Sony a6000 ως low budjet επιλογή για ξεκίνημα αρχάριου

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μου αρέσει αυτό το φόρουμ γιατί έχει και εσάνς από Κρισναμουρτι

:roflmao::friendship::p
ανοίγεις μεγάλη τρολοσυζήτηση και θα χαλάσει ένα νήμα ακόμα.
Ενδιαφέρον συζήτηση η αλήθεια, και θέμα που έχω ασχοληθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά να πιάσουμε άλλο δωμάτιο παιδιά :p:laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την δείχνει εξαντλημένη, μόνο σε λευκό τους έχει μείνει... αλλά γμτ δεν βλέπεται :(o_O:eek:

Πάντως ευχαριστώ!
Ένα 50ρικο κάτω δεν είναι αρκετό για να αντισταθμίσει την ελληνική εγγύηση ή/και τις άτοκες.

Στην α7 ιιι που είναι 400 ευρώ κάτω από την ελληνική τιμή, εκεί αξίζει η πιθανή ταλαιπωρία.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ένα 50ρικο κάτω δεν είναι αρκετό για να αντισταθμίσει την ελληνική εγγύηση ή/και τις άτοκες.

Στην α7 ιιι που είναι 400 ευρώ κάτω από την ελληνική τιμή, εκεί αξίζει η πιθανή ταλαιπωρία.
Κοίταξα και την εκδοχή να πάρω σκέτο σώμα με 100 ευρώ κάτω και αντί το φακό του Κιτ να πάω σε κάτι πιο αναβαθμισμένο , ίσως της sigma.
Και μετά είδα τις τιμές :wacky::laugh::laugh:
Πολύ ωραίος είναι και του Κιτ :laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοίταξα και την εκδοχή να πάρω σκέτο σώμα με 100 ευρώ κάτω και αντί το φακό του Κιτ να πάω σε κάτι πιο αναβαθμισμένο , ίσως της sigma.
Και μετά είδα τις τιμές :wacky:
Πολύ ωραίος είναι και του Κιτ
Ένας καλός φακός είναι όσο η περισσότερο απ'όσο το σώμα. Και οι φακοί δεν περνάνε από apsc σε FF.

Αυτός είναι και ο λόγος που... Ακόμα ψάχνω την σωστή απάντηση για τα θέλω μου, που δεν υπάρχει.

Υπάρχει μια φήμη για νέα Sony α5 ή α6 σε full frame με τιμή στο χιλιάρικο τον Σεπτέμβρη...


Ωραίους φωτεινούς φακούς έχει και με κανένα 300αρι για Sony E. Δεν είναι λίγα, εξαρτάται από το μέλλον των κλικ σου αν αξίζει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η απάντηση είναι στη χρήση.
Κάποιος που σκέφτεται να ασχοληθεί σοβαρά δε κάνει δεύτερες σκέψεις, προχωράει σε αγορά. Αν του βγει η ενασχόληση και "κολλήσει" έχει καλώς, η επένδυση πιάνει τόπο έστω και μόνον για ψυχοθεραπεία. Αν δε κολλήσει το σαράκι απλά έχει πετάξει λεφτά, αλλά αυτό συμβαίνει με πολλά πράγματα στη ζωή ακόμη και μεταξύ επιλογών τύπου μοτοσυκλετών.
Αν πέφτει πολύ μελέτη σημαίνει πως είμαστε για μια καλή κόμπακτ ή μια φθηνή mirrorles και τελείωσε η δουλειά. Μια καλή κόμπακτ, ή μια φθηνή mirrorless ή μια φθηνή dslr συνεχίζουν να βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες σε σχέση με τα ακριβότερα κινητά τηλέφωνα, αν ξέρεις ή όταν μάθεις να τις δουλεύεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πέφτει πολύ μελέτη σημαίνει πως είμαστε για μια καλή κόμπακτ ή μια φθηνή mirrorles και τελείωσε η δουλειά. Μια καλή κόμπακτ, ή μια φθηνή mirrorless ή μια φθηνή dslr συνεχίζουν να βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες σε σχέση με τα ακριβότερα κινητά τηλέφωνα, αν ξέρεις ή όταν μάθεις να τις δουλεύεις.
Κουβαλούσα κάποτε καλή κόμπακτ, πολύ καλή για την εποχή της. Έβγαλε μερικές χιλιάδες φωτογραφίες, ο φακός/αισθητήρας είχαν κάποια όρια με αντίτιμο την απόλυτη φορητότητα και μετά δεν μπορούσα να πάρω κάτι παραπάνω, οπότε ξέμεινε το άθλημα στο αυτό που βγάζει το τηλέφωνο που καλύτερο από την κόμπακτ (χρόνια μπροστά+επεξεργαστική ισχύς) αλλά πάλι περιορισμένο (σταθεροί φακοί, αστείο μέγεθος αισθητήρα, όχι ναυαρχίδες). Πολύ συχνά πλέον λέμε "κρίμα που έχουμε μόνο τηλέφωνο μαζί", καλό γιατί μένουμε πιο πολλή ώρα να κοιτάμε το ωραίο, κακό που δεν το αποτυπώνουμε καθόλου.

Το πάρε/τράβα είναι ωραία σκέψη και τίμια, αν μείνεις στο σύστημα και στο μέγεθος αισθητήρα για καιρό. Μπορεί να μην χρειάζεται "ποτέ" κάτι παραπάνω. Στην περίπτωσή μου και έχοντας δουλέψει με καλή παλιότερη ff σχετικά πρόσφατα, ξέρω που θέλω να καταλήξω, τι δεν μου άρεσε σε αυτό που δούλεψα και έχω βάλει τα ορόσημα που πρέπει, ξεκινώντας από το οικονομικό και το χρονικό πλέον.

Αυτό που λες για τα κινητά, απασχολεί και τις εταιρίες. Το ερώτημα "ένα iphone11/64 ή μιά a6000 + ένας έξτρα φακός", "ένα galaxy note 10 ή μιά Nikon Z50 με δύο VR κιτ φακούς και FtoZ προσαρμογέα" έχει πολύ εύκολη απάντηση για τον κάθε έναν. Αν για τους περισσότερους φωτογράφους επαρκεί το τηλέφωνο για τις επαγγελματικές ιστοσελίδες και τα σόσιαλ, το ίδιο ισχύει και για το "ευρύ κοινό". Μόλις ζητήσουν κάτι παραπάνω όμως... Πράγμα το οποίο είχαμε διαπιστώσει και στην δουλειά, το τοπ για την εποχή τηλέφωνο και μιά κάμερα, με φωτογραφίες από τον ίδιο επαγγελματία, δεν τυπώνονται το ίδιο παρά το ότι δείχνουν όμοια στην οθόνη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κουβαλούσα κάποτε καλή κόμπακτ, πολύ καλή για την εποχή της. Έβγαλε μερικές χιλιάδες φωτογραφίες, ο φακός/αισθητήρας είχαν κάποια όρια με αντίτιμο την απόλυτη φορητότητα και μετά δεν μπορούσα να πάρω κάτι παραπάνω, οπότε ξέμεινε το άθλημα στο αυτό που βγάζει το τηλέφωνο που καλύτερο από την κόμπακτ (χρόνια μπροστά+επεξεργαστική ισχύς) αλλά πάλι περιορισμένο (σταθεροί φακοί, αστείο μέγεθος αισθητήρα, όχι ναυαρχίδες). Πολύ συχνά πλέον λέμε "κρίμα που έχουμε μόνο τηλέφωνο μαζί", καλό γιατί μένουμε πιο πολλή ώρα να κοιτάμε το ωραίο, κακό που δεν το αποτυπώνουμε καθόλου.

Το πάρε/τράβα είναι ωραία σκέψη και τίμια, αν μείνεις στο σύστημα και στο μέγεθος αισθητήρα για καιρό. Μπορεί να μην χρειάζεται "ποτέ" κάτι παραπάνω. Στην περίπτωσή μου και έχοντας δουλέψει με καλή παλιότερη ff σχετικά πρόσφατα, ξέρω που θέλω να καταλήξω, τι δεν μου άρεσε σε αυτό που δούλεψα και έχω βάλει τα ορόσημα που πρέπει, ξεκινώντας από το οικονομικό και το χρονικό πλέον.

Αυτό που λες για τα κινητά, απασχολεί και τις εταιρίες. Το ερώτημα "ένα iphone11/64 ή μιά a6000 + ένας έξτρα φακός", "ένα galaxy note 10 ή μιά Nikon Z50 με δύο VR κιτ φακούς και FtoZ προσαρμογέα" έχει πολύ εύκολη απάντηση για τον κάθε έναν. Αν για τους περισσότερους φωτογράφους επαρκεί το τηλέφωνο για τις επαγγελματικές ιστοσελίδες και τα σόσιαλ, το ίδιο ισχύει και για το "ευρύ κοινό". Μόλις ζητήσουν κάτι παραπάνω όμως... Πράγμα το οποίο είχαμε διαπιστώσει και στην δουλειά, το τοπ για την εποχή τηλέφωνο και μιά κάμερα, με φωτογραφίες από τον ίδιο επαγγελματία, δεν τυπώνονται το ίδιο παρά το ότι δείχνουν όμοια στην οθόνη.
Για κάποιους από εμάς -παρ' ότι έχω την NEX-6- είναι πως οι δυνατότητες των κινητών έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ και ισχύει όπως το περιγράφεις το θέμα με τη διαφορά στην εκτύπωση που ουσιαστικά μεταφράζει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τόσο των φωτογραφικών μηχανών αλλά ακόμη περισσότερο των φακών τους. Ευτυχώς η ίδια η εκτύπωση έχει περιοριστεί πολύ και αν το θέμα είναι "αναμνηστική φωτογραφία" καλυπτόμαστε σε πολύ μεγάλο βαθμό από τα κινητά τηλέφωνα.
Το θέμα φωτογραφία για μένα είχε μια ρομαντική διάσταση και όταν ασχολήθηκα είχα πέσει με τα μούτρα και πραγματικά πέρναγα καλά, ταίριαζαν και οι παρέες μου τότε προφανώς...
Τα τελευταία χρόνια έχω προσπαθήσει αλλά δε βλέπω να κολλάω το σαράκι, έχω μείνει σε αυτά που ξέρω με μηδαμινή εξέλιξη = οπισθοδρόμηση. Οπότε κρατάω τη σαραβαλιασμένη μου SONY με έναν καλούτσικο φακό που δε μπορώ να καλιμπράρω (έχω εντοπίσει πως αυτό είναι απαραίτητο).
Στο μέλλον -όταν θα μπορώ- θα πάρω μια καλή κόμπακτ μόνο και μόνο για της μοτοσυκλετιστικές εξορμήσεις (οποιασδήποτε μορφής) και για ταξίδια γενικά. Τότε θα διώξω ότι μπορώ από τα υπάρχοντα περιφερειακά της SONY.
Με τα σημερινά δεδομένα έχω καταλήξει στη PANASONIC LUMIX DC-LX100 ή στην LX100 II, αναλόγως οικονομικών δυνατοτήτων... όταν το πάρω απόφαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πέραν της εκτύπωσης, στο 100% ζουμ πάλι βλέπεις διαφορά σε λεπτομέρεια. Με την κάμερα έβλεπες φύλλο φυτού στο κάδρο όπως το βλέπεις με μεγεθυντικό φακό, με το τηλέφωνο πράσινη μουτζούρα. Πιθανώς περιττό αν είναι απλά για αναμνηστικές όπως γράφεις.

Γιατί όχι την canon g5 x ii ή κάποια RX-100;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πέραν της εκτύπωσης, στο 100% ζουμ πάλι βλέπεις διαφορά σε λεπτομέρεια. Με την κάμερα έβλεπες φύλλο φυτού στο κάδρο όπως το βλέπεις με μεγεθυντικό φακό, με το τηλέφωνο πράσινη μουτζούρα. Πιθανώς περιττό αν είναι απλά για αναμνηστικές όπως γράφεις.

Γιατί όχι την canon g5 x ii ή κάποια RX-100;
Σωστό, αλλά ακόμη και τις λήψεις περισσότερο από το κινητό τις κοιτάμε πια παρά από τον υπολογιστή....

Η Panasonic μου έκανε "κλικ"... :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περικαλω... Όταν μιλάμε για φώτο, δεν θα αναφερόμαστε σε τηλέφωνα κλπ χαζομαρουλες.
Ευχαριστω
Είπε ο κύριος "πάρτε Χαβάη ρ30";
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είπε ο κύριος "πάρτε Χαβάη ρ30";
Φυσικά... Γιατί με ενδιαφέρει η χωρητικότητα, η ταχύτητα και η μπαταρία.
Στις 5 εταιρικές γραμμές μου δίνουν κάθε ενάμιση χρόνο premium τηλέφωνο
Αλλά επειδή φωτογραφίζω με φωτογραφική, δεν συγκρίνεται πουθενά το ένα με το άλλο.

Το μονο θετικό με τα τηλέφωνα, είναι ότι ο κόσμος ασχολείται με την φώτο, έστω και έτσι.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχει κάποιος εμπειρία από τα δυο παρακάτω μαγαζιά; Γνωρίζουμε αξιοπιστία κλπ; Έχετε κατά νου καλύτερη εναλλακτική πρόταση;


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει κάποιος εμπειρία από τα δυο παρακάτω μαγαζιά; Γνωρίζουμε αξιοπιστία κλπ; Έχετε κατά νου καλύτερη εναλλακτική πρόταση;


Πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά, πάρε και μια προσφορά από τον Σταύρο The Doctor.. Που έχει στην Ακαδημίας την Photoagora.
Του λες φυσικά ότι είσαι φίλος, στο advride κλπ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει κάποιος εμπειρία από τα δυο παρακάτω μαγαζιά; Γνωρίζουμε αξιοπιστία κλπ; Έχετε κατά νου καλύτερη εναλλακτική πρόταση;


Από το πρώτο (e-infinity) έχω ψωνίσει έναν φακό.
Δεν είχα το οποιοδήποτε πρόβλημα.
Κάνε πρώτα και μία ερώτηση στο Σταύρο όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ευχαριστώ, βασικά προτιμώ να αγοράσω από εδώ, απλά εξετάζω τις επιλογές μου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντουάν αν βολέψουν οι ώρες, πάμε παρέα να μάθω για την Α7ιιι γιατί στο e-infinity σκεφτόμουν να παραγγείλω, είναι τραγική η διαφορά με τα γνωστά site τιμών
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντουάν αν βολέψουν οι ώρες, πάμε παρέα να μάθω για την Α7ιιι γιατί στο e-infinity σκεφτόμουν να παραγγείλω, είναι τραγική η διαφορά με τα γνωστά site τιμών
Αυτές τις μέρες είμαι στο μαγαζί και το απόγευμα, (το έχω μετανοιώσει ήδη :hungover::cry::cautious:) οπότε μόνη επιλογή το Σάββατο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αντουάν αν βολέψουν οι ώρες, πάμε παρέα να μάθω για την Α7ιιι γιατί στο e-infinity σκεφτόμουν να παραγγείλω, είναι τραγική η διαφορά με τα γνωστά site τιμών
Πόσες πιθανότητες έχεις να βρεις εδώ καινούριο σώμα nikon d7500 με 670€...?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αν είσαι χρήστης που έρχεται από τον κόσμο της φωτογραφίας με κινητό, ενδεχομένως να βρεις τις πάρα πολλές επιλογές στις σύγχρονες mirrorless λίγο περίπλοκες.
Όσον αφορά την sony μπορεί να ήταν όντως ένα καλό entry level μοντέλο το 2014.Η αλήθεια είναι όμως ότι ποιο σύγχρονα μοντέλα παρέχουν μεγαλύτερες ευκολίες για έναν αρχάριο, και ενδεχομένως να είναι και πιο προσιτές στον φωτογράφο που έχει συνηθίσει το κινητό τηλέφωνο.
Βάση των παραπάνω θα πρότεινα σαν εναλλακτικές τις fujifilm x-t100 και canon m200 με τους Κιτ φακούς τους. Νομίζω οι τιμές τους είναι σχετικά κοντά στην sony.
 
Top Bottom