 3500 χιλ με τα Σινκο
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Έτσι για την ιστορία, όταν λες δρομίσιο Michelin εννοείς το Anakee Adventure ή το Anakee 3 ή κάποιο άλλο;
 

bebes

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
V-strom 650
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Έτσι για την ιστορία, όταν λες δρομίσιο Michelin εννοείς το Anakee Adventure ή το Anakee 3 ή κάποιο άλλο;
Michelin Pilot Road5
 
Top Bottom