Sidi Crossfire 3 srs

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Πηρα τις παραπάνω μπότες.

Τις φοράω στο μαγαζί, κομπλέ όλα. Τις βάζω καμια ώρα στο σπίτι να κάτσουν λίγο και νιώθω ότι με πιέζουν στον αστράγαλο. Βέβαια σε συνθήκες σπιτιου... Όταν τις πιέζω σε πιο στάση μηχανης (καλάμι πιο μπροστα δηλαδη) είναι κομπλέ. και γενικά στο όρθιο που πέφτει το βάρος κάτω και ειναι , σχεδον, μια χαρα.

Καθιστός στο γραφείο ειναι που ενοχλει.

Δεν τις εχω βάλει στο μηχανάκι ακομα μιας και σκέφτομαι μήπως τσαμπα τα λεφτα που δώσαμε.

Το πρόβλημα είναι στον αστράγαλο.

Προς γνώστες!! Πιστευετε θα ανοιξει και θα είναι κομπλε μετα από λιγο καιρο? Η να πάω να τις δώσω πίσω που δεν θέλω...

Δεν τις έχω φορέσει με επιγονατίδα ακόμα, που ίσως να φτιάξει λιγο την κατασταση μιας και θα φαρδυνει λιγο...
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Πηρα τις παραπάνω μπότες.

Τις φοράω στο μαγαζί, κομπλέ όλα. Τις βάζω καμια ώρα στο σπίτι να κάτσουν λίγο και νιώθω ότι με πιέζουν στον αστράγαλο. Βέβαια σε συνθήκες σπιτιου... Όταν τις πιέζω σε πιο στάση μηχανης (καλάμι πιο μπροστα δηλαδη) είναι κομπλέ. και γενικά στο όρθιο που πέφτει το βάρος κάτω και ειναι , σχεδον, μια χαρα.

Καθιστός στο γραφείο ειναι που ενοχλει.

Δεν τις εχω βάλει στο μηχανάκι ακομα μιας και σκέφτομαι μήπως τσαμπα τα λεφτα που δώσαμε.

Το πρόβλημα είναι στον αστράγαλο.

Προς γνώστες!! Πιστευετε θα ανοιξει και θα είναι κομπλε μετα από λιγο καιρο? Η να πάω να τις δώσω πίσω που δεν θέλω...

Δεν τις έχω φορέσει με επιγονατίδα ακόμα, που ίσως να φτιάξει λιγο την κατασταση μιας και θα φαρδυνει λιγο...
Χωρίς να είμαι γνωστης ή ειδικός, ότι μπότα enduro ή mx εχω αγοράσει, στην αρχή ήταν λίγο πιο αβολες, νομίζω θα είναι κομπλε Τάσο μολις τις φορέσεις κάποιες φορές και μαλακώσουν λίγο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πηρα τις παραπάνω μπότες.

Τις φοράω στο μαγαζί, κομπλέ όλα. Τις βάζω καμια ώρα στο σπίτι να κάτσουν λίγο και νιώθω ότι με πιέζουν στον αστράγαλο. Βέβαια σε συνθήκες σπιτιου... Όταν τις πιέζω σε πιο στάση μηχανης (καλάμι πιο μπροστα δηλαδη) είναι κομπλέ. και γενικά στο όρθιο που πέφτει το βάρος κάτω και ειναι , σχεδον, μια χαρα.

Καθιστός στο γραφείο ειναι που ενοχλει.

Δεν τις εχω βάλει στο μηχανάκι ακομα μιας και σκέφτομαι μήπως τσαμπα τα λεφτα που δώσαμε.

Το πρόβλημα είναι στον αστράγαλο.

Προς γνώστες!! Πιστευετε θα ανοιξει και θα είναι κομπλε μετα από λιγο καιρο? Η να πάω να τις δώσω πίσω που δεν θέλω...

Δεν τις έχω φορέσει με επιγονατίδα ακόμα, που ίσως να φτιάξει λιγο την κατασταση μιας και θα φαρδυνει λιγο...
Δε θα φτιάξει. Στα σημεία που θεωρητικά θα άνοιγε έχει πλαστικά για τη προστασία σου και όχι δέρμα για να ανοίξει. SRS γιατί πήρες; Κάνεις και MX; Το πέλμα SRS δε βοηθάει για εντούρο και ονοφάδες.
Οι SRS είναι δυο νούμερα πάνω -ΣΙΓΟΥΡΑ- γιατί λόγω πέλματος έχουν πολύ στενή φόρμα. Άλλαξε τες, είναι ακριβές και θα μετανιώσεις. Μην σκέφτεσαι ως ευκολία την αντικατάσταση του πέλματος αν και όταν φθαρεί.
Τι νούμερο φοράς;
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Σε αυτό που αναφέρει ο STF σχετικά με το πελμα εχει δίκιο, είναι για mx πιο πολύ , δεν είχα προσέξει το srs και τι σολα έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Δε θα φτιάξει. Στα σημεία που θεωρητικά θα άνοιγε έχει πλαστικά για τη προστασία σου και όχι δέρμα για να ανοίξει. SRS γιατί πήρες; Κάνεις και MX; Το πέλμα SRS δε βοηθάει για εντούρο και ονοφάδες.
Οι SRS είναι δυο νούμερα πάνω -ΣΙΓΟΥΡΑ- γιατί λόγω πέλματος έχουν πολύ στενή φόρμα. Άλλαξε τες, είναι ακριβές και θα μετανιώσεις. Μην σκέφτεσαι ως ευκολία την αντικατάσταση του πέλματος αν και όταν φθαρεί.
Τι νούμερο φοράς;
Ηταν καλη προσφορα!!

Και ειχα την εντυπωση οτι το να αλλαξεις σολα ειναι ατου.

MX δεν κανω.

Ισχυει οτι εκει δεν εχει δερμα και εχει πλαστικο, και αυτο σκεφτομουν αν θα μπορεσει να ανοιξει εκει. Εχει βεβαια αφρωδες απο μεσα που θα κατσε καπως... Αλλα ποσο?

Το θεμα μου ειναι οτι μου εχει κατσει πολυ καλα σαν μποτα. Και μου ειναι ανετη.

Απλα το σκεφτομαι οτι οταν τις εβαλα στο σπιτι δεν καθομουν ορθιος. Στο μαγαζι ήμουν όρθιος και γιαυτο δεν το καταλαβα. Στο ορθιος ειμαι κομπλε, μετα απο 10 ωρες μηχανακι δεν ξερω πως θα ειναι...

46 νουμερο φοραω.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Βρες μικρή μπαλιτσα η φτιαχτη με χαρτί και άστο μέσα κάνα δυο μέρες να ανοίξει
Ποιος στα μάθε εσένα αυτά?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εχω τις SRS με εντουρο σόλα 4 χρόνια,
Η μοναδική μπότα που την φόρεσα και ήταν σαν να την είχα μήνες, ειδικά στο περπάτημα.
Αν όμως δεν σε βολεύει στον αστράγαλο δεν θα ανοίξει.
Εκεί έχει άρθρωση από σκληρό πλαστικό που δεν θα "στρώσει" όπως ισως αλλά τμήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
46 νουμερο φοραω.
Βοήθησε με εδώ να καταλάβω λίγο περισσότερο.
Σε αθλητικό παπούτσι τι νούμερο φοράς;

Εγώ έχω τις SIDI Crossfire 3 (όχι SRS). Φοράω σε αθλητικό παπούτσι 45 νούμερο και στις SIDI φοράω το 46. Στο ίδιο τύπο μπότας Crossfire 3 με SRS έπρεπε να φοράω το 47 (καρατσεκαρισμένο). Δηλαδή οι SRS πάνε δυο νούμερα πάνω από το αθλητικό.

Και ακριβώς επειδή η On/Off-άδες είναι ακόμη πιο χρονοβόρες ακόμη και από το enduro πρέπει η μπότα σου να είναι άνετη. Καλύτερα πιο μεγάλη παρά τσίμα-τσίμα.

Αν έχω καταλάβει καλά ζεις Εύβοια; Μάλλον! Αν ήσουν Αθήνα ή τέλος πάντων αν έρθεις Αθήνα κανόνισε να βρεθούμε να δοκιμάσεις τις δικές μου που είναι σαν καινούριες να καταλάβεις την διαφορά.

Εγώ περιμένω κάτι SIDI Adveνture 2 Gore-Tex (πάλι σε 46) τις επόμενες ημέρες για να έχω και τους δυο τύπους και να φοράω ανάλογα τη βόλτα αυτό που θέλω.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Καλα θα ηταν να ειμαι Ευβοια ... Αθηνα ειμαι!

45.5 ειμαι σε αθλητικο. Σε αυτην την μποτα το 46 μου ειναι ανετο πολυ, αν ηταν μεγαλυτερη θα ηταν βαρκα...

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αυτη η μποτα εχει την κουρμπα του αστραγαλου πιο ψηλα απο τον αστραγαλο μου με αποτελεσμα να βρισκει στην κατω '' γωνια'' της κουρμπας της μποτας... ( Ενας θεος καταλαβε τωρα τι εγραψα!!).

Βαζοντας μισο κομμενο πατο για να σηκωθει η φτερνα βελτιωνεται...

Μαλλον πανε για πισω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλα θα ηταν να ειμαι Ευβοια ... Αθηνα ειμαι!

45.5 ειμαι σε αθλητικο. Σε αυτην την μποτα το 46 μου ειναι ανετο πολυ, αν ηταν μεγαλυτερη θα ηταν βαρκα...

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αυτη η μποτα εχει την κουρμπα του αστραγαλου πιο ψηλα απο τον αστραγαλο μου με αποτελεσμα να βρισκει στην κατω '' γωνια'' της κουρμπας της μποτας... ( Ενας θεος καταλαβε τωρα τι εγραψα!!).

Βαζοντας μισο κομμενο πατο για να σηκωθει η φτερνα βελτιωνεται...

Μαλλον πανε για πισω.
Αφού είσαι Αθήνα, όποτε θες συναντιόμαστε να δοκιμάσεις το 46 στην κανονική έκδοση. Είναι περίεργο πάντως που με 45,5 αθλητικό δε σε στενεύει γενικά η SRS, ειλικρινά απορώ!
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
εχω sidi crossfire 2 ειναι παρα πολυ ανετες , νουμερο 46 οτι φοραω και σε αθλητικο ,δεν με προβληματισαν ποτέ ,ισως πρεπει να τις συνηθισεις λιγο, μποταρα
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Λοιπον!! Για να κλείσει το θέμα...

Πήγα στον Τζωρτζοπουλο με διάθεση αλλαγης... Γιατι, λέω, αν με ενοχλούν τώρα για μισή ώρα σκέψου τι θα γίνει αν τις φοράω όλη μέρα...

Παω, άν και δεν συμφωνω για τα μεγαλύτερα νούμερα, δοκιμάζω το 47. Βάρκα. Μιλάω λίγο με τον πωλητή, μου λέει θα ανοίξει και θα κάτσει, δωστης λίγο χρόνο...

Μετα πολλα πολλα με πείθει, και μου λέει κράτα τη κανα 10ημερο, φορα τη στο σπίτι και αν δεις οτι συνεχίζει και σε ενοχλει φερτην πίσω... Πάντως είχε όλη την διαθεση να την αλλαξει, αλλα επέμενε... δώσε της χρόνο!!

Οπότε, αφού ολη την βδομάδα την φόραγα στο σπίτι δοκιμάστηκε στο Dakar (της Βοιωτίας)...

Η μπότα είναι φοβερη!! Τέρμα άνετη!!! Δεν με ενόχλησε καθόλου!!!

Ευτυχως που επέμενε ο τύπος!!!
 
Top Bottom