Sos για εξωλκεα

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
.


Στάλθηκε από το iQS805 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υποθέτω ότι έχεις ήδη βάλει από την κάτω μεριά ένα ζουμπά και το έχεις χτυπήσει, σωστά; Εννοώ από την κάτω τρύπα του λαιμού.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
.


Στάλθηκε από το iQS805 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το νοημα είναι να μικρύνει η διατομή του δαχτυλιδιού οπότε μπορείς να βάλεις και τριμμένο πάγο στη τρύπα. Αν παγώσει το δαχτυλίδι θα βγει!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υποθέτω ότι έχεις ήδη βάλει από την κάτω μεριά ένα ζουμπά και το έχεις χτυπήσει, σωστά; Εννοώ από την κάτω τρύπα του λαιμού.
Κάτι τέτοιο δηλαδή

 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δοκίμασε με ενα καρυδακι αντίστοιχης διαμετρου αν χωραει και να το χτυπησεις για να το πιάσει ομοιομορφα απο την κατω μερια του λαιμου οπως προσπαθεις με αυτο σίδερο (τουλάχιστον ετσι έβγαζα το balljoint απο το pds στο ktm) και αν μπορείς καπως να το παγωσεις που ανέφερε ο IoannisB .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Χαίρομαι που μπόρεσες να το βγάλεις... Για άλλη φορά... Πιάνεις δύο παξιμάδια m 8. Τα κολλάς με ηλεκτροκόλληση αντικριστά...12-6η3-9 ότι σε βολεύει... Παίρνεις ντιζα m 8 από μαγαζί με σιδηρικα την κόβεις με τροχακι στα 40 εκ βάζεις ενα βαράκι και στο τέλος άλλα 2 παξιμάδια μια για τερματισμό... έχεις κάνει τόν επονομαζόμενο "μαλακα" στα συνεργείακα... Δλδ εξολκαια με κρουστική έλξη...βιδωνεις στο ενα παξιμάδι τραβάς χτυπητά λίγο.. μετά πάς στο άλλο κλπκλπκλπ πιστεύω να το κατάλαβες
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μου κανει εντυπωση που πανω ρουλεμαν που ειχε κολλησει και ειδες κι'επαθες να το βγαλεις, συνηθως το κατω ρουλεμαν εχει θεμα και ειδικα το μαμα κυλινδρικο στα Τρανσαλπ επειδη δεν προεξεχει σχεδον καθολου απο την πατουρα και δε δινει πατημα για να το χτυπησεις με κατσαβιδι. Εγω ειχα παρει τον παρακατω εξωλκεα που εκανε το βγαλσιμο του κατω ρουλεμαν πολυ πιο ευκολο, το πανω βγηκε για πλακα.





Κατι αλλο: εχοντας αλλαξει δυο φορες ρουλεμαν λαιμου (σε Τρανσαλπ 650 και VFR 800), το κατω ρουλεμαν την ακουει ενω το πανω δεν εχει προβλημα. Σε σημειο που αφου ειχες τοσο θεμα να το βγαλεις, θα μπορουσες και να τοχες αφησει πανω. Επισης η τσιμουχα του πανω μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει ενω του κατω καταστρεφεται.

Τεσπα, αφου τοβγαλες τελικα κοβοντας το, well done! :ok:
 
Top Bottom