Suzuki Dr 250 Djebel VS Yamaha Ttr 250 Raid

fotisk1987

Μέλος
Όνομα
FOTIS
Μοτό
Yamaha TTR 250 Raid '99
Καλησπερα παιδες, μετα την πωληση του Multistrada 1100s που ειχα, ειμαι σε αναζητηση ενος Ον-Οφ μικρου για μες στην πολη κυριως.
Θελω να παιρνω δευτερο ατομο οποτε εχω κατασταλαξει σε αυτα τα 2 καθως ειναι περιορμενο το μπατζετ(>1500).
Η χρηση που θα κανω ειναι μεσα σε πολη και καλοκαιρια κανα νησακι σε κακοτραχαλους δρομους, σιχαινομαι τα σκουτερ και οσο και να βολευουν τα παπια δεν ξανααπαιρνω.
Στο δια ταυτα τι πρεπει να κοιταξω απο ζημιες στα δυο μοντελα και αν υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στα 2 που να το προτιμησω.

Εχω βρει αυτα τα 2

Suzuki Dr250djebel '02 - 1.700 € - Car.gr αυτο φαινεται πολυ καθαρο, θα το δω απο κοντα αυριο, καθως μενουμε διπλα

Yamaha 250 RAID '98 - 1.100 € - Car.gr αυτο πιο ταλαιπωρημενο εξωτερικα
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Για το ttr επειδη το εχω πάρει φέτος για χμα βέβαια,θα σου πω ένα πράγμα να προσέξεις.Τα γρανάζια της μίζας και το κομπλερ.Εύκολα τα ελέγχεις .Ξεβιδώνεις τις 3 βίδες από το μικρό καπάκι επάνω από το βολάν.Αν δεις το γρανάζι να έχει φάει κάποιο δόντι ή αν κάνει θόρυβο κατά την εκκίνηση ή το σβήσιμο.Αν το προλάβεις δεν είναι ακριβό ,ειδάλλως θέλεις πολλά.Τώρα για διπλό εμένα μου φαίνεται δύσκολο.Εκτός αν είστε και οι 2 μικρόσωμοι.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
αν τελικα δεν προχωρησεις στην αγορα και σε ενδιαφερει κατι αλλο μεγαλυτερο σε κυβικα και λιγοτερο απο 1500 ενημερωσε με.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Για πες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Βασανίζομαι με σκέψεις Χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
το είχα πάθει και γω πριν καβαλήσω το μικρο για το χώμα μετά όλα πηρανε το δρομο τους!!

sorry για το spam στο θεμα
 
Reactions: n.l

fotisk1987

Μέλος
Όνομα
FOTIS
Μοτό
Yamaha TTR 250 Raid '99
Αφου προεκυψε ενα θέμα με το σουζουκι, λογω ανωτερας βιας του ιδιοκτητη.
Εχω βαλει στοχο αυτο Yamaha TTR 250 Raid '99 - 1.400 € - Car.gr
Θα το δω δευτερα απο κοντα σε μηχανικο , φαινεται πολυ καθαρο αλλα εχει ενα θεμα με την μετρηση των χιλιομετρων οπως μου ειπε, οτι δειχνει περισσοτερα στο κοντερ και σε χλμ/ωρα και στον συνολικο μετρητη.
Ξερει κανεις αν ειναι κανα γνωστο θεμα που εβγαζε το ttr?
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Αφου προεκυψε ενα θέμα με το σουζουκι, λογω ανωτερας βιας του ιδιοκτητη.
Εχω βαλει στοχο αυτο Yamaha TTR 250 Raid '99 - 1.400 € - Car.gr
Θα το δω δευτερα απο κοντα σε μηχανικο , φαινεται πολυ καθαρο αλλα εχει ενα θεμα με την μετρηση των χιλιομετρων οπως μου ειπε, οτι δειχνει περισσοτερα στο κοντερ και σε χλμ/ωρα και στον συνολικο μετρητη.
Ξερει κανεις αν ειναι κανα γνωστο θεμα που εβγαζε το ttr?
Αν δεν κάνω λάθος τα Ttr250 με ψηφιακό κοντέρ 'διαβάζουν' από αισθητήρα (σένσορα) που βρίσκεται στο μπροστινό γρανάζι. Αν μπει άλλο νούμερο δοντιών γραναζιού η ακρίβεια του κοντέρ πάει περίπατο.
 

fotisk1987

Μέλος
Όνομα
FOTIS
Μοτό
Yamaha TTR 250 Raid '99
Οποτε παιζει να εχει αλλαξει μπροστινο γραναζι η γενικως να εχει χαλασει ο σενσορας.Λογικα αυριο θα το δω σε μαστορα
 
Top Bottom