Tαξιδακι με VW t3 campervan μοντελο του 1984

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλημερα σε ολους!
Πριν λιγες μερες ειχα την τυχη κ τη χαρα
να κανω ενα 2ημερο ταξιδακι με ενα σπανιο και μοναδικο
μοντελο της VW ,το Volkswagen Transporter t3 η t25 camper van του 1984.
Το αυτοκινητο ειναι πολυ καλα συντηρημενο ,φρεσκοβαμενο, εχει γινει γενικο σερβις ,
οπως εχουν προστεθει καποια πραμματακια εδω κ κει.
Λεπτομερειες δε ξερω μιας και ειναι ενος κολητου μου απο Θεσ/κη κ η βολτα ηταν προς Δεβελικι Χαλκιδικης.
Εδω και ενα βιντεακι απο τη σχετικη βολτα
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο φίλος σου.
Ειδικά η οροφή που σηκώνεται βοηθάει πάρα πολύ.
Καλώς ήρθες στον κόσμο του vanlife! ;)

Εγώ δεν έχω van αλλά έχω τροποποιήσει το αυτοκίνητο μου σε minicamper.
Αυτός ο τρόπος διακοπών είναι ιδανικός για την χώρα μας γιατί μπορείς να το κάνεις όλο τον χρόνο.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
... έχω τροποποιήσει το αυτοκίνητο μου σε minicamper.
Αυτός ο τρόπος διακοπών είναι ιδανικός για την χώρα μας γιατί μπορείς να το κάνεις όλο τον χρόνο.
...η φράση με έντονη γραφή, νομίζω απαιτεί καινούργιο νήμα,
μαζί με διευκρινήσεις / οδηγίες για την πρακτική υλοποίηση της δεύτερης !
/// Β

ΥΓ Ωραία "δουλειά" στο Τ25-Τ30 ! Ο κάτοχος μόνος έφερε σε πέρας το εγχείρημα ή υπάρχει σχετικό συνεργείο στη Σαλόνικα;;;
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
...η φράση με έντονη γραφή, νομίζω απαιτεί καινούργιο νήμα,
μαζί με διευκρινήσεις / οδηγίες για την πρακτική υλοποίηση της δεύτερης !
/// Β

ΥΓ Ωραία "δουλειά" στο Τ25-Τ30 ! Ο κάτοχος μόνος έφερε σε πέρας το εγχείρημα ή υπάρχει σχετικό συνεργείο στη Σαλόνικα;;;
Nαι ,εγινε ωραια δουλεια γιατι το ειχα δει πριν κανενα χρονο περιπου που το πηρανε κ δεν ηταν ετσι.
Δε το εχει μονος του το φιλαρακι μου, το πειρε μαζι με ακομα ενα αλλο παιδι.
Δε το φτιαξανε μονοι τους, σε συνεργεια το πηγαινανε κ θυμαμαι να μου ειπε για εναν συγκεκρημενα που ασχολειται με το ειδος, αλλα δε θυμαμαι.
Το οχημα το εχουνε μονο για εξορμησεις, οχι για καθημερινη χρηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο βίντεο.. Όπως παντα

Westfalia... Είναι η εταιρία που έβγαζε και βγάζει ακόμη της vw τα camper
Δεκαετία 80 είχα έναν γείτονα που είχε το προηγούμενο μοντέλο, μετατροπή στην Γερμανία.
Αυτες οι καταστάσεις είναι τρόπος ζωής και δυστυχώς στην χώρα μας, δεν τον έχουμε τιμήσει όπως θα έπρεπε.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο φίλος σου.
Ειδικά η οροφή που σηκώνεται βοηθάει πάρα πολύ.
Καλώς ήρθες στον κόσμο του vanlife! ;)

Εγώ δεν έχω van αλλά έχω τροποποιήσει το αυτοκίνητο μου σε minicamper.
Αυτός ο τρόπος διακοπών είναι ιδανικός για την χώρα μας γιατί μπορείς να το κάνεις όλο τον χρόνο.
καλα θατανε να εμπενα στον κοσμο των van! αλλααα no money για κατι τετοιο....!
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ωραίο βίντεο.. Όπως παντα

Westfalia... Είναι η εταιρία που έβγαζε και βγάζει ακόμη της vw τα camper
Δεκαετία 80 είχα έναν γείτονα που είχε το προηγούμενο μοντέλο, μετατροπή στην Γερμανία.
Αυτες οι καταστάσεις είναι τρόπος ζωής και δυστυχώς στην χώρα μας, δεν τον έχουμε τιμήσει όπως θα έπρεπε.
χμμμ νομιζω πως μου ειπε το φιλαρακι μου πως αυτο δεν ειναι wesfalia,αλλα μπορει να κανω κ λαθος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
χμμμ νομιζω πως μου ειπε το φιλαρακι μου πως αυτο δεν ειναι wesfalia,αλλα μπορει να κανω κ λαθος
Είναι πολλές οι εταιρείες που κάνουν τέτοιες μετατροπές.
Το πρόβλημα με τα van είναι ότι αν δεν είναι επαγγελματικό, είναι ασύμφορο με εφορίες, σήματα κλπ
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεβελικι ! Ψαγμένος ο φιλος.
Σα παραλια δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, ενα ωραιο εστιατοριο εχει, το Διονυσο...
Οικισμος ειναι, δεν ειναι χωριο ...πηγαμε γιατι βολευε ναχουμε το βαν διπλα σε παραλια,ησυχα κ με δεντρα/ο για σκια το πρωι
κ νατανε καπου κοντα περιπου απο το μερος που μαζεψαμε σταφυλια την αλλη μερα, εχω μερικα πλανα προς το τελος του βιντεο
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Το ξερω Κωστα. Πηγαίνω συνέχεια οταν δεν θέλω την πολύβουη καθημερινότητα της Χαλκιδικής. Ο Διονυσος ειναι κορυφη. Ο ιδιοκτητης ειναι γιατρος που παρατησε το επαγγελμα και ασχολειται με την ταβερνα τον μπαχτσε του και τα λιγοστα ζωακια του.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η χώρα μας είναι παράδεισος για τα αυτοκινουμενα
Σε αφήνουν να το βάζεις όπου θέλεις, ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη διανυκτερευουν μόνο σε ελεγχόμενους χώρους.
Έχω κάνει 3 φορες απίστευτες διακοπές και μακάρι να ελευθερώσουν τα αυτοκινουμενα, από ηλιθιους δασμούς και φορολογικές χαζομάρες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο φίλος σου.
Ειδικά η οροφή που σηκώνεται βοηθάει πάρα πολύ.
Καλώς ήρθες στον κόσμο του vanlife! ;)

Εγώ δεν έχω van αλλά έχω τροποποιήσει το αυτοκίνητο μου σε minicamper.
Αυτός ο τρόπος διακοπών είναι ιδανικός για την χώρα μας γιατί μπορείς να το κάνεις όλο τον χρόνο.
Ομοίως Κοσμά! Το 2007 έφθασα πολύ κοντά στην απόκτηση ενός VW Multivan αλλά τελικά δίστασα οικονομικώς (και ευτυχώς) και το 2008 τελικά πήρα και εγώ ένα αυτοκίνητο, το οποίο μετέτρεψα σε minivan.
Μεγάλωσα σε δυο VW bus Caravelle (τα Transporter ήταν πάντοτε -και παραμένουν- οι επαγγελματικές εκδόσεις) και ερχόμασταν σχεδόν κάθε καλοκαίρι από τη Γερμανία στην Ελλάδα για διακοπές διασχίζοντας την απέραντη Γιουγκοσλαβία. Το ένα ήταν πορτοκαλί και το επόμενο μας ήταν άσπρο/κόκκινο. Και στα δυο είχε κάνει μετατροπές ο πατέρας μου κατάλληλες για ύπνο και ταξίδια.


Ωραίο βίντεο.. Όπως παντα

Westfalia... Είναι η εταιρία που έβγαζε και βγάζει ακόμη της vw τα camper
Δεκαετία 80 είχα έναν γείτονα που είχε το προηγούμενο μοντέλο, μετατροπή στην Γερμανία.
Αυτες οι καταστάσεις είναι τρόπος ζωής και δυστυχώς στην χώρα μας, δεν τον έχουμε τιμήσει όπως θα έπρεπε.
Κώστα η Westfalia ήταν η εταιρεία που έκανε παρεμβάσεις και μετέτρεπε συγκεκριμένα μοντέλα της σειράς των Campers, συνήθως τις εκδόσεις California.


Είναι πολλές οι εταιρείες που κάνουν τέτοιες μετατροπές.
Το πρόβλημα με τα van είναι ότι αν δεν είναι επαγγελματικό, είναι ασύμφορο με εφορίες, σήματα κλπ
Δεν έχει απολύτως καμία διαφορά η φορολόγηση και τα τέλη κυκλοφορίας των Campers συγκριτικά με ένα I.X., το μόνο πρόβλημα είναι πως συνήθως τα Campers είναι μεγάλου κυβισμού αλλά και εκεί το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο με ένα Ι.Χ. μεγάλου κυβισμού. Μέχρι το 2008 η VW αλλά και η OPEL έβγαζαν Campers σε diesel με κυβισμούς στα 1900 και 1800cc αντίστοιχα, οπότε ήταν μια χαρά.
Στην Ελλάδα υπήρχαν κάποιες διαφορές στη χρήση των Campers, αλλά ευτυχώς με αγώνες που έκαναν οι ιδιοκτήτες των Campers αλλά κυρίως οι επαγγελματίες του χώρου κατάφεραν να αλλάξουν με ευνοϊκές ρυθμίσεις και νόμους τα πράγματα εξισώνοντας τα με τα I.X. ακόμη και στα διόδια με μόνη επιβάρυνση σε συγκεκριμένους εθνικούς δρόμους (όχι σε όλους) την μικρή προσαύξηση του τιμήματος λόγω ύψους. Αυτό έγινε κάπου μεταξύ 2004 και 2006, δε θυμάμαι ακριβώς. Από τότε άρχισαν να μπορούν και να σταθμεύουν όπου θέλουν στη χώρα μας ακριβώς γιατί εξισώθηκαν με τα Ι.Χ. Στις αρχές υπήρξαν αρκετές αντιδικίες, κυρίως στα νησιά οπότε όλοι οι ιδιοκτήτες Campers κουβαλούσαν μαζί τους το ΦΕΚ και έτσι έβρισκαν το δίκιο τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η χώρα μας είναι παράδεισος για τα αυτοκινουμενα
Σε αφήνουν να το βάζεις όπου θέλεις, ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη διανυκτερευουν μόνο σε ελεγχόμενους χώρους.
Έχω κάνει 3 φορες απίστευτες διακοπές και μακάρι να ελευθερώσουν τα αυτοκινουμενα, από ηλιθιους δασμούς και φορολογικές χαζομάρες.
Οταν θα γινει αυτο, να εισαι σιγουρος οτι θα διανυκτερευουν και εδω σε ελεγχομενους χωρους. Πανε μαζι αυτα..............
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ομοίως Κοσμά! Το 2007 έφθασα πολύ κοντά στην απόκτηση ενός VW Multivan αλλά τελικά δίστασα οικονομικώς (και ευτυχώς) και το 2008 τελικά πήρα και εγώ ένα αυτοκίνητο, το οποίο μετέτρεψα σε minivan.
Μεγάλωσα σε δυο VW bus Caravelle (τα Transporter ήταν πάντοτε -και παραμένουν- οι επαγγελματικές εκδόσεις) και ερχόμασταν σχεδόν κάθε καλοκαίρι από τη Γερμανία στην Ελλάδα για διακοπές διασχίζοντας την απέραντη Γιουγκοσλαβία. Το ένα ήταν πορτοκαλί και το επόμενο μας ήταν άσπρο/κόκκινο. Και στα δυο είχε κάνει μετατροπές ο πατέρας μου κατάλληλες για ύπνο και ταξίδια.




Κώστα η Westfalia ήταν η εταιρεία που έκανε παρεμβάσεις και μετέτρεπε συγκεκριμένα μοντέλα της σειράς των Campers, συνήθως τις εκδόσεις California.




Δεν έχει απολύτως καμία διαφορά η φορολόγηση και τα τέλη κυκλοφορίας των Campers συγκριτικά με ένα I.X., το μόνο πρόβλημα είναι πως συνήθως τα Campers είναι μεγάλου κυβισμού αλλά και εκεί το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο με ένα Ι.Χ. μεγάλου κυβισμού. Μέχρι το 2008 η VW αλλά και η OPEL έβγαζαν Campers σε diesel με κυβισμούς στα 1900 και 1800cc αντίστοιχα, οπότε ήταν μια χαρά.
Στην Ελλάδα υπήρχαν κάποιες διαφορές στη χρήση των Campers, αλλά ευτυχώς με αγώνες που έκαναν οι ιδιοκτήτες των Campers αλλά κυρίως οι επαγγελματίες του χώρου κατάφεραν να αλλάξουν με ευνοϊκές ρυθμίσεις και νόμους τα πράγματα εξισώνοντας τα με τα I.X. ακόμη και στα διόδια με μόνη επιβάρυνση σε συγκεκριμένους εθνικούς δρόμους (όχι σε όλους) την μικρή προσαύξηση του τιμήματος λόγω ύψους. Αυτό έγινε κάπου μεταξύ 2004 και 2006, δε θυμάμαι ακριβώς. Από τότε άρχισαν να μπορούν και να σταθμεύουν όπου θέλουν στη χώρα μας ακριβώς γιατί εξισώθηκαν με τα Ι.Χ. Στις αρχές υπήρξαν αρκετές αντιδικίες, κυρίως στα νησιά οπότε όλοι οι ιδιοκτήτες Campers κουβαλούσαν μαζί τους το ΦΕΚ και έτσι έβρισκαν το δίκιο τους.
Νομίζω ότι υπάρχει επιπλέον φόρος πολυτελείας για τα αυτοκινουμενα τροχόσπιτα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι υπάρχει επιπλέον φόρος πολυτελείας για τα αυτοκινουμενα τροχόσπιτα
Να είσαι σίγουρος ότι υπάρχει όποιος επιπλέον φόρος πολυτελείας υπάρχει και στα I.X. των 2000cc και άνω.
Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά πες μου να το ψάξω και να σου βρω τις σχετικές διατάξεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να είσαι σίγουρος ότι έχει ότι επιπλέον φόρο πολυτελείας έχουν και τα I.X. των 2000cc και πάνω.
Μα γιατί να είναι εξισωμενα με πολυτελή αυτοκίνητα 2000 κυβικων??
Εκεί είναι η ένσταση μου, μιλάμε για ένα τουριστικό προϊόν κατά βαση
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μα γιατί να είναι εξισωμενα με πολυτελή αυτοκίνητα 2000 κυβικων??
Εκεί είναι η ένσταση μου, μιλάμε για ένα τουριστικό προϊόν κατά βαση
Γιατί να θεωρούνται τα αυτοκίνητα άνω των 2000cc πολυτελή; Αν βρεις απάντηση σε αυτό, απαντάς και στο άλλο.
Επίσης, ως αυτοκινούμενα προκαλούν φθορές σε δρόμους και περιβάλλον παρόμοιες με τα αυτοκίνητα.
Βάζω ένα μικρό ερωτηματικό -γιατί έφαγα μια φλασιά καθώς το συζητάμε- αν αυτά που γράφω ισχύουν μόνο για αυτοκινούμενα μέχρι 3,5 τόνους. Πάντως αυτοκίνητα σαν το VW ή κάποια λίγο μεγαλύτερα όπως τα HOBBY-VAN (βλ. φωτό) σίγουρα (100%) δεν έχουν καμία διαφορά με τα αυτοκίνητα. Ήμουν μόνιμος συνδρομητής στο περιοδικό Campers από το πρώτο τεύχος (ως το τελευταίο) και τα παρακολουθούσα στενά.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom