suzuki gsxr 750f 1985 by christof40

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
το πρωτο gsxr 750,η πρωτη πραγματικη super sport που βγηκε σε παραγωγη.μια μοτοσυκλετα θρυλος που αλλαξε η μαλλον ξεκινησε την παραγωγη
πραγματικων ss.
ηταν ενα βραδυ του 1986 στην αυρα οταν το πρωτοειδα,μεχρι τοτε το χαζευα σε φωτο στα περιοδικα.
μια μερα μονο ηρθε στην αυρα,πηρε ολων μας τα σωβρακα και εφυγε,και ηταν σε αυτο το λευκο-μπλε χρωμα

μεγαλη καψουρα το χα αυτο το μοτορι αλλα δεν καταφερα ποτε να αγορασω ενα,ουτε το 1990-91 και μετα, που φεραν καποιες καραβιες απο δαυτα
εισαγωγης,απο σχιστοματες και σε σουπερ τιμες.
και ερχομαστε στο 2009 που το χρημα υπηρχε σε αφθονια ακομα..........και μενα να χαζευω μια βιτρινα απο καταστημα αυτοκινητων.
εκει αναμεσα απο τα καλογιαλυσμενα κουτια υπηρχε ενα gsxr,παρατημενο να με κοιταει με τα ομορφα στρογγυλα του φαναρια μελανχολικα.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
ηταν σε ακινησια 12 χρονια με 37,000χλμ.
τα καρμπυρατερ του και το γκριπ γκαζιου κυριολεκτικα κοκκαλο,αλλα τα ειχε ολα πανω του (μαμα)
και ηταν καλοδιατηρημενο,σε κλειστη αποθηκη (ιχνος σκουριας δεν ειχε πουθενα).
με ειδε ο πωλητης που το χαιδευα ερωτικα (πρεπει να ειδε και τα σαλια μου να πεφτουν στο πατωμα)
και μου λεει.....
-με 2,500 ευρω ειναι δικο σου.
μου ηρθε να τον χτυπησω αλλα η ελξη που ενιωθα απο το gsxrακι που στεκοταν διπλα μου λυπημενο,
ηταν μεγαλη.σαν να μου ελεγε....-θελω να ζησω γιατι μαραζωσα αδικα και γρηγορα.
κανονιστηκε τελικα το deal στα 1,500ευρω και το gsxr βρεθηκε στην αυλη μου να κανει παρεα με τα υπολοιπα.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
μετα απο 2 χρονια σκληρης και πολυ δυσκολης προσωπικης δουλειας και εχοντας χασει μια μικρη
περιουσια,το gsxr 750f toy 1985 ηταν ετοιμο να ξανατσουλησει τους τροχους του στους δρομους
πιο υπερηφανο,πολυ πιο δυνατο και πολυ καλυτερο απο οταν πηρε πρωτη φορα μπροστα στο
εργοστασιο κατασκευη του στην ιαπωνια τον απριλιο του 1985.
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
To πόσο μου άρεσε δεν λέγεται....
Πες μας τι βελτίωσες.....
Τι ήθελε αλλάγή....
Καμία φώτο με τον ασθενή στο νοσοκομείο...
Video να το ακούσουμε...

Άντε... διψάμε...



Τα καλύτερα και στους δυο...
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Επιμονος εφηβος!


Eιχα ενα συμμαθητη το 85 στη σχολη εντουρο του MOΘ..
Ξαφνικα τα παραταει ολα δινει το XLR και σκαει μυτη με ενα τετοιο.
Ηταν και μικροσωμος και παει εξαφανιστηκε στις κουρμπες της Σιθωνιας με το εργαλειο.
Κωστα ελπιζω να διαβαζεις advride και να χαρεις κι εσυ βλεποντας την εφηβικη τρελα που ζωντανεψε ο Χριστοφορος:)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
με 100 ιππους το 1985 ηταν ρουκετα αληθινη για τα τοτε δεδομενα
ενω εξισου αληθινη ηταν κ η ονειρωξη που ειχαμε σαν πιτσιρικαδες οταν το πρωτο-ειδαμε στο χωριο...
ευγε για την εξαιρετικη δουλεια που εκανες,νομιω οτι το αποτελεσμα δικαιωσε καθε επιθυμια σου!!

(1-2 σχολια αν μου επιτρεπεις...:
η αλλαγη του εμπρος φτερου με κοματι απο το επομενο μοντελο δεν με χαλαει,
αντιθετα δενει τοσο που στα δικα μου ματια οι -εξισου αλλαγμενες- ζαντες φωναζουν ...λευκο..λευκο...τωρα!
ενω το τζαμακι εμπρος των φωτων θα το αφαιρουσα κ θα το αφηνα χωρις,οπως ηταν μαμα.)
:friendship:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
το πρωτο gsxr 750,η πρωτη πραγματικη super sport που βγηκε σε παραγωγη.μια μοτοσυκλετα θρυλος που αλλαξε η μαλλον ξεκινησε την παραγωγη
πραγματικων ss.
ηταν ενα βραδυ του 1986 στην αυρα οταν το πρωτοειδα,μεχρι τοτε το χαζευα σε φωτο στα περιοδικα.
μια μερα μονο ηρθε στην αυρα,πηρε ολων μας τα σωβρακα και εφυγε,και ηταν σε αυτο το λευκο-μπλε χρωμα

μεγαλη καψουρα το χα αυτο το μοτορι αλλα δεν καταφερα ποτε να αγορασω ενα,ουτε το 1990-91 και μετα, που φεραν καποιες καραβιες απο δαυτα
εισαγωγης,απο σχιστοματες και σε σουπερ τιμες.
και ερχομαστε στο 2009 που το χρημα υπηρχε σε αφθονια ακομα..........και μενα να χαζευω μια βιτρινα απο καταστημα αυτοκινητων.
εκει αναμεσα απο τα καλογιαλυσμενα κουτια υπηρχε ενα gsxr,παρατημενο να με κοιταει με τα ομορφα στρογγυλα του φαναρια μελανχολικα.
Καλημέρα άντε να διαβάσουμε ωραία θέματα !! (Σεβασμός στην Μοτοιστορία !!).
 
Τελευταία επεξεργασία:

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
οι μονες αλλαγες που ξεφευγουν απο μαμα ειναι το μπροστινο πιρουνι και οι ζαντες που ειναι απο 88αρι μοντελο.
εννοειται οτι εχω τις γνησιες ζαντες-μπροστινο της μανας του σε αριστη κατασταση αλλα το συγκεκριμενο μοτο σε αυτα επασχε
λογω 18αριδων ζαντων ειχε μεγαλη ασταθεια στα πολλα χλμ.
στους αγωνες endurance που διεπρεψε το 1985-87,ετρεχε με 17αριδες τροχους και το ιδιο μπροστινο οπως εχει το δικο μου και τις ιδιες μηχανικες βελτιωσεις
που εχω κανει και γω.
στον κινητηρα του τωρα εχω κανει τα εξης....
λυσιμο μεχρι τελευταιας βιδας,μετρημα ολα τα εξαρτηματα και αντικατασταση με γνησια οπου χρειαζοταν.
η αληθεια ηταν οτι δεν χρειαζοταν και πολλες επισκευες διοτι ηταν σε αριστη κατασταση με 37,000χλμ πραγματικα.
γιναν ομως πολλες και ακριβες βελτιωσεις για να πλησιασει τις αγωνιστικες καταβολες του.
πιστονια σφυρηλατα wiseco κατα 1mm μεγαλυτερα
εκκεντροφοροι yoshimura,βαλβιδες-ελατηρια τιτανιου yoshimura
πικαπ,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστες και μπουζοκαλοδια πολυκαρβουνικα της dunatek
καρμπυρατερ μηχανικα με τρομπα επιταχυνσης 34mm απο 29 της mikuni (δηλ. ακριβως τα ιδια απο μαμα αλλα μεγαλυτερα)
δισκοι συπλεκτη,μεταλλικοι και ελατηρια της burnnet
εξατμιση ολοσωμη
ροικη εξελιξη
πισω αμορτισερ απο 1100 με ξεχωριστο δοχειο αζωτου
σωληνακια υψηλης της hell
εμπρος ελατηρια πιρουνιου ohlins
και αλλα πολλα που δεν θυμαμαι γιατι εχουν περασει 5-6 χρονια που το εχω φτιαξει
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γειά σου φίλε μου Χριστόφορε με το τέρας.:)
Κάθε φορά που το ακούω να δουλεύει ,"φτιάχνομαι". :ok:
Και κάθε φορά που το ακούω όταν το βγάζεις μια γλήγορη για να δουλέψουν τα λάδια ,"τρομάζω" απο τον βρυχηθμό των αλόγων...;)

Να'σαι πάντα καλά κ να το χαίρεσαι φιλαράκι.:friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Να το χαιρεσαι το ιστορικο μηχανακι σου φιλαρακι, αξιος, και να παμε και καμια βολτα μαζι - θα βαλω το μονοσελο καλυμα στο VFR για να φερνει σε cafe-racer :)

Το ειδα προσφατα απο κοντα και το ακουσα, ειναι ομορφοτερο απ'οτι στις φωτο! :cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν μερικα χρονια συναντησα ενα πολυ καλο φιλο, παλιο αγωνιζομενο-προεδρο αγωνιζομενων και δασκαλος πολλων αγωνιζομενων....στην πορεια.
Μιλαω για τον Νικητα Κωβαιο......για τους παλιους, ο οποιος τελη της δεκαετιας του 80 τριγυρνουσε με ενα ιδιο σε ολη την ευρωπη.
Το 2005 που τα ξαναειπαμε......παλι με το ιδιο ηταν και παλι τα ιδια κανει.
Μιλαμε για ερωτα και κολλημα μεγαλο....
Μπραβο Χριστοφορε για την αναπαλαιωση και το μερακι σου.


Αν δεν εχεις κανει ανακατασκευη σε παλιο οχημα, δεν μπορεις να καταλαβεις .
Εγω εχω μπλεξει εδω και μια 15ετια με αυτοκινητο 42 χρονων και δεν εχω ξεμπλεξει ακομα:oops:
 
Top Bottom