Tαξίδι στις Βαλκανικές χώρες

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Να σου πω το υπολογιζα λιγοτερο,γι αυτο ηθελα μια προσωπικη αποψη.
Σε ευχαριστω πολυ!
Βουκουρεστι πολη και περιφεριακος πολυ δυσκολος θα σου φαει 1 ωρα πανω κατω....Αν εισαι τυχερος...

Μετα θες 2 +/- ωρες για Curtea de Arges αυτο παιζει βεβαια αναλογα τον καιρο και την κινηση.
Δλδ εγω ειχα μπροστα μου μια καταιγιδα και αναγκαστικα να περιμενω 2 ωρες μεχρι να φυγει.εκανα σταση για φαγητο και εφυγε οποτε δε χρειαστηκε ουτε αδιαβροχο...Καμια φορα δεν αξιζει να πιεζεις τις καταστασεις ταξιδι πας...
Οσο για την κινηση εξαρταται απο το αν πεσεις σε Σ/Κ βγαινουν βολτα οποτε θα εχεις μειωση της ταχυτητας σου.

Curtea de arges με Sibiu...
Ενα 4ωρο το ελαχιστο ....
Curtea de Arges με Cartisoara ειναι 120χλμ στροφιλικι...

Για το Τρανσφαγκαρασαν εδω εξαρταται καθαρα απο εσενα....Δλδ
Aν το πας μονο για να στριψεις...
Αν το πας για βολτα...
Αν θες να σταματας για φωτο-βιντεο...
Αν θες να ψωνισεις σουβενιρ..
Αν θες να αραξεις για καφεδακι στην κορυφη...

Εγω το πηρα νοτια προς βορεια και μετα την κορυφη για 14χλμ πηγαινα σβηστος...
Οποτε βαλε και κανα 2 ωρες χασομερι....

Αν ξεκινησεις στις 08.00 κατα τις 17.00 πιστευω θα εισαι αραχτος στο ξενοδοχειο....Ενα 9ωρο...Γι αυτο σου εγραψα πιο πανω 8-12 ωρες!

Υπολογισε και τις στασεις για βενζινη/καφε/φαγητο/τουαλετα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραια αναλυση...Βασικα κατι τετοιο εψαχνα να μου πουν..
Οπως ειπες διακοπες παω και δεν θελω να πιεστω καθως θα ειμαι και διπλος.
Παντως οπως το βλεπω για να εισαι παρα πολυ ανετος αξιζει διανυκτερευση Curtea de Arges.
Βλεπουμε...


:ok::ok:
 
Reactions: n.l

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
εγω το μονο που εχω να πω ολα αυτα σε 15 μερες ξερω και ενα με τον τοτο σλαιτ θα τα δεις ολα και αν τα δεις καλες βολτες να εχεις
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κεντάτε ρε! Σας ευχαριστώ όλους! :)

Δώστε τα όλα!
Πάνο, περίμενε να γυρίσει ο Στέργιος ο @Phoenix από Κοπαόνικ που κάνει τη Χριστουγεννιάτικη βολτίτσα τ' και μόλις το δει, εκεί να δεις "κέντημα" ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Παναγιώτη εχει πολλα ωραια μέρη το Μαυροβούνιο ειναι απίστευτο άγρια ομορφιά σε ολο της το μεγαλείο . Η Βοσνία εχει την δικη της αίγλη επισης αξίζει και το κομμάτι των δαλματικων ακτών παρα πολυ !! Ρίξε μια μάτια στο πρόπερσινο μας ταξιδι 5 μερες 5 χώρες στα Βαλκάνια να δεις τις διαδρομές και πως θα τις παντρέψεις με τα υπόλοιπα που θες !! Πάντως όπως ειπαν και παραπάνω τα παιδια η Αλβανία οκ μπορεις να την περάσεις είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα αλλα οκ δρν ειναι κατι ουαου και επισης το Κόσοβο ειναι ανούσιο να το περάσεις δεν εχεις να δεις κατι !! Θα τα πουμε και αναλυτικότερα γτ ειμαι διακοπές με το πουλί :p καλα Χριστούγεννα σε ολο το κοσμο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Βασικά πηγαινε απο Προμαχώνα πέρασε στα πλαγιά την Βουλγαρία που δε λεει και τιποτα πέρασε με την παντόφλα το ποτάμι και τσούπ στην Ρουμανία
Κατευθηνσου προς πιτεστι και κοιμήσου μετα πηγαινε Σιμπιου και κοιμήσου μετα πηγαινε τρανσφαραγκασαν και στο δρακουλα (pojenari) και τραβά για υπνο στην Βουδαπέστη
Μετα φύγε και πιάσε αυστρια με κατευθηνση Σλοβενία
Αυστρια μπορεις να μεινης σε διαφορά μέρη
Γκρατς βίλαχ κλαγκεφουρτ ( κάπως ετσι )
Μετα μπαινεις σλοβενικες Άλπεις Triglav εκει( ειναι καταπληκτικά ) παίζεις μπάλα και μένεις σε οποίο χωριό θελεις
Απο εδω και κάτω το θεμα ειναι υποκειμενικό
Για μενα σπο Σλοβενία πρεπει να πας Σαραγιεβο και μετα Μόσταρ δηλαδη Βοσνία
Αλλοι θέλουν λίμνες πλιτβιτσε κλπη κροατια( εγω δεν....κροατια )
Για μενα η καρδια των Βαλκανίων χτυπάει στην μαρτυρική Βοσνία χερσεγκοβινη στα βουνά του Μαυροβούνιου στο κοτορ και στην Σερβία )
Επι της ουσιας Βοσνία μαυροβουνιο Σερβία εκει να ψαχτείς !!!
Να πας στο χωριό του Κουστουρίτσα
Να πας στο βουνό φοτσα σύνορα Βοσνιας Μαυροβούνιου στον ποταμό ταρα παρακατω εχει ενα εθνικό πάρκο και κάμπινγκ με ξύλινα σπιτάκια στο ποταμό drina
Στο μαυροβουνιο να πας στο ντουρμιτορ
Και οχι σε μεγαλες πόλεις αλλα σε χωρια με απλούς ανθρωπους και σε εθνικά πάρκα
Ο γυρισμός παντα απο Σερβία σκοπια Εύζωνοι
Ο Ηλίας ilai σου εγραψε να μπεις στο θεμα που είχαμε κανει μια γύρα εκει
Αυτα αν και λιγο μπερδεμένα !!!
Να θυμάσαι !!!!
Καρδια των Βαλκανίων!!!! η ουσία !!!!!!Βοσνία σέρβια μαυροβουνιο ( κάνε κύκλους εκει και θα με θυμηθείς )
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εχω ταξιδεψει σε ολες τις χωρες που σκοπευεις να πας (εκτος απο Σερβία, Σκόπια).
Σου ειπαν ηδη πολλα οι προλαλήσαντες, δε χριαζεται να πω κατι.
Αυτο που θελω να σου πω μονο, ειναι να μην αποκλείεις ποτε καμια χωρα (απαντοντας στο "Aλβανία , Κόσοβο ;;;; Αξίζουν...;"
Ολες οι χωρες εχουν πολλα να προσφερουν σε εναν ταξιδευτη.
Το θεμα ειναι τι θες εσυ να δεις. :ok:

 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Γεια χαρα!Μεγαλο ταξιδι με πολλες εναλλακτικες διαδρομες!Εγω Βουλγαρια θα αφηνα απο εξω την Σοφια και θα πηγαινα απο κατω Dospat Trigrad Yagodina shiroka laka Plovdiv θα περνουσα Shipka pass και Buzludja και απο εκει Veliko Tarnovo και απο εκει Bucharest,Ρουμανια αναλογως τι θες να κανεις αν πας ξεκαθαρα οδηγικα ξερεις ηδη φανταζομαι,τουριστικα θα εκανα μια βολτα απο Brasov και Bran Castle αναμεσα απο Βουκουρεστι και τα πασα.Απο Ουγγαρια δεν εχω αποψη ακομα :p Σλοβενια Bled λιμνη και Ιουλιανες Αλπεις αξιζουν αλλα απο Λουμπλιανα βγαινεις εκτος..Κροατια Λιμνες Πλιτβιτσε σιγουρα και εκει κατηφορα προς τα κατω Δαλματικες ακτες,μπαινεις Βοσνια Μοσταρ συνεχιζεις Ντουμπροβνικ Κοτορ Ντουρμιτορ και παει λεγοντας,οπως ειπα πολλες εναλλακτικες διαδρομες αναλογως του τι θες να δεις και να κανεις..τι μου εκανες βραδιατικο!!
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Eυχαριστώ για τον καταιγισμό πληροφοριών. Στρωνόμαστε στη σχεδίαση και μπαίνουμε σιγά σιγά στο πνεύμα του ταξιδιού.
Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.
 
Top Bottom