Suomy MX Tourer vs Airoh Commander

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η αλλαγή κατηγορίας έγινε όσον αφορά στους 2 τροχούς. Τώρα πρέπει να γίνει και στον εξοπλισμό. Πριν καταλήξουμε πάλι σε κάποιο Arai Tour X4 ας δούμε και κάποιες άλλες εναλλακτικές σε πιο φιλικές τιμές. Το Suomy πρέπει να κυκλοφορεί αρκετό καιρό στην αγορά ενώ το Airoh μαλλον δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα. Και τα 2 εννοειται είναι από fiberglass και άνω. Στην ίδια κατηγορία παίζει και το Nexx XD1.
Για πείτε όσοι έχετε κάποιο από τα παραπάνω καμιά γνώμη μπας.





 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Κατσε να σε πω.το είχα το Σουομυ.
Τωρα εχω το Αραι Χ4 , κ για αυτο μπορω επισης να πω..
Σουομυ.
Παναλαφρο.σωστη εφαρμογη στο μεγεθος.σωστο καλούπι.
Οι αεραγωγοι δεν κλεινουν αλλα δεν σε τρελενουν κιολας με την δροσια τους..μετριοι..
Βολικη η εσωτερικη φιμε ζελατίνα. Οπως κ το αφαιρουμενο γεισο.
Παρα αυτα δεν το κράτησα διοτι μου εκανε ενα περιεργο θορυβο,σφυριγμα..;; δεν εκλεινε τον ακουστικο πόρο...;;;
Δεν ξερω τι αλλα ακομα κ για καφε ηθελα ωτασπιδες.
Αν δεν ηταν αυτη η ενοχληση θα ρο ειχα ακομη.
Για το Αραι παρε τηλ να στα πω...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σε ευχαριστώ! Arai είχα το Tour X3 και τώρα το Rebel...Είναι πολύ ποιοτικά κράνη αλλά δεν ξέρω αν η διαφορα στην τιμή αντικατοπτρίζει πλήρως και τη διαφορά στην ποιότητα...Περα από το βάρος ενα ακόμη αρνητικό για το Tour X είναι η αλλαγή ζελατίνας. Βεβαια δε χρειάζεται καποιο ειδικό εργαλεία όπως άλλα κράνη. Αλλά εχει αρκετούς αεραγωγους και πολυ καλό υποσιαγωνιο. Η εσωτερική φιμέ εμένα δε μου αρέσει και πολύ και πιστευω ότι τα κορυφαια κράνη βλέπε Shoei Touratech Aventuro Arai Tour X4 δεν την εχουν και για λόγους ασφαλείας, προστασίας.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Σωστες οι παρατηρησεις σου!
Τα Αραι Χ3,Χ4 σε σχεση με τα αλλα που ρωτας ειναι ποιοτικα μια, ισως κ δυο κατηγοριες πανω.
Σε σχεση ομως με τα αλλα Αραι το Χ4 ειναι υπερτιμημενο...κ οι πολλοι (11 το συνολο) αεραγωγοι ΔΕΝ κανουν αυτο που δειχνουν.
Μαλιστα εχοντας το παλιο quantum θα ελεγα οτι το Χ4 βραζει μπροστά του....
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εχω την εντύπωση ότι η κατηγορία dual sport φερνει λίγο την υπερτίμηση γιατί το Tour X4 πάει πακέτο με 1200GS και Multistrada 1200...οπότε καταλαβαίνεις. Εχω το Rebel που το φοράς καλοκαίρι και αναρωτιέσαι...μήπως είναι φθινόπωρο;..μήπως είμαι τρελός μήπως τα χω χαμένα; Αλλά αν τα πάρεις από Ελλάδα η διαφορά στην τιμή είναι τουλάχιστον 200 ευρώ. Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
To airoh commander το σκέφτομαι και εγώ για πιθανό αντικαταστάτη του XLITE-551 GT που έχω τώρα αλλά θέλω να δω και εγώ κριτικές. Από μία μικρή έρευνα στο νετ, μόνο στο motostorm.it είναι προς στιγμήν διαθέσιμο.
Παρακολουθούμε με προσοχή! :cool:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση από όσα μοτομάγαζα μίλησα στο motomarket νομιζω θα το φέρουν κάποια στιγμή αλλά και αυτοί δεν ξέρουν πότε. Λογικά από Σεπτέμβριο και μετά.
 
Top Bottom