Sony a6000 ως low budjet επιλογή για ξεκίνημα αρχάριου

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι να σου πω, δεν έχω ψάξει για μηχανή αρκετά χρόνια.

Η αρχική σκέψη ήταν για α6400 με έναν σταθερό και ένα ζουμ, αν τα βάλεις όλα κάτω για φωτεινούς φακούς δεν έχει τρελή διαφορά από μιά full frame με αντίστοιχη προίκα.

Η 6400 και η α7ιιι είναι από αυτές που έχουν αυτονομία επιπέδου dslr και πολύ καλό αισθητήρα/ηλεκτρονικά.
Μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ η Fujifilm X-T4 αλλά apsc σε χρήματα καλής ff, με φακούς κόστους καλών ff, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο λόγο να θες apsc.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
το e infinity είναι αξιόπιστο έχω πάρει 2 σώματα και φακό.Να ξέρετε είναι grey market που σημαίνει εγγυήση γιοκ(αν υπάρξει πρόβλημα το στέλνεις σ αυτούς).Οι τίμες είναι οι καλύτερες που θα βρείτε χώρις τελωνείο για ευρώπη με πολύ γρήγορη παράδοση
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Τι να σου πω, δεν έχω ψάξει για μηχανή αρκετά χρόνια.

Η αρχική σκέψη ήταν για α6400 με έναν σταθερό και ένα ζουμ, αν τα βάλεις όλα κάτω για φωτεινούς φακούς δεν έχει τρελή διαφορά από μιά full frame με αντίστοιχη προίκα.

Η 6400 και η α7ιιι είναι από αυτές που έχουν αυτονομία επιπέδου dslr και πολύ καλό αισθητήρα/ηλεκτρονικά.
Μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ η Fujifilm X-T4 αλλά apsc σε χρήματα καλής ff, με φακούς κόστους καλών ff, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο λόγο να θες apsc.
Αν η τσέπη σου μπορεί να φτάσει για a7iii πας για εκεί ξεκάθαρα.Pro μηχάνημα για φωτογραφίες και βίντεο.Εννοειτε μπαίνεις σε full frame και ετοιμάσου να αδειάσει και άλλο η τσέπη σου για φακούς.Autofocus ,dynamic range ,iso , αυτονομία μπαταρίας την λιώνω λόγο δουλειάς εδώ και 1.5 χρόνο και πρώτη φορά μ έχει κερδίσει μια μηχανή τόσο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γνωστός μου πήγε και πήρε την D5600. Σε λίγο καιρό την άλλαξε με την D7500. Λίγο καιρό μετά πήρε την D750.

Πιο "εύκολο" μου φαίνεται να πάρω μία "καλή" από την αρχή.

Γενικά δεν έχω διαβάσει αρνητικά για την α7, πέραν αυτών για την αδιαβροχοποίηση και το ότι έχει οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης από τις πιο σύγχρονες, το βίντεο μου είναι αδιάφορο. Από την άλλη, δεν υπάρχει άλλη στα χρήματά της, όλες κάτι "σοβαρό" χάνουν.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για mirrorles με σοβαρή ενασχόληση θα κοίταγα πλέον και τη Nikon. Είναι τεράστια παρακαταθήκη οι φακοί της και βρίσκεις πολλούς και στα μεταχειρισμένα.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Για mirrorles με σοβαρή ενασχόληση θα κοίταγα πλέον και τη Nikon. Είναι τεράστια παρακαταθήκη οι φακοί της και βρίσκεις πολλούς και στα μεταχειρισμένα.
Εννοείτε με ανταπτορα γιατί οι nikon mirrorless έχουν καινούριο mount με μικρή γκάμα (τουλάχιστον για την ώρα που μιλάμε).Τα αρνητικά χρησιμοποιώντας ανταπτορα είναι υπαρκτά και για μένα αν δεν υπάρχει προίκα από dslr nikon φακούς δεν αξίζει τον κόπο.Πας σε sony που έχει αρκετά μεγάλη γκάμα και ήδη έχουμε και φακούς από third party εταιρίες σε σχετικά καλές τιμές.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τους φακούς της Nikon δεν θα τους έχει η SONY ούτε σε 100 χρόνια από σήμερα αλλά έχεις δίκιο αν ξεκινάς ένα σύστημα από την αρχή δεν έχει και πολύ νόημα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Υπάρχει μια φήμη για νέα Sony α5 ή α6 σε full frame με τιμή στο χιλιάρικο τον Σεπτέμβρη...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πωπω... εν τω μεταξυ ο αφανας με το μπλουζακι i shoot raw χιλιοβρισε οσους ειχαν κυκλοφορησει την φημη. Τελικσ ειχαν δικιο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν κυκλοφόρησαν μιά φωτογραφία που λένε ότι είναι το νέο μοντέλο, με μαύρη ταινία εκεί που γράφει όνομα, δείχνει όντως πιο μικρή από α7 series αλλά γράφουν ότι θα έχει τον αισθητήρα της α7 ΙΙ (περίπου ότι έκανε και η Nikon στην Ζ5 των 1299 ευρώ), το autofocus, οθόνη και τα ηλεκτρονικά των φετινών α, το περίεργο είναι η φήμη για την τιμή που στο άρθρο που διάβασα έλεγε 2300 δολλάρια, δηλαδή πάνω από a7R iii, το οποίο απλά δεν έχει λογική.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Νομίζω ότι η sony και άλλες εταιρείες στην προσπάθειά να γλιτώσουν από μια κατάσταση που οι ίδιοι δημιούργησαν (εξέλιξη μοντέλων με ελάχιστες διαφορές και γρήγορη προώθηση στην αγορα) κατασκευάζουν τεχνητές κατηγοριες με την εισαγωγή νέων μοντέλων που δεν εξυπηρετούν νέες ανάγκες.
Αν θέλω να πάω σε μεγαλύτερο φορμάτ γιατί να παρω την νέα α7c και να μην πάρω μια α7ιι που έχει κάτω από χιλιάρικο το σωμα?
Για μας που δεν αποτελεί εργαλείο δουλειάς αλλά χόμπυ νομίζω ότι η διαφορές στην εικόνα σε όλα αυτά τα νέα μοντέλα δεν δικαιολογούν τις διαφορές στις τιμές η την απαξίωση παλαιών μοντέλων τόσο γρήγορα. Προσωπικα ψηφιακά μεχρι πρόσφατα με καλύπτε ακόμα ένα μοντέλο apsc του 2007 με 12Mpx.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θεμα ειναι οι φακοι.
Αν επενδυσεις σε ενα συστημα, θσ μεινεις εκει. Το καλο entry level μοντελο αυτο κανει, σε δενει στη εταιρεια. Αν δεν ψωνισεις τιποτα περαν του κιτ, παλι δεν εχει μεγαλη αξια η συζητηση.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Το θεμα ειναι οι φακοι.
Αν επενδυσεις σε ενα συστημα, θσ μεινεις εκει. Το καλο entry level μοντελο αυτο κανει, σε δενει στη εταιρεια. Αν δεν ψωνισεις τιποτα περαν του κιτ, παλι δεν εχει μεγαλη αξια η συζητηση.
λ7 να υπάρχουν κι όλα τα σκοτώνεις !
:cool:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το θεμα ειναι οι φακοι.
Αν επενδυσεις σε ενα συστημα, θσ μεινεις εκει. Το καλο entry level μοντελο αυτο κανει, σε δενει στη εταιρεια. Αν δεν ψωνισεις τιποτα περαν του κιτ, παλι δεν εχει μεγαλη αξια η συζητηση.
Δεν ειμαι πολύ σίγουρος ότι το entry level σε δένει στην εταιρεια. Νομίζω η γρήγορη απαξίωση των φωτογραφικων δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να αλλάξει σύστημα πολύ έυκολα. Ειδικά απο την στιγμή που η αγορά θα έχει πολλά μεταχειρισμένα προηγούμενης γενιας τα οποία χάνουν αξία με τον ίδιο τρόπο είναι εύκολο να πουλήσει με ένα ευλογο κερδος για να χρηματοδωτήσει την αγορά νέου μεταχειρισμένου συστήματος.

Επιπλέον νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος τελικά κατασταλλάζει, είτε γιατι τον ένα λόγο έιτε για τον άλλο, σε ένα φακό για όλα. Συνήθως του κιτ. Και δεν αγοράζει πολλούς άλλους φακούς ώστε να μείνει σε ένα συστημα. Και ακόμα και άν αγορασει τότε η απαξίωση των τιμών δίνει πάτημα για πώληση.

Νομίζω και ο Αντώνης αν πήρε τελικά sony θα βολευτεί για πολύ καιρό με τον 16-50 του κιτ και αν και εφόσων θελήσει κάτι παραπάνω θα το δώσει όλο το σύστημα για το επόμενο.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δεν ειμαι πολύ σίγουρος ότι το entry level σε δένει στην εταιρεια. Νομίζω η γρήγορη απαξίωση των φωτογραφικων δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να αλλάξει σύστημα πολύ έυκολα. Ειδικά απο την στιγμή που η αγορά θα έχει πολλά μεταχειρισμένα προηγούμενης γενιας τα οποία χάνουν αξία με τον ίδιο τρόπο είναι εύκολο να πουλήσει με ένα ευλογο κερδος για να χρηματοδωτήσει την αγορά νέου μεταχειρισμένου συστήματος.

Επιπλέον νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος τελικά κατασταλλάζει, είτε γιατι τον ένα λόγο έιτε για τον άλλο, σε ένα φακό για όλα. Συνήθως του κιτ. Και δεν αγοράζει πολλούς άλλους φακούς ώστε να μείνει σε ένα συστημα. Και ακόμα και άν αγορασει τότε η απαξίωση των τιμών δίνει πάτημα για πώληση.

Νομίζω και ο Αντώνης αν πήρε τελικά sony θα βολευτεί για πολύ καιρό με τον 16-50 του κιτ και αν και εφόσων θελήσει κάτι παραπάνω θα το δώσει όλο το σύστημα για το επόμενο.
Είμαι ανάμεσα στην a6100 και a6400 και προσπαθώ να αποφασίσω αν 200 ευρώ διαφοράς αξίζουν για το λίγο πιο ανθεκτικό σώμα και τα video profiles. Πέραν αυτών δεν βρίσκω κάποια άλλη σημαντική διαφορά ανάμεσα στις δυο μηχανές. Υπάρχει κάτι που χάνω;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είμαι ανάμεσα στην a6100 και a6400 και προσπαθώ να αποφασίσω αν 200 ευρώ διαφοράς αξίζουν για το λίγο πιο ανθεκτικό σώμα και τα video profiles. Πέραν αυτών δεν βρίσκω κάποια άλλη σημαντική διαφορά ανάμεσα στις δυο μηχανές. Υπάρχει κάτι που χάνω;
Μια μια γρήγορη συμβουλη στην πυθια βρήκα το παρακάτω λινκ


Ίσως σου δώσει παραπάνω πληροφορίες. Αν και στο τέλος λεει "αγόρασε την ποιο φτηνή που κάνει αυτό που θες και κρατά τα λεφτά για ένα έξτρα φακό"
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω πως η πιο στιβαρή κατασκευή της 6400 και η απεριόριστη εγγραφή βίντεο (αν και πολύ σπάνια έχω χρησιμοποιήσει βίντεο) θα με έκαναν να πάω στην ακριβότερη, Κάποια δουλειά καλύτερη θα έχουν κάνει με τον επεξεργαστή για να μην υπερθερμαίνεται και να γράφει απεριόριστα, παρ' ότι θεωρητικά φοράνε τον ίδιο.
 
Top Bottom