SWM SuperDual R650RS Adventure

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
H SWM είναι μια παλιά ιταλική εταιρεία φτιαγμένη στις αρχές του '70 από τρεις φίλους.
Συνήθως έφτιαχνε αγωνιστικά εντούρο και μότοκρος μηχανάκια με μοτέρ από την Rotax. Μετά ήρθαν οι Ιάπωνες και η οικονομική κρίση και όπως σχεδόν όλες οι ευρωπαϊκές εταιρείες έτσι και αυτοί έκλεισαν το 1984.

Πριν μερικά χρόνια οι Κινέζοι της Shineray με την βοήθεια ενός Ιταλού πρώην μηχανικού σχεδιαστή της Husqvarna του Ampelio Macci αγόρασαν το όνομα της εταιρείας και τις παλιές της εγκαταστάσεις στο Varese και λίγο καιρό μετά άρχισαν την παραγωγή. Σύμφωνα με την ιστορία ο Macci κατάφερε να αγοράσει πολλά σχέδια κινητήρων και πλαισίων όταν η Husqvarna πουλήθηκε στη BMW και αργότερα στην ΚΤΜ, και έτσι τα λεφτά των κινέζων αγόρασαν κάτι παραπάνω από τεχνολογία. Παράγουν αρκετά μηχανάκια μικρά και μεγάλα εδώ στην Ευρώπη, έτοιμα με προδιαγραφές Euro 4.

Εδώ είναι ένα άκρως ερωτεύσιμο μηχανάκι περιπέτειας, λιτό με μονοκύλινδρο ψεκαστό μοτεράκι το
SuperDual R 650 RS Adventure που ομολογώ πως μου αρέσει πάρα πολύ. Έχει τροχούς 19 και 17'', δίσκο 300mm και δαγκάνα της Brembo, πλήρως ρυθμιζόμενο πηρούνι της Marzocchi 50mm και πίσω αμορτισέρ της Sachs.
Το μοτέρ αποδίδει 56 άλογα και το ρεζερβουάρ χωράει 18 λίτρα. Φυσικά έχει πολλά περιφερειακά καλούδια, όπως ζελατίνα, χούφτες, ποδιά στο μοτέρ και βαλίτσες της Givi. Δεν ξέρω σε τι τιμές παίζει, προφανώς θα μας βοηθήσει το ιντερνετ σε αυτό, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι κάποιος τα φέρνει στην Ελλάδα.

Στο site τους υπάρχουν όλες οι πληροφορίες με όλα τους τα μοντέλα που τουλάχιστον εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ, ειδικά κάτι σκραμπλεράκια και αυτό το ωραίο λιτό Adventure.

http://www.swm-motorcycles.it/modelli/on-road/superdual/

http://www.swm-motorcycles.it/modelli/classic/gran-milano/

http://www.swm-motorcycles.it/modelli/classic/silver-vase/


Πιστεύω ότι έχουν ξεπεράσει τα θέματα του ποιοτικού ελέγχου και των ιταλικών τερτιπιών αφού
πέφτει χρήμα άφθονο από τους Κινέζοι...



 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
για Θεσσαλονικη ο Νανακος.
http://www.mrbike.gr/website/latest-news/delta-motosykletes-thessaloniki.html
το καβαλησα στατικα σε εκθεση. Ρωτησα για τεστ και δεν ειχε διαθεσιμο αλλα ειναι στα σχεδια να γινει κατι ομαδικο. Μου αρεσει παρα πολυ και υπαρχει μια εκδοση με 21" τροχο εμπρος. η τιμη χοντρικα γυρω στα 6-6,5 χιλιαρικα.
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
................
...............
...............πλήρως ρυθμιζόμενο πηρούνι της Marzocchi 50mm και πίσω αμορτισέρ της Sachs.

...............
Η Marzocchi εχει κλεισει ή την αγορασαν και αυτην οι κινεζοι? Αν εχει κλεισει ...πως προμηθευει....(θα προμηθευει αναρτησεις) σε μια μοτο που θα βγει στην αγορα?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Η Marzocchi εχει κλεισει ή την αγορασαν και αυτην οι κινεζοι? Αν εχει κλεισει ...πως προμηθευει....(θα προμηθευει αναρτησεις) σε μια μοτο που θα βγει στην αγορα?
H μοτοσυκλέτα υπάρχει ήδη στην αγορά από το 2016, στα specs υπάρχει η αναφορά στη συγκεκριμένη ανάρτηση, δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει η κάθε εταιρεία, δεν με ενδιαφέρει, απλά διαβάζω τα δεδομένα που δίνει ο ίδιος ο κατασκευαστής στο site του.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
H μοτοσυκλέτα υπάρχει ήδη στην αγορά από το 2016, στα specs υπάρχει η αναφορά στη συγκεκριμένη ανάρτηση, δεν μπορώ να ξέρω τι κάνει η κάθε εταιρεία, δεν με ενδιαφέρει, απλά διαβάζω τα δεδομένα που δίνει ο ίδιος ο κατασκευαστής στο site του.
Cool man........δεν ειπα τπτ για εσενα, μια χαρα post-αρισμα εκανες.

Μια παρατηρηση-ερωτηση εκανα.

Απλα σκεφτομουν οτι δεν γινεται να υπαρχει γραμμη παραγωγης με υλικα που στην ουσια "δεν υπαρχουν".

Επισης.....θα μπορουσαν να εχουν αγορασει και την Marzocchi οπως εκαναν με τους κινητηρες (630) της Husqvarna.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Cool man........δεν ειπα τπτ για εσενα, μια χαρα post-αρισμα εκανες.

Μια παρατηρηση-ερωτηση εκανα.

Απλα σκεφτομουν οτι δεν γινεται να υπαρχει γραμμη παραγωγης με υλικα που στην ουσια "δεν υπαρχουν".

Επισης.....θα μπορουσαν να εχουν αγορασει και την Marzocchi οπως εκαναν με τους κινητηρες (630) της Husqvarna.
Το έψαξα λίγο και λέει πως η Marzocchi είναι μέλος της VRM spa (παρεμπιπτόντως.. μπήκα και στη σελίδα της-VRM- και έχει και γ@μω τα ημερολόγια!! :woot: ) από το Δεκέμβρη του 2015. Η σελίδα τους παίζει κανονικά και δείχνει τα νέα τους προϊόντα. Δεν ξέρω βέβαια πόσο νέα είναι..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Cool man........δεν ειπα τπτ για εσενα, μια χαρα post-αρισμα εκανες.

Μια παρατηρηση-ερωτηση εκανα.

Απλα σκεφτομουν οτι δεν γινεται να υπαρχει γραμμη παραγωγης με υλικα που στην ουσια "δεν υπαρχουν".

Επισης.....θα μπορουσαν να εχουν αγορασει και την Marzocchi οπως εκαναν με τους κινητηρες (630) της Husqvarna.
Δεν υπάρχει πρόβλημα, προς θεού !

για Θεσσαλονικη ο Νανακος.
http://www.mrbike.gr/website/latest-news/delta-motosykletes-thessaloniki.html
το καβαλησα στατικα σε εκθεση. Ρωτησα για τεστ και δεν ειχε διαθεσιμο αλλα ειναι στα σχεδια να γινει κατι ομαδικο. Μου αρεσει παρα πολυ και υπαρχει μια εκδοση με 21" τροχο εμπρος. η τιμη χοντρικα γυρω στα 6-6,5 χιλιαρικα.
Κοίτα να δεις που θα ανέβω έτσι κι αλλιώς :D του έστειλα μήνυμα αν υπάρχει ομολογκαρισμένη έκδοση 34KW για Α2.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
για Θεσσαλονικη ο Νανακος.
http://www.mrbike.gr/website/latest-news/delta-motosykletes-thessaloniki.html
το καβαλησα στατικα σε εκθεση. Ρωτησα για τεστ και δεν ειχε διαθεσιμο αλλα ειναι στα σχεδια να γινει κατι ομαδικο. Μου αρεσει παρα πολυ και υπαρχει μια εκδοση με 21" τροχο εμπρος. η τιμη χοντρικα γυρω στα 6-6,5 χιλιαρικα.
Καβάλησες στατικά το Superdual ή το το 650RS?Ρωτάω γιατί νομίζα ότι δεν έχουν αρχίσει οι πωλήσεις του Superdual(τουλάχιστον στην Ελλάδα).
6750 έχει το Σπαρτιάτικο (από θέμα εξοπλισμού)650RS οπότε το Superdual με αυτόν τον εξοπλισμό σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω,κάπου είδα στο UK κάτι για 7500 λίρες.

Η Marzocchi εχει κλεισει ή την αγορασαν και αυτην οι κινεζοι? Αν εχει κλεισει ...πως προμηθευει....(θα προμηθευει αναρτησεις) σε μια μοτο που θα βγει στην αγορα?
Το περίεργο είναι ότι
άνοιξα το λινκ που έβαλε παραπάνω ο Νίκος και βλέπω ότι το Superdual έχει μπροστινή ανάρτηση 45mm Fast Ace.Αν δεν κάνω λάθος(διορθώστε με) η Fast Ace είναι εταιρεία αναρτήσεων απο Taiwan και όχι κάποιο μοντέλο της Marzocchi.
Περίεργο Νο2
Το 650RS (πιο σπορ σε σχέση με το Superdual) είχε αρχικά 45άρι Marzocchi,στην σελίδα της SWM(απ'το ίδιο link) αναφέρει ότι έχει 43άρι Fast Ace.

Όπως και να'ναι μου αρέσουν και τα δύο,λίγο παραπάνω το 650RS γιατί είμαι και τζόβενο:)(του :mooning: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τότε κάτι αλλάξανε στα μοντέλα του '17 οι λαμογιοιταλιάνοι :D είναι λαχταριστά τα άτιμα πάντως, θα πάω από την Hellinmoto να τα δω από κοντά.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Καβάλησες στατικά το Superdual ή το το 650RS?Ρωτάω γιατί νομίζα ότι δεν έχουν αρχίσει οι πωλήσεις του Superdual(τουλάχιστον στην Ελλάδα).
6750 έχει το Σπαρτιάτικο (από θέμα εξοπλισμού)650RS οπότε το Superdual με αυτόν τον εξοπλισμό σίγουρα θα κοστίζει παραπάνω,κάπου είδα στο UK κάτι για 7500 λίρες.


Το περίεργο είναι ότι
άνοιξα το λινκ που έβαλε παραπάνω ο Νίκος και βλέπω ότι το Superdual έχει μπροστινή ανάρτηση 45mm Fast Ace.Αν δεν κάνω λάθος(διορθώστε με) η Fast Ace είναι εταιρεία αναρτήσεων απο Taiwan και όχι κάποιο μοντέλο της Marzocchi.
Περίεργο Νο2
Το 650RS (πιο σπορ σε σχέση με το Superdual) είχε αρχικά 45άρι Marzocchi,στην σελίδα της SWM(απ'το ίδιο link) αναφέρει ότι έχει 43άρι Fast Ace.

Όπως και να'ναι μου αρέσουν και τα δύο,λίγο παραπάνω το 650RS γιατί είμαι και τζόβενο:)(του :mooning: )
ναι ειχε και τα 2 στην εκθεση.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Παίδες υπάρχουν στην Αθήνα πήγα από εκεί και τα είδα από κοντά, τώρα γύρισα. Test Ride δεν παίζει,
Α2 πιστοποίηση δεν παίζει, οπότε τον ήπια πανηγυρικά ακόμα μια φορά :( ...είναι πανέμορφα πάντως από κοντά
και φαίνονται καλοφτιαγμένα και ποιοτικά μηχανάκια, δείτε τα όποιος ενδιαφέρεται...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Παίδες υπάρχουν στην Αθήνα πήγα από εκεί και τα είδα από κοντά, τώρα γύρισα. Test Ride δεν παίζει,
Α2 πιστοποίηση δεν παίζει, οπότε τον ήπια πανηγυρικά ακόμα μια φορά :( ...είναι πανέμορφα πάντως από κοντά
και φαίνονται καλοφτιαγμένα και ποιοτικά μηχανάκια, δείτε τα όποιος ενδιαφέρεται...
αυτο ακριβως. Θα οργανωσουν ομως κατι απο οτι λενε και εδω. Ισως στην εκθεση μοτοσυκλετας που ερχεται -αν δεν ειναι φημες- τον Απριλιο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παίδες υπάρχουν στην Αθήνα πήγα από εκεί και τα είδα από κοντά, τώρα γύρισα. Test Ride δεν παίζει,
Α2 πιστοποίηση δεν παίζει, οπότε τον ήπια πανηγυρικά ακόμα μια φορά :( ...είναι πανέμορφα πάντως από κοντά
και φαίνονται καλοφτιαγμένα και ποιοτικά μηχανάκια, δείτε τα όποιος ενδιαφέρεται...
Θα στο κανω εγω οτι Α θελεις μην μασάς !!!!!!
 
Top Bottom