Some people ride to work, some people work to ride.

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Τραυματίστηκε σε ατυχήματα, την έκλεψαν, αρρώστησε, αδυνάτισε, εγκλωβίστηκε στα σύνορα αλλά έζησε μια μοναδική εμπειρία και έγινε η πρώτη γυναίκα που έκανε το γύρο του κόσμου με μοτοσικλέτα. Στα 24 χρόνια της η αγγλίδα Elspeth Beard ξεκίνησε για τον γύρο του κόσμου. Με τη μοτοσικλέτα της, χωρίς κινητό τηλέφωνο, χωρίς GPS, χωρίς ίντερνετ. Μέσα σε τρία χρόνια διέσχισε Ευρώπη, Αμερική, Ασία και Ωκεανία..

Η Elspeth έμαθε να οδηγεί μηχανή στα 16 της. Μερικά χρόνια αργότερα αγόρασε μια μοτοσικλέτα και αποφάσισε να ακολουθήσει «το κάλεσμα του ανοιχτού δρόμου».
Τα πρώτα της ταξίδια ήταν στην Σκωτία, την Ιρλανδία και την Κορσική. Μέσα σε 2 χρόνια διένυσε χιλιάδες μίλια αλλά το μεγάλο της όνειρο ήταν να κάνει τον γύρο του κόσμου..




Λίγες ήταν οι φορές που χρειάστηκε να πάει τη μηχανή της σε συνεργείο. Τις περισσότερες μικροβλάβες τις επιδιόρθωνε μόνη της.

Το 1982, η φοιτήτρια αρχιτεκτονικής, μόλις ολοκλήρωσε τα τρία από τα επτά χρόνια σπουδών κι έχοντας αποταμιεύσει χρήματα δουλεύοντας σε μπαρ, καβάλησε την BMW του 1974 και ξεκίνησε το μεγάλο ταξίδι. Για την ακρίβεια έστειλε τη μοτοσικλέτα της με πλοίο στη Νέα Υόρκη και από εκεί πήγε στον Καναδά, το Μεξικό και τος Λος Άντζελες. Μετά πήγε στο Σίδνεϊ, όπου έμεινε για μερικούς μήνες δουλεύοντας ως αρχιτέκτονας ενώ έμενε σε ένα γκαράζ κάτι που την βοήθησε να εξοικονομήσει χρήματα αλλά και να επισκευάζει διάφορες μικροβλάβες στη μοτοσικλέτα της. Κατά τη διάρκεια του γύρου της Αυστραλίας είχε ένα σοβαρό ατύχημα και αναγκάστηκε να παραμείνει στο νοσοκομείο για δύο εβδομάδες. Από το Περθ φόρτωσε τη μηχανή σε ένα πλοίο για Σιγκαπούρη και όσο η BMW ταξίδευε, η Elspeth εξερευνούσε την Ινδονησία. Στη Σιγκαπούρη είχε διάφορες περιπέτειες. Της έκλεψαν το διαβατήριο, τις ταξιδιωτικές βίζες και άλλα έγραφα απαραίτητα για το ταξίδι της. Πέρασαν 6 εβδομάδες για να τα αντικαταστήσει προτού φύγει για την Ταϊλάνδη όπου είχε άλλο ένα σοβαρό ατύχημα. Ένας σκύλος πετάχτηκε στις ρόδες της. Η μηχανή αφού τον χτύπησε, καρφώθηκε στο δέντρο της αυλής ενός σπιτιού. Ο σκύλος σκοτώθηκε και η Elspeth τραυματίστηκε. Επί δύο εβδομάδες έμενε στο σπίτι της οικογένειας, όπου είχε «προσγειωθεί» με τη μοτοσικλέτα της. «Κανείς δεν μιλούσε την γλώσσα του άλλου και συνεννοούμασταν με χειρονομίες» θυμάται η Elspeth η οποία ένιωσε μεγάλη έκπληξη όταν είδε στην κουζίνα υπολείμματα του σκύλου που είχε χτυπήσει και αναρωτήθηκε αν της είχαν δώσει να φάει το υπόλοιπο μισό. «Γι’ αυτό με πρόσεχαν τόσο πολύ, τους είχα εφοδιάσει με φαγητό για ένα δεκαπενθήμερο», θυμάται γελώντας. Στην Ινδία την επισκέφτηκαν οι γονείς της που είχε δυο χρόνια να τους δει. Σοκαρίστηκαν από το πόσο είχε αδυνατίσει. Η Elspeth όμως θα αδυνάτιζε ακόμα περισσότερο καθώς έπασχε από ηπατίτιδα και δυσεντερία. Στο Κατμαντού γνώρισε έναν Ολλανδό με τον οποίο επέστρεψε στην Ευρώπη, αλλά νωρίτερα έκανε ένα οδοιπορικό στα Ιμαλάια και εξερεύνησε την υπόλοιπη Ινδία μόνη της, πάντα με τη μοτοσικλέτα της.

Το να φύγει από την χώρα όμως αποδείχθηκε εφιάλτης. Ήταν το 1984 και μόλις είχαν δολοφονήσει την Ίντιρα Γκάντι και στην Ινδία επικρατούσε αναταραχή.
Η επαρχία Punjab, η μόνη χερσαία διαδρομή προς τα βορειοδυτικά, σφραγίστηκε και χρειαζόταν ειδική άδεια εισόδου ή εξόδου. Οι αρμόδιες υπηρεσίες κωλυσιεργούσαν και η Elspeth μαζί με άλλους δυτικούς, επί αρκετές εβδομάδες προσπαθούσαν να εφοδιαστούν την άδεια. Απηυδισμένη, πλαστογράφισε μια άδεια και με δεδομένο ότι μέχρι τότε δεν υπήρχε το επίσημο χαρτί, οι συνοριοφύλακες δεν γνώριζαν πώς έπρεπε να είναι μια κανονική άδεια. Την άφησαν να περάσει.



Η Elspeth διέσχισε από χωματόδρομους σχεδόν όλο το Πακιστάν, ενώ το πέρασμα από το Ιράν ήταν δύσκολο καθώς η κατάσταση της υγείας της δεν ήταν καλή. Επιπλέον είχε προβλήματα με τη μοτοσικλέτα της και καθόλου λεφτά στο πορτοφόλι της. Τελικά κατάφερε με τον Ολλανδό να μπουν στην Τουρκία λίγες ώρες πριν λήξει η βίζα τους. Στην ανατολική Τουρκία η Elspeth κι ο συνταξιδιώτης της έμειναν λίγο καιρό για να συνέλθει. Ενδεικτικό της κατάστασης που βρισκόταν είναι ότι όταν έφυγε από την Αγγλία ήταν 65 κιλά και στην Τουρκία είχε φτάσει τα 41.

Μόλις ένιωσε καλύτερα επέστρεψε στην Ευρώπη μέσω Ελλάδας. Όταν έφτασε στην Αγγλία είχε διανύσει 48.000 μίλια. Μετά το κατόρθωμά της, ολοκλήρωσε τις σπουδές της στην αρχιτεκτονική και αγόρασε ένα εγκαταλελειμμένο βικτωριανό υδραγωγείο ύψους 40 μέτρων που είχε χτιστεί το 1898. Μέσα σε πέντε χρόνια το αναπαλαίωσε και το μετέτρεψε σε σπίτι. Βραβεύτηκε για το έργο της ενώ η δουλειά της έχει προβληθεί σε πολλά τηλεοπτικά προγράμματα και αναρίθμητα περιοδικά. Η Elspeth εξακολουθεί να εργάζεται ως αρχιτέκτονας και βέβαια να λατρεύει τις μηχανές...


Part 1: Travelling the world, by Elspeth Beard | Interviews | Motorcyclenews.com



Part 2: Travelling the world, by Elspeth Beard | Interviews | Motorcyclenews.com

 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
και μετα νομιζουμε οτι ειμαστε περιπετειωδεις τυποι.
Ξεκινησε ξεροντας οτι τα φραγκα δεν θα φτασουν,αλλα αν περιμενεις να ειναι ολα τελεια τοτε ισως να μην φυγεις ποτε.Πολλοι θα πουν κατι τετοιο ειναι τρελο ,ανευθυνο ,επικινδυνο κλπ κλπ,ισως,το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι ενα τετοιο εγχειρημα θελει Κοτσια και μαλιστα μπολικα.
Την ζηλευω ,δεν λεω εχω κανει αλλα πραγματα,εκανα και οικογενεια και εζησα και την ζωη μου (και θα συνεχισω να την ζω),ομως ομολογω οτι ποτε δεν ειχα τα @ρχιδια να κανω οτι εκανε αυτη η γυναικα.
Respect!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...ομολογω οτι ποτε δεν ειχα τα @ρχιδια να κανω οτι εκανε αυτη η γυναικα.Respect!!!
Ειναι γιατι δεν ειχε αυτη...:pκαι μεταξυ σοβαρου και αστειου,αυτα τα @ρχιδια μάς φρεναρουν και βαζουμε πιο πανω ολα οσα ευθυνομαστε και μας "βαραινουν" απο την μοτοσυκλετα...τουλαχιστο μιλωντας προσωπικα...:waiting:
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
και μετα νομιζουμε οτι ειμαστε περιπετειωδεις τυποι.
Ξεκινησε ξεροντας οτι τα φραγκα δεν θα φτασουν,αλλα αν περιμενεις να ειναι ολα τελεια τοτε ισως να μην φυγεις ποτε.Πολλοι θα πουν κατι τετοιο ειναι τρελο ,ανευθυνο ,επικινδυνο κλπ κλπ,ισως,το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι ενα τετοιο εγχειρημα θελει Κοτσια και μαλιστα μπολικα.
Την ζηλευω ,δεν λεω εχω κανει αλλα πραγματα,εκανα και οικογενεια και εζησα και την ζωη μου (και θα συνεχισω να την ζω),ομως ομολογω οτι ποτε δεν ειχα τα @ρχιδια να κανω οτι εκανε αυτη η γυναικα.
Respect!!!
Ειναι γιατι δεν ειχε αυτη...:pκαι μεταξυ σοβαρου και αστειου,αυτα τα @ρχιδια μάς φρεναρουν και βαζουμε πιο πανω ολα οσα ευθυνομαστε και μας "βαραινουν" απο την μοτοσυκλετα...τουλαχιστο μιλωντας προσωπικα...:waiting:
Νομίζω ότι διαλέξατε να απαντήσετε στο εύκολο ερώτημα.

Θα θέσω το δύσκολο ερώτημα.
Τι θα κάνατε αν ένα από τα παιδιά σας ανακοίνωνε ότι θα επιχειρούσε εν ανάλογο εγχείρημα.
Θα συμφωνούσατε να πληρώσει το όποιο τίμημα για να αποκτήσουν αυτό που αποκαλύπτει η Elspeth Beard
κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους της συνέντευξης στο 13:15.

"Έμαθα πάρα πολλά για τον εαυτό μου, νομίζω ότι έσπρωξα τον εαυτό μου στα απόλυτα όρια του, πάρα πολλές φορές.
Αν κάτι πάθεις στο μέσο της ερήμου, πρέπει να λύσεις το πρόβλημα, δεν υπάρχουν τηλέφωνα δεν
μπορείς να περιμένει ότι κάποιος θα έρθει να σε βοηθήσει, είσαι μόνος σου, δεν υπάρχει τίποτα για εκατοντάδες χιλιόμετρα, είσαι εσύ
η μηχανή σου και το απόλυτα τίποτα και εσύ πρέπει να την φτιάξεις πρέπει να έχεις απόλυτα συγκεντρωμένη σκέψη, πρέπει να
το κάνεις μόνο σου, και αν το κάνεις μία φορά έχεις την άνεση να το ξανακάνεις και να το ξανακάνεις.
Όταν επέστρεψα από το ταξίδι δεν υπήρχε πρόβλημα που να μην μπορώ να αντιμετωπίσω, μπορούσα να αντιμετωπίσω τα πάντα.
Αυτό έμαθα από το ταξίδι."
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω ότι διαλέξατε να απαντήσετε στο εύκολο ερώτημα.

Θα θέσω το δύσκολο ερώτημα.
Τι θα κάνατε αν ένα από τα παιδιά σας ανακοίνωνε ότι θα επιχειρούσε εν ανάλογο εγχείρημα.
Θα συμφωνούσατε να πληρώσει το όποιο τίμημα για να αποκτήσουν αυτό που αποκαλύπτει η Elspeth Beard
κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους της συνέντευξης στο 13:15.

"Έμαθα πάρα πολλά για τον εαυτό μου, νομίζω ότι έσπρωξα τον εαυτό μου στα απόλυτα όρια του, πάρα πολλές φορές.
Αν κάτι πάθεις στο μέσο της ερήμου, πρέπει να λύσεις το πρόβλημα, δεν υπάρχουν τηλέφωνα δεν
μπορείς να περιμένει ότι κάποιος θα έρθει να σε βοηθήσει, είσαι μόνος σου, δεν υπάρχει τίποτα για εκατοντάδες χιλιόμετρα, είσαι εσύ
η μηχανή σου και το απόλυτα τίποτα και εσύ πρέπει να την φτιάξεις πρέπει να έχεις απόλυτα συγκεντρωμένη σκέψη, πρέπει να
το κάνεις μόνο σου, και αν το κάνεις μία φορά έχεις την άνεση να το ξανακάνεις και να το ξανακάνεις.
Όταν επέστρεψα από το ταξίδι δεν υπήρχε πρόβλημα που να μην μπορώ να αντιμετωπίσω, μπορούσα να αντιμετωπίσω τα πάντα.
Αυτό έμαθα από το ταξίδι."
Μα αυτο ειναι πιο ευκολο να απαντηθει.
99.9% δε μπορεις να κανεις κατι. Ζεις μ αυτο....
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Μα αυτο ειναι πιο ευκολο να απαντηθει.
99.9% δε μπορεις να κανεις κατι. Ζεις μ αυτο....
Άλλο είναι συμφωνώ άλλο είναι διαφωνώ και άλλο δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Αυτό που βγαίνει από τις απαντήσεις είναι λιγάκι πικρό για να το καταπιούμε εύκολα.

"Γεράσαμε μάγκες !!!"
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Να το θέσω αλλιώς αξίζει το τίμημα για το κέρδος όπως το ορίζει Elspeth Beard.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ειδική κατηγορία ανθρώπων.... Την συναντάς πιο εύκολα στο εξωτερικό που έχουν ξεπεράσει κάποια κοινότυπα θέματα.
Μπράβο της.
Έχουμε κι εδώ τέτοιους (ο Ηλίας, ο Νικόλας, ο άλλος Νικόλας, o Σιδερής, ο Βασίλης, ο Αντώνης, ο Μερκούρης, ο Πάνος) που με ιδία μέσα και (σχεδόν) ταπεινά και αθόρυβα πραγματοποιούν το όνειρό τους, είτε είναι πολύμηνα ταξίδια είτε άλλες εκδρομάρες σε μη συμβατικούς προορισμούς. Και πόσοι άλλοι ακόμα που δεν έχουμε την τύχη να γνωρίζουμε..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άλλο είναι συμφωνώ άλλο είναι διαφωνώ και άλλο δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Αυτό που βγαίνει από τις απαντήσεις είναι λιγάκι πικρό για να το καταπιούμε εύκολα.

"Γεράσαμε μάγκες !!!"
Υπάρχουν αρκετοί ηλικιωμένοι που έκαναν και κάνουν ταξίδια περίεργα και όχι απαραίτητα με μοτοσυκλέτα.
Εκατοντάδες ιστιοφόρα κάνουν τον γύρο της γης και εκεί μιλάμε για extreme καταστάσεις, αν και με την τεχνολογία και εκεί υπάρχει σχετική ασφάλεια.

Ο Έλληνας προτιμάει να γεράσει σε ένα εξοχικό στην Ραφήνα, ενώ ο Γάλλος προτιμά να γεράσει μέσα σε ένα ιστιοφόρο γυρίζοντας τον κόσμο

Είναι και θέμα νοοτροπίας και όχι μόνο.

Θαυμασμό σε όλους όσους το καταφέρνουν . .. Από εμένα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άλλο είναι συμφωνώ άλλο είναι διαφωνώ και άλλο δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Αυτό που βγαίνει από τις απαντήσεις είναι λιγάκι πικρό για να το καταπιούμε εύκολα.

"Γεράσαμε μάγκες !!!"
Μα οταν ενας ενηλικας σου ανακοινωνει την αποφασή του, δε μπορεις να κανεις αλλιως. Ειτε συμφωνεις, ειτε διαφωνεις.
Οταν επελεξα να γινω αλεξιπτωτιστης, η μανα μου διαφωνησε. Ποτε δεν της ειπα "Μανα παω γι αλμα αυριο".
Παντοτε γυρνωντας ελεγα: "Μανα εκανα άλμα σημερα κι ολα πηγαν καλα".
Σ αυτη την περιπτωση βεβαια θα γνωριζει ο γονεας την απουσια κι απλως θα περιμενει το τηλεφωνημα, για ν ακουσει "ειμαι καλα".

Το γερασαμε μαγκες, ειναι αληθεια. Μια αληθεια που δε σκοτωνει -απαραιτητα- το ονειρο, ομως οι δικες μας πιθανοτητες λιγοστευουν.
Εγω ευχομαι (σ)τα παιδια μου να ζησουν τα ονειρά τους, οποια κι αν ειναι αυτα. Ασχετως αν εγω αγωνιω ή οχι!!! (Εκ μερους μου σε τετοια θεματα, η συμφωνια ειναι δεδομενη. Αλλο πραμα η αγωνια μου...)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Να το θέσω αλλιώς αξίζει το τίμημα για το κέρδος όπως το ορίζει Elspeth Beard.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωπο ίδιοι.
Αρα έχουν κ διαφορετικές προτεραιότητες.
Οι πολλοί ,νομίζουν πως έχουν κάποιες προτεραιότητες ,επειδή έτσι τους έχει χειραγωγήσει η οικογένεια ,η κοινωνία ,το "είθισται" δηλαδή.
Και χωρίς να το καταλάβουν(με) καλά-καλά ,μαντρώνονται στο "κοπάδι".
Υπάρχουν όμως και οι λιγοστοί (ευτυχώς) που θεωρούν (σωστά) ,ότι προτεραιότητα τους είναι ,αυτό που φωνάζει η ψυχή τους.
Και δεν γουστάρουν να μαντρωθούν στο "κοπάδι".

Ολα σε αυτή στην ζωή ,έχουν ένα τίμημα.
Το να κυνηγήσεις το όνειρό σου ,αξίζει το όποιο τίμημα.
Το να καταφέρεις να Ζήσεις το όνειρό σου ,όποιο κι αν είναι αυτό ,έχει αξία αν-εκτίμητη.

Δυστυχώς ,οι περισσότεροι ,όλα αυτά τα αντιλαμβανόμαστε σχετικά αργά ,κι αφού πρώτα έχουμε φάει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας στο "κοπάδι".
Και συνήθως ,είναι πιά αργά ,κ δεν έχουμε δυνάμεις κ προυποθέσεις ,για "κυνήγι" ονείρων.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Νομίζω ότι διαλέξατε να απαντήσετε στο εύκολο ερώτημα.

Θα θέσω το δύσκολο ερώτημα.
Τι θα κάνατε αν ένα από τα παιδιά σας ανακοίνωνε ότι θα επιχειρούσε εν ανάλογο εγχείρημα.
Θα συμφωνούσατε να πληρώσει το όποιο τίμημα για να αποκτήσουν αυτό που αποκαλύπτει η Elspeth Beard
κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους της συνέντευξης στο 13:15.

"Έμαθα πάρα πολλά για τον εαυτό μου, νομίζω ότι έσπρωξα τον εαυτό μου στα απόλυτα όρια του, πάρα πολλές φορές.
Αν κάτι πάθεις στο μέσο της ερήμου, πρέπει να λύσεις το πρόβλημα, δεν υπάρχουν τηλέφωνα δεν
μπορείς να περιμένει ότι κάποιος θα έρθει να σε βοηθήσει, είσαι μόνος σου, δεν υπάρχει τίποτα για εκατοντάδες χιλιόμετρα, είσαι εσύ
η μηχανή σου και το απόλυτα τίποτα και εσύ πρέπει να την φτιάξεις πρέπει να έχεις απόλυτα συγκεντρωμένη σκέψη, πρέπει να
το κάνεις μόνο σου, και αν το κάνεις μία φορά έχεις την άνεση να το ξανακάνεις και να το ξανακάνεις.
Όταν επέστρεψα από το ταξίδι δεν υπήρχε πρόβλημα που να μην μπορώ να αντιμετωπίσω, μπορούσα να αντιμετωπίσω τα πάντα.
Αυτό έμαθα από το ταξίδι."
Το να φτάσει το παιδί σου στα 22 του να σου πεί: Μπαμπά-μαμα φεύγω για ενα τέτοιο ταξίδι, τότε 2 πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί!

1) Κατάφερες και μεγάλωσες ενα παιδί που είναι πραγματικά ανεξάρτητο αρα και αυτόνομο και ξέρεις και εσυ και αυτό οτι θα είναι ικανό να βρήσκει το δρόμο του και να συνεχίσει να ζει όπως πραγματικά θέλει αυτό και οχι εσυ, ΕΛΕΥΘΕΡΟ δλδ.
Η εμπιστοσύνη έχει χτιστεί και κερδιθεί και απο τους δυο (γονείς-παιδί) χρόνια πριν, αρα είναι κάτι φυσιολογικό πλέον και για τους δυο, οπότε πολύ εύκολα το αποδέχεσαι και προχωράτε.

2) Τελικά ησουν πραγματικά απών απο τη ζωή του και μόλις έφτασε η ώρα να προσπαθήσει να φύγει απο αυτό. Το ασυνείδητό του το σπρώχνει σε ταξίδια π.χ ή και κάθε άλλου είδους εξόδους διαφυγείς (διάφορες ουσίες κλπ), για να φύγει απο αυτό που πραγματικά τον φυλακίζει και αυτό δεν είναι άλλο πέρα απο τους γονείς του, που το μεγάλωσαν και νομίζαν οτι του έδιναν όλα οσα μπορούσαν (κατά τη γνώμη και την κρίση τους πάντα), χωρίς να ακούσουν ποτέ, αλλα και να ρωτήσουν το παιδί τους.
Τώρα λοιπόν γονιέ ηρθε η ώρα να πληρώσεις την δική σου τότε απουσία απο τη ζωή του (με τους διάφορους τρόπους και μορφές που είχε), με την δική του σημερινή απουσία και τα χτυποκάρδια σου για το αν θα τα καταφέρει να ξαναγυρίσει πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Το να φτάσει το παιδί σου στα 22 του να σου πεί: Μπαμπά-μαμα φεύγω για ενα τέτοιο ταξίδι, τότε 2 πράγματα έχουν συμβεί!

1) Κατάφερες και μεγάλωσες ενα παιδί που είναι πραγματικά ανεξάρτητο αρα και αυτόνομο και ξέρεις και εσυ και αυτό οτι θα είναι ικανό να βρήσκει το δρόμο του και να συνεχίσει να ζει όπως πραγματικά θέλει αυτό και οχι εσυ, ΕΛΕΥΘΕΡΟ δλδ.
Η εμπιστοσύνη έχει χτιστεί και κερδιθεί και απο τους δυο (γονείς-παιδί) χρόνια πριν, αρα είναι κάτι φυσιολογικό πλέον και για τους δυο, οπότε πολύ εύκολα το αποδέχεσαι και προχωράτε.

2) Τελικά ησουν πραγματικά απών απο τη ζωή του και μόλις έφτασε η ώρα να προσπαθήσει να φύγει απο αυτό. Το ασυνείδητό του το σπρώχνει σε ταξίδια π.χ ή και κάθε άλλου είδους εξόδους διαφυγείς, για να φύγει απο αυτό που πραγματικά τον φυλακίζει και αυτό δεν είναι άλλο πέρα απο τους γονείς του, που το μεγάλωσαν και νομίζαν οτι του έδιναν όλα οσα μπορούσαν (κατά τη γνώμη και την κρίση τους πάντα), χωρίς να ακούσουν ποτέ, αλλα και να ρωτήσουν το παιδί τους.
Τώρα λοιπόν γονιέ ηρθε η ώρα να πληρώσεις την δική σου τότε απουσία απο τη ζωή του (με τις διάφορες τρόπους και μορφές που είχε), με την δική του σημερινή απουσία και τα χτυποκάρδια σου για το αν θα τα καταφέρει να ξαναγυρίσει πίσω.
Νομίζω ότι ο Χρήστος κατάφερε και διάβασε ακριβώς, αυτό που επιμελώς έκρυψα πίσω από τις γραμμές με τα διλήμματα που έθεσα.
 
Top Bottom