Shinko E804/E805

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Για βατό χώμα μια χαρά είναι.
Βέβαια άλλη η έννοια του βατου χώματος για έναν αρχάριο και άλλη για έναν προχωρημένο.
Σωστό!!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Φοβερό το site! Ευχαριστώ!! 90-10 τα tourance next, τα tourance 80-20. Μια χαρά!

Παρεπιτόντως ωραία ελαστικά είδα στη σελίδα! Τα μισά μάλλον δε παίζουν Ελλάδα!
Καλό το site, με λίγη προσοχή όμως και επαλήθευση των πληροφοριών και από αλλού.

Π.χ. το tkc70 δεν το λες 40% off road και δεν έχουν γράψει την διάσταση 150/70 R18....
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ψάχνω για τα κλασικά tourance και δεν βρίσκω. 90-10 ειναι λογικο; Για βατό χωματόδρομο;
Επειδή τυχαίνει να φοράω τα tourance, ειναι εξαιρετικα στην ασφαλτο αλλα στο χωμα μην περιμενεις κατι. Ναι μεν χωματόδρομους θα βγάλεις για να πας εκει που θες (με οτιδήποτε φοράς στο κατω κατω) αλλά καθόλου παιχνίδι και παντα με προσοχή.
 

arcolios

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Δώδεκαπενήντα adve
Επειδή τυχαίνει να φοράω τα tourance, ειναι εξαιρετικα στην ασφαλτο αλλα στο χωμα μην περιμενεις κατι. Ναι μεν χωματόδρομους θα βγάλεις για να πας εκει που θες (με οτιδήποτε φοράς στο κατω κατω) αλλά καθόλου παιχνίδι και παντα με προσοχή.
στην άσφαλτο κάτι έχω καταλάβει αν και ακόμα είναι νωρίς. έχουν κάνει μόνο 500χλμ. χώμα ακόμα δεν έχω πατήσει, και δεν τα προορίζω για παιχνίδι εννοείται. η λογική που τα επέλεξα ήταν να βρω ενα ελαστικό για καλύτερη διαχείρηση της ελληνικής λακούβας και το καλοκαιράκι να μπορώ πιο ανέμελα να πάω σε καμιά δυσπροσιτη παραλία + οτι όταν πάω στα Χανιά πατάω χώμα, ακόμα και στον επαρχιακό δρόμο για το σπίτι μου, ας είναι και 1χλμ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Κοιτάξτε τότε αυτά.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Γεια σας ρε παλληκαριά.Απο εβδομάδα θα τα παραγγείλω και εγω αυτά τα λάστιχα,για μικτή καλοκαιρινή χρήση,λοιπόν για να πείτε κάποια σιγκριση σε σχέση με τα mitas e07 και heidenau k60..
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μετά από 6 μήνες μαζί τους έχω να δηλώσω:

Θετικά
·Πολύ καλή τιμή
·Καλό κράτημα στο δρόμο (δεν τα έχω πάει μέχρι το τερμα τους)
·Πολύ καλά στα χωμα και στη αραιή λάσπη
·Δεν ανεβάζουν θερμοκρασία στην εθνική
·Όχι και τόσο θόρυβο σε μεγάλες ταχύτητες

Αρνητικά
·Λιγο κούνημα το πίσω στη λάσπη
·Στο νερό δεν σου δίνουν και πολύ εμπιστοσύνη
·Αποτρεπτικές ταχύτητες πάνω από 120 στο δρόμο (φεύγουν σφραγίσματα και πέφτουν οι γέφυρες από τις δονήσεις)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...·Αποτρεπτικές ταχύτητες πάνω από 120 στο δρόμο (φεύγουν σφραγίσματα και πέφτουν οι γέφυρες από τις δονήσεις)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μήπως έχεις χαμηλές πιέσεις?
Δεν έχω παρατήσει κάτι αντίστοιχο έως τα 150 με πίεση πίσω από 32-36 psi...:thumbsdown:
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μήπως έχεις χαμηλές πιέσεις?
Δεν έχω παρατήσει κάτι αντίστοιχο έως τα 150 με πίεση πίσω από 32-36 psi...:thumbsdown:
Εκεί είμαι και εγώ. Μιλαμε για πολλές δονήσεις. Μόλις έβαλα τα ανακεε έφυγαν όλες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εκεί είμαι και εγώ. Μιλαμε για πολλές δονήσεις. Μόλις έβαλα τα ανακεε έφυγαν όλες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μυστήριο πράγμα...
Μήπως έχει να κάνει και με την ανάρτηση της μοτοσικλέτας σου?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δοκιμάστηκαν στην άσφαλτο το περασμένο τριήμερο κάνοντας περίπου 700 km δρόμων με στροφιλίκια...
Εάν εξαιρέσεις κάποιους μικρούς αλλά όχι ενοχλητικούς κραδασμούς οι οποίοι ίσως να οφείλονται και στην μοτοσυκλέτα μπορώ να πω ότι λειτούργησαν εξαιρετικά.
Δεν υπήρξε κάποιο σημείο που να με φοβήσουν και ειδικά από μικρό Περιστέρι έως Μουργκάνι μέσω Κατάρας που έπεσε έναν γρήγορο ανεβοκατέβασμα...:happy:
Μάλιστα και ο el-Gatto που ήταν μαζί δήλωσε ότι δεν περίμενε τέτοια συμπεριφορά από τα συγκεκριμένα...
Στα φρένα επίσης προβλέψιμα.
Επίσης η φθορά τους στο κέντρο στο τέλος της βόλτας ήταν ελάχιστη.
Φθορά που ήταν εμφανής υπήρξε στα πλευρικά τακούνια που λογικό ήταν να χάσουν τις γωνίες τους...
Θυμάμαι είχα οδηγήσει και λίγο σε βρεγμένο όταν τα είχα πρωτοβαλλει πέριξ της λίμνης Πλαστήρα.
Πήγαινα επιφυλακτικά μεν αλλά δεν είδα και κάποια περίεργη συμπεριφορά.
Στο χώμα δουλεύουν καλά στο στεγνό και στο πετρώδες.
Σε λάσπη δεν τα έχω τεστάρει ακόμα.
Νομίζω ότι θα το ξανάβαζα εάν μπορούσα να το βρω εύκολα σε 150/70R18...
και λόγω της τιμής τους...
Εάν θυμάμαι καλά είχανε στοιχίσει γύρω στα 160€...:thumbsdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μετά από όλα αυτά τα ωραία που λέτε... το αποφάσισα!!!!!
θα βάλω το πίσω στο πορτικαλί αγρίμι μου!!!!!!

μπροστά έχει σχεδόν ολοκαίνουργιο tkc80 οπότε είμαι μια χαρα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
μετά από όλα αυτά τα ωραία που λέτε... το αποφάσισα!!!!!
θα βάλω το πίσω στο πορτικαλί αγρίμι μου!!!!!!

μπροστά έχει σχεδόν ολοκαίνουργιο tkc80 οπότε είμαι μια χαρα
Άντε με το καλό...
Το πήρες απόφαση δηλαδή...?
Εσύ...? :fun
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eχουμε καποιο νεο update για τα Ε804/805? Με ενδιαφερει το πισω, ηρθε η ωρα για αλλαγη στον Σουπερτενεκε, το Ε07 μετα απο 20,000χλμ ( :eek: ) εχει αρχισει και γκρινιαζει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εμένα το πίσω, Ε805 που έχω στο 640, για την δικιά μου εμπειρία-απειρια και κουλαμαρα, μου αρέσει πάρα πολύ!!!

Σαφέστατα λιγότεροι κραδασμοί από το Karoo t που είχα πρίν (το οποίο στα 4000 χλμ με τη μικτή οδήγηση δεν είχε πολύ ψωμί ακόμα...). Μου αφήνει την αίσθηση πολύ καλύτερου κρατήματος σε στεγνό και βρεγμένο από το wild που είχα στο v-strom και από φθορά αν και 3000 χλμ, δεν δείχνει κάτι!

Στο Olympus madness και στις λάσπες και στις βρεγμένες πέτρες στην Όθρυ δεν με απογοήτευσε, δεν το φοβήθηκα κάπου.

Μετά από αυτή την εμπεριστατωμένη και υψηλού επιπέδου ανάλυση, πιστεύω σε καλυψα!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom