Tαξιδακι με VW t3 campervan μοντελο του 1984

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Mε αυτα που βλεπω μου μπενουν ιδεες για το peugeot 307 wagon που εχω...! 2007 μοντελο..
Τα καθησματα τα πισω βγαινουν για πλακα, με το ενα χερι που λεει ο λογος.
Eχω κ ''τζαμαρια'' απο πανω!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Mε αυτα που βλεπω μου μπενουν ιδεες για το peugeot 307 wagon που εχω...! 2007 μοντελο..
Τα καθησματα τα πισω βγαινουν για πλακα, με το ενα χερι που λεει ο λογος.
Eχω κ ''τζαμαρια'' απο πανω!
Είσαι έτοιμος, προχώρα! Πολλές φορές δε μπορούμε να φανταστούμε τις δυνατότητες των αυτοκινήτων μας.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Αυτό το πέτυχα τώρα στο διπλανό χωριό που έχει κ μουσείο , φαίνεται καλή φάση αλλά αν δεν το οδηγήσεις ποτέ δεν θα ξέρεις


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Defender 90 (όχι το κόκκινο, το άσπρο) ;
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Αυτό το πέτυχα τώρα στο διπλανό χωριό που έχει κ μουσείο , φαίνεται καλή φάση αλλά αν δεν το οδηγήσεις ποτέ δεν θα ξέρεις


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
...υπάρχουν εκδόσεις που η επιπρόσθετη κατασκευή είναι αρθρωτή / πτυσόμμενη και ο χώρος πολλαπλασιάζεται,
συν το πλεονέκτημα της εκτός δρόμου κίνησης (από όπου "χωράει").
/// Β

ΥΓ ...αυτό που ξέρω είναι : αν αντέχει το "κορμί" μετά από μια ηλικία...
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Mε αυτα που βλεπω μου μπενουν ιδεες για το peugeot 307 wagon που εχω...! 2007 μοντελο..
Τα καθησματα τα πισω βγαινουν για πλακα, με το ενα χερι που λεει ο λογος.
Eχω κ ''τζαμαρια'' απο πανω!
Ρίξε μια ματιά λοιπόν τι έκανα στο μικρότερο αδερφάκι του (Peugeot 206 του 2001).

Ας ξεκινήσω όμως για ποιόν σκοπό μπήκα στη διαδικασία να κάνω αυτή την τροποποίηση.
Ήθελα με το αυτοκίνητο μου να πηγαίνουμε για συχνές εξορμήσεις 2-3 ημερών αλλά και μονοήμερες μαζί με το σκυλί μας.
Και μιας και το αυτοκίνητο είναι 2ης χρήσης αφού καθημερινά για τις μετακινήσεις μου χρησιμοποιώ την μηχανή η αφαίρεση των πίσω καθισμάτων για αξιοποίηση όλου του χώρου ήταν αναγκαία.

Δείτε στο βίντεο όλη την διαδικασία της τροποποίησης:


Η κατασκευή αποτελείται από δυο αφαιρούμενα τμήματα.
Το πρώτο τμήμα καλύπτει τον χώρο που ήταν τα πίσω καθίσματα. Εκεί πλέον έχουμε το κάθισμα του σκυλιού που είναι και αποθηκευτικός χώρος για είδη προσωπικής περιποίησης.
Στο κάμπινγκ αφού τραβήξω μπροστά το κάθισμα του συνοδηγού μπαίνει από πίσω του η χημική τουαλέτα.
Δίπλα από το κάθισμα έχουμε το κουτί που μπαίνει το ψυγείο πάγου.


Τον χώρο αποσκευών καταλαμβάνει το δεύτερο αφαιρούμενο τμήμα που είναι και αποθηκευτικός χώρος για τα κουζινικά. Πάνω του προσαρμόζονται δυο αφαιρούμενοι πάγκοι, ο ένας για προετοιμασία φαγητού και ο άλλος για το πλύσιμο πιάτων.


Πάνω στον αποθηκευτικό χώρο της κουζίνας προσαρμόζονται και τα αναδιπλώμενα τμήματα του κρεβατιού (1.80x1.20μ). Για στρώματα επιλέξαμε αυτοφούσκωτα γιατί καταλαμβάνουν ελάχιστο χώρο στην μεταφορά.


Και πάμε στις τέντες. Μια μεγάλη 2x3μ για το πλάι και δυο μικρές για την πίσω πόρτα.



Έχει λίγη ακόμα για να ολοκληρωθεί.
Κουρτίνες για τα πίσω παράθυρα, σίτες, αλλά το κυριότερο είναι η ξεχωριστή παροχή ρεύματος (μπαταρία & ηλιακός συλλέκτης). Λόγο του ατυχήματος μου έχει μείνει πίσω.
 
Top Bottom