Shinko E804/E805

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Θα του πιεις το αίμα, είναι φαγανο το μηχανάκι
Είναι το χρυσό μου,ζωη να χει...
Αλλα πως να του χαλασω χατήρι...
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Να ρωτήσω και γω κάτι!
Αθήνα που τα βρίσκουμε;;; Διαστάσεις 90 90 21 και 140 80 18
Επίσης. Ποιά η διαφορά ενός ελαστικού 90 90 21(54 R) με ένα 90 90 21(54 S);
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επίσης. Ποιά η διαφορά ενός ελαστικού 90 90 21(54 R) με ένα 90 90 21(54 S);
Τα R υποτιθεται ειναι σχεδιασμενα για μεχρι 170χαω , τα S μεχρι 180χαω, στην πραξη πολυ μικρη διαφορα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να ρωτήσω και γω κάτι!
Αθήνα που τα βρίσκουμε;;; Διαστάσεις 90 90 21 και 140 80 18
Επίσης. Ποιά η διαφορά ενός ελαστικού 90 90 21(54 R) με ένα 90 90 21(54 S);
Εάν δεν τα βρεις στην Αθήνα μπορείς να τα βρεις σε κάποιο κατάστημα στην περιφέρεια και να στα στείλουν.
Στο νομό Λάρισας γνωρίζω ήδη κάποιον.
 
Όνομα
christoforos
Μοτό
africa twin 1000
Καλημέρα Καλή χρονιά σε όλους! Με υγεία και πάντα όρθιοι!! Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να τα πουλάει αυτά;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα Καλή χρονιά σε όλους! Με υγεία και πάντα όρθιοι!! Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να τα πουλάει αυτά;
Καλησπέρα.
Κάνε μια ερώτηση στον Λυρή στην Πάτρα εάν έχει κάποιον στην Αθήνα...;)
Είναι ο αντιπρόσωπος νομίζω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σήμερα έγινε κατά κάποιο τρόπο δοκιμή υπό καταρρακτώδη βροχή στα συγκεκριμένα ελαστικά σε επαρχιακή διαδρομή περίπου 60km.
Τα φορούσε το άλλο παλικάρι και συμπεριφέρθηκαν εξαιρετικά χωρίς να φοβήσουν ή προβληματίσουν κάπου και η οδήγηση ήταν πολύ σβέλτη για τις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες.
Άλλος ένας πόντος λοιπόν από μένα...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Σήμερα έγινε κατά κάποιο τρόπο δοκιμή υπό καταρρακτώδη βροχή στα συγκεκριμένα ελαστικά σε επαρχιακή διαδρομή περίπου 60km.
Τα φορούσε το άλλο παλικάρι και συμπεριφέρθηκαν εξαιρετικά χωρίς να φοβήσουν ή προβληματίσουν κάπου και η οδήγηση ήταν πολύ σβέλτη για τις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες.
Άλλος ένας πόντος λοιπόν από μένα...
Ειναι πραγματικά πολυ καλα για ασφαλτινα ,δεν με εχουν φοβησει καθολου σε ''κλειστα'' κομματια!
Το μόνο παραπανο...το πισω στη λασπη γλιστραει πολυ ,οπως εχει αναφερθει πολλακις. Σε στεγνο χωματοδρομο ομως , αριστα!
Και με τετοια τιμη....νομιζω οτι πιο vfm!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ειναι πραγματικά πολυ καλα για ασφαλτινα ,δεν με εχουν φοβησει καθολου σε ''κλειστα'' κομματια!
Το μόνο παραπανο...το πισω στη λασπη γλιστραει πολυ ,οπως εχει αναφερθει πολλακις. Σε στεγνο χωματοδρομο ομως , αριστα!
Και με τετοια τιμη....νομιζω οτι πιο vfm!
Ακριβώς... :friendship:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Και ποια στο καλό να βάλουμε;
Αυτά η τα e07;
Είχα καταλήξει στα μιτας αλλά με το παραπάνω ποσταρισμα μου δημιουργήθηκαν πάλι οι αμφιβολίες!
Η διαφορά τιμής πολύ μικρή.
Υπολογίζω αλλαγή σε 1-2 μήνες.
Υπό κανονικές συνθήκες θα είχα ήδη αλλάξει αλλά ο κορωνοιος έβαλε το χέρι του.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και ποια στο καλό να βάλουμε;
Αυτά η τα e07;
Είχα καταλήξει στα μιτας αλλά με το παραπάνω ποσταρισμα μου δημιουργήθηκαν πάλι οι αμφιβολίες!
Η διαφορά τιμής πολύ μικρή.
Υπολογίζω αλλαγή σε 1-2 μήνες.
Υπό κανονικές συνθήκες θα είχα ήδη αλλάξει αλλά ο κορωνοιος έβαλε το χέρι του.
Τα Μιτας Ε07 τα απλα , οχι τα πλας (+) ειναι αρκετα καλα ασφαλτο, αρκετα καλα χωμα, μαπα στη λασπη, μαπα στη βρεγμενη ασφαλτο, κρατανε καμια 20,000χλμ σε μεσαια μηχανακια...

Αν θες να σου βγαλουν πολλα χιλιομετρα πας σε Μιτας, αν θες καλυτερη αποδοση πας σε Σινκο. Απλα. ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τα Μιτας Ε07 τα απλα , οχι τα πλας (+) ειναι αρκετα καλα ασφαλτο, αρκετα καλα χωμα, μαπα στη λασπη, μαπα στη βρεγμενη ασφαλτο, κρατανε καμια 20,000χλμ σε μεσαια μηχανακια...

Αν θες να σου βγαλουν πολλα χιλιομετρα πας σε Μιτας, αν θες καλυτερη αποδοση πας σε Σινκο. Απλα. ;)
Αν θυμάμαι καλά στην διάσταση μου βγαίνει το + πίσω και το απλό μπροστά.
Έτσι μου είχε πει τηλεφωνικά ο λυρης εδώ τουλάχιστον.
Τα σινκο είναι δηλαδης καλύτερα στην άσφαλτο απτά μιτας;
Φοβόμουν ότι θα ήταν χειρότερα εκεί,μήπως ήταν πολύ κομπρεσέρ από κραδασμούς και βάρκα γιαλό στο βρεγμένο.στο χώμα νομίζω θα με καλύψουν και τα δύο για το επίπεδο μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν θυμάμαι καλά στην διάσταση μου βγαίνει το + πίσω και το απλό μπροστά.
Έτσι μου είχε πει τηλεφωνικά ο λυρης εδώ τουλάχιστον.
Τα σινκο είναι δηλαδης καλύτερα στην άσφαλτο απτά μιτας;
Φοβόμουν ότι θα ήταν χειρότερα εκεί,μήπως ήταν πολύ κομπρεσέρ από κραδασμούς και βάρκα γιαλό στο βρεγμένο.στο χώμα νομίζω θα με καλύψουν και τα δύο για το επίπεδο μου.
Δεν εχω δοκιμασει τα Σινκο αλλα απο αυτα ππυ λενε τα παιδια και οτι έχω διαβασει στο ιντερνετ, σε συνδυασμο με την εμπειρια μου με τα απλα Ε07 τοτε ναι. Λενε ομως ότι το Ε07+ ειναι λιγο καλυτερο σε ασφαλτο/χωμα απο το παλιο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν θυμάμαι καλά στην διάσταση μου βγαίνει το + πίσω και το απλό μπροστά.
Έτσι μου είχε πει τηλεφωνικά ο λυρης εδώ τουλάχιστον.
Τα σινκο είναι δηλαδης καλύτερα στην άσφαλτο απτά μιτας;
Φοβόμουν ότι θα ήταν χειρότερα εκεί,μήπως ήταν πολύ κομπρεσέρ από κραδασμούς και βάρκα γιαλό στο βρεγμένο.στο χώμα νομίζω θα με καλύψουν και τα δύο για το επίπεδο μου.
'Αλλη η βρεγμένη άσφαλτος στην πόλη άλλη σε επαρχιακό δρόμο...
Τα μιτας δεν τα έχω δοκιμάσει.
Τα shinko έχουν κάποιους κραδασμούς σε χαμηλές ταχύτητες αλλά όχι κάτι ενοχλητικό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πάντως Άκη εάν έχεις σκοπό να μην μπαίνεις χώμα με τα νέα λάστιχα τότε δεν υπάρχει λόγος να βάλεις το συγκεκριμένο shinko για ασφάλτινο... ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Α,η χιλιομετρική απόδοση δεν με πολύ ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση.
Κι εγώ για τα + αυτό έχω διαβάσει,ότι είναι βελτιωμένα παντού.
Σωστά θενο,για την άσφαλτο στην πόλη που είναι γυαλί δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις,εδώ τα πιο ασφάλτινα και δυσκολεύονται κάποιες φορές.
Η διαφορά τιμής είναι 16€ οπότε δεν λαμβάνεται υπόψη.
Θα το παίξω κορώνα γράμματα μου φαίνεται.
Chester24 τι λες τελικά να κάνουμε ;
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πάντως Άκη εάν έχεις σκοπό να μην μπαίνεις χώμα με τα νέα λάστιχα τότε δεν υπάρχει λόγος να βάλεις το συγκεκριμένο shinko για ασφάλτινο... ;)
Κάθε άλλο.
Από το καλοκαίρι που πήρα το κλε το ψάχνω το χώμα.
Τώρα φοράει κάποια Bridgestone νομίζω τα 401-402 που θεωρούνται 70-30 πχ και θέλω κάτι λίγο πιο χωμάτινο για να ακολουθήσω και καμιά βόλτα του φόρουμ επιτέλους!
Δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε στην άσφαλτο,αρκεί να είναι αξιοπρεπές και όχι επικίνδυνο σε νορμάλ Ρυθμό (πόσο να πας με το κλε έτσι κι αλλιώς χαχαχαχα ) και συνθήκες.
 
Top Bottom