Suzuki V-Strom 800DE 2023

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Αυτή την μόδα με την χαμηλή εξάτμιση δεν μπορώ να την καταλάβω , ίσως για λόγους κόστους , αλλά απαράδεκτο άν πέσει (που θα πέσει) η μηχανή.
Αυτό δεν είναι πρόοδος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χωροταξικά εξυπηρετεί αποσκευές με συμμετρικές βαλίτσες, μαλακές τσάντες που δεν κινδυνεύουν να καούν, άνεση δευτέρου ατόμου και ηλεκτρονικά μακριά από πηγές ζέστης.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Χωροταξικά εξυπηρετεί αποσκευές με συμμετρικές βαλίτσες, μαλακές τσάντες που δεν κινδυνεύουν να καούν, άνεση δευτέρου ατόμου και ηλεκτρονικά μακριά από πηγές ζέστης.
Σωστά , αλλά ... εξυπηρετεί και το τμήμα ανταλλακτικών !
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστά , αλλά ... εξυπηρετεί και το τμήμα ανταλλακτικών !
Εξαρτάται.
Αν θες να κάνεις Ντακάρ σήμερα και να είσαι "δεν το έχει δει ούτε ήλιος" στο καφέ αύριο, σαφώς. Σε κάθε άλλη περίπτωση το γράφεις "φυσιολογική λόγω χρήσης φθορά" και πορεύεσαι.

Τυχαίο παράδειγμα από το γκαράζ μου, στο 950 βρίσκουν κάτω οι βάσεις των πίσω μαρσπιέ. 150 ευρώ περίπου η μία τελευταία φορά που κοίταξα και δεν είδα αν είναι στα εξαρτήματα που παράγονται ακόμα, συν το ίδιο το μαρσπιέ συν λαστιχάκια κλπ (αναλόγως το πέσιμο). Το θεωρούμε αποδεκτή ζημιά και όλα εντάξει;
 
Reactions: dan

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Εξαρτάται.
Αν θες να κάνεις Ντακάρ σήμερα και να είσαι "δεν το έχει δει ούτε ήλιος" στο καφέ αύριο, σαφώς. Σε κάθε άλλη περίπτωση το γράφεις "φυσιολογική λόγω χρήσης φθορά" και πορεύεσαι.

Τυχαίο παράδειγμα από το γκαράζ μου, στο 950 βρίσκουν κάτω οι βάσεις των πίσω μαρσπιέ. 150 ευρώ περίπου η μία τελευταία φορά που κοίταξα και δεν είδα αν είναι στα εξαρτήματα που παράγονται ακόμα, συν το ίδιο το μαρσπιέ συν λαστιχάκια κλπ (αναλόγως το πέσιμο). Το θεωρούμε αποδεκτή ζημιά και όλα εντάξει;
OK. αλλά αποδεκτή φθορά δεν πρέπει να είναι από κακό σχεδιασμό. Ένα μηχάνημα για χώμα πρέπει να τηρεί και κάποια αυτονόητα.
Αλλιώς θα είναι σαν τα multistrada που σε κάθε πτώση σπάνε χούφτες και σε χαλικόδρομους τρυπάνε ψυγεία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω αν υπάρχει μηχάνημα για χώμα (δεν εννοώ τα enduro & MX) που να πέφτει "άφθαρτο". Θα πεταχτούν οι ρουβίτσες των μπόξερ τώρα να τραγουδήσουν αλλά το περιμένουμε αυτό :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω αν υπάρχει μηχάνημα για χώμα (δεν εννοώ τα enduro & MX) που να πέφτει "άφθαρτο". Θα πεταχτούν οι ρουβίτσες των μπόξερ τώρα να τραγουδήσουν αλλά το περιμένουμε αυτό :p
Ήρθα....
Μετά από μια πολύ καλή κωλοτουμπα με αρκετά χλμ, έσπασε ο προφυλακτήρας από το προβολακι

Όλα καλάααααα...αααααα




advphone
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ήρθα....
Μετά από μια πολύ καλή κωλοτουμπα με αρκετά χλμ, έσπασε ο προφυλακτήρας από το προβολακι

Όλα καλάααααα...αααααα




advphone
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
12195...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
12195...
Με quickshifter στον στάνταρ εξοπλισμό
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Πολύ καλή τιμή, τηρουμένων των αναλογιών στην κατηγορία...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπορώ να πω μια ανυπομονησία την έχω, θέλω να τη δω από κοντά αυτή τη μηχανή καθώς από τις φωτογραφίες με αφήνει αναποφάσιστο, μου αρέσει ή δε μου αρέσει.

Το φανάρι δε με ενοχλεί, έχουν πονέσει τόσο τα μάτια μας με αυτά που είδαμε από το 790 και το Tuareg που πλέον λόγω γήρανσης περισσότερο με ενδιαφέρει να αποδίδει καλό φως παρά το σχήμα.

Ένα από τα σημεία που μου κολλάει άσχημα οπτικά (από τότε που το πρωτοείδα), είναι οι δυο σωλήνες που κατεβαίνουν από το πλαίσιο στο εμπρός τμήμα του κινητήρα και συνδέονται μεταξύ τους με έναν άλλον εγκάρσιο σωλήνα... δε ξέρω, μοτοσυκλετιστικά δε μου κάθεται αυτή η δομή και με όλα αυτά τα κενά χώρου που αφήνει και τις εξατμίσεις να περνούν από μέσα.... δε ξέρω, δε ξέρω. Πρέπει να το δούμε από κοντά.



Το θέμα είναι πως πριν από ένα μήνα περίπου ρώτησα για την έκδοση 1050DE στα κεντρικά του Σφακιανάκη και μου είπαν καλό Ιούλιο θα έρθει, στη καλύτερη Ιούνιο. Οπότε για το 800 δε θα μου φανεί περίεργο να φθινοπωριάσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Βρε παιδιά, μόνο σε μένα θυμίζει το παλιό DR-800, τον "Bigουλα"; Έρωτας μεγάλος εκείνη την εποχή το μονοκύλινδρο, μαζί με το DR650SE με έκαναν να ονειρεύομαι ταξίδια.....
Τελικά η μόδα κάνει κύκλους και στη σχεδίαση των μοτοσυκλετών!
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Βρε παιδιά, μόνο σε μένα θυμίζει το παλιό DR-800, τον "Bigουλα"; Έρωτας μεγάλος εκείνη την εποχή το μονοκύλινδρο, μαζί με το DR650SE με έκαναν να ονειρεύομαι ταξίδια.....
Τελικά η μόδα κάνει κύκλους και στη σχεδίαση των μοτοσυκλετών!
Το DR-800, κατά την γνώμη μου ηταν πιο όμορφο, το χάζευα και εγώ αλλά έχεις δίκιο το θυμίζει λίγο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αισθητικά θα έλεγα μοιάζουν πολύ. Το νέο στρώμα επίσης πήγε ποιο κοντά στην λογική του Big και του ταξιδιωτικού εντούρο των 90.
Έχει αλλάξει όμως η θέση του οδηγού με την θέση ελαφρώς πιο πίσω και λίγο πιο σκυφτή. Ενώ η μικρή ζελατίνα στο Big ήταν εντάξει (για μένα) στο vstrom νομίζω ότι έχει πολύ κενό για να είναι αποδοτική. Πάντως το μεγάλο τεπόζιτο και η σχετικά επίπεδη επιφάνεια του το κάνουν ιδανικό για τανκμπαγκ :D
Το παλιό vstrom εξακολουθεί να είναι πιο άνετο πάντως. Αυτά είναι συμπέρασμα απο στατική δοκιμή του vstrom800.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αισθητικά αυτό που δεν μου αρέσει και έχει "ξεφύγει" αισθητικά από την σχετικά λυτή γραμμή των παλιών DR Big, είναι το πίσω μέρος.
Το έχουν αναφέρει σαν σχόλιο και άλλοι.

Προφανώς προσπάθησαν να έχουν μια ευρύχωρη θέση για τον συνεπιβάτη και χώρο φόρτωσης αλλά φαίνεται σαν η ουρά να προεκτείνεται υπερβολικά προς τα πίσω.
Δεν ξέρω μήπως θα επηρεάζεται δραματικά η οδηγική συμπεριφορά στο φόρτωμα, καθώς σχάρα και μέρος της θέσης συνοδηγού φαίνεται να βρίσκονται αρκετά πίσω από τον άξονα του πίσω τροχού.
 
Top Bottom