SOS ???? φρεναρισε από μόνη της

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
εκεί κάτω από το τεποζιτο είναι η μονάδα του αβς .βγαλε το τεποζιτο και δες για τυχόν υγρασιες στις φυσες .καλό είναι να τις φυσιξεις αφου πρωτα ξεσυνδεσεις την μπαταρία σου !
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
του 08 και μετά δεν έχει σερβο.
Όχι.

Το σερβό υπήρχε μέχρι το τέλος του 2006, μετά κατεργήθηκε, διότι έκανε του κεφαλιού του...
Ναι.

Βασικά το να κάνει του κεφαλιού του είναι εξαιρετικά σπάνιο (αλλά μιλάμε και για εξαιρετικά σημαντικό υποσύστημα βέβαια).
Τα προβλήματα τα βασικά του σέρβο ήταν τα εξής:

- Αχρείαστη πολυπλοκότητα (και κόστος).

- Μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. (αν το ξαναέφτιαχναν το 2015 - όχι ευχαριστώ - θα το έκαναν καλύτερα)

- Όταν "έσβηνε" η μονάδα (για κάποιο λόγο/βλάβη κλπ.) νόμιζε ο αναβάτης ότι δεν έχει φρένα. Προσοχή στο "ΝΟΜΙΖΕ". Φρένα υπήρχαν απλά ήθελαν πολλαπλάσια δύναμη που όταν με τα σέρβο έχεις συνηθίσει να φρενάρεις με το μικρό δαχτυλάκι, όταν το σέρβο ξαφνικά δεν δουλεύει χωρίς προειδοποίηση, νομίζεις ότι δεν έχεις φρένα από τη διαφορά πίεσης που θέλει. Θέλει ΔΥΝΑΜΗ. Δοκιμασμένο.

Επίσης τα σέρβο δεν είχαν απόλυτη αίσθηση του πόσο πατάς και πόσο φρενάρεις. Ήταν πολύ απόλυτα.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα πάντως, 2007 με σέρβο μου φαίνεται κουλό και το πιθανότερο είναι ότι η μηχανή δεν είναι της ηλικίας που νομίζει ο ιδιοκτήτης (κλασικό θέμα όταν κάποιος πάρει μτχ και δεν ξέρει να ψάξει).
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Και servo να έχει πάλη δεν θα φρέναρε γιατί και να πάρει μπροστά η αντλία του servo απλά θα ανακυκλώνει τα υγρά μέσα στην μονάδα.
Και για του λόγο το αληθές επισυνάπτω φωτογραφία που δείχνει πως λειτουργεί.
Πρέπει να πατήσεις μανέτα να σηκώσεις πίεση να κλείσει η μπίλια το κύκλωμα ανακύκλωσης.



Αυτά για να μην τρομάξει κανένας που έχει servo.
Εγώ αμά το άκουγα χωρίς επεξηγήσεις το μυαλό θα πήγαινε σε χούφτα.
Τώρα με τα νερά κλπ δεν ξέρω.
 

stergios02

Μέλος
Περιοχή
ΑΛΕΞΆΝΔΡΕΙΑ
Όνομα
ΣΤΈΡΓΙΟΣ
Μοτό
R1200GS 2007
Στέργιο το 2007 δεν έχει με σέρβο... Εκτός αν πέτυχες κανένα... τελευταίο με κάποιο τρόπο.
Την πήρες καινούρια; Αν όχι, για καλό και για κακό δεν τσεκάρεις το VIN σου να μάθεις του πότε είναι η μηχανή σου πραγματικά; Που πολλές φορές δεν είναι όταν σου είπαν, ειδικά με τις εισαγωγής που πρώτη άδεια εννοούσε ο παλιός νόμος πρώτη ΕΛΛΗΝΙΚΗ άδεια... (πες αν είναι να το κάνω εγώ αν δεν ξέρεις)

ΧΩΡΙΣ σέρβο, μου κάνει μεγάλη εντύπωση να φρενάρει μια μηχανή μόνη της. Είναι ένα κανονικό υδραυλικό σύστημα απόλυτα εξαρτώμενο από τις μανέτες σου. Εφόσον δεν μπλόκαραν και οι τροχοί ή δεν πατιόταν αρκετά ώστε να τους μπλοκάρει (οπότε θα μύριζες τα τακάκια σου πολύ πριν καταλάβεις ότι σε φρενάρει) ή το ABS σου δούλευε κανονικά οπότε αυτό δεν σε άφησε να πέσεις. Μήπως η μανέτα σου είχε πιαστεί στην χούφτα σου; Γνωστό θέμα γιατί η χούφτα στα -2007 μπορεί να περιστραφεί χωρίς να το πάρεις χαμπάρι (ειδικά μετά από χώμα κάνα πέσιμο κλπ.). Αυτό θεωρώ το πιθανότερο. Φυσικά αυτό δεν θα έφτιαχνε μόνο του μετά από 10 λεπτά.
Αλλιώς έχεις κάτι στο σύστημα πιστονάκια-δισκόφρενο, μήπως κάποιο κολλάει πατημένο για κάποιο λόγο (κάνα πετραδάκι σε λάθος σημείο;...).

ΜΕ σέρβο, δεν έχω ακούσει τέτοιο συμβάν ΑΛΛΑ θεωρείται πιθανό θεωρητικά, εφόσον η εντολή είναι ηλεκτρική. Τα σερβομοτεράκια μπορεί να παίρνανε τίποτα τρελές εντολές (βραχυκύκλωμα).

Γενικά μιλώντας και άσχετα με τα φρένα ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ (ΚΑΙ ΚΤΜ ΣΠΥΡΟ... θες freak stories; έχω αν θες) πολύ δυνατή πίεση ΕΙΔΙΚΑ προς σημεία που δεν ξέρουμε αν έχουν ευαισθησία.

Εννοείται άμεσα συνεργείο να μάθεις τι έχεις. Δεν σε γιατρεύει ένα forum (και δεν θα πάρει και την ευθύνη).
Σ ευχαριστώ φίλε μου
Το μηχανάκι είναι παραγωγή 27/01/2007 νομίζω ότι είναι ηλεκτρικό θα το ψάξω σήμερα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
To servo αν παρει εντολη απο χαλασμενο διακοπτακι μανετας λειτουργει μεν αλλα δεν φρεναρει.
Σαφως και το μυαλο παει στην δεξια χουφτα η οποια και βοηθησε το φρεναρισμα πατωντας λιγο τη μανετα.
Οπως και να εχει θελει σιγουρα αμεσο ελεγχο απο ενα ειδικο συνεργειο και καλυτερα θα ηταν να παει εκει φορτωμενη.
 

stergios02

Μέλος
Περιοχή
ΑΛΕΞΆΝΔΡΕΙΑ
Όνομα
ΣΤΈΡΓΙΟΣ
Μοτό
R1200GS 2007
Όχι.



Ναι.

Βασικά το να κάνει του κεφαλιού του είναι εξαιρετικά σπάνιο (αλλά μιλάμε και για εξαιρετικά σημαντικό υποσύστημα βέβαια).
Τα προβλήματα τα βασικά του σέρβο ήταν τα εξής:

- Αχρείαστη πολυπλοκότητα (και κόστος).

- Μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. (αν το ξαναέφτιαχναν το 2015 - όχι ευχαριστώ - θα το έκαναν καλύτερα)

- Όταν "έσβηνε" η μονάδα (για κάποιο λόγο/βλάβη κλπ.) νόμιζε ο αναβάτης ότι δεν έχει φρένα. Προσοχή στο "ΝΟΜΙΖΕ". Φρένα υπήρχαν απλά ήθελαν πολλαπλάσια δύναμη που όταν με τα σέρβο έχεις συνηθίσει να φρενάρεις με το μικρό δαχτυλάκι, όταν το σέρβο ξαφνικά δεν δουλεύει χωρίς προειδοποίηση, νομίζεις ότι δεν έχεις φρένα από τη διαφορά πίεσης που θέλει. Θέλει ΔΥΝΑΜΗ. Δοκιμασμένο.

Επίσης τα σέρβο δεν είχαν απόλυτη αίσθηση του πόσο πατάς και πόσο φρενάρεις. Ήταν πολύ απόλυτα.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα πάντως, 2007 με σέρβο μου φαίνεται κουλό και το πιθανότερο είναι ότι η μηχανή δεν είναι της ηλικίας που νομίζει ο ιδιοκτήτης (κλασικό θέμα όταν κάποιος πάρει μτχ και δεν ξέρει να ψάξει).
Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι με Σέρβο?
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Ακριβώς. Ακούς τα μοτεράκια. Ακόμα και σβηστό αλλά με το κλειδί ανοιχτό.
Επίσης βρες ακριβώς την ημερομηνία παραγωγής, όχι "πρώτης άδειας".
Το είχες από καινούριο;
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Κάτι σου πατάει την μανετα, Εάν όχι επειγόντως σε διαγνωστικό μηχάνημα...
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Και servo να έχει πάλη δεν θα φρέναρε γιατί και να πάρει μπροστά η αντλία του servo απλά θα ανακυκλώνει τα υγρά μέσα στην μονάδα.
Και για του λόγο το αληθές επισυνάπτω φωτογραφία που δείχνει πως λειτουργεί.
Πρέπει να πατήσεις μανέτα να σηκώσεις πίεση να κλείσει η μπίλια το κύκλωμα ανακύκλωσης.



Αυτά για να μην τρομάξει κανένας που έχει servo.
Εγώ αμά το άκουγα χωρίς επεξηγήσεις το μυαλό θα πήγαινε σε χούφτα.
Τώρα με τα νερά κλπ δεν ξέρω.
To servo αν παρει εντολη απο χαλασμενο διακοπτακι μανετας λειτουργει μεν αλλα δεν φρεναρει.
Σαφως και το μυαλο παει στην δεξια χουφτα η οποια και βοηθησε το φρεναρισμα πατωντας λιγο τη μανετα.
Οπως και να εχει θελει σιγουρα αμεσο ελεγχο απο ενα ειδικο συνεργειο και καλυτερα θα ηταν να παει εκει φορτωμενη.
Σε αυτά με τα servo πατάς μανέτα διαβάζει ο σένσορας πίεσης παίρνει μπροστά η αντλία πατάς περισσότερο περιορίζεις την ανακύκλωση του υγρού
Wenig hebelkraft viel = λίγο πολύ πάτημα φρένου

 

stergios02

Μέλος
Περιοχή
ΑΛΕΞΆΝΔΡΕΙΑ
Όνομα
ΣΤΈΡΓΙΟΣ
Μοτό
R1200GS 2007
Ακριβώς. Ακούς τα μοτεράκια. Ακόμα και σβηστό αλλά με το κλειδί ανοιχτό.
Επίσης βρες ακριβώς την ημερομηνία παραγωγής, όχι "πρώτης άδειας".
Το είχες από καινούριο;[/quote
Τελικά είναι χωρίς σέρβο μετά από ερώτηση που έκανα στην αντιπροσοπεια είναι παραγωγή 27 / 01 /07
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντα ξεκινάμε από την πιο απλή αιτία! ;)

Σιγά μη φρενάριζε από μόνο του το μηχανάκι....
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Εγώ αμά το άκουγα χωρίς επεξηγήσεις το μυαλό θα πήγαινε σε χούφτα.
Τώρα με τα νερά κλπ δεν ξέρω.
Τελικά ήταν από λάθος θέση τις χουφτας πιέζοταν η μανέτα και έγινε αυτό. Ευχαριστώ πολύ σε όλους σας
Τελικά αυτή η χούφτα έχει αγχώσει πολύ κόσμο και εγώ την πρώτη φορά έπαθα σοκ λέω πάει τα έπαιξε το abs.
Στα μηχανάκια με σερβόφρενα πετάει το ABS εκτός όταν κάνει τον έλεγχο στην αρχή.
 
Top Bottom