Shinko E804/E805

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται στο χώμα....
H μονη τους διαφορα ειναι οτι τα Shinko εχουν τα εξωτερικα τακουνια στην ιδια ευθεια με τα εσωτερικα, σε αντιθεση με τα TKC80 oποτε τεινουν να εχουν λιγο χειροτερη πλευρικη προσφυση αλλα απο την αλλη ετσι σχηματιζουν "κουταλες" και εχουν καλυτερη ελκτικη προσφυση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην παίρνεις και όρκο...;)
Αν δεν κάνω λάθος τα είχε σε μια βολτα καλή που κάναμε πέρυσι ο onroad στο αφρικα και χόρευε σαν τα μπαλέτα της σακιρα!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Να πω την χαζομαρα μου.... Οκ το χωμα εξαλου με κυριες 200 κιλων χωρις να εχω μπει δεν πιστευω οτι θα δεις κρατηματα εντουρο μηχανακι... Οποτε μας ενδιαφερει να βγουμε απο το χωματινο κομματι και οταν πιασει το ψιλοβροχο στους κωλοδρομους στα κατσικοχωρια εκει να ειναι safe... Οχι να στριβεις vdb αλλα να ταξιδευεις κυριλε...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να πω την χαζομαρα μου.... Οκ το χωμα εξαλου με κυριες 200 κιλων χωρις να εχω μπει δεν πιστευω οτι θα δεις κρατηματα εντουρο μηχανακι... Οποτε μας ενδιαφερει να βγουμε απο το χωματινο κομματι και οταν πιασει το ψιλοβροχο στους κωλοδρομους στα κατσικοχωρια εκει να ειναι safe... Οχι να στριβεις vdb αλλα να ταξιδευεις κυριλε...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο ψιλόβροχο και γενικά στο βρεγμένο....υπάρχει θέμα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν δεν κάνω λάθος τα είχε σε μια βολτα καλή που κάναμε πέρυσι ο onroad στο αφρικα και χόρευε σαν τα μπαλέτα της σακιρα!!
Για μάθε...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και να ρωτησω μια βλακεια... Τι διαφορα εχει το 804 με το 805*;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το'να πάει οΜπρός ,κ'τ'άλλο απο/Πίσω.(με το συμπάθειο κιόλας ,ε...):laugh:

Ο @onroad φόρεσε τ.οΠίσω στο Πουθενιστάν ,έκανε καμιά 10-12.000 χλμ ,κ μεχρι που έδωσε το κΑφρικα ακόμα φούλ τακούνι είχε.
Για τα λοιπά ,οτΑν το δει ,θα πεί.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το'να πάει οΜπρός ,κ'τ'άλλο απο/Πίσω.(με το συμπάθειο κιόλας ,ε...):laugh:

Ο @onroad φόρεσε τ.οΠίσω στο Πουθενιστάν ,έκανε καμιά 10-12.000 χλμ ,κ μεχρι που έδωσε το κΑφρικα ακόμα φούλ τ
Γυρίζοντας ή πηγαίνοντας στα Σταν...?:thumbsdown:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το'να πάει οΜπρός ,κ'τ'άλλο απο/Πίσω.(με το συμπάθειο κιόλας ,ε...)

Ο @onroad φόρεσε τ.οΠίσω στο Πουθενιστάν ,έκανε καμιά 10-12.000 χλμ ,κ μεχρι που έδωσε το κΑφρικα ακόμα φούλ τακούνι είχε.
Για τα λοιπά ,οτΑν το δει ,θα πεί.
Αρα αν υποθεσουμε οτι αναβατης και μοτορι ειμαι 80 κιλα παραπανω βγαζω 5000χλμ... Εφυγα για λυρη χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το'να πάει οΜπρός ,κ'τ'άλλο απο/Πίσω.(με το συμπάθειο κιόλας ,ε...):laugh:

Ο @onroad φόρεσε τ.οΠίσω στο Πουθενιστάν ,έκανε καμιά 10-12.000 χλμ ,κ μεχρι που έδωσε το κΑφρικα ακόμα φούλ τακούνι είχε.
Για τα λοιπά ,οτΑν το δει ,θα πεί.
Καλά θυμαμαι τοτενες.... Ο Κωστής γλυστραγε πολύ στις λάσπες σε όλη την διαδρομη που τον είχα μπροστά μου.
Για την χλμ αντοχή του, σίγουρα θα είναι καλύτερο από το πολύ μαλακό TKC80.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλά θυμαμαι τοτενες.... Ο Κωστής γλυστραγε πολύ στις λάσπες σε όλη την διαδρομη που τον είχα μπροστά μου.
Για την χλμ αντοχή του, σίγουρα θα είναι καλύτερο από το πολύ μαλακό TKC80.
Ναι αυτο μου εχουν πει, στις λασπες χορευει πολυ το πισω αριστερα/δεξια αλλα δυσκολα κολλαει να χαζοσπινιαρει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι αυτο μου εχουν πει, στις λασπες χορευει πολυ το πισω αριστερα/δεξια αλλα δυσκολα κολλαει να χαζοσπινιαρει.
Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα υποδεέστερο του Mitas E10 στη λάσπη...
Χώρια που με το Ε10 έχω λιγότερα απο 2000km και το πέλμα στο πίσω είναι αισθητά κάτω απο την μέση...:mad:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλημερα και χρόνια πολλά .
Φορούσα πίσω μια διάσταση 150/18αρα σε crf1000 και εκανα πάνω από 12000κμ μέχρι να δώσω το μηχανάκι με το ίδιο λάστιχο που έβαλα στο πουθενά .
Έχει ωραίο λουκ και δεν τελειώνει με τίποτα .
Μετά από τα χιλιόμετρα που είχα κάνει το λάστιχο ήταν ακόμα σαν καινούργιο

Για καλοκαίρι και λάστιχο μικτής χρήσης είναι πολύ καλό .
Για κάποιον που θέλει να βάλει ένα λάστιχο και να βγάλει ένα ταξίδι που περιλαμβάνει χώμα το συστήνω.
Επίσης για κάποιον που α το φορέσει για να κυκλοφορεί σε νησιά και θέλει να πηγαίνει σε απόμερες παραλίες και να το παίζει μικρός εξερευνητής είναι τέλειο .

Στην βροχή δεν κρατάει καθόλου και το συγκρίνω με το Michelin wild που είναι βεντούζα.

Στη λάσπη πάλι δεν βρίσκει πρόσφυση με αποτέλεσμα να γλιστράει σαν τρελό και να απαιτεί από τον αναβάτη να δουλεύει πολύ με την μέση του σώματος του για να κρατήσει το μηχανάκι όρθιο .



80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επίσης του έκανα πολλά χιλιόμετρα σε εθνική ,δικαβαλο φουλ φορτωμένο πχ από Πολωνία προς Ελλάδα καλοκαίρι η ανέβαινα Αράχωβα συνέχεια και δεν τετραγωνιζε.

80km speed limit -TRANSALP's just do the best you can
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Έχοντας ρίξει τρελο διάβασμα σε ότι site έχω βρει τους τελευταίους 3 μήνες για ελαστικά.

Για τους ταπεινούς advers, πιστεύω είναι η καλύτερη πρόταση για καθημερινή χρήση αλλά και να είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε εκδρομουλα μας βγει σε χωμα.

Μιλαμε για μπρος πίσω με 150€ σύνολο και πάνω από 8-9000χλμ για μεσαία κυβικά.
Αλλιως πάμε είτε για 400€ (2 καλά σετ) ή για ένα σετ 200€ που θα το κλαίμε αν είναι δρόμου και βγούμε εκτός ή εκτός και τα τρώμε στο δρόμο.

Σίγουρα όταν έχεις διπλάσια χλμ από τα υπόλοιπα 40-60% κάπου θα χάνεις. Αν είσαι κάποιος που δεν τον γαργαλάει η παλάμη του δεξιού χεριού κάθε φορά που βλέπει μια ωραια στροφή να έρχεται τότε πιστεύω πως είναι best value for money.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Update...
Ενημερώθηκα απο τον αντιπρόσωπο που αναφέρεται πιο πάνω οτι στις επόμενες 15 μέρες θα υπάρχουν διαθέσιμα 2 κομμάτια Ε805 σε διάσταση 150/70-18.
Το Ε804 σε διάσταση 90/90-21 υπάρχει σε απόθεμα.
Όσοι ενδιαφέρεστε φροντίστε για την επικοινωνία μαζί του.
Επίσης μου είπε ότι η επόμενη παραγγελία θα γίνει το καλοκαίρι χωρίς να προσδιορίζεται χρονικά.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ισχύει το max psi που αναφέρεται για τα 150/70-17 και 150/70-18?

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ισχύει το max psi που αναφέρεται για τα 150/70-17 και 150/70-18?

Προφανώς και θα ισχύει για να το λέει αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο...:thumbsdown:
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Πρωτη αισθηση (500χλμ)

Να σημειωθει οτι ειναι το πρωτο 50-50 που βαζω.

Στο δρομο περα απο την περιεργη αισθηση στα πρωτα χλμ στις στροφες σου δινει σιγουρια. Παταει ομορφα.

Εκει ομως που το παιχνιδι αλλαζει εντελως ειναι το χωμα. Δεν εχω δοκιμασει με αλλες πιεσεις (μπαινω χωμα με αυτες του δρομου (34-36). Το μηχανακι παταει ωραια, νεροφαγωματα τα ανεβαινει ωραια, στις λασπες λιγο το πισω ενιωσα να πηγαινει βολτες, αλλα το μπροστα εκοβε ωραια τον δρομο. Πετρες και χωμα τρενο.

Μενει να τα δω στο βρεγμενο δρομο, μεχρι στιγμης ομως παιζει να ειναι τα καλυτερα value for money ελαστικα.

Και παλι επαναλαμβανω, ειναι τα πρωτα 50-50 που βαζω και γενικα ειμαι easy rider, δεν ψαχνω τις τρελες κλισεις.
 
Top Bottom