Sos για εξωλκεα

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κέρδισε ο Γιάννης. Αφού απομάκρυνα τους εξωγενείς παράγοντες το κατάφερα με θέρμανση της μπότας. Ευχαριστώ πολύ όσους μπήκατε στον κόπο. Την Δευτέρα θα πάρω άλλη τσιμουχα και θα την κλείσω.
Well done :ok: Αλλα να ρωτησω κατι, αλλαζεις τσιμουχες επειδη χανανε ή προληπτικα? Και αν ναι στα ποσα χμ? Το αναφερω επειδη στο δικο μου δεν τις εχω αλλαξει ποτε σε 20 χρονια / 182000χμ και δεν εχουνε χασει σταγονα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Well done :ok: Αλλα να ρωτησω κατι, αλλαζεις τσιμουχες επειδη χανανε ή προληπτικα? Και αν ναι στα ποσα χμ? Το αναφερω επειδη στο δικο μου δεν τις εχω αλλαξει ποτε σε 20 χρονια / 182000χμ και δεν εχουνε χασει σταγονα.
Έχω το μηχανάκι τα τελευταία 40.000 και δεν έχω κάνει ούτε αλλαγή λάδια στο μπροστινό(δεν έχω ιδέα αν είχε κάνει ποτέ κάτι ο προηγούμενος). Αφού το έλυσα για λάδια, είδα ότι είχε δακρύσει το ένα πιρούνι και είπα να κάνω την αλλαγή.
 

Spiros 00

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
ktm 640 adventure 1997
ktm 990 adventure s 2007
honda z50r 1984
Τα τηλεσκοπικά πιρούνια δεν χάνουν εύκολα λάδια όπως τα ανεστραμμένα usd. Βέβαια βασικός παράγοντας είναι η χρήση. Μια μοτοσυκλέτα που πάει συχνά στο χώμα θα χρειαστεί πιο σύντομα σέρβις. Χοντρικά ένα πιρούνι σε μια on-off μοτοσυκλέτα με νορμάλ χρήση θα χρειαστεί σέρβις ανά 40.000- 50.000χλμ.
Μια αλλαγή λαδιών κάνει τεράστια οδηγική βελτίωση και ας μη χάνει λάδια.
Καλές οι μοτοσυκλέτες που δε σπάνε-δε χαλάνε (για τις ιαπωνικές λέω...) αλλά αυτό μας κάνει και παραμελούμε κάποια βασικά σημεία τους.
Ένα σέρβις και ένα ελατήριο σε κάποιες περιπτώσεις προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και απόλαυση με ελάχιστο κόστος.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μια αλλαγή λαδιών κάνει τεράστια οδηγική βελτίωση και ας μη χάνει λάδια.
Καλές οι μοτοσυκλέτες που δε σπάνε-δε χαλάνε (για τις ιαπωνικές λέω...) αλλά αυτό μας κάνει και παραμελούμε κάποια βασικά σημεία τους.
Ένα σέρβις και ένα ελατήριο σε κάποιες περιπτώσεις προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και απόλαυση με ελάχιστο κόστος.
Εννοειται, ετερον-εκατερον :ok: Λαδια οπωσδηποτε καθε 24-28Κ χμ και φυσικα πιο στιβαρα μπροστινα ελατηρια, αν χρειαζονται.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Και επανέρχομαι. Έχει κανείς εξωλκεα ρουλεμάν εσωτερικό; Προσπαθώ να βγάλω το ποτηράκι από το πάνω ρουλεμάν του λαιμού και δεν βγαίνει με τίποτα. Βαράω κάνα τρίωρο και δεν κουνιέται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν έχεις ένα θερμοπιστολο να ζεστάνεις τη φωλιά;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και επανέρχομαι. Έχει κανείς εξωλκεα ρουλεμάν εσωτερικό; Προσπαθώ να βγάλω το ποτηράκι από το πάνω ρουλεμάν του λαιμού και δεν βγαίνει με τίποτα. Βαράω κάνα τρίωρο και δεν κουνιέται.
Ένα Dremel να το κόψεις προσεκτικά?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Και επανέρχομαι. Έχει κανείς εξωλκεα ρουλεμάν εσωτερικό; Προσπαθώ να βγάλω το ποτηράκι από το πάνω ρουλεμάν του λαιμού και δεν βγαίνει με τίποτα. Βαράω κάνα τρίωρο και δεν κουνιέται.
Αν το ΤΑ σου εχει τα μαμα ρουλεμαν με τις μπιλιες τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι λογω κακου σχεδιασμου το ποτηρακι ερχεται προσωπο με την πατουρα του λαιμου Το πιο πιθανο λοιπον ειναι να βαρας τοση ωρα την πατουρα Πρεπει να αυτοσχεδιασεις!
Αν ομως εχει κωνικα τοτε το ποτηρακι ειναι λιγο μεγαλυτερο σε διαματρο απο την φωλια και μπορεις να το χτυπησεις απο κατω
Εγω αν και εχουν περασει χρονια που το εχω κανει δεν θυμαμαι να δυσκολευτηκα σε κωνικα ρουλεμαν Χτυπαγα απο την κατω μερια το ποτηρακι ενναλαξ και αντικριστα μεχρι που τελικα εβγαινε
Το κατω πως το εβγαλες;

Με τα μαμα ρουλεμαν με κανενα εξολκεα δεν θα κανεις τιποτα!

Και στην παρακατω φωτο φαινεται η ζημια απο χτυπημα που μου εκανε εξουσιοδοτημενο στνεργειο οταν το πηγα μεσα στην εγγυηση για αλλαγη των μαμα ρουλεμαν! Γι αυτο μην κοπανας διχως αυριο
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Δεν έχεις ένα θερμοπιστολο να ζεστάνεις τη φωλιά;
Δυστυχώς δεν έχω θερμοπιστολο. Το καμινέτο που έχω και χρησιμοποιώ για τέτοια πράγματα χάλασε σήμερα.
Ένα Dremel να το κόψεις προσεκτικά?
Δεν έχω ντρεμελ αλλά είμαι κοντά στο να πιάσω τον τροχό και να κάνω το μηχανάκι τεύχη.
Αν το ΤΑ σου εχει τα μαμα ρουλεμαν με τις μπιλιες τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα γιατι λογω κακου σχεδιασμου το ποτηρακι ερχεται προσωπο με την πατουρα του λαιμου Το πιο πιθανο λοιπον ειναι να βαρας τοση ωρα την πατουρα Πρεπει να αυτοσχεδιασεις!
Αν ομως εχει κωνικα τοτε το ποτηρακι ειναι λιγο μεγαλυτερο σε διαματρο απο την φωλια και μπορεις να το χτυπησεις απο κατω
Εγω αν και εχουν περασει χρονια που το εχω κανει δεν θυμαμαι να δυσκολευτηκα σε κωνικα ρουλεμαν Χτυπαγα απο την κατω μερια το ποτηρακι ενναλαξ και αντικριστα μεχρι που τελικα εβγαινε
Το κατω πως το εβγαλες;

Με τα μαμα ρουλεμαν με κανενα εξολκεα δεν θα κανεις τιποτα!

Και στην παρακατω φωτο φαινεται η ζημια απο χτυπημα που μου εκανε εξουσιοδοτημενο στνεργειο οταν το πηγα μεσα στην εγγυηση για αλλαγη των μαμα ρουλεμαν! Γι αυτο μην κοπανας διχως αυριο
Έχει πάνω Κωνικά. Το κάτω βγήκε, ωστόσο χτύπησα την πατούρα του και λαιμού. Το πάνω δεν κουνάει με τίποτα. Την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει και είχε πάνω τα μαμά, βγήκε η φωλιά με εξωλκεα. Δοκίμασα με καλέμι, με μπετοβεργα που έφαγα με τον τροχό, με κατσαβίδι με εξορκισμό αλλά το ρημαδι δεν κουνάει καθόλου. Εντωμεταξυ, το ρουλεμάν που είναι πάνω στο σταυρό που υποτίθεται είναι το δύσκολο το έβγαλα αμέσως.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πλάκωσε το στο wd40 και άστο λίγο να δράσει, μετά τύλιξε ένα πανί εκεί γύρω και δώστου καμία μαλακή σφυριά περιμετρικά και δοκίμασε πάλι, βάλε και καμία φώτο να το δουμε
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Πλάκωσε το στο wd40 και άστο λίγο να δράσει, μετά τύλιξε ένα πανί εκεί γύρω και δώστου καμία μαλακή σφυριά περιμετρικά και δοκίμασε πάλι, βάλε και καμία φώτο να το δουμε
Το πανί που να το τυλίξω;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δυστυχώς δεν έχω θερμοπιστολο. Το καμινέτο που έχω και χρησιμοποιώ για τέτοια πράγματα χάλασε σήμερα.

Δεν έχω ντρεμελ αλλά είμαι κοντά στο να πιάσω τον τροχό και να κάνω το μηχανάκι τεύχη.

Έχει πάνω Κωνικά. Το κάτω βγήκε, ωστόσο χτύπησα την πατούρα του και λαιμού. Το πάνω δεν κουνάει με τίποτα. Την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει και είχε πάνω τα μαμά, βγήκε η φωλιά με εξωλκεα. Δοκίμασα με καλέμι, με μπετοβεργα που έφαγα με τον τροχό, με κατσαβίδι με εξορκισμό αλλά το ρημαδι δεν κουνάει καθόλου. Εντωμεταξυ, το ρουλεμάν που είναι πάνω στο σταυρό που υποτίθεται είναι το δύσκολο το έβγαλα αμέσως.
Μπας και το χτυπησες μονοπαντα και το σφηνωσες;
Κανε αυτο που σου λεει ο Aldebaran
 
Top Bottom